Uprchlíka Francise vyplavilo moře na plážích jižní Evropy a znovuzrozený mladý muž se odhodlává žít už jen počestný a spořádaný život. Ze začátku je nabídkám, jak si rychle a nelegálně vydělat peníze, schopen odolávat. Záhy se však nechává strhnout svým kamarádem a ocitá se ve světě plném násilí, vyvrhelů – ale i naděje. Moderní reimaginace slavného románu Alfreda Döblina, který zpracoval i R. W. Fassbinder, nabízí opojnou audiovizuální jízdu i autentický vhled do neviditelných koutů tepajícího velkoměsta. (Febiofest)

Marigold

Chceš točit modernizovanou adaptaci literární klasiky, ale tvoje skills stačí tak na průměrný gangsta videoklip. Du bist nicht gut. ()

Nerd4Dreaming

Tak tohle je poradny psycho. Díky skvělé kameře, hereckým výkonům i totálně vražedné stopáži, kterou s trochou nadsázky povazuju za důležitý element celého filmu. Člověk už se tesi až bude po všem a hlavní postavy začnou zit normálně, a zároveň cumi s vykulenyma očima, jakej bizar se bude dít dál. Berlin lebt. ()

BoredSeal

U filmu jsem měl pocit, že sleduji nějakou antickou tragédii, čemuž napomáhá poetický hlas vypravěčky a absurdní mentalita hlavního hrdiny. Voliči SPD pravděpodobně utečou před tématem migrace do Německa, ale jde spíš o drogový trh a uprchlíky jako pěšáky na něm v prostředí Berlína (návštěvníci Görlitzer parku a Haselheide zpozorní). Tři hodiny ubíhají díky hypnotické kameře pomalým, ale stále přitahujícím tempem, herci mají charizma, obsazení kraluje Albrecht Schuch jako démonický sociopat Reinhold. Příslib prostředí Berlína jako živého organismu válcujícího lidské životy je ale klamný, kromě pár efektních záběrů známých míst se film odehrává v interiérech a v jakoby prázdném městě, kde nežije nikdo kromě hrdinů a možná kromě příběhu budete postrádat nějakou hloubku, která je kromě velmi absurdní snahy hlavní postavy být dobrý absolutně nevhodnými cestami správně dokopnuta epilogem. 7/10 ()

Detektiv-2

Knižní předlohu neznám a ani se o ni zajímat nebudu, tohle je prostě výborný film sám o sobě. Dojem z filmu je takový, že jsem viděl velmi dobře odvedenou práci a skvěle zahranou, ale z děje vám zůstane velice nepříjemný, vlezlý pocit zoufalství. Je zde zcela reálně a surově vidět život uprchlíků v Berlíně. Jak několikrát spadnout a zase vstát, jak si zlepšit společenské postavení, jak být schopný a ambiciózní, ale stále přes svou naivitu a ego nevidět následky. Funguje zde skvěle kamera, hudba, chemie mezi herci. K závěrů film bohužel ztrácí trochu na tempu, ale to zřejmě díky delší stopáži a pořád myslím na ten divný pocit, že jsem vlastně viděl Francisuv denní chleba a takových jako je on existují tisíce a tisíce... ()

radektejkal

V podstatě je to odvaha pustit se takhle na obsazené, či přímo zaminované pole. Zdálo by se, že si tu pod nepřímou taktovkou Alfreda Döblina vyhradil své krounní místo Rainer Werner Fassbinder. Ale k cíli, ke sdělení, vedou nejen dálnice, ale i lesní pěšinky. Burhan Qurbani si zvolit cestu po zemi, pod zemí i vzduchem, aby nám sdělil něco, co nás možná příliš nezajímá, ale úkolem filmu není zpracovávat zajímavá témata, ale zpracovávat jakákoli témata; vytvořit virtuální svět, který by se podobá tomu našemu, nesmí se s ním však zaměňovat. Osou režisérova Alexu je soužití Francise, později Franze, později das "ganze Deutschland", naivního, ale všehoschopného černého imigranta s Reinholdem (kein Unhold), který nedokáže od sebe odlišit erotický a násilnický pud. Takové "přátelství" může být pouze "temné" jako Welket Bungué, nikdy světlé jako (ve filmu výborný) Albrecht Schuch - a o tom je také celý film. ()