Jeoffrey

Fruits Basket - The Final je jak intenzivní silná bouře, po které ale nakonec zůstane jen klidná modrá obloha a krásně čistý vzduch. První dvě třetiny jsou slušné drama v kterém se zúročí vše, co se v předchozích sériích budovalo, dostaneme rozřešení většiny problémů a tak nezbyly skoro žádné volné konce. Poslední třetina je pak odměnou pro diváka i postavy, z které si odnesete dobrý pocit a spoustu naděje. Celkově je to nádherné anime, které člověku dokáže hodně říct, ukáže vám, jak moc dokáže člověk člověka rozbít, nebo naopak jak ho dokáže spravit. Díky tolika ukázkám mizerného rodičovství a s tím spojenými problémy a následky, které si někteří nesou, se zamyslíte třeba i nad tím, jak správně zacházet s dětmi a lidmi, kteří jsou trochu jiní. Nebudete mít problém všemu porozumět, pochopit každou ze zdejších postav a většinu mít rádi. Anime rádo ukazuje, jak se dají věci řešit a na čem záleží. A já mu věřil každou minutu a tak odcházím spokojený, dojatý a plný dojmů. Je toho mnoho co si v sobě neseme, lidé nejsou jen dobří a zlí, každý má své stinné a světlé stránky, své anděly a démony a nejvíc nás vždy ovlivňují ti, které máme rádi a kteří by měli mít rádi nás. Bylo to hluboké i intenzivní, ale často zase krásně uvolněné a přirozené, prostě jak jízda na horské dráze, nebo samotný život, s tím, že tahle poslední část byla jak prudký sešup dolů do klidné cílové rovinky. Pro emocionálního člověka bude dle mého Fruits Basket silný zážitek a určitě si to užije, přemýšlivý člověk tu zase nejspíš dokáže najít spoustu chytrých paralel a ocení co se anime snaží říct a jak to dělá... Tohle finále i celý seriál byl jedním slovem paráda a jako jedinou výtku k The Final si tu dokážu najít akorát to, že se mi tentokrát vůbec nelíbil openning, ale to přeci není žádný extra velký problém. 9,3/10 ()

TruthPreveal

Jsem hrozně smutnej že už je konec. Na konci se všichni už loučí a jdou si každý svou cestou a ukazují jak těžké, smutné, ale zároveň krásné loučení je. Přesně jak se cítily postavy při loučení, tak jsem se cítil já při loučení s tímhle anime. Čekal jsem že budu plakat, ale nestalo se (ale na krajíčku jsem měl). K poslední sérii mám bohužel pár výtek. Nevím jak ostatním, ale mně přišelo vše taknějak uspěchané a mám pocit že pár (i důležitých) věcí nebylo vysvětleno. Upřímně nechci jmenovat přesně co, protože je toho víc a nejspíš bych tím pak shazoval to, že jsem tomu dal vysoké hodnocení. A navíc mám k tomuhle anime takové "pouto" že ani nechci jmenovat že je s ním něco špatně. Každopádně navzdory tomu že k tomu výtky mám, tak jsem každou epizodu doslova hltal jednu za druhou a tak moc mě romance anime nikdy nebavilo. Poslední romance anime co by se mohlo (opakuji MOHLO) rovnat tomuhle, je Toradora a to už jsem viděl před čtyřmi roky. Teď si taknějak uvědomuji že tahle recenze je vlastně k ničemu, protože vůbec nemluvím o tomhle anime, ale spíš jen o mých pocitech, ale zase na druhou stranu, nevím co bych k tomu měl říct. Mohl bych napsat úplně to stejné co jsem psal ke druhé sérii a vyšlo by to víceméně nastejno. I když bych téhle sérii nejradši dal ""jen"" 9/10, tak  jak jsem zmiňoval, tohle anime jsem si natolik oblíbil, že mu dávám 5 hvězd a 10/10, ale s tím, že druhá série se mi líbila víc. ()

biasim1

Šódžo žánr považuji za jedny z těch anime, kterým prostě nemůžu přijít na chuť. Proto jsem ten hype okolo prvních dvou sérií Fruits Basket mírně ignoroval, hodil tomu 6/10 a šel dál. Do té finální jsem se ale samozřejmě pustil a nemohlo mě to překvapit více. Poslední série se začíná lehce odlepovat od těch klasických šódžo prvků, nebo s nimi začne pracovat lépe. Například hlavní hrdinka se už nechová stupidně a naivně jen tak bezdůvodně, ale díky větší prací s jejím charakterem a poznání více informací z její minulosti mi dokázala své jednání více prodat. Nezlepšila se tu jen práce s hlavní hrdinkou, ale i se zbytkem postav hlavních či vedlejších. Černobílé postavy vymizely a ke všem jejich činům mi byly podány uvěřitelné informace a důvody. Celá série navíc dost potemněla a díky kratší stopáži na mě dokázala nasypat více emocí v kratším časovém úseku, že to i na mě zabralo. Celé fungování této finální sezóny mi bylo také velice příjemné. Největší nálož a nejsilnější momenty nepřišly na úplném konci a ten byl spíše vyhrazen pro takové to příjemně klidné rozloučení. No co, objevilo se další (v pořadí druhé) šódžo, které jsem schopný pochválit a i když zde momentálně nechávám jen 4*, nemůžu nikde říct, že své hodnocení nezvednu. 8/10. ()