Život Davida Galea

• Česko Život Davida Galea (viac)

Davida Galea, muže pevných morálních zásad a kultivovaného profesora filosofie, studenti velice obdivují. Profesor Gale se zapojil do hnutí, které sleduje všechny aspekty a dopady soudních rozhodnutí, v nichž padne trest smrti. Je zásadním kritikem "absolutního trestu". Podivnou souhrou okolností je tento výjimečný člověk sám odsouzen za znásilnění a vraždu a v cele smrti čeká na popravu. Tři dny před jejím termínem se profesor rozhodne dát exkluzivní rozhovor ambiciózní reportérce Bitsey Bloomové a zveřejnit svůj příběh. Souboj s časem a honba za pravdou může začít. Z Bitsey i z jejího asistenta se stávají opravdoví detektivové, kteří nakonec odhalí celou záhadu kolem profesora Galea.

Slavný režisér Alan Parker (Evita, Andělin popel) natočil s dvojnásobným držitelem Oscara Kevinem Spaceym (Americká krása) strhující kultivovaný thriller, který napne nervy diváků až do poslední chvíle. "Života Davida Galea" dospěje k fantastickému rozuzlení. Ve fiktivním příběhu, plném otázek a překvapivých řešení, uvidíme i hvězdu Titaniku Kate Winslet v roli investigativní reportérky. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

"Nenávidím zabíjení a můj úřad zabíjí, aby tomu zabránil." K trestu smrti mám poněkud rozpolcenej vztah. Spíš jsem proti, ale v případě jasně prokázanejch úmyslnejch vražd, nejlépe s hromadou důkazů, pachatelovým přiznáním a nahrávkou ze tří kamer, bych byl pro. Jinak ovšem nejsem ochoten fanaticky bojovat za žádnou myšlenku a nic z toho, co udělal David Gale, bych neudělal. Vlastně udělal. Neodmítl bych pozvání do ex-studentky Berlin. Jsem jen chlap a tohle se prostě nedá odmítnout. A co se týká dramatu, tak bylo docela výživný, zajímavý a přineslo mi pár zajímavejch postřehů ze života. Třeba o tom, že skutečně šťastni jsme jen tehdy, když sníme o budoucím štěstí a proto musí být naše sny nesplnitelný. Tady je moje životní chyba. Já si sny zásadně plním, takže si šlapu po štěstí. To je krutý. ()

dobytek

V oficiálnim textu distributora jsem si přečet, že film má "fantastické rozuzlení". Tim pádem jsem to "fantastický rozuzlení" odhadnul už někdy v půlce filmu a trochu mi to muj zážitek pokazilo. Ale i přesto se mi film líbil a já dávám 4 hvězdy. ()

gudaulin

Zajímavý příspěvek do diskuze o trestu smrti. Opírá se o ústřední hereckou dvojici Spacey - Winslet, která oprávněně patří k současné herecké špičce USA, a pokud snímek funguje a sbírá body, pak především díky nim. Scénář trošku skřípe, některé detaily jsou nedomyšlené, viz klíč od želízek oběti nebo fakt, že peníze získané od vydavatelství doručuje pozůstalým ten, na kterého je v ten samý moment pořádaná štvanice a je v jeho bytostném zájmu co nejdřív zmizet. Kufřík mohl bez problémů doručit advokát nebo někdo jím pověřený. Pokud ale člověk pomíjí tyto momenty a soustředí se na atmosféru a chemii mezi ústředními hrdiny, ke spokojenosti a čtyřem hvězdičkám to stačí. Suma sumárum, slušné psychologické drama týkající se ožehavého problému. Mimochodem, v současnosti se provádí testy DNA vztahující se ke starším kriminálním případům, které skončily popravou, a bylo zjištěno, že 5 % popravených svůj čin nespáchalo. To je nepříjemně vysoké číslo... Celkový dojem: 75 %. ()

Gilmour93

Tak panu Kevinu "Verbal" Spaceymu nestačilo, že už na mě něco podobného jednou zkusil, on musí zase.. V závěru sice mírně překombinované, nicméně herecky a režisérsky naprosto profesionální drama, které bere problematiku nejvyššího trestu spíše jako prostředek k budování příběhu o lidském sebeobětování. Jinak, pokud chcete z liberála udělat republikána, zabijte mu někoho blízkého a uvidíte, jak svůj odpor k trestu smrti rychle přehodnotí.. ()

Hal_Moore

Kevin Spacey se málokdy objeví ve špatném filmu. Už jen jeho účast se stává jakousi zárukou úspěchu, což se stalo i v případě Života Davida Galea. Spacey exceluje na každém filmovém políčku, tentokráte výborně doplňován Kate Winslet a Laurou Linney. Herecké výkony jsou však jen jednou součástí perfektně namazaného stroje, který se během sto a třiceti minut ani jednou nezadře. Na úroveň hereckých výkonů bych postavil hudební doprovod sourozenců Parkerových, kteří odvedli překvapivě nadprůměrnou práci. Film samozřejmě těží z ožehavého a kontroverzního tématu, avšak ten je tu nakonec jen jako jakási kulisa v pozadí příběhu o životu Davida Galea a o tom, jakou sviní může život býti.. Ještě před několika dny bych na otázku 'Trest smrti ano či ne' odpovědět nedokázal. Po shlédutí Davida Galea a Tance v temnotách říkám: Trest smrti ne. ()

genetique

Vôbec by som sa neprekvapil, keby som videl v názve režiséra napísané meno Shyamalan. Skvelo natočený snímok o odsúdení rozsudku smrti, kde chcú hlavní bojovníci za jeho zrušenie dokázať, že tento rozsudok je neefektívny, navyše za cenu života. Do poslednej chvíľky napínavé a záver tak skvelo scenáristicky spracovaný, že celý film sa zvrtne úplne opačnou stranou. 100%. ()

StarsFan

Během 20. století bylo v USA popraveno 23 lidí, jejichž nevina byla prokazatelně dokázána po jejich smrti. Za posledních třicet let bylo ve stejné zemi odsouzeno k nejvyššímu trestu přibližně 110 lidí, kteří byli před jeho vykonáním propuštěni na svobodu z důvodu mylného obvinění. To znamená, že přibližně 4,5% lidí odsouzených ve Spojených státech ke smrti, je vlastně nevinných. Přitom vykonání veškeré procedury před smrtí vyjde stát na dvojnásobek, než kdyby si zločinec odseděl doživotí, a průzkumy nikde na světě nikdy neprokázaly snížení kriminality na základě jeho uplatňování (respektive: kdo zabít chce, zabije a nehledí přitom na následky). Když si dám tohle všechno dohromady... No, nepřipadá vám trest smrti lehce nelogický a nemorální? Asi ne. Jak tu tak totiž procházím komentáře ve stylu "nudný trapně emoční paskvyl", získávám pocit, že mám asi naprosto odlišné vnímání světa než řada lidí kolem. Pro mě je Život Davida Galea totiž hlavně až do poslední minuty strhujícím dramatem, které vás emočně dostane podobně jako Americká krása; pravda je tu méně scén, nad kterými budete zažívat vizuální orgasmus, ale to snad nevadí. Jen ta závěrečná část mě naštvala. Proč se v poslední době každý snaží narvat do filmu ještě před titulky nějaké děsivé odhalení, které naprosto zvrátí váš dosavadní pohled na věc? Dodatek 23. února 2009 Po více jak roce od prvního shlédnutí přihazuji pátou hvězdičku. Život Davida Galea je přesně ten typ filmu, který vám utkví v hlavě a na který si vzpomenete vždy, když někdo zmíní trest smrti. A už jen kvůli tomuto snímku pro mě asi navždy bude Kevin Spacey jeden z nejlepších herců své generace. ()

