Mezi námi zvířaty

• Veľká Británia Creature Comforts
Animovaný / Komédia / Rodinný
Veľká Británia, (2003–2006), 3 h 43 min (Minutáž: 8–23 min)

Když v roce 1990 získal Nick Park, britský výtvarník a animátor, za snímek Creature Comforts Oscara za nejlepší krátký animovaný film, bylo to první - ale zdaleka ne poslední - ocenění jeho tvorby i práce celého studia Aardman Animations. Vzniklo už v r. 1976 a specializovalo se na trojrozměrnou animaci plastelíny. Creature Comforts, pětiminutový film, pojatý jako "sociologická" anketa mezi obyvateli zoologické zahrady, si nejen získal srdce milionů diváků, ale také inspiroval reklamní kampaň společnosti Heat Electric. (Kampaň, která byla nedávno v Británii vyhodnocena jako jedna z pěti nejlepších televizních reklam všech dob!) Po deseti letech (během nichž získal další dva Oscary za 2 příběhy ze seriálu "Wallace & Gromit" a řadu dalších ocenění) se Nick Park ke svému tehdejšímu nápadu vrátil a rozvedl jej do třináctidílného seriálku osmiminutových hříček. Řekl o tom: "Nosil jsem tenhle projekt v hlavě víc než pět let. Cítil jsem totiž, že ten námět ještě zdaleka nebyl vyčerpán, že i mimo zoo je plno bytostí, s nimiž se dá pracovat, do nichž je možno se vcítit, že ve světě kolem nás existuje spousta paralel mezi lidmi a zvířaty. A princip, který používáme, bude tak dlouho zábavný, dokud budou existovat zajímaví lidé. A těch je kolem nás pořád ještě spousta..." Princip, o němž Nick Park hovoří, je stejný jako u původního snímku: do úst plastelínových zvířátek, pohybujících se v nejrůznějších prostředích, se vkládají záznamy skutečných rozhovorů s reálnými lidmi o světě kolem nás, o všem, co může dnešního člověka zajímat. O práci, o jídle, o nemocech, o zahradničení, o cirkuse, o moři, o mimozemšťanech... Vzniká tak půvabné, vtipné pokoukání plné laskavého humoru i poetiky, které osloví diváky všech věkových kategorií a jehož kouzlo spočívá právě v oné zajímavé konfrontaci pohádkového obrazu s nejreálnější zvukovou realitou. (oficiálny text distribútora)

CheGuevara

Nápad byl moc dobrý a neotřelý. I zpracování je až návykově milé. Ale když ono to není vtipné. Hravé to sice je, ale po chvíli to omrzí. Nickovi Parkovi jde stále produkce od ruky, stále je schopný tvůrce, ale příště by si mohl najmout schopnější scénáristy, kteří by dokázaly z tak slibného námětu vymáčknout o něco víc, než hravou blbůstku s plastelínou. ()

CaptainNor

Úžasný a originální nápad, který má oproti spoustě dalším úžasným nápadům jedno nikoliv nezanedbatelné plus! Byl totiž stejně úžasně doveden do konce, což není u všech úžasných nápadů zas tak samozřejmé. Výtvarník, který zvířátka stvořil a animátor, který je rozhýbal, to musí být veselé kopy, že kdyby to bylo jen trochu možné, jdu s nimi na pivo. Zvířátka řeší lidské problémy a tak nemocného pejska (snad je to pejsek) trápí skutečnost, že se musí teploměr strkat do konečníku, který je k tomu, aby z něj něco vycházelo a manželka od papouška má starosti s ustupujícími dásněmi. Jak by ne! Všechna zvířátka mají totiž lidské zuby a to nejen opice, lvi, psi a kočky, vosy, blechy a jiná žoužel, ale i takový tukan, který jich má pochopitelně víc než dvaatřicet. Ty lidské zuby mi zničí! Muhehe! :-))) ()

Matty

Zvířena všelijakých tvarů, velikostí a vlastností zasvěceně žvaní o těch nejnečekanějších tématech (život, vesmír a vůbec). Každá postavička má svůj vlastní životní postoj, se kterým jsme během pár vteřin odpovídání dobře seznámeni. Jeden unikátně tupý pohled do kamery, jedno souhlasné zamručení odevzdaného "manžela", jeden nesmělý projev kreativity (geniální byl opičák plivající barvu na plátno) - pouze jediné gesto mě mnohdy přimělo k bezprostřednímu vytvoření pozitivní citové vazby a několikavteřinovému minizáchvatu smíchu. Originálně jsou vybírána prostředí, kde živočichové všech možných druhů poslušně sedí, chcíple leží, sebevědomě exhibují, či se pouze věnují své oblíbené činnosti. V té spoustě epizod nechybí snad žádné z existujících zvířat (dostalo se dokonce i na vši, mikroby, hovnivála a mořské hvězdice v mrazícím pultu supermarketu). Špičkou ledovce, posledním chutným kouskem na tomto lahodném dortu, jsou úžasné detaily, kterých si napoprvé mnohdy nevšimnete a pokud všimnete, nejspíš vás zaujmou více než samotný monolog. V podání borců z Aardmanu je enormně zábavná třeba i úplna ptákovina jako tučňák, který kdesi v pozadí jedné scény chvíli nacvičuje šipku do vody, aby následně narazil na silnou vrstvu ledu. Jo a abych nezapomněl - taky si můžete slušně zdokonalit svou angličtinu. 100% ()

Galadriel

Jde v podstatě o to, že úžasně legrační, ale velmi krásně naanimovaná zvířátka z plastelíny jsou zpovídána (interviewována - včetně mikrofónu na obrazovce :-)) a povídají zasvědceně o všem možném (včetně problémů s globalizací a o tom, zda jsme ve vesmíru sami či ne) - co myslíte, že řeší tlustá mrožice na ledové kře? ()

pivo

Nápad to bol fakt dobrý, ale zdalo sa mi to nedotiahnuté. Je síce pekné, že zvieratá tu majú ľudské problémy a zasvätene hovoria o všeličom možnom, ale čo z toho, keď je to len minimálne zaujímavé a hlavne málo vtipné. Aardmanov mám rád, ale tentokrát u mňa nezabodovali. Niekedy proste len dobrý nápad nestačí. ()