Červený Bedrník - Série 1 (1999) (séria)

Červený bedrník (S01E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Scarlet Pimpernel

Už léta bojuje sir Percy s nelítostnou a stále nenasytnější hydrou revoluce. V převleku, inkognito, nepoznán. Bez nároků na vděčnost zachráněných a světskou slávu. To ovšem neznamená, že by mu nezáleželo na dobrém jméně svém i Bedrníka, byť tyto dvě postavy zatím nikdo nespojuje. A tak není divu, že se ve chvíli, kdy je pověst obou těchto osob ohrožena, znovu po hlavě vrhá do možná největšího dobrodružství své kariéry. Neboť revoluce si žádá stále nové oběti a její přisluhovači jsou čím dál nebezpečnější ... (oficiálny text distribútora)

Subjektiv

Červený bedrník je šestero prostinkých šestákových dobrodružství, v nichž jistý sir Percy alias Bedrník zachraňuje před Robespierrovou zvůlí nebohé oběti francouzské revoluce. Royalistická oslava šlechtických ctností plná bitek, šermovaček přestřelek, záchran na poslední chvíli, nepravděpodobných útěků, konverzačních soubojů, cti i proradnosti, bez snahy o hlubší historický vhled, psychologické profilování postav a vlastně čehokoliv, co by seriál pozvedlo nad úroveň generického braku. Každá doba má zřejmě své maskované hrdiny. Bedrníkova doba už minula. Na diváctvo působí jediným kouzlem, hogo fogo sympaťáctvím Richarda Granta. Nabízí se srovnání s díly Dumasů, ale jejich intrikaření a splétání dějových linek má přeci jen vyšší úroveň. ()

Tosim

Historie je holt historie. A opravdoví hrdinové jsou. Opravdoví. Hrdinové. Sypmatický Richard E. Grant jako britský grand je velmi sympatický a zachraňuje nešťastníky před nespravedlivou spravedlností revolucké francouzské gilotiny, což je zase sympatické mě :-) A Martin Shaw, "Doyle - profesionál", ďábelsky prohnaný i dobrý, jedině potěší... ()

choze

Hutné a pohodové historické dobrodružství s okouzlujícím hrdinou a charizmatickým záporákem v podání skvělých herců. ()

viperblade

Hodnoceno po zhlédnutí všech šesti epizod. Červený Bedrník je opravdu skvělý seriál. Hlavní zásluhu na tom má bezpochyby Richard E. Grant, jehož Percy je dokonalý prototyp anglického floutka, který občas vypadá, že neumí napočítat ani do pěti. Jenže stačí, když se trochu namaskuje a máme z něj hrdinu - Červeného Bedrníka! A ten mi občas přišel jako takový "James Bond francouzské revoluce". Je sice ženatý, ale jinak po něm ženy touží, on trousí jednu vtipnou poznámku za druhou a bojuje s elegancí a vždy jen proti tyranům. A když k němu přidáte skvělého protivníka Šavlouna (ehm, pardon, Chauvelina), kterého hraje Martin Show, je o zábavu postaráno. SPOILERY!!! Dá se vlastně říct, že jediné, co mě trochu zklamalo, bylo právě náhle zmizení Šavlouna (jestli si dobře pamatuju, tak snad nezemřel, ne?) a smrt Bedrníkovi ženy. Ale to druhé chápu, i když to byl docela šok. KONEC SPOILERŮ! Tento seriál můžu opravdu doporučit všem, kteří mají rádi výpravné seriály (např. pokud se vám líbil Hrabě Monte Cristo, tak Bedrník je správná volba) a anglický humor. P. S. A mimochodem, zde ještě můžeme narazit na něco, co je v dnešní době poměrně vzácné - skvělý český dabing. ()

tahit

Jednoduchá romantika a dobrodružství této fikci nechybí a má to velmi slušnou úroveň. Prostě tento seriál je pohodová zábava, má chytrou jemnost a noblesu. Takové pojetí mi přijde sympatické. Herec Richard E. Grant v roli neohroženého hrdiny sira Percy Blakene, ať se stane cokoli, vždy má vtip a skvělou ironii. Martin Shaw (nezapomenutelný Doyle ze seriálu Profesionálové) v postavě Chauvelina je také výborný. ()

Campbell

Pro mě nepochopitelná nuda, kterou jsem vstřebával celých 5 týdnů. Nedokázal jsem seriál zkouknout najednou nebo v jednom týdnu, ale koukal jsem na něj 5 týdnů, a to má jenom 6 dílů. U každé scény jsem trpěl a nudil jsem se neuvěřitelně. A ani Čestí herci nepomohly. I když potěšily. ()

Yardak

Velmi příjemný dobrodružný snímek z období francouzské revoluce. Toto hodnocení se váže k prvnímu dílu, neboť ostatní části se dají hodnotit zvlášť. Citace z jednoho rozhovoru: Manželství, proboha to není slovo, to je věta! :-)). 80 %. ()

Jinny

Dobré příběhy, výborný R.E. Grant, excelentní hudba Michala Pavlíčka. Zkrátka třída. Na rozdíl od série číslo dvě. ()

Morholt

Další ze seriálů, který mi dlouho unikal a pořád nechápu proč. Příběhy sira Percyho Blakeneyho alias Červeného bedrníka totiž mají všechno, co má historický snímek mít. Zápletku, dobrodružství romantiku a navrch známé pražské a další české reálie. Richard E. Grant je v roli šlechtice, žijícího dvojí život, naprosto vynikající a výborný je i dabing Borise Rosnera. Opět vynikají ostrovní práce. 90% ()

Orlau32

Miluji výpravné historické kostýmní filmy. A tak pokud tam nejsou vyloženě "bludy" a film má napětí a spád (což tento seriál splňuje) mohu mu dát jenom kladné hodnocení. Čest a kavalírství u nás už dávno vymřelo, a tak se aspoň ráda podívám na bonvivánství a revoluční zápal našich praprapradědečků. ()

fragre

Pro našince, který kdysi přečetl celou mnohadílnou ságu baronky Orczyové, v podstatě povinná záležitost. A velice příjemné překvapení, že příběhy typu Černého tulipána (který je vlastně politicky protikladný) ještě se ctí vzdorují digitální, komiksové záplavě. ()

Radiq

Úplně jsem u toho bedrnil. Vácav Bedrna by měl radost. Akorát z toho dabingu jsem moc nadšenej nebyl. Boris Rösner má dobrej hlas, ale k Richardu E. Grantovi mi moc nepasoval. Ale hlasů, které se mi nelíbily, tam bylo víc. Stejně jako obsazení některých rolí, např. ta jeho manželka byla taková... žhue (ano, právě jsem kvůli ní vymyslel nové slovo). Naopak Martin Shaw (známější spíš jako Doyle z Profesionálů), tomu ta role pěkně sedla. A taky démonický Robespierre (Ronan Vibert) byl solidní záporák. Jinak gilotiny si užijete jedna radost. A taky několika českých herců a hradů/zámků. Od 4. dílu už je to bez Šoveléna, což je škoda, ale zas proč tam násilně cpát postavu, která svou úlohu už vyčerpala, že. Ještě musím zmínit geniální hudební theme od Michala Pavlíčka, opravdu dokonalé. "Znám toho muže. Je to Sir Percy Blakeney. Princův přítel, po celé Evropě známý jako floutek a hejsek." ()

filmmovier

Původně jsem dal ****. Pak *****. Po druhém díle jsem shledal, že je to opravdu spíše na ty ****, ale měnit už to nebudu, protože Červený bedrník si plné hodnocení prostě zaslouží. Zaslouží si je za vynikající hudbu Michala Pavlíčka, za skvělou výpravu, atmosféru, příběh. Zaslouží si je za naprosto fantastický humor, za dabing, za Richarda E. Granta, za Martina Shawa... Zaslouží si je za spád, za napětí, za eleganci a prostě za všechno. Prostě je to paráda. Historická látka podaná s noblesou, jak to umí jen Britové, s humorem, jaký ovládají jen oni. Parádní dobrodružná podívaná. Richarda E. Granta mám čím dál radši. 85%, fakticky to dá na čtyři hvězdy, pocitově za pět, řídím se pocity, v tomto případě určitě. Jen málo věcí je sympatičtějších (pokud vůbec) a... Gemini a Tosim to shrnuli skvěle, takže když tak u nich. ()

Kroc

Richard E. Grant je zde přímo zosobnění anglické šlechty (zvláště scény kdy je u Chauvelena a líčí trendy podzimu). Po zhlédnutí filmu mi nedalo abych si nepřečetla knížku,ale ta končí dobře narozdíl od filmu kde umře...ááá to neřeknu ()

Gurtha

Miluji oslnivého sira Percyho, jež pohlavkuje Francouze na potkání svým snobstvím a Bedrníka, který míchá kartami osudu nehledě na zákony republiky (nemluvě o vsuvkách famózního dua Lady&Sir Blakeney). Chauvelin navíc představuje dokonale charismatického protivníka, který se nechá řádně zostudit, aniž by byl zahanben. A to nejsou všechny trumfy: takový sir Andrew, pravý sekundant, očividně vhodný pouze k pózování, a řada milých překvapení v podobě známých míst, která se dají luštit v chvílích, kdy děj nezaujme (přece jen doba výroby a stopáž mluví za vše). Převlekové akce mě tolik nebaví a druhá série pro ně zůstává jen stínem slavné éry, stejně jako Percy uvadá (sic ho za to mám radši), ač se tu a tam tolik snaží nasadit své žoviální já – možná i proto u mě v druhé polovině vítězí prohrávající Robspierre - a tak si kladu otázku, zda je morální obdivovat takového hrdinu? ()

xaver

Francouzská revoluce nebyla žádná selanka, a skutečnost, že revoluce pojídá vlasntní děti je také známá. Ale dělat hrdiny ze šlechty, která bezcitná, zpupná a často zločinná vlastně revoluci vyvolala, je stejně špatné, jako zločiny revoluce. Celá série o Červeném Bedrníkovi je paskvil hodný snad jen novodobých zbohatlíků, který si zmanýry šlechty nezadají. ()