Pro dnešní Pohádku pro pamětníky jsme tentokrát sáhli hluboko do archivu. Televizní adaptaci pohádky W. Hauffa natočil v roce 1969 režisér P. Kraus, který do hlavních rolí obsadil J. Abrháma a J. Hlinomaze. A jak to všechno začalo? Mladý Kalif odpočíval a nudil se. Tu se objevil kupec se vzácným darem, skříňkou skrývající kouzelné slovo. Kdo je nahlas vysloví, stane se zvířetem, které si vybere. Nesmí se však v této podobě zasmát, jinak kouzelné slovo zapomene a nebude se moci vrátit do lidské podoby… (Česká televize)

otík

Tuhle černobílou pohádku netřeba kritizovat. Nabízí osvědčený formát arabské pohádky s kalifem, který naletí převlečenému kupci a koupí od něj kouzelný tabák. Když jej šňupne a vysloví kouzelnou formulku, promění se v jakékoli zvíře bude chtít. Tak také se svým komořím učiní a promění se v čápa. Jenže kouzlo také přináší zapomenutí kouzelné formulky a nemožnost se vrátit do lidské podoby. Potkají však sovu, která jim pomůže a zároveň kalif pomůže jí. Pak už je jen třeba potrestat falešného kupce a vyhnat nového kalifa. Černobílá kulisovka dnes už děti jen stěží osloví, ale dospělému diváku nabídne hezký archivní kousek s mladým Abrhámem. Hudba: Jiří Václav ()

ostravak30

Mladý Josef Abrhám a kvalitní Josef Hlinomaz jsou světlejší stránky této pohádky. I když z ní tentokrát neplyne žádné jasné ponaučení, kterých v arabských pohádkách je většinou plno, není to vyloženě špatný příběh. Celá ta zápletka a rozuzlení je trochu jednoduché. Nic naplat studiové kulisy tentokrát nejsou nejhorší. ()

hanikrivi

Obě rozhlasové verze jsou zdařilejší. Pohádka postrádá spád, záběry na jednu scénu jsou neskutečně dlouhé - a nudné. Také mám pocit jakoby herci neměli jasně dáno co mají dělat a my se dívali spíše na improvizované divadlo s tanečky. Pan Hlinomaz to pojal svérázně a po svém - a je asi nejlepším kladem pohádky. ()