hellstruck

Film o tom, že systém trestu smrti je opravdu děravý..Předem jsem The Life Of David Gale mylně považovala za jedno z dalších soudních dramat na které rychle zapomenu (nečetla jsem námět). Po shlédnutí jsem si jistá, že to se určitě nestane. Dvojka Winslet+Spacey podala prvotřídní výkon. Přestože mi Kevin Spacey sympatický není, na jeho hereckých výkonech je cosi podmanivého až magického. A je úplně jedno, jestli je film drama, krimi anebo thrillerem (holt čecháčské škatulkování...), protože já celou dobu neodtrhla oči od obrazovky - a na tom, myslím, záleží. Konec mě naprosto dostal, přestože se později už dal předvídat. Můžete se čílit, že je to nepravděpodobné a absurdní, ale u filmu - u dobrého filmu - takové věci ráda promíjím. ()

Krouťák

Zdá se, že tento týden jsem měl opravdu štěstí na kvalitní thrillery ... Říkám thrillery, ovšem Život Davida Galea se v závěru mění v solidní drama... Příběh někoho, kdo je ochotný za svou věc a své přesvědčení položit život mě vždycky osloví... Sympatický Kevin Spacey i krásná Kate Winslet ve svých rolích zazářili a já si tohle promítání opravdu užíval... 90%. ()

castor

Místy se to zbytečně drolilo, jindy zase rebelský Alan Parker (zřejmě definitivně jeho poslední film) nabízí skutečně působivé sekvence. Vysokoškolský profesor měl „všechno“ – rodinu, zázemí, byl vážený, inteligentní, a proti trestu smrti bojoval veřejně. Teď mu sám čelí. Může za to v prvním plánu půvabná studentka, která na něj nejprve vystrčila zadek, aby ho druhý den obvinila ze znásilnění. K soudu nedojde, ale aférka s jeho životem sakra zacloumala. Když přijde obvinění z vraždy, je to jiné kafe. Svůj příběh chce nyní vyložit investigativní novinářce. A ta se do případu dle očekávání až nebezpečně hluboko ponoří. Parker nás tentokrát velmi rád přesvědčuje o své pravdě (jeho odpor k trestu smrti je patrný). Jeho osvětové úmysly mi nevadily, i když je mi jasné, že leckoho politický nádech nadzvedl. Kate Winslet (možná to zní po Titaniku nebo Iris divně, ale její velké role jí teprve čekají) i aktivista Kevin Spacey (jeho další morálně ambivalentní hrdina) a pochopitelně i Laura Linney jsou standardně vynikající! I přes pár kaněk pro mě sofistikované a přesvědčivé drama. ()

freddy

Film o trestu smrti? To musím vidět, řekl jsem si před necelými sedmy lety, v roce 2003, a zamířil jsem na film do kina. Nebyla to zvučná herecké jména, která mě do kina přilákala, tehdy, ve svých 16 letech jsem opravdu herecké obsazení neřešil. Do kina mě přilákalo téma filmu, jelikož jsem odpůrce trestu smrti, a tento film mě v tomto mém názoru jen utvrdil. A nyní, po těch necelých sedmi letech, jsem se na tento film podíval znovu. Nikdy jsem na něj nezapomněl, za celou tu dobu jsem si na něj občas vzpomněl a věděl jsem, že ho chci znovu vidět. Co mě na tomto filmu tak zaujalo? Tak bezesporu, jak už jsem zmínil, to bylo velmi zajímavé a atraktivní téma. Trest smrti vždycky bude velice diskutabilním trestem a tento film je jakýmsi příspěvkem do letitého sporu mezi odpůrci a zastánci tohoto trestu. Opravdu atraktivní téma zde vyniká i díky tomu, že film není jen o trestu smrti, ale celkově máme možnost sledovat příběh jednoho zajímavého muže od začátku až do hořkého a dá se říci i neočekávaného a překvapivého konce. Avšak film může mít sebelepší námět, ale bez dobrých a kvalitních herců nikdy nebude žádný film kvalitní. Kevin Spacey mě zde velmi zaujal, byl to totiž první film, ve kterém jsem ho viděl, mé první setkání s tímto kvalitním hercem a rozhodně ne poslední )nedlouho poté jsem pak viděl film Pošli to dál). A Kate Winslet mi opět dokázala, jak kvalitní a zajímavou herečkou umí být. Tímto svým výkonem se dostala mezi mé oblíbené herečky a po filmu Věčný svit neposkvrněné mysli, který následoval hned po tomto filmu, se definitivně stala mou nejoblíbenější herečkou. Takže dvě herecké hvězdy podávající velmi kvalitní výkony, k tomu zajímavý příběh napínavý od začátku až do konce, to prostě nemohlo dopadnouit jinak. Stejně jako po prvním zhlédnutí uděluji pět hvězd, protože tenhle film je prostě dokonalý. ()

