Monk

Komédia / Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvorcovia:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Stanley Kamel, Bitty Schram, Glenne Headly, Tim Bagley, Brooke Adams, Sharon Lawrence (viac)

Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny... detektív Adrian Monk.
Na televízne obrazovky opäť prichádza legendárny detektív Monk. Adrian je postavička vskutku originálna. Po smrti svojej milovanej manželky Trudy, ktorá zomrela za doposiaľ nevyjasnených okolností, Adrian upadol do úzkostnej psychickej poruchy. Má fóbie z ľudí, davov, výšok, mikróbov a mlieka. Je obsedantný a roztržitý. Odišiel od polície, liečil sa u psychiatra a živí sa ako súkromný konzultant, čo znamená, že pomáha pri vyšetrovaní zložitých prípadov. Napriek všetkej psychickej nerovnováhe mu to neskutočne myslí. V dedukovaní, pátraní a pozorovaní je priam geniálny. Jeho inštinkt je neomylný a jeho kombinatorické a pamäťové schopnosti sú fenomenálne. Napriek tomu sa ani nepohne bez svojej osobnej ošetrovateľky, temperamentnej Sharony Flemingovej, ktorá ho sprevádza na každom kroku. Je jeho ochrankyňou, hovorkyňou a jedinou priateľkou. Často to medzi nimi iskrí, pretože Adrian je naozaj neznesiteľný, ale po každom rozchode sa znova vrátia k sebe. V tejto časti Monk pomáha pri objasňovaní dvoch zdanlivo nesúvisiacich vrážd. V hlavnej úloh esa zaskveje Tony Shalhoub, ocenený zlatým glóbusom. Do úlohy Adriana Monka bol obsadený skvelý herec Tony Shalhoub, ktorý za svoj presvedčivý výkon obdržal v roku 2003 Zlatý glóbus.
Detektív Adrian Monk (Tony Shalhoub) navštívi so Sharonou Flemingovou (Bitty Schramová) a svojimi kolegami New York. V momente, keď sa chcú ubytovať v hoteli, sa v jeho vestibule spustí nepochopiteľná prestrelka, pri ktorej zahynie niekoľko ľudí. Na miesto činu príde okamžite tím detektívov a snaží sa zistiť, čo sa vlastne stalo. Do vyšetrovania sa samozrejme zapojí i Adrian Monk a svojím netradičným prístupom k práci spôsobí nemalý rozruch medzi svojimi newyorskými kolegami. Na základe získaných dôkazov sa snaží v teréne zistiť o prípade niečo viac, ale na stanici metra dostane panický záchvat a stratí sa vyľakanej Sharone z dohľadu. Tá je nakoniec nútená nahlásiť jeho zmiznutie na polícii... (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Monk není můj přítel. I když jsou některé jeho úchylky dosti směšné a vtipné, jiné jsou povrchní a obyčejné. Celkově vzato je to obyčejný kriminální seriál, kterých tu byla už hromada, pouze s podivnější hlavní postavou. Někomu to bude stačit, druhému ne a já stále raději vidím kriminální tým několika zajímavých lidí, co dokážou pokaždé překvapit (a funguje mezi nimi jistá interakce a skryté vtipy), než jednoho muže, co překvapuje stále dokola velmi podobnými kousky (a vše na konec vysvětlí). ()

Gemini

Originální případy řešené občas pořádně haluzovým způsobem, aneb podivný seriál o podivném "detektivovi". Nelze mu upřít vtip, pokud vám zrovna hlavní hrdina svými nablblými výmysly, tedy pardon, neurózami, neleze na nervy. Ale žádný vyšetřovatel závažných zločinů by neměl být divnější než Columbo:) Tony Shalhoub hraje možná výborně, ale obsedantní neurotičku hrála i Lucy Liu a v jejím případě se mi to zdálo roztomilé;) Nebo Hercule Poirot, to je klasa. Prostě ne, nemůžu jít přes 60%. ()

Malarkey

Zdá se mi, že se Američané pokoušejí inovovat jejich smysl pro humor a berou si zdárný příklad z Britské scény. Hlavní hrdina je totiž jednoduše řečeno magor. Tak jak by to řekl Lister při pohledu na Arnolda Rimmera, který si vše očividně zapisuje do svého notesu. Pan Monk je totiž puntičkář, který mi svým chováním v jistém smyslu připomíná Columba. Jak se chová, jak dedukuje samotné případy. Jakoby mu z oka vypadl a možná právě proto ho mám tak rád. Sice bych s ním nevydržel ani minutu, ale občas se na něj s radostí podívám. Seriáloví tvůrci konečně pochopili, že seriál dělá na oblíbenosti důrazná a respektovaná postava, o kterou jen tak někdo nezakopne. Pan Monk ani do budoucna dle mého názoru takovýto problém určitě mít nebude. (8/10) ()

T2 odpad!

__Monk: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,460,784 //počet predaných kusov 93,560║ __Monk: 6.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,569,887 //počet predaných kusov 39,257 ║ __Monk: 7.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,998,557 //počet predaných kusov 61,513 ║ __Monk: 8.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,463,821 //počet predaných kusov 40,673 ()

Marigold

Vydařené seriálové dílko... zdá se, že v současnosti kvalitní detektivní seriál stojí a padá s charismatem hlavního hrdiny (viz skvělé Vraždy v Midsommeru). Monk je skutečně výlučný kousek, pravda trochu poirotovského střihu. Jeho puntíčkářství, lehká zženštilost a upjatost ve výsledku hodně připomíná řádění pošuka Columba, byť je to jiné... své. Roztomile nejisté, jímavé a velice nehrdinské. Navíc často podpořené skvělými scénáři, které jsou napínavé, vtipné... prostě chytlavé. Monka si tak řadím do pantoptika roztodivných detektivů, jejichž vyšetřování stojí za to sledovat. ()

hirnlego

(3,5*) Od doby, co se mi Monk jednou vloudil do mokrého snu a choval se přesně tak jako vždycky, akorát s kalhotami u kotníků a nutkavou potřebou sexu s mou polovyděšenou osobou, se na tento pologeniální seriál už nikdy nebudu moct koukat stejnýma očima... Snad příště budu mít víc štěstí a navštíví mě nej sugar daddy kapitán Leland Stottlemeyer ♥ ()

Dever

Soundtrack Jeff Beal: 1. Monk Theme [Extended Version] - Jeff Beal ,2. Miming Mr. Monk ,3. They're Killing Dr. Gould ,4. A Clean Apartment ,5. Finding the Pebble ,6. Rejection ,7. Trudy's Theme ,8. I Think I Smell Gas ,9. Keys in the Casket ,10. Lucky Guy ,11. Fat Suit Folly ,12. Monk Visits the Garage ,13. Counting Meters ,14. Monk Interrogates Gavin ,15. Remember Me? ,16. There Was a Struggle ,17. Monk Theme (Series Version) ,18. Have Fun ,19. Pebbles and Clues ,20. Sharpening Pencils ,21. Zen Monk ,22. Monk's a Hero ,23. Love These Sneaks ,24. My Hero ,25. On the Beach ,26. The Final Chase ,27. Start the Watch ,28. Losing It? ,29. Monk Escapes ,30. Worried Monk ,31. Restaging the Murder ,32. Running Away ,33. Finding, Looking ,34. Back Safe at Home ,35. The Kiss ,36. Monk Theme [Pilot Version] , ()

tron

Písal som to už u Mentalistu – oba seriály sú si dosť podobné. Hoci žánrovo ide o kriminálky a na bežnom programe dňa sú vraždy a únosy (a vražedné únosy), seriály sú napísané a natočené ľahkou rukou, miestami idúc až do komédie. Hlavnou postavou je muž, ktorý v minulosti za drastických okolností prišiel o ženu/rodinu, nikdy sa z toho nespamätal a teraz ako (svojrázny) konzultant pomáha tímu policajtov vyšetrovať bizarné zločiny. Pre mnohých je hlavnou devízou Monka výkon Tonyho Shalhouba, ale mne tento herec nikdy nesedel. Najviac sa mi páčil v horore 13 duchov. Kým svet sa váľal od smiechu z jeho exhibícií, za ktoré dostával renomované televízne ceny (prípadne aspoň nominácie na renomované televízne ceny), ja som z niektorých jeho scén skôr prevracal oči, krútil hlavou, bolo mi trápne a mal som chuť udrieť ho mokrým jazvečíkom. Tam, kde Simon Barker držal svoju postavu v uveriteľných medziach a bol sympaťák a tak trochu (v dobrom) vychcánek, tam zachádza Monk priďaleko. Ani sekundu som neveril, že bol niekedy policajtom (keby šlo o sitkom, tak by mi to samozrejme nevadilo). Našťastie je tu Ted Levine ako drsný policajt, ktorý do toho sype korenie (už z princípu je sranda vidieť v úlohe policajta herca stvárniaceho jednu z najbrutálnejších postáv 90. rokov). Oceňujem tiež jeho (ehm neveľmi schopného) parťáka a výpravu San Francisca, čo je fakt krásne americké mesto, ktoré sa vizuálne strašne hodí do filmov a seriálov. ()

monolog

V době, kdy je dobrých a pokud možno (v mezích možností) inteligentních humorných detektivních a krimi seriálů v televizi jako šafránu na bouřlivých výšinách, je tohle příjemný obláček chladivého stínu na poledním nebi. Není to sice žádná akčňárna ani tam nikdo nestřílí o 106, ale je to sranda a o hlavním hrdinovi se dá říct, že v těch případech opravdu něco zkoumá a logicky odvozuje, a ne jen hledá dia ex machina jako téměř všude jinde. A pozor, mluvím teď o americké tv tvorbě, ne britské případně někde jinde. Hádám, že nejvíc se mi líbil asi díl, jak byl světu představen bratr pana Monka, a i zbytek jeho rodiny. Ten by si nikdo neměl nechat ujít, aby viděl, jak nakonec všichni kvůli práci dopadneme. ()

