JAG - Vojenská generálna prokuratúra

Krimi / Dráma / Akčný / Mysteriózny
USA, (1995–2005), 174 h 17 min (Minutáž: 44–93 min)

Réžia:

Bradford May, Tony Wharmby, Alan J. Levi, Jeannot Szwarc (viac)

David James Elliott, Catherine Bell, Patrick Labyorteaux, John M. Jackson, Scott Lawrence, Zoe McLellan, Tracey Needham, Karri Turner, Chuck Carrington (viac)

Major Rabb (David James Elliot) a jeho kolegové z vojenské prokuratury vyšetřují případy na palubách lodí, vojenských ponorek i letadel. (oficiálny text distribútora)

Greg25

50%, u JAGa snad nejvíce ze všech seriálů záleží na tom, na který díl zrovna narazíte. U některých dílů se nudíte natolik, že byste si nudou ukousali nehty a z toho vidíte díl, plný vtipů, hlášek, soudních přelíčení a v neposlední řadě také akce. O hercích snad jen tolik, že na seriál hrají velmi slušně. ()

monolog

Co by chtěl člověk od propagačního filmu americké armády víc? Hezcí lidi jeden jak druhej, hrdinové v podání mužů (hlavních hrdinů, ti špatní v americké armádě nikdy moc dlouho nevydrží, protože Harm si na ně došlápne), ženy jdoucí si za svým s chladnou feminizací a krásou a šarmem atd, velící důstojníci starající se o své muže a nedající na ně dopustit, dva právníky vždy uprostřed všeho důležitého dění a jednoho agenta FBI hrajícího si neuměle na majora Flaga z MASHe. Řeknu vám, být Američan, už jsem pár let mariňák nebo minimálně pěšák do mlýnku na maso. A kdyby nebylo posledních několika sérií s pitomou antiteroristickou politikou ala Bushman, dal bych možná i víc hvězdiček. Ale poslední čtyři série stály doslova za hovno výše zmíněného nejlepšího dnešního amerického prezidenta.Jindy No a po té antiteroristické lize nastupují tak vyumělkovaný trapný případy, že je to neuvěřitelný. Obvinění velitele za to, že jeho muž spáchal sebevraždu, kdo to kdy slyšel? No a pak to neuvěřitelné pomyšlení, jak v amerycké armáďe všichni dostanou spravedlnost a těch špatných se zbaví s pomocí Rabba a spol. Za začátek čtyři hvězdy, za antiteroristy, dvě, za následující série, nula. Výsledek dvě. ()

movie

Trocha vojenského patosu i hrdosti namýchaná v přijatelných dávkách do každého dílů. Hereckého osazenstvo je sympatické, je to celkem inteligentní i když ano - hodně televizní a uniformy jsou skutečně nažehlené precizně. Úroveň televizních seriálů se v dnešní době přeci jen hodně zvedla, nicméně s přivřením levýho oka k tomu, že JAG už 11 let stará záležitost - dávám hezkých 70%. ()

bruceman7

Tak dneska jsem po dlouhých odhadem dvanácti letech završil poslední vysílaný díl (sledovat jsem seriál začal někdy na konci základy tušim). Celý seriál pro mě byl zajímavý svým armádním prostředím, v němž vlastně držel primát, pokud se nemýlím. K námořní vojenské prokuratuře jsem nešel pouze kvůli tomu, že nemáme moře. Tolik na úvod. K tvorbě: prvních pár sérií (opět odhadem tak do páté) bylo povedených a napínavých. Co si pamatuju, hroutit se to začalo se sériemi, které se ve větší míře začaly věnovat terorismu. Ještě rychlejší (a pro mě smutnější) pád seriál nabral v době, kdy začala být v kurzu afghánsko/irácká tematika. V pozdějších sériích jsou všichni kromě Amíků teroristé, začíná se tvrdě hrát na americké patriotsví (pro našince je ta občasná přemíra nacionálního cítění až směšná). Najdou se dost protiruské, protiarabské díly, aspoň mi tak přišly. Dost na palici byly části, kde se do dění zapojuje mysteriozno (nechci říct přímo Bůh, přestože pánbičkařením je seriál promořen taktéž silně - ale to jsou prostě USA). Jako negativum se dají uvést i místy nedostatečné efekty, ale předpokládám, že JAG neměl příliš rozsáhlý rozpočet. Toto všecko by vedlo normálně k ne příliš lichotivkému hodnocení, avšak - JAG je nutno chápat v kontextu země vzniku. Podle mého názoru je svou mentalitou určen především pro severoamerické publikum. Je nutné nad tím takto uvažovat a aby si to člověk nějakým způsobem "užil", je nuté od výše uvedených "podivností" - pánbíčkaření, silná propaganda (amerika nejmorálnější, nejsvrchovanější, svého/lidumilná), přehnaný patriotismus (přestože vlastenectví absolutně uznávám) - odhlédnout. Takže řekněme, že se to dá hodnotit jako ještě únosné. Úsporný český dabing hodnotit nechci. Co se však nedá průřezově vytknout, je ústřední dvojka - Harm a Mac. Dá se říct, že kvůli nim jsem to dodíval do konce. Pro mě velice sympatické postavy, Harm poslední kovboj, Mac krasavice. Sakra jak já jim přál, ať to dají dokupy (díky za ten poslední díl, jsem šťastnej jak blecha). No a úvodní znělka, palec nahoru.Takže za mě - 5/10, ale i tak to zůstane srdcovkou. ()

elizabeth_ba

Vzhledem k tomu, že takovou snůšku kravin už jsem dlouho neslyšela (a po zhlédnutí první řady musím říci, že ani neviděla) a protože i chlapů znám hezčích než Harmon Rabb jr. (nejen na plátně ale i v životě) taky celkem dost, projevila jsem při tomto svém hodnocení velmi vysokou ale skutečně velmi vysokou dávku shovívavosti. No, jsem si vědoma toho, že jsem blbá, ale když ono se na to fakt moc hezky kouká a přiznávám, že se mi to i líbí, jelikož mám pro bílé, šedé, modré, béžové uniformy jakousi slabost... :-)) ()

• Námorná dôstojníčka Harriet Simsová (Karri Turner) nosila od 5. série seriálu Medailu námorných záloh (Naval Reserve Medal - označená na fotografii). Išlo však o chybu, nakoľko táto medaila sa prestala udeľovať v roku 1958. Simsová nosila stužku medaile až do epizódy Zabiják (2002), kedy si tvorcovia seriálu omyl pravdepodobne uvedomili. Od epizódy Komplikace (2003) bola totiž nahradená iným vyznamenaním. (koba)
  • Dopravné lietadlo, ktorým výprava cestuje do Južnej Kórei, vyzerá po pristátí inak, ako počas letu. Chýba tiež nápis spoločnosti "Oceanic." (koba)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell