Euforie

• USA Euphoria
USA, (2019–2025), 25 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvorcovia:

Sam Levinson

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud (viac)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Botič k tomuto seriálu (8)

Euforie (2019)

Křehká zvířata v třpytkách, která si hlavně užívají a sem tam kvůli tomu i trpí. Euphoria místy až brutálně zachycuje to, jaké to je vyrůstat v dnešní (digitální) době, kde jsou nahá selfiečka tou nejsilnější měnou a každý může mít všechno, co si zamane třeba hned ve 3 hodiny ráno. Ale ani jedno z toho nepřináší žádnou úlevu. Místy účinější, než jakákoliv hodina občanské výchovy. Celkově však revoluční minimálně co se make-upu a sebevyjádření týče. Jo a přestaňme sexuálně aktivní lidi nazývat děvkami nebo krávami, tvůrci tímhle mířili na úplně jiný místa. ()

1. část: Rue (2020) (S01E09)

Syrová hodinovka o drogách, vztazích, Bohu a Nike. Ale na konci je světlo. Trocha světla v tomhle jinak temném tunelu. Není to jenom o tom, že Ali promlouvá do duše Rue a naslouchá jí. Ali promlouvá a naslouchá i těm, kteří jsou v podobné situaci jako Rue a jenom se na tuhle epizodu dívají prostřednictvím HBO. Hodně citlivě vystavěný speciál. ()

2. část: Jules (2021) (S01E10)

Ohromující a hypnotické. Zatímco část věnovaná Rue je chladná, plochá a citově ohlodaná na kost, díl věnovaný Jules je kreativní, barevný a silně emocionální. Same Levinsone, na tebe si dám pořádný pozor. Utáhnout Part 1 a Part 2 čistě na dialogu mezi dvěma postavami takovýmhle způsobem, to je umění! ()

Série 2 (2022) (S02)

Druhé sezóně Euphorie se mi oslavný pomníček stavět nechce. Vizuálně je to neskutečný počin. Tvůrci tu měli snad všechen čas světa a na kompozici záběrů nebo svícení to je poznat. Po příběhové stránce strašně odfláknuté a nedotažené. Jakoby Sam Levinson usnul po úspěchu první řady na vavřínech a něco jen tak nastřelil. Bez toho, aniž by věděl kam chce jednotlivé osudy směřovat. V jednotlivostech silné šlehy. Ať už je to Calův mini příběh, Rue cesta k vykoupení se nebo představení Our Life. Jako celek ale nevyrovnaný bordel. Sam se chová jako učitelka, která si na hodinách tlačí své oblíbence a na jiné postavy z vysoka kašle. ()

Snažím se dostat do nebe, než zavřou bránu (2022) (S02E01)

Hyperaktivní, roztěkané, plné penisů, drogových šleh a zástav srdce. Přísný start. Jak párty, z které jsem měl už dávno odejít. Euphoria je snad jediný seriál, u kterého jsem rád, že nejde bing watchnout. Dát to všechno na jeden zátah, tak si asi odnesu nejednu úzkost. ()

Mimo dosah (2022) (S02E02)

Snové noření se do bojů jednotlivých postav se svými vnitřními démony. Hezky natočená afterka a lehké vystřízlivění po poměrně těžkém psychedelickém rozjezdu. Jen ten příběh začíná místy haprovat pod tíhou vyhrocených klišé. Demanding excellence, Sam!  ()

Velký a malý tyran (2022) (S02E03)

Never tear us apart. Druhou sezónu Euphorie zatím silně charakterizuje slovo "vystřízlivění". Třpytky tu nahrazuje pot a krev. Sam Levinson ale dobře dráždí úvodní romancí. Ta dává Calovi úplně jiný rozměr. Tohle by si zasloužilo klidně celou jednu epizodu a nebo rovnou celovečerák. Snad se Sam ke Calovi a Derekovi ještě vrátí. Toxic masculinity at its best. ()

Drink před válkou (2022) (S02E04)

Nejsem si úplně jistý posunem k evropskému uměleckému filmu. Závěr pěkný, ale co to vlastně říká o celku? Sam Levinson klade hodně silný důraz na detaily. Noří se hluboko do hlav hlavních postav, ale trochu mu ujíždí kompaktnost celé série. Calova linka je tak zatím nejsilnější. Pekelně mi chybí Kat a Cassie už prosím vyřešme ať se můžeme posunout k Lexie. Vlastně trochu frustrující epizoda. ()

Třetí řada Euforie má problémy

Třetí řada Euforie má problémy

26.03.2024

Loni v listopadu se na představení příštích projektů ze stáje HBO její představitelé holedbali tím, že třetí série úspěšné Euforie je v odklepnuta, v přípravách a na obrazovky chtivých náctiletých… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)