Boss321

Zajímavý a do jisté míry i originální seriál o detektivovi, který je doslova posedlý čistotou. Zatím nejlepší role pro Tonyho Shalhouba, který do seriálu přesně zapadl..... ()

Jara.Cimrman.jr

"Nemůžu nikam cestovat bez domu." A to není jediný problém, který Adrian Monk má. Já se musím přiznat, že nejsem jeho přítel, protože vždy, když se setkáme, tak na mě přenese jednu ze svých 312-ti fóbií. Zatím jich mám kolem padesátky a zvažuju, že mi to asi stačí. Vyhledávat Adriana už zkrátka nebudu, ale náhodným setkání při přepínání mezi programy se nebráním. ()

Melies

8 / 10 Detektívny sitcom, zachcelo by sa povedať. Monk je ojedinelý v tom, ako nenásilne dokáže kombinovať humor a riešenie zdanlivo nevyriešiteľných prípadov, začo vďačí najmä originálnym, aj keď občas trochu skratkovitým zápletkám, a znamenite prekresleným postavám a hercom, ktorí im vo finálnej fáze vdýchli život. Avšak nech sa snažia akokoľvek, ten, kto celý seriál skutočne posúva ešte minimálne o jednu priečku vyššie, je Tony Shalhoub – jeho paranoidná, mikróbov a špinavých kľučiek od dverí sa desiaca kreácia jednoducho nemá obdoby. Samozrejme, bez podpory svojich kolegov by nebol ničím iným, ako otravným detektívom vo výslužbe, no najväčšie zásluhy mu tentoraz patria právom. ()

Segrestor

Monk je naprosto geniální seriál. Málokdy dokáže být detektivní seriál tak vtipný. A vtipné je to především díky sklíčené osobnosti samotného detektiva. Takže jeho fobie jsou jen prostředkem k vytlačení úsměvu na tváři diváka. Kromě toho navíc je docela zábavné pozorovat jeho vyšetřující metody, jeho smysl pro detail a fenomenální paměť. Je tam sice spousta elementů, které bych i oželel a extrahoval ze seriálu čistou srandu a napětí, ale s tím se nedá nic dělat. Jako seriál to funguje bezvadně a je jen škoda, že není více dílů. 125 je prostě málo. ()

Gilmour93

Nenosí zbraň, nepoužívá pěsti, nesnáší nesouměrnost.. Některé lidské odchylky bývají kompenzovány výjimečnou předností a u Monka je to v seriálu postaveném na chytrém scénáři a vtipu jeho bystrá vyšetřovatelská mysl. Skvostný Tony Shalhoub je prostě tak trochu jiný detektiv. Jo mít ho tak doma, aby mi pravidelně rovnal dvdéčka.. ()

molotov

Je to často hodně zábavné, ale v každém díle si aspoň třikrát řeknu, že ten chlap je příšerný ho*ado. Občas je to už fakt moc přehnaný, ale jinak je to fajn seriál. ()

StarsFan

Něco takového tu snad ještě nebylo a to už je co říct. Monk v sobě skvěle spojuje kriminální případy a vtipné situace těžící hlavně na Adrianově posedlosti čistotou. Scéna, ve které si na tanec s nevěstou (ne však svojí) bral do každé ruky papírové kapesníky, aby od ní nechytil nějaké bakterie, mě doslova povalila na zem ze sedačky :-) ()

Eliott

Jeden z mála detektivních seriálů, který v televizi s potěšením sleduji. Ač je chování hlavní postavy místy mírně cringy a v reálu by mě konfrontace s tímto člověkem dokázala vytočit, na plátně jsem si tohoto vysoce inteligentního, leč prostého člověka s mnoha problémy skutečně zamiloval. Neviděl jsem sice všechny díly, ale ty které ano, byly vždy velice zajímavé a vyšetřování nápadité. ()

Spiker01

Můj přítel Monk je taková příjemně oddychová kriminálka, ne nepodobná Columbovi. Od té doby, co jsem jej poprvé shlédl v tv se kdykoliv rád podívám zase na nějaký díl a baví mě stále stejně. Nic víc nic míň. Nejlepší camea...85% ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf