Naprosto ojedinělý gangsterský muzikál se odehrává v New Yorku roku 1929, plném ničemů, tanečnic a zbraní, kde však všechny role vytvořily děti! Budete svědky neúprosné války gangů, jejichž dva šéfové Tlusťoch Sam (John Cassisi) a Hezoun Dan (Martin Lev) si jdou po krku. Přestože se tu střílí často, krev neteče, protože pistolky jsou pouze stříkací a bojuje se za pomoci šlehačky. Mnohem víc se tu však zpívá a tančí. (šubelinka)

kobejn

Další pozdně doplněnej rest. Párkrovy filmy mám rád, obzvlášť jeho řadu z eitýs, ale Bugsy Malone to je, na to, že to je debut, prostě pecka! Takovej originální nápad - jen čajldiš ektrs - a to je na tom skvělý, že nejde o čajldiš film! Todle je prostě emejzing debjůt a přitom to neni buhvíjak provařenej pikčr, zas tolik lidí ho tady nevidělo, ale, enywej, je to splendid a ta závěrečná cream battle - taková prča! Simply Wonderfull! ()

berg.12

Dětské filmy mají svůj svět vždy vymezený v rámci toho dospělého. Tomuhle filmu jakékoliv vymezení chybí. Není v něm nic symbolického, není to satira, jen dětské školní představení. Chytlavý swingový soundtrack, který měu k němu náhodou přivedl, je navíc simultánně nazpívaný dospělými hlasy, což působí dost perverzně. Stejně jako celý gangsterský svět, který děti berou naprosto vážně. Pedofilův sen. ()

zdepapepa

Chtěl bych být u toho, když padl návrh vytvořit tento film. Gangsterka? Jasné. Muzikál? Už jsem slyšel méně obvyklá místa pro muzikál. Hlavní role hrají děti a všechny "dospělejší" věci jsou převedené do dětské podoby včetně např. šlapacích autíček a náhražky zbraní za neškodné? To se často nevidí. To však neubírá na koukatelnosti, ať už co do hudební, příběhově gangsterské nebo komediální. Naopak. Nekonají se (v jiných filmech občas zbytečné) 18+ scény (díky bohu) a je víc prostoru pro muzikální čísla. Ta jsou kvalitní, což je zčásti dáno tím, že jsou písně nazpívány dospělými. Navíc se člověk může podívat na začátky herecké kariéry Jodie Foster a režijní debut od Alan Parker. V dnešní době a v naší krajině celkem skrytý klenot (ale převážně jen u nás, dle záznamů na YT je hra populární a je hrána studenty na školách). Našinci si tak hlavně mohou představit, jak by vypadala dětská muzikální podoba třeba takové Mafie od Illusion Softworks. ()

Snorlax

Snad z mladické nerozvážnosti, snad z mladické ďzosti se rozhodl Alan Parker natočit svůj první čełvečerní film pouze s dětskými představiteli. Samotný příběh by i bez tohoto novátorského pojetí vydal na neotřelý gangsterský film, v němž nadhled a nadsázka probublávají každou scénou. Využití neortodoxních zbraní a především střeliva nenechá na pochybách ani nejpesimističtějšího diváka, snímek se nebere vážně. Stejně jako budoucí Parkerovy filmy umně kloubí vážné téma s hravostí i humorem se zručností vyhlášeného kouzelníka. Parkerův vztah k hudbě a její zafixování do jeho filmů je zřejmé již z jeho debutu. Hudba je úžasná, nejinak je tomu s chireografií, kterou dětští herci mistrně zvládají. Nyní jen marně přemýšlím, zda lze u Parkera hovořit o nějakém zrání, když již v prvotině prokázal sjivi schopnost bezchybného vedení herců, ze kterých vždy dokázal dostat maximúm. A neopomeňme fakt, že v tomto filmu se jedná o vedení neherců, a aby toho nebylo málo, tak rovnou dětských neherců. ()

Willy Kufalt

Páni, tak to se opravdu nepovede každému režisérovi, vytvořit v jedném ze svých prvních filmů hned takhle propracované dílko plné invence, u kerého divák může po celý čas – lidově řečeno – čumět s otevřenou hubou. No vážně, já čuměl! Viděl jsem zatím od Alana Parkera pár pozdějších filmů z 80. a 90. let, z nichž jsem si oblíbil zejména Vitejte ve Wellville (1994), nicméně Parker naplno dokázal uplatnit svůj originální rukopis již ve svém debutu. Z kombinace na první pohled bizardní (míchající gangsterku, muzikál, groteskní komedii a dětský film) se vyvinula úžasně hravá záležitost okouzlující jak vizuálem, atmosférou, humorem, tak nápaditou choreografií, chytlavými původními písničkami a dokonce i přirozenými výkony dětských (ne)herců. Jak je u Parkera zvykem, i tady žánrově populární dílo na vás dýchá po celý čas hlubším smyslem, neboť děním ve fiktivním prostředí dětských gangsterů se metaforicky vyjádřuje k vážným praktikám dospělých mafiánů. A místo smrtelných kulek, granátů a výbušnin stříká šlehačka, jak hezké a stylové! 90% ()

• Obsadzovanie hercov neprebiehalo v castingových agentúrach, ale Parker zvolil svoj vlastný inštinkt. Pátranie tak prebiehalo v školských triedach a keď sa režisér v jednej brooklynskej škole pýtal na najneposlušnejšieho chlapca, bol mu odporučený John Cassini, ktorý dostal následne úlohu Tučného Sama. (classic)
  • Filmoví recenzenti boli vo väčšine prípadov z filmu nadšení, výčitky ale mali k znepokojivému podtextu niektorých scén (seriózny milostný vzťah dvoch detí, vyzývavé správanie dievčat) alebo k zbytočne zložitým piesňam Paula Williamsa. (classic)
  • Michael Jackson, který vystupuje v roli Razamataze (pianista Fat Sama), není tím slavným zpěvákem, jedná se pouze o shodu jmen. Pro Michaela Jacksona, který v tomto filmu opravdu hrál, se jednalo o první i poslední filmovou roli. I přesto zde vystupuje mnoho herců, kteří byli slavnými i v dospělosti (Jodie Foster, Dexter Fletcher a další). (bharca)

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker