The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

DaViD´82

...a všechny ty reality show a dokumenty se můžou jít klouzat. Kdo by to byl řekl, že denní šedivou rutinu obou stran barikád lze zpracovat tak uvěřitelně. Takovým způsobem, že sice plně chápete jednání obou stran, ale přitom se ani s jedním neztotožníte, byť je vám naprosto jasné, že takhle to prostě chodí. A to nejen v Baltimoru, ale vlastně i v kruzích mimo ty policejní/zločinecké. Nejsou tu žádná klišé, ať již žánrová či seriálová. A přitom navzdory tomu všemu to funguje stejně jako to co zobrazuje. Jako droga, kterou si nedokážete odpustit. A tak se epizodu po epizodě stále více a více stávám závislým na sychravém baltimorském počasí, do kterého se ráno co ráno probouzejí malé rybky, bossové, řadoví policisté i jejich nadřízení jen zatím účelem, aby si zase nechali srát na hlavu... Zápor pro mnohé ovšem bude, že jednotlivé sezóny příliš nefungují v rámci jednotlivých epizod, ale až jako celek; jako jeden mnohahodinový film, takže je pochopitelné, že při klasickém seriálovém sledování "co týden to epizoda" se prostě nenajde síla to dotáhnout do zdárného konce. ()

Matty

"Listen carefully" The Wire naplno využívá možnosti seriálové formátu vyprávět příběhy, které pro svou komplexitu mohou být srovnávány s klasickými díly literárního realismu (Dostojevskij, Zola). Realismus, daný pozornosti věnovanou detailům legálních i ilegálních činností (mezi nimiž nevede zřetelná hranice), má přednost před tím, aby seriál plynule šlapal a držel diváka v neustálém napětí. Tvůrci si naopak si mnohokrát dovolí zvolnit tempo a věnovat zvýšenou pozornost zdánlivě marginálním skutečnostem, které však v širším kontextu mohou být klíčový význam pro životy autenticky nedokonalých postav (které nezapadají do známých typových škatulek). Zohlednění komplikované sítě vztahů, kde téměř vše viděné souvisí s něčím/někým jiným a jednotlivé úrovně (svět zločinců, policistů, politiků) se neustále prolínají, nám brání ve zjednodušeném vnímání např. policejního vyšetřování, které kromě akčních konfrontací se zločinci zahrnuje taky hromadu papírování, všelijaké kličky, využívání známosti, uplácení apod. Boj se zločinem je ukázán jako běh na dlouhou trať, v němž jsou často rozhodující maličkosti, ne heroické skutky. Nejistá cesta ke spravedlnosti vede skrze byrokratické bludiště i spleť antipatií a sympatií. Kriminalisté se musí hodně snažit, aby se nedostali do konfliktu se zájmy mocnějších. Od odhalení pachatele nikdy nevede přímá cesta k jeho dopadení. Ve hře je tolik protichůdných sil, že zločin nakonec nemusí být vůbec potrestán, což je stejně deziluzivní a pravdivé jako celá procedurální rovina seriálu. Kriminalistická práce v The Wire je v zásadě realistická díky tomu, co by hollywoodští producenti mohli považovat za komerční sebevraždu – díky pomalosti, složitosti a neustále přítomné nejistotě, že vyšetřování k něčemu povede. Fakt, že téměř každý krok je nahlížen v širším kontextu společenském, politické nebo ekonomické, také tvůrcům brání sahat po zjednodušujících vyprávěcích kličkách a usnadňovat si práci. Díky odmítání tradičních vyprávěcích schémat nemůžeme kalkulovat s tím, že se určitá postava zachová určitým způsobem, že některé postavy zaručeně přežijí do další série. Seriál je tak příjemně nepředvídatelný a dokáže i v silné konkurenci kriminálek neustále něčím překvapovat. 100% Zajímavé komentáře: Isherwood, viperblade, Ai.ma ()

Isherwood

Ed Burns, bývalý policajt a učitel, a David Simon, novinář, dostatečně dlouho pozorovali dění v Baltimorských ulicích, aby věděli, že většině z nich vládne zločinný byznys v jakékoliv podobě, a ten drogový zvláště. Letité zkušenosti zúročili při psaní knih a taky na scénáři k tomuto seriálu. Výsledek je neskutečně komplexní, promyšlená a bohužel taky všední realitu odrážející kriminálka, kterou vystavili na nerovném boji speciální jednotky, kterou nadřízení seskládali z neoblíbenců, aby prokázali dobrou vůli před politiky a přitom je případně mohli za neschopnost potopit, proti drogovým dealerům. Ale nečekejte pohádku o partě loserů, kteří to všem nandali. Tahleta banda sice dílčí úspěchy slaví, ale spíše se neustále potýká s tím, kterak se vyhýbat klackům pod nohama od vyšších šarží, jak udržet temperament v mezích zákona a přitom všem nepřijít o krk, neboť i druhá strana tuší a jedná. Promyšlenost obou světů, jimž se dostává rovným dílem je hlavní hybná síla celého dění. Propracované charaktery, s nimiž byste měli problém si normálně podat ruku, vás nekompromisně vtáhnou do kolotoče dění, který rozhodně nekončí se zackvanutím klepet na rukou a bouchnutím mříží. Pokud je vaší kojnou CSI série, či cokoliv podobného, kde jsou hrdinové dodání od modelingových agentur, aby chytili vraha na základě zapomenutého chlupu, či dokonale vyostřené fotky z kilometrových vzdáleností, s klidem se tomuto vyhněte. Tohle totiž nabourává všechny romantické představy s nebývalou razancí. Z mého pohledu, jednoznačně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. ()

Radek99

Strhující detektivní seriál v intencích té špinavé, drsné, staré školy. Politicky nekorektní freska života v chudinské čtvrti amerického (západního) velkoměsta se vším tím svinstvem ukrytým někde pod povrchem věcí - zločinnost, drogy, korupce, nezaměstnanost, kariérismus, poměry u policie, justice atd. Kriminálka z rodu těch opravdových, která jde ve stopách amerických drsných detektivek 70. a 80. let a které se dá bezmezně uvěřit. Hlavní hrdina Jimmy McNulty je následovník třeba takového Franka Serpica, jen je jeho pohled mnohem realističtější a také je dobře vidět, kam se za ty roky posunul daný žánr. Fascinující je především ta drobnokresba jednotlivých charakterů, z níž vyvstává složitý popis vazeb a propojení jednotlivých sociálních a profesních sítí, které pak tvůrci promyšleně a skutečně mistrovsky skládají do obrazu fungování opravdu složitého a komplexního systému. The Wire je zřejmě nejpopisnější a nejpřesnější rozklíčování vazby klientelismu, korupce, propojení zločinu, byznysu a politiky, kariérismu a dalších negativních stránek západní demokracie, jaké je možno na televizních obrazovkách vidět. Díky bohu, že se takovéhle věci ještě dnes, ve věku všech těch ,,Kriminálek dosaďsiamerickévelkoměsto", točí... Chci šestou sérii! Série 1: 100%, série 2: 90%, série 3: 90%, série 4: 100%, série 5: 100% Podobné seriály: Policejní odznak PS: Tak The Wire už byl citován i v Simpsonových, konkrétně v 11. epizodě 24. řady... :-) ()

Superpero

Ten seriál je perfektní hlavně ve způsobu zobrazování policejního vyšetřování. Je tak dokonale obyčejné a díky tomu strašně zábavné. Vidíte, že ti detektivové tam mají Filipa, ale jejich práce je stejnak z 90% pruda a rutina, kdy musí třeba 12 hodin ležet na střeše a dalekohledem pozorovat telefonní budku. No a co je nejlepší podobně detailní pohled dostaneme i z druhé strany, tedy z pohledu zločinců. A ti taky na první pohled nějak nevybočují z davu a přitom, když vás to vcucne, tak musíte uznat, že Avon Barksdale a Stringer Bell jsou kurva mazáci a maj kšeft v malíku. I když fandim McNultymu a spol. Z herců nejvíc asi utkví Idris Elba, obří negr s distigovaným chováním, ale jde z něj fakt respekt. Prostě seriály od HBO jsou sázka na jistotu.____________ Druhá série s přístavním odborama byla taktéž super. Vyskytují se tam staří známí, ale v podstatě se dozvíme jak přichází Proposition Joe k drogám a představí se novej gang složenej z řeků a ukrajinců. Z této série byl nejlepší Frank Sobotka takovej fakt dobráckej chlapák, co si pro dobro odborů klidně i ušpiní ruce. A Ziggy jelikož s ním byla prdel.__________ Třetí série je fakt ultimátní. Přístavy už nejsou. Vše se odehrává v ulicích. V policejní linii se do popředí dostává major Bunny Colvin a jeho experiment se zónama volného obchodu s drogama. Geniální nápad z kterého těží celá série a hodně rozčeří vody i na nejvyšších místech. Škoda jen, že to vyšetřování naší starý známý jednotky s McNultym už začíná být stereotypní a mnohem zajímavější jsou liniie Avona a Stringera. Docela dost se tu vyskytuje i Omar, drsnej jako vždycky. Uvidíme i uhlazenýho killera bratra Mouzounea. Každopádně nejvíc mě nadchnul příběh Cuttyho, nová postava. Moc se mi líbily i takové nenápadné pointy a pomrknutí jako nespočet plechovek na střeše nebo Rawls v gay baru. Ten komentář je asi trochu chaotickej, ale píšu ho bezprostředně po zhlídnutí týhle parádní série. The Wire je fakt klasa.__________Série s pořadovým číslem 4 opět nezaostává. Trochu jsem se toho školství bál, ale je to skvělá zábava a ty dětské postavy jsou výjimečně propracované. Hodně prostoru tu má Prez protože se stane učitelem. Zato McNulty tu skoro vůbec není. Mezi mé nejoblíbenější postavy této série rozhodně patří Bunny Colvin a Cutty. Oba dva jsou takoví dobráci, co se snažej něco udělat s mládeží.____________Mno a ta pátá série je ze všech taková nejfilmovější. Klidně by mohla mít podtitul McNulty se vrací. Fakt jsem se smál tomu co tam ten chlap předvádí. Wire si prostě i v závěrečné sérii drží úroveň, i když novinařina je oproti školství nudnější. Moc mne potěšilo, jak nakonec dopadl Bubbles. ()

Tom Riddle

Obsahuje náznaky spoilerů. KONEČNĚ! Po dlouhých letech hledání a sledování neuvěřitelně přehypovaných seriálů (House of Cards, Homeland a True Detective budíž ideálními příklady) jsem našel jeden, který si tu ohromnou chválu doopravdy zaslouží. Policejní seriály jsou obvykle plné rychlé akce a zvratů a... takové seriály mě většinou nudí, jsou zkrátka jeden jako druhý. Teprve The Wire se mi dostal pod kůži, protože v něm jde o něco úplně jiného. Nahlíží na problematiku zločinu z obou stran barikády, zobrazuje každodenní životy kriminálníků i strážců zákona a jejich osobní problémy. Ukazuje, že řešení jediného případu může být otázkou stovek hodin úmorné policejní práce a vypořádávání se s byrokracií, zatímco zločinci jsou tu většinou produktem (nevyléčitelně?) nemocné společnosti, kterou neuzdraví ani mocný člověk s dobrým úmyslem. Bezútěšnost a bezvýchodnost některých situací je mnohdy až mrazivá. Díky bohu, že ne každé město na světě je na tom tak zle jako zdejší Baltimore, byť stejně jsme nepopiratelně součástí toho bludného kruhu více či méně všichni. Seriál proto vyznívá naprosto reálně, má ohromující hloubku a skutečně donutí člověka pouvažovat o životě. Zřejmě ne každý se do něj dostane, The Wire se totiž nesnaží prvoplánově zaujmout jako předchozí jmenovaní, jede si svým tempem a vypráví o obrovském množství zajímavých a prokreslených charakterů, kde (až na pár výjimek) nikdo není čistě hrdina/padouch, ale všichni působí jako lidi z masa a kostí, ať už jsou z řad policie, nebo z ulice. Vyjmenovat všechny oblíbence by trvalo hooodně dlouho, za sebe proto jmenuju jenom dva - best cop: Kima Greggs, - biggest BAMF: Omar "The King" Little. The Wire má svoje mouchy, (kupříkladu vynaloží obrovské úsilí učinit sympatickým řekněme Namonda, ale vůbec se nesnaží zlidštět jeho nesnesitelnou matku De'Londu; lead seriálu McNulty pro mě skutečně není zřejmě zamýšleným perfektním antihrdinou, nýbrž pouze otravným hlupákem) a ani zdaleka se u mě nepřiblížil titulu Best TV Show Ever (který dál neotřesitelně patří Six Feet Under), s čistým svědomím ho ale můžu pasovat na nejlepší kriminálku a jeden z mých nejintenzivnějších (ne-li nejlepších) seriálových zážitků posledních pěti let. ()

dO_od

// Season 1 - Hra na kovboje a indiány nikdy nebyla lepší. 100% Season 2 - "Boy, them Greeks and those twisted-ass names. Man, lay off the Greeks. They invented civilization. Yeah? Ass-fucking, too." 90% Season 3 - "I caught him, Bunk. On the wire. I caught him. He doesn't fuckin' know it." 90% Season 4 - "A wise man does not burn his bridges until he first knows he can part the waters." 100% and a fucking A+ Season 5 - "The dead men don't care." ne a ne a ne, ta poslední řada prostě nedopadla podle mých očekávání a je to škoda, hrozná, protože rozehráno to bylo perfektně, přetáhlo se to ale za vlasy a... "what the fuck did I do" to deserve this. 60% ()

H34D

The Wire za svou maskou obyčejnosti skrývá nefalšovanou tvůrčí genialitu, vykreslení práce policie i institucí s ní spojených je až fascinující, ale přitom věrohodné, syrové, komplexní, bez přikrášlení, bez zjednodušení i bez urychlování. The Wire není ani tak o lidech a jejich charakterech, jako o procesech ve společnosti, o našem systému, samozřejmě především o jeho zhýralosti a chybách (ze seriálu jako celku se vztyčuje obrovský vykřičník), ale nechybí v něm ani spousta naděje a hlavně pravdivosti a reality. The Wire je opus magnum, který sere na svou uměleckost, protože nemá potřebu si na cokoliv hrát, ani se jakkoliv diváku podbízet, je to příběh ulic v ryzí formě... Dokonalý příběh... 10/10 Dodatek po ukončení seriálu (obsahuje SPOILERY): Speciálně mě dostalo, jak The Wire poukazuje na nepoučitelnost společnosti, naznačuje, že boj dobra proti zlu nemá vítěze, ty dva elementy se mohou jen ovlivňovat a donekonečna bojovat. Ono snažení však v zádném případě není bezvýznamné, i když nikdy nebude dotáhnuto k dokonalosti, seriál nám říká, že i když svět je jakýsi koloběh (na konci vidíme, že gang má nového vůdce, ulice mají nového Bublese i nového Omara, policie má nového Danielse i nové leadery, kteří jsou vlastně pořád ti samí), nesmíme se přestat snažit... ()

Pumiiix

Skvělý seriál, jak je psáno ve zdejších komentech, vše platí. Trochu vlažnější start a vlastně celé tempo seriálu, které nakonec je jen pro dobro věci. Strašně real proti některým (většině) konkurenčních seriálu. 1. Série - 8/10*, 2. Série - 10/10*, 3. Série - 8/10*, 4. Série 9/10* hlavně poslední epizoda ,,Grande Finale,, byla excelentní. Tak a bohužel je konec, hodně sem si na tenhle seriálek ve svém odpolední volné chvilce zvykl, co se dá dělat no. Poslední série je takový ,,Wire,, standart a hodnotil bych ji lehce plus 8/10*. Je mi líto jak dopadl Omar, ale chápu tvůrce, že to chtěli udělat nečekaně. Marlo mě taky pořádně naštval a přišlo mi to nefér, alespoň Bubbles to měl fajn. ()

gudaulin

Nezastírám, že v žebříčku nejlepších krimiseriálů bych upřednostnil Breaking Bad s fascinujícím příběhem morálního pádu svého hrdiny; The Wire by se ale v těsném závěru umístil za ním. Největší předností napínavého souboje gangu černošských dealerů se členy protidrogového oddělení baltimorské kriminálky je civilnost a uvěřitelnost. Scénář, který vás vtáhne do světa policistů, kriminálníků, závislých, práskačů a obyvatel zanedbaných činžáků chudinské čtvrti patří k tomu nejkvalitnějšímu, co v daném žánru vzniklo. The Wire umí neustále překvapovat, udržuje vás ve střehu a zbavuje i těch posledních iluzí o fungování spravedlnosti ve složitém systému americké společnosti, kde se kříží zájmy nejrůznějších částí státního aparátu, byznysu a politických špiček. Vítězství spravedlnosti je často relativní, upachtěné a její cena bývá vysoká. Válka proti drogovému průmyslu nemá konce a skládá se z bezpočtu drobných střetnutí, mravních kompromisů, manipulací a nátlaku. Sledování každé epizody pro mě bylo malým televizním svátkem a určitě se k seriálu budu vracet. Celkový dojem: 95 %. ()

Sarkastic

(Viděno kompletních 5 sérií) „Jaká je nejmíň užitečná věc na ženský?“ - „Jaká?“ - „Ožralej Ir. Ale ty doopravdy Ir nejsi, že?“ Neznám krimi seriál, který by tak bez příkras ukazoval boj policie s drogovými dealery. Právě věrohodnost (až zdánlivá „obyčejnost“) je tu největší klad. Seriál nikam nespěchá, přesto se toho stane spoustu, a je zde dostatek prostoru pro mraky postav, povětšinou skvostně napsaných a zahraných (těžko vybrat jen pár, za mě to budou Jimmy, Stringer, Omar, Bunk, Freamon, Bodie, Prez, Snoop, Mouzone a Carcetti), ne každý se ale (bohužel) dožije konce. Povýšení, sesazení, vyhození či zabití je však kořením seriálu a vývoj určitých osudů překvapí, potěší i zklame. Vysokou kvalitu si seriál udržuje po celých 5 sérií (maličko slabší je jen 2. řada) a konec byl parádní, takže za mě plný počet. „Nebylo to jednohlasný, byli tam lidi, kteří mluvili v tvůj prospěch.“ - „Taky jsem to slyšel. Takže 6 z 10 černošskejch policajtů si myslí, že sem rasistickej debil.“ - „Na druhou stranu, 4 z 10 si myslí, že seš jenom debil.“ ()

genetique

Divácky veľmi náročný seriál, ktorý si vyžaduje stopercentnú divácku pozornosť. Takže zabudnite na to, že budete jednotlivé diely sledovať s niekoľkotýždňovým odstupom, či ich jednoducho preskakovať. Na oplátku sa Vám ale tvorcovia odmenia veľkou dávkou originality, do posledného detailu prepracovaným scenárom s neskutočnou nádielkou vysoko návykových dialógov a realistickosti. Celý seriál je jedna obrovská skladačka, ktorá je zložená z piatich menších hlavolamov, ktoré do seba postupom času zapadajú na milimeter presne. 1. séria: bez zaváhania. To čo sľubovali recencie, to sa splnilo do bodky. 100%! 2. séria: až tu si uvedomíte dokonalé plánovanie a stratégiu tvorcov. Príbeh úžasne nadväzuje, všetko má svoj čas, tempo jednotlivých častí je podmanivo pomalé, no o to intenzívnejšie. Každým dielom narastá moja zvedavosť a chuť pustiť sa do ďalšieho hodinového zážitku. Trošku som sa bál zmeny prostredia, ale ukázalo sa, že zbytočne. 95%! 3. séria: každou časťou graduje môj úžas nad komplexnosťou tohto seriálu. Ako ďaleko siaha pohľad tvorcov pri tvorení jednotlivých epizód - je to ako pozerať reálny found-footage, herci sú dokonale prirodzení, v dialógoch nenájdete náznak zaváhania (rukopis ulice je tu intenzívne cítiť) a mnohokrát perlia jednu hlášku za druhou. Tretia séria opäť vracia k známym gangsterským tváram z prvej série, nezabúda sa však ani na rozohratú hru korupcie a politických hier. Je až neuveriteľné, že v tak rozmanitom príbehovom spektre stále všetko drží pokope a bez kolísania dejovej línie ma každou časťou dokáže niečím prekvapiť. 100%. 4. séria: je viac o politických hrách, manipulácii a špinstvách v oblasti policajného zboru, všetko nadviazané na školstvo a edukačný systém. Nie zlá myšlienka, ale trošku ju brzdí práve mnou vychválený široký príbehový záber. Ku koncu sa však špinavá hra vracia do ulíc a všetko je teda v starých dobrých šľapajách. 90%. 5. séria: zavŕšila celý seriál s neskutočným nábojom. To, čo sa tvorcom darilo celých päť sérií budovať, realistickosť, brutalitu, špinavosť, kritiku politických hier, korupcie a kriminality - tým to celé aj vyšperkovali. Odkaz na konci teda vonkoncom nieje hollywoodsky, ale priamo z ulice - and that's the way it is. Tak prečo nasadzovať divákovi ružové okuliare? 100%. Takže jediné, čo ma sklamalo, že som akurát dopozeral poslednú časť a že tak dokonalý krimiseriál seriál asi tak skoro neuvidím. 100%! ()

3DD!3

PRVNÍ: Když deš přes zahradu, musíš si krejt záda... Výborné. Reálně působící sonda, která nahlíží do drogami prolezlého podsvětí Baltimoru. Policejní práce má hodně daleko do z prstu vycucaných řešení přefiltrovaných bruckheimerovských CSI, kde se díky zlámanému nehtu v Coca Cole posílají sérioví vrazi do vězení. Tohle je TA nepříjemná realita, kde ty hlavní svině vyklouznou (v nejhorším případě s minimálním trestem) a na policajty, kteří dělají svoji práci tu zákonodárné orgány pohlíží jako na obtížný hmyz, který dělá víc škody než užitku. Vidíme sestavování jednotky policajtů z nichž každý má své kvality, ale i vady. Úplatný polda, ochlasta, práskač, flákač, blbec, vyberte si. Postupně si vás, ale stejně získají všichni. Bunk rulezz. DRUHÁ: "Můžou tě sežvejkat, ale stejně tě jednou vyplivnou." Doky. Malebnější prostředí a ještě větší svinstvo než v řadě předcházející. Což dělá z druhé ještě lahůdkovější záležitost. Drogařských příběhů je míň a o to jsou působivější. Avonovi i Deemu nová lokalita prospěla. Vynikající Idris Elba jako String nabírá status drsného frajera jen tak mezitím. Uklizený Jimmy si vychutnává rozsudek smrti na vodě ničením statistik. No a dokaři, ti zatracení dokaři, Ziggyho jsem nenáviděl od první chvíle, z Franka se vyklubal Robin Hood a Nico měl aspoň mozek, když už ne instinkt. Z nováčků potěšila Amy Ryan, bratr Mozoun, ale hlavně jsem doslova nadšený z toho, že Bunk dostává víc prostoru. Já toho zmetka mám rád čím dál víc. TŘETÍ: "Já jsem ho chytil, Bunku. A on to kurva neví." Dalo by se říct finále trilogie. Všechny linie z předchozích dvou řad se uzavírají v gigantickém závěru, který by za určitých okolností mohl být happyendem, teda kdyby nešlo o WIRE. Perfektní příběh. Skvělé charaktery. Vývoj všech postav je něco co by se od tvůrců tohohle seriálu měli učit všichni. I třetí rok dokážou překvapit (u scénky v gaybaru jsem se rozesmál na celé kolo) a pořád v rámci uvěřitelnosti. Můj oblíbený String dostává více prostoru a člověk konečně zjišťuje co on byl vlastně zač. Nevím jestli třetí řadou nedosáhl seriál vrcholu a teď začne klesat. Uvidíme. ČTVRTÁ: "Když nehraješ čístě, zasviníš se." Stáhnutí dvou hlavních tahounů se projevilo v pomalejším rozjezdu. Jimmy a String odpočívají (každý trochu jinak) a jejich nahrazení dětma nebylo v prvních dílech úplně nejšťastnější, ale v závěru se ukazuje, že tvůrci si všechno dobře promysleli a servírují nám pořád stejně špičkovou podívanou. Hodně mile překvapil Tommy Carcetti (netvrďte mi, že jeho jméno nemá co dělat s Tommy Varcettim z GTA: Vice City :) a jeho kandidatura na prvního bílého starostu Baltimoru (skoro jako první řada 24ky naruby) má spoustu výborných momentů. Je vidět, že WIRE si touhle řadou připravuje půdu pro finále. Jsem zvědavý jestli konečně dojde na všechny, hlavně na toho zmrda Claye "Shiiiiiiiiiiit" Davise. PÁTÁ: "Co jsem kurva udělal?" Podle mého nejlepší řada. Jimmy ve čtvrté chyběl, ale do finále nastupuje s plnou parádou a když se on a Lester dají do práce dějou se Věci. Jestli jsem se u minulých sérií bavil tak touhle jsem se doslova prochechtal, díky naprosto božímu nápadu a věcí s ním spojených. Říká se, že se má odcházet na vrcholu a WIRE odešel na úplné špici (finální rozloučení, bylo provedené bezchybně). Kolečka se točí dokola a na hraně mezi černou a bílou je nejlíp. () (menej) (viac)

Arachneuss

„Když jdete po drogách, tak se dostanete k závislákům a dealerům... Ale když začnete sledovat, kam ty prachy jdou, tak nikdy nevíte, kam vás to může zavést.” Season One - 100%: Mistrovské dílo v každém detailu. The Wire se ale netočí ani tak okolo příběhu. Hlavní důvod, proč jste schopni koukat na další díly i po dvou desítkách hodin beze spánku, jsou postavy na obou stranách, které se nedělí na ty "klaďase a záporáky", neboť každý z nich má v sobě trochu trochu z obojího. Hlavní detektiv je rozvedený alkoholik, holka vedle zase lesbička, vzadu ještě najdeme dvojici naprostejch volů a tomu všemu šéfuje kdysi zkorumpovanej seržant. Ale pozor! Seriál se nesnaží šokovat. Všechny charakterové vady ústředních figurek jsou na hranici uvěřitelnosti. Stále ve vašich očích zůstávají normálními lidmi, kteří tvrdě dřou od nevidím do nevidím, jen aby jim nakonec klacek pod nohy hodilo jejich vlastní vedení. Co mne ale nejvíce fascinuje na The Wire je fakt, že se jedná o první seriál, v kterém si můžete vytvořit vztah k lidem na "druhé straně". Už to nejsou pouze černobílé postavičky, jejichž smrt či odsouzení je vám šumák. Ne, jsou stejně plnohodnotnou součástí děje, jako je McNulltyho zavšivenej tým. O reálnosti samotného vyšetřování nemá ani smysl nic psát. Tvůrci Kriminálek by si po tomhle správně měli hodit mašli. Season Two - 100% The Wire Reloaded! Nový případ, nové prostředí, staří známí. Příběh jde tentokrát mnohem více do hloubky, žádný záběr tu není pouze pro okrasu, charaktery postav dostaly nehorázný upgrade a celkové dění nyní působí ještě propracovaněji, než tomu bylo v předešlé sérii. Navíc prologové sekvence jsou tak silