Král (V. Stach) chce provdat svou jedinou dcerku, princeznu Blanku (J. Pokorná), za mladého prince Hynka (J. Vinklář), se kterým rád hraje šachy. Princezna se ale zakoukala do kovářovic synka Ondřeje (V. Postránecký) a prince si vzít nechce. Král ji tedy zavře do věže. První, kdo ji najde, dostane princeznu za ženu… (Česká televize)

Skuby47

V sobotu ráno jsem si na méně známou pamětnickou pohádku přivstala a nelitovala jsem. Televizní adaptace filmové pohádky O medvědu Ondřejovi se navzdory jednoduché studiové výpravě podařila a to hlavně díky hereckým výkonům. Jenom mi není jasné, proč původní pohádka z roku 1959 byla v barvě a tato o 11 let mladší byla jen černobílá. ()

ostravak30

Princezna ve věži zavřená je další z už několikáté verze této pohádky. Nejslavnější je ta O medvědu Ondřejovi. Bohužel kulisy jsou jako narychlo postavené na pouti doplněné malovanými dětskými kresbičkami. Na druhé straně Josef Vinklář docela pobavil a medvěd spíše vypadal jako vyschlá treska. Navíc si nejsem jistý, zda si princeznu oba sokové zasloužili. Ondřej ji získal podvodem a Hynkovi mocně radil král. ()

Jezinka.Jezinka

Pohádka, z níž čiší umění. Především je to z velké části kreslené. Nikoli animované, kreslené. Velká část děje je pouze odvyprávěna nad obrázky, zato tedy ty obrázky jsou jak z výtvarné soutěže slepých a slaboduchých. Mít k dispozici Postráneckého, Haničince, Vinkláře a roztomilou princeznu Pokornou a vyrazit z toho jen o něco lepší podívanou, než je besídka základní školy, to je opravdu kumšt. ()

otík

Černobílá, totálně kulisová pohádka zcela bez děje. Vypravěč líčí, jak se myslivec stal králem, kdy využil lsti a jako medvěd našel skrytou cestu k princezně, kterou tam nechal král zavřít s tím, že kdo najde k jeho dceři cestu, ten se stane jejím manželem a novým králem. Pohádka je proložená kreslenými obrázky, hrané scény jsou zcela bez nápadu. Pohádka nemá šanci zaujmout ani děti, ani dospělé. Podprůměr. Hudba: Jiří Václav ()