Ako sa volám: Muhammad Ali

• Česko Jak se jmenuji: Muhammad Ali (viac)
USA, 2019, 165 min (televízna verzia: 80+76 min)

Dokument zachytáva neobyčajný život jednej z najikonickejších postáv 20. storočia. Intímny portrét muža, ktorý napriek všetkému dokázal nemožné. (HBO Max)

KuceraJohny

Parádní dokument o jednom z největších lidí co kdy žil. Já osobně mám rád hodně dokumentů, je to o něco lepší forma vzdělání než hraný film. A tenhle byl suprovej. Přiblížil mi Muhammada Aliho jak jsem ho ještě neznal. Je to pro mě obrovský vzor a díky tomuhle dvoudilnym dokumentu jsem si to ještě utvrdil. Děkuji moc tvůrcům za tak dobře zpracování života Aliho. Zasloužil si to. ()

0verseer

Najviac ma zaujal fakt, že kompletný dokument pozostáva výlučne z dobových záberov postavy, ktorej je venovaný. Nenájdete tam prestrihy s ľuďmi, ktorí ho poznali a majú o ňom spätne čo povedať, ako tomu v biografiách často býva. Naopak komentár je dobový, doplnený vlastnými výrokmi Aliho. Fuqua prezentuje celý čas autentický príbeh Cassiusa Claya a neskôr Muhammada Aliho pričom necháva interpretáciu čisto na divákovi. Prvá časť sa pritom výraznejšie venuje jeho mimoringovému pôsobeniu a presahu do vtedajšej (afro)americkej spoločnosti. Druhá bola až na záver zameraná najmä na kľúčové súboje jeho boxerskej kariéry. Parádne sú najmä strihy korešpondujúce s legendárnymi fotografiami z jeho zápasov. Nadmieru podarená záležitosť. ()

Warhorr

Tak tohle je luxus. Dokument sestavený pouze z archivních záběrů a v podstatě vše vychází z úst samotného Aliho. Rozhovory, TV show, předzápasové a pozápasové reakce, tréninkový camp a samozřejmě to nejlepší, záběry ze samotného ringu. Z těch nejznámějších zápasů ( Liston, Frazier, Foreman, Norton ) dostaneme i slušný highlight. Nejedná se sice úplně o nějaký globální pohled na Aliho život, není tu nic moc z jeho dětství, o jeho rodině, stárnutí apod. Dokument se opravdu zaměřuje na jeho boxerský život, ale vlastně mi to vůbec nevadí. Fuqua je pro mě znám převážně jako režisér akčních filmů ale tady vedle rozhodně nešlápl. Super záležitost a velké překvápko od něj. ()

Flory14

Ali byl pro mě vždy synonymem dříče a spolu s jeho ojedinělím stylem "lítat jako motýl a bodat jako včela" ho považuji za jednoho z největším sportovců všech dob. Dokument je sestříháný pouze z archivním záběrů a mě to zkrátka přišlo málo. Jelikož nejsem zarytý fanoušek boxu tak neznám jeho historii a ve snímku jsem se moc nedozvěděl. Jak důležité bylo některý vítězství v kontextu s dobou, soupeři apod. Což bych ještě odpustil jelikož je to přeci jen hlavně o Alim. Ale nebavilo mě moc 3h koukat hlavně na jeho velkohubá prohlášení, předvádění se v rozhovorech apodobné věci které Muhammad měl opravdu dost. Mrzí mě že kromě části na kempu nebylo vůbec ukázano jak neskutečně tvrdě trénoval, proč vlastně dělal box, jak působil na druhé, jaký byl v osbním životě, kde vzniklo ono motto s bodáním včely, proč měl odlišný styl... bohužel nic z toho mi dokument nedal a to mě zkrátka mrzí. Nešlo to tolik do hloubky proto pouze průměrné tři hvězdy. PS: posledních deset minut jsou ale síla, to bezesporu ()