Dekalóg

• Česko Dekalog (viac)
Poľsko / Západné Nemecko, (1989–1990), 9 h 20 min (Minutáž: 53–58 min)

Henryk Baranowski, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Piotr Rzymyszkiewicz, Olaf Lubaszenko, Wojciech Klata, Władysław Kowalski, Janusz Gajos (viac)

10 filmov Krzysztofa Kieślowského na tému 10 božích prikázaní:
1. Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. - novodobá dôvera v počítače a vedu
2. Nevezmeš mena Božieho nadarmo. - smrťou začína nový život, uzdravenie znamená smrť ...
3. Spomeň, aby si deň sviatočný svätil. - muža odláka vášeň od rodiny
4. Cti otca svojho i matku svoju! - po smrti matky, otec a dcéra v nejednoznačnom citovom rozpoložení
5. Nezabiješ! - obraz trestania smrťou za smrť
6. Nezasmilníš! - vášnivé city dospievajúceho mladíka k zrelej žene
7. Nepokradneš! - matkou vlastnej vnučke?
8. Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu! - spomienky na krutosti okupácie Poľska
9. Nepožiadaš manželku blížneho svojho! - v úprimnom manželskom zväzku dôjde k závažným zdravotným problémom...
10. Ani nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je! - dvom synom zostane po smrti otca zbierka starých známok...
Cyklus, ktorý je zviazaný cirkevnou témou a akousi alegorickou postavou nestranného pozorovateľa... Každá časť tvorí samostatný uzavretý celok. (wewerička)

Recenzie používateľa kinej k tomuto seriálu (11)

Dekalóg (1989)

Jako celek nelze desateru neudělit plný počet. I když obsahuje i méně dobré filmy, pořád se jedná o unikátní výtvor a sérii brilatních hodinových filmů. Každý nabízí úžasný příběh volně inspirovaný jedním z přikázání a každý film je událostí sám o sobě. Předvádí se zde celá polská herecká elita. Každý díl točil jiný kameraman. Některé díly jsou zdrcující, některé odlehčené. Navíc jsou příběhy zasazeny do všech možných oblastí života, od nemocnice po školství, a také různými koníčky od filatelismu po horolezectví. Pokaždé je film vytvořen a napsán realisticky. Jsme svědky neobyčejných příběhů obyčejných lidí. Postavy se také občas setkávají, ale nejzajímavější postavou je "kdosi", který tajemně a beze slov proplouvá téměř všemi díly a jeho přítomnost vždy symbolizuje blížící se katarzi. Dekalog je skvost teleivzní tvorby. ()

Dekalog I (1989) (E01)

V prvním díle Dekalogu nám Kieslowksi názorně předvádí první přikázání, že člověk musí věřit jen v jednoho boha. Já jsem ateista a zajímalo by mě, zda byl i režisér ateista, ale myslím, že člověk si může Dekalog nádherně užít i bez přemítání o bohu. Je schválně natočený tak, že ho může strávit bez problémů i nevěřcí, protože nic nelze vyložit jednoznačně. Bůh za tím přece vůbec být nemusí. Za naprosto geniální považuji nápad, že hlavní hrdina je programátor. Tím spíš se mu příčí přemýšlet duchovně. Kieslowski využil odporného sídlištního prostředí ke svému prospěchu a mnohem tím zvýšil syrovou a studenou působivost tohoto snímku. ()

Dekalog II (1990) (E02)

Opět silné hodinové drama. Kieslowski nechá působit těžkost života na diváky celou silou. Metafora včely je zajímavá, nemocniční prostředí nebylo ještě nikdy tak depresivní. ()

Dekalog III (1990) (E03)

Zvláštní, že tetno díl, který má relativně slabé hodnocení mě dostal ZATÍM nejvíc. Sváteční večer a projíždění liduprázdnou noční Varšavou s minimem dialgů mě tísnivě oslovilo. Nutno podotknout, že je to zatím nejujetější díl, zejména kvůli Ewě. Ta má opravdu dost. Ale sváteční den se přeci má dodržovat ne? ()

Dekalog IV (1990) (E04)

Další zajímavý samostatný filmeček ze série. Tentokrát o tajemství zemřelé matky. Docela by mě zajímalo, zda nepůsobil v silně pobožném Polsku lehce kontroverzně, když se jemně dotýká tématu incestu, i když vlastně o incest nejde. Je to taková malá záhadička. Vlastně nevím, ¨který dopis byl na konci spálen, ale není právě to na filmech to dobré - víceznačnost? ()

Dekalog V (1990) (E05)

Opravdu úžasný pátý film série. Divák se zde dočká spousty kamerových kouzel (odrazy ve skle, divání se skrz mezeru mezi rukou a tělem, filtry) a to vše dělá tento film nesmírně silnou zaáležitostí. Vražda je natočená tak realisticky, až z toho mrazí v zádech. Stejně tak poprava. Ve věci trestů smrti neusátle přebíhám mezi stanoviskem ANO či NE. Potencionální ohrožení, či msta? ()

Dekalog VI (1990) (E06)

Úchvatná a zároveň tak trošku úchylná paneláková love story. Šmírák Tomek pozoruje dalekohledem denodenně svou vysněnou lásku, aby se film začal ubírat vskutku nečekaným směrem. Herecké kvality (a že tam jsou) zde předvedl i českým diváků známý Olaf Lubaszenko. ()

Dekalog VII (1990) (E07)

Je opravdu úchvatné, jak si dokázal Kieslowski s jednotlivými přikázáními poradit. I na téma Nepokradeš vymyslel svébytný příběh. Mladá dívka je nucená ukrást svou dceru své matce je dostatečně silnou nosnou osnovou, vyplněnou skvělým herectvím. Příběh působí velice uvěřitelně až obyčejně. Klidně by se mohl udát. ()

Dekalog VIII (1990) (E08)

Zatím asi nejslabší díl Dekalogu. Možná jsem ho jen špatně pochopil, ale přeci jen mi zde příběh přišel jen naznačený a nedokončený. Vlastně ani nevím jak tuto parafrázi osmého přikázání chápat. Každopádně je to o nečistém svědomí člověka považovaného za ztělesnění dobroty. ()

Dekalog IX (1990) (E09)

Tenhle díl mě zasáhl a dojal asi nejvíce z celé série. Halvního hrdiny mi bylo opravdu líto a to i přesto, že by bylo možné jeho manželku pochopit. Impotence musí být hrozná, po tomhle filmu si to dokážu velmi živě představit. I když, jak vidno, pravá láska překoná i nevěru. Po skončení jsem byl smutný. Opravdu smutný. Další silný film Dekalogu. ()

Dekalog X (1989) (E10)

Na konec je Dekalog lehce odlehčený. Párkrát jsem se zasmál. Jerzy Stuhr zahrál fenomenálně. Možná to, že se film nese v takové lehčí rovině je pouze jeho zásluha. Zápletka, tentokráte filatelistická, je vtipná a originální. Důstojné zakončení desatera. ()