Na konci 19. století se ptáčník Esmar a jeho manželka Johanna snaží přežít na svém pronajatém majetku nad nepřístupnými útesy Faerských ostrovů. Podle místních zákonů však budou z domu vystěhováni, pokud nemají syna, dědice farmy. Jejich smlouva brzy vyprší a Johanna porodí třetí dceru. Její kamarádka a majitelka místního hostince Livia naznačuje, že může mít syna pouze tehdy, když bude oplodněna jiným mužem. Tato možnost je nemyslitelná, ale Esmar a Johanna jsou na pokraji zoufalství. Esmar si pro tento úkon nečekaně vybere Liviina milence - francouzského kapitána - ale nikdo z nich si neuvědomuje, jaké důsledky bude toto rozhodnutí mít pro všechny zúčastněné. (Cinemax)

Aljak

Skvelý film s výborným scenárom, zápletkou, výpravou a zaujímavými postavami. Drsné prostredie Faerských ostrovov hostí epickú drámu a neúspešnom boji splnenia predpotopných zákonov o mužskom dedičovi. Zápletka mala zaujímavú tému, a najmä vďaka tomu sa rozvinula na plno. Bolo zaujímavé sledovať nielen samotný dej, ale aj psychologický vývoj postáv. Asi každému bolo jasné, že príchodom mužského potomka na svet sa situácia neukľudní. A keď sa zdalo, že príbeh dospeje do pokojnej fázy, tak sa dej rozvíril ešte viac. Film sa mi páčil, akurát ten koniec mi prišiel taký... proste mi tam nepasoval. Čakal niečo iné, v hlave som mal 2 rôzne varianty ukončenia príbehu, oboje tragické. Ale inak výborné, silné 4*! ()

hephaestus

na severanov slusna davka citov, trosku predvidatelne, trosku umele a vykonstruovane, tak preco 5? davam 5 za reziu a hudbu. Jednoducho odhliadnuc od trosku naivneho scenara a niektorych horsich hereckych vykonov, tento film na mna zaposobil vedenim rezie, podla mojho nazoru reziser vedel co chce a isiel po tom. a za mysticke prostredie faerskych ostrovov dalsia hviezda. ()

angel74

Uchvátilo mě místo, kde Esmar a Johanna se svými dětmi žili. Úplně jsem se zasnila, když jsem to osamocené stavení v nádherném prostředí Faerských ostrovů poprvé spatřila. O něčem takovém si totiž opravdu můžu nechat jenom zdát. Samotný příběh s několika těžko uvěřitelnými dějovými zvraty už tak uchvacující nebyl, přestože místy dojímal k slzám. Největší slabinu vidím právě ve scénáři, na němž by se dalo určitě lépe zapracovat. Na druhou stranu dobré filmové dílo se vyznačuje i kvalitní doprovodnou hudbou a ta se tedy skutečně povedla. (70%) ()

Big Bear

Ačkoliv má film název jak nějaká štědrovečerní pohádka co nám je ČT každoročně servíruje hned po kaprovi s bramborovým salátem, nenechte se mýlit. O žádnou pohádku se nejedná. Švédové nám připravili perfektní drama z Faerských ostrovů. Jakoby nestačilo, že život sám tam je velice drsný a specifický. Každý zná každého a těžko se v takovéto komunitě něco utají. Život je tam navíc spoután mnohdy starodávnými zákony, které stále platí. Musím říci, že to co se zprvu jevilo jako zanedbatelný problém, který se časem vyřeší nějak sám ke konci filmu vygradoval do několika velmi zajímavých rovin a dramat. Dnešnímu divákovi možná chování a rozhodnutí zejména otce může ke konci filmu  přijít poněkud nepochopitelné, obzvláště pokud jste rodiče. Jenže na film je nutno koukat optikou konce devatenáctého století. Optikou, kdy potřeba mít mužského potomka byla v leckterých majetkových záležitostech stále zcela zásadní! A už jen samotný fakt, že rodina ptáčníka měla všechny děti živé a byla je schopna je uživit, byl zkrátka pro tu dobu i místo malým zázrakem. Netuším sám jak bych se v klíčový moment rozhodoval já  s vidinou budoucnosti  ptáčníka tam na ostrovech a možnostmi jaké nabízela Paříž a zajištěný život v dostatku... Ač jsem za konec byl nakonec rád, přišel mi značně nedobový a vlastně tak nějak trochu popřel celé to vyprávění a příběh samotný. Nicméně film byl natočen parádně, exteriéry i interiéry byly prostě úchvatné. Už jsem to tu psal dříve, já tahle místa kde moře buší do ostrých skalisek (ideálně s majákem) mám mnohem raději než líné vlny tyrkysového moře a bílé pláže nekonečného písku.  Herecké výkony byly také parádní! Po pachuti jež mi zbyla po Napoleonovi jsem si tímto spravil chuť. Jako kdyby na mne dýchlo něco z Piána... Dávám za 5 chycených racků. * * * * * ()

Arsenal83

Severský a pritom vôbec nie chladný. Príbeh, ktorý zaujme a môže aj dojať. Určite pre mňa veľké prekvapenie, prakticky bezchybní herci, všetko sympaťáci vo svojich rolách a dokonca aj tie severanky vyzerali k svetu. Veľmi dobre sfilmované, výborná hudba, krásne prostredie. Nenápadný film o dôležitosti rodiny, skutočná spokojnosť, nuda nebola ani chvíľku. ()