Přichází Satan - Procitnutí

(TV film)
  • Česko Omen IV: Procitnutí (viac)

Damien Thorn je mrtvý, ale věštba o příchodu antikrista se znovuzrodila v podobě dívky jménem Delia, kterou adoptovali Gene a Karen Yorkovi. Když Karen zjistí, že se její dítě narodilo za zvláštních okolností, najme soukromého detektiva, aby našel Deliiny skutečné rodiče. Tím se rozeběhne série zvláštních nehod a Karen začne všechny podezřívat ze spiknutí proti ní. Nakonec se rozhodne zjistit o své dceři pravdu sama. (oficiálny text distribútora)

SOLOM.

Série The Omen byla původně jen trilogií, kdy v závěru třetího dílu mělo vše skončit. Díky sestupné tendenci (co se kvality jednotlivých dílů týče) to bylo jen a jen dobře. Bohužel jak už to tak bývá, po čase si na příběh o Antikristovi v těle dítěte někdo vzpomněl a rozhodl se natočit volné pokračování určené pro televizní účely. Někteří tento díl mylně označují za „levný remake“ původního dílu, přestože jak se ze samotného děje dozvíme, vše pokračuje až po Damianově smrti. Je ovšem potřeba podotknout, že scénáristé Harvey Bernhard a Brian Taggert se nehodlali nikterak namáhat a hodně scén je opravdu dost podobných těm, které jsme měli možnost vidět v předchozích dílech. Nejde však jen o lacinou kopírku, protože tu lze narazit na několik podstatných odlišností. Což byla pro čtyřku záchrana, jinak bych jí rovnou odstřelil. Samozřejmě největší obměnou je fakt, že tentokrát se děj převážně točí okolo malého děvčátka Delii, akorát bych jí zrovna nenazval Antikristem, jako tomu bylo v podobě Damiana. Ale nebudu zbytečně spoilerovat. I ona nemá žádné kamarády, lidé kolem ní umírají a nikomu to nepřipadá divné. Tedy až do chvíle, kdy se objeví její chůva společně s několika přáteli, jenž oplývají mimosmyslovým vnímáním. Teprve v tuto chvíli jsem si začal film jako celek alespoň v rámci dost omezených možností užívat. Do té doby jsem byl totiž svědkem jen mdlé podívané, jehož jediným oživením bylo počúrání malého kluka a smrt jeho otce. Od této chvíle se totiž tvůrci snažili vytvořit alespoň trochu hororovou atmosféru a občas na nás vybaflo i toužebně očekávané napětí. Nebudu vám ale mazat med okolo huby, protože těchto světlejších záblesků tu bylo jen minimální množství. Původní The Omen byl pravý opak. Téměř bezchybná podívaná, převažovala v něm nervy drásající atmosféra, skvělé herecké výkony, démonické dítě – zde se pomalu ničeho z toho nedočkáme. 40% ()

Radiq odpad!

Každymu aspoň trochu normálnímu člověku musí být od začátka jasny, že tohle bude hrozná sračka. Je tam totiž hrozny snad uplně všechno - herci, herecké výkony, scénář, retro atmo béčkovejch sraček z let minulejch, českej dabing, no prostě je to docela velky utrpení... Akorát ta hudba je dobrá, ale ta byla ukradená z předchozích dílů, takže se to nedá hodnotit jako novej prvek. Jinak je to celkově kopírovačka něčeho z předchozích dílů - jde o adopci, otec je politik, akorát adoptovaná je dcera a ne syn, ta má rotvajlera, mstí se spolužákům, pohledem zabíjí a stávej se nehody, no prostě trapárna... Navíc na plakátu k filmu to vypadá, že je vyfocená jiná malá herečka, přičemž ta sama o sobě vypadala docela dost démonicky, takže to jediny se jim povedlo. Ale teda jinak mi vzhledem trochu připomínala Jyoti Amge, chch... ()

Lhurgoyf

Dokonalejší prípad kópie prvého dielu ste ešte nevideli. V Omene IV je všetko ako v jedničke - otec politik, podozrievavá matka, všadeprítomné obrátené kríže, besné psy, diabolská vychovávateľka, prebratá hudba Jerryho Goldsmitha a... malý satan Delia. I keď v tomto prípade ženského pohlavia. Atmosféru samozrejme nečakajte, tá sa vytratila v treťom dieli. Tu vás bavia také scénky, ako mlátenie spolužiaka taškou na desiatu za podmazu Goldsmithových satanských chorálov, alebo rozbitie súkromného detektíva stavbárskou demoličnou guľou. Mňa tento film ale nijak neurazil a ani moc nenudil. Je to nastavovaná kaša, ale tá narozdiel od iných podobných výšplechtov príjemne odsýpa. A naviac je tu jedna geniálna scéna, ktorú som si po skončení púšťal niekoľko krát. Satanskí zombie koledníci spievajúci "Versus Christus, Ave Satani!" - to sa proste musí vidieť! ()

SeanLSD

Tak, v rámci genderovej spravodlivosti je teraz už jasné, že aj do ženy sa môže vteliť Antikrist... – ostatne mnohí si už dávno myslia, že práve v takejto podobe nachádza obzvláštne zaľúbenie. Inak čo – načo? – aktualizácia žiadna, iba plus trochu tej new age ezoteriky... - ale prekvapivo kvalitne napísané aj zrežírované, s kopou nápadov a v konečnom dôsledku ďaleko lepšie dielo, než obe pokračovania pôvodného filmu dohromady. ()

MickeyStuma

Nedá se nic jiného představit, než že se chtěla televizní produkce na sérii náležitě přiživit. Jen kdyby alespoň přišla s něčím originálním. Nebýt malé zmínky o Damienovi, celý snímek by spíše vypadal jako restart či remake. Místo chlapce tu máme dívku a kolem ní se dějí události stejně podivné jako u Damiena. Nic víc, nic míň. Na televizi to však kupodivu není točeno zase až tak hrozně. Jen občas trhají uši příšerné telenovelácké dialogy a hlavně celkově příběh kazí předvídatelnost. Ale což, televize má alespoň co za malý peníz co vysílat a nějaký ten divák se vždy najde. P.S. To ten Antikrist má takto přeskakovat z generace na generaci do nekonečna? ()