Euforie - Série 1 (2019) (séria)

2. část: Jules (S01E10)

(epizóda)
  • USA Part 2: Jules (viac)

Dramatický seriál Euforie z originální produkce HBO se vrací se dvěma speciálními epizodami. Druhá epizoda sleduje Julese během vánočních svátků, zatímco přemítá o uplynulém roce. (HBO Europe)

Necrotongue

Ani druhý speciál mě zrovna nepotěšil, i když uznávám, že byl o poznání lepší než ten první. Rozhodně ale nemůžu říct, že bych se nějak výrazně bavil. Už úvod epizody mě příliš nedostal; faktem je, že mi ten nápad s okem zprvu přišel vcelku zajímavý, ale po dvou minutách a za pro mě opravdu otravného hudebního doprovodu už jsem toho měl plné zuby. / Poučení: Pokrok nezastavíš. Dřív se narodil chlapeček, který vyrostl v muže, nebo holčička, která vyrostla v ženu. Dnes se narodí dítě, které může vyrůst třeba v delfína. Jak říkám, pokrok nezastavíš. ()

Frajer42

Tohoto dílu jsem se ve velkém předstihu děsil už jen kvůli názvu. Nemocným transkám nefandím a neskutečně mě nezajímají a odpuzují. Jules bytostně nenávidím. Je to totálně otravně napsaná postava a její charakter bytostně nenávidím. A to nemluvím o její deviaci. Avšak znovu je třeba zcela sportovně uznat, že ten díl je z technického hlediska dobrý. Působí nesmírně syrově a věrohodně. Jen bohužel v tomto případě zpracovává téma, které mi není blízké. Na druhou stranu jsem rád, že nám v desátém dílu Jules konečně prozradil, proč je tak neskutečně mrdnutý a jaké jsou jeho myšlenkové pochody. Ne, že by mě to nějak zajímalo, ale minimálně mě ta postava bude srát o něco míň. Řešení těchto trans píčovin je rozhodně zásadní věc, která mě na tomto seriálu sere. Alespoň zde byl ukázaný typický případ chlapce, kterému v dětství mrdne v hlavě, v USA, zemi neomezených možností, respektují jeho dětský názor a od dětství do něj sypou sračky, drogy a hormony, aby pak v pozdějším věku zjistil, že se vlastně spletl a příroda měla při určování pohlaví kdysi pravdu, jako má ostatně vždy. Nedej bože, když s tím rodič nesouhlasí. V takovém případě je zpátečnická píča a div že mu nehrozí vězení. Pokud se dá na něco na světě spolehnout, jsou to právě zákony přírody, které jsou stabilní a ze své podstaty rozumné a správné. [65 %] ()

Anderton

Povedal by som, že lepšie zvládnutý špeciál, než predchádzajúca časť. Respektíve by bolo bývalo lepšie, ak by obe časti boli spojené a išlo by iba o jeden kompaktný celok. Jules a psychoterapeutka mi skrátka prišli zaujímavejšie ako Ruth a bývalý feťák v bistre, tým ale odlišný prístup tvorcov nekritizujem, ide iba o osobné preferencie. Vyriešenia ústredných dejových línií prvej série sa tak zrejme dočkáme až v druhej sérii. ()

SeanLSD

Réžijne je to síce umiernenejšie ako väčšina seriálu, ale menej je niekedy viac a Levinson tu predvádza úplnú parádu. Scenáristicky sčasti podobné prvému bonusovému dielu, ale menej zovreté a tematické ako rozhovor o závislosti, ktorý definoval Rue. Tvorca však týmto dokazuje, že ako scenárista so svojimi postavami  skutočne žije, a ako režisér, že napriek vlastnej suverénnej vízií vie strategicky geniálne ustúpiť a nechať predstaviteľky, aby svoje postavy naozaj utvárali podľa seba a tak sa do nich viac ako len presvedčivo prenášali. V záujme výpovede. Wow. ()

castor

Dvě dívky, které díky té druhé mají pocit, že našly životní rovnováhu. Přesto si ubližují. Život pokračuje, nic se neuzavírá. Vracíme se dvěma speciálními epizodami. První byla absolutní konverzačkou, syrovou a místy hůře stravitelnou. Druhá je zejména díky skvostné transgender aktivistce a modelce (a definitivně skvělé herečce) Hunter Schafer velmi solidní. Opět dialogová, ale silnější, hypnotická, znovu pracující se svérázným vizuálním a hudebním mixem. Chce vysadit hormony a vzpomíná, že Rue byla první holka, která se na ni „jen nedívala. Ona mě skutečně viděla.“ Těším se na příště. ()