sepp

Kevin Spacey si timto pokazil kredit ktery si ziskal svymi veledily z minulosti. Cele je to utahane a premoralizovane - jednim slovem nuda. ()

Real Tom Hardy

"SOCRATES WAS UGLY, PLATO WAS FAT, AND ARISTOTLE WAS A PRISSY DRESSER." --------- Na roku vzniku filmu som nejak prehliadol nulu a bol v tom, že je 2013. A tak na to pozerám, užívam si ten nádherný šedý filter, tú zrnitosť obrazu, celý čas sa sám seba pýtam, ako je možné, že tu Katka vyzerá tak dobre a mlado vyzerajúc, reku či nejak pokročili technológie omladzovania, ale hlavne, prečo by Parker točil v '13 film, čo vyzerá (po filmárskej stránke) tak zhruba na prelom milénia. A potom, keď ho dopozerám, zbadám, že aha, tak nič, 2003 it is... Každopádne, Parker s Davidom Galeom odišiel (hoci o 17 rokov neskôr, ale predsa) v tom najlepšom (alebo radšej, aby ma nemohol nikto zdžubať, "nie v najhoršom"), i keď zámorskí kritici by asi nesúhlasili. Za mňa obrovská spokojnosť. Odhliadnuc od explicitnej agitky som videl čistú, poctivú filmárčinu, viac než solídne výkony od viac než solídneho obsadenia a topový scenár, ktorý miestni komentátori mali odhalený už v polovici filmu (kvalitný roast). Dlho som už nevidel takto dobrý film. A čo tu dávala Rhona v tých dvoch scénach... Rghhh... S tým v mysli odchádzam teraz zrobiť inú činnosť... ()

Gimp

Doslovnost scénáře činí konec předvídatelným. Dvojitá či trojitá pointa je akorát tak k vzteku a k čemu potřebuje dcera amerického velvyslance peníze je mi záhadou. ()

cheyene

Slušné drama o otázce, zda má být trest smrti nebo nemá. Každý nechť si odpoví sám. Po zhlédnutí filmů tohoto typu jste jednoznačně proti. Justiční omyly se prostě stávají a nevinní lidé pak umírají za hříchy druhých či z vůle jiných lidí. U snímku "Mrtvý muž přichází" máte na konci více smíšené pocity ohledně této otázky. V případě Davida Galea je třeba vyzdvihnout herecké výkony, hudbu, zpracování i samotný děj, leč je poměrně snadno předvídatelný. Všem lidem, kteří jsou proti trestu smrti, doporučuji nastudovat případ Čubirková, Horehronský rozparovač, vraždu bezdomovců Madunického a Pastoreka, řádění Jeneje v kostele, zabijačku Dubášové, Vietnamský masakr a další případy z cyklu Najväčšie kriminálné prípady Slovenska. ()

Jamal

Hodně jsem o tom přemýšlel, film který vás nenechá klidným, film který vás vtáhne a z kterého určitě nebudete zklamáni. Pro mě osobně jeden z nejhezčích filmů roka (( :: ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker