Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému, nařizuje osmé přikázání, v jehož zpracování se starší renomovaná profesorka etiky Zofia (Maria Koscialkowská) setkává na fakultě s americkou židovkou Elzbietou (Teresa Marczewská), která ji kdysi tlumočila a nyní - po čtyřiceti letech - navštěvuje svou starou vlast. Elzbieta vzpomíná na situaci, kdy židovským dětem byla odepírána pomoc a kdy se vydávaly falešné doklady o jejich křtu. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Po silných příbězích v rámci série "Dekalog" následuje jeden trochu slabší, který se vzhledem k tématu jeví na první pohled jako velmi silný, ale nakonec se ukazuje, že to až taková sláva nebude. A také skutečně není. Nějak jsem od tohoto filmu čekal více a vina zde není podána tak, aby mě to skutečně dostalo. ()

radektejkal

Zofii, nyní profesorce etiky, se změnil život neetickým krokem, který učinila v druhé polovině II. světové války (možná proto Kieślowski navazuje na Dekalog II). Ohrozila tím život nejen mladé židovky Elzbiety, která posléze (po 40 letech) přijíždí do Varšavy, aby si se Zofií vyříkala, co se tehdy stalo, ale i život odbojového pracovníka, kterého označila za konfidenta, a který Elzbietu tehdy doprovázel. Současná Elzbieta vidí, že Zofiiny racionalizace pokročily tak daleko, že žádná domluva v podstatě není možná. Pozn.: Asi nejlepší scénou je návštěva domu/bytu, kde se to vše odehrávalo. Zde mohlo dojít k průlomu do Zofiina nevědomí a prohlášení skutečného, tj. pravdivého svědectví. ()

Flakotaso

Filmařsky, zejména co se týče práce s kamerou a barvami, je tento díl dekalogu naprosto špičkový. Ovšem v samotném tématu a jeho rozvoji jsem cítil jakousi podivnou neuchopitelnost, snad proto, že jsem příliš nerozuměl pohnutkám mladší z ženských postav. Lehce mě také rušila tentokrát možná až příliš nadužívaná symbolika, at už náboženská či jiná. ()

xxmartinxx

Přemýšlím, proč zrovna tenhle díl Dekalogu má nejnižší hodnocení. Možná proto, že je nejminimalističtější? Že nejvíc opouští hranici jasné metafory a blíží se k realistickému dramatu? Těžko říct. Na mě ale tato konfrontace s minulostí zapůsobila stejně (ano, možná maličko, ale jen maličko méně), než je standard seriálu. ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' (celý tv seriál) ◘◘◘◘ Pre maximálne prežitie tejto časti Dekalógu by človek musel aspoň okrajovo prežiť to, čo hlavné postavy príbehu.... a chvalabohu, ja som nič podobné neprežil..... posolstvo je asi také, že vojna prináša absolútne rozdielne štruktúry v medziľudských vzťahoch, a že po 40-tich rokoch ľudia, ktorí vo vojne sklamali, sa nám dnes naopak môžu stať veľmi blízkymi, a naopak, so záchrancami si nedokážeme povedať ani slovo.... a samozrejme, človek je človekom, lebo je omylný, a život-osud-bytie ho vystavuje až príliš veľa rôznorodým a častokrát eticky natoľko komplikovaným skúškam na to, aby niekedy (niekto častejšie, niekto menej často) nepodľahol omylu, zlému úsudku, sebeckosti, strachu alebo výčitkám...... film sa zo začiatku odvíja vo veľmi pomalom tempe, no ku koncu sa myšlienky, ktoré v začiatkoch človek iba tuší, začnú na diváka hrnúť až do otvoreného finále..... a veľmi vhodne použité bolo aj ohliadnutie sa za II. časťou Dekalógu, kde bola načrtnutá podobná eticky veľmi komplikovaná životná situácia....... 80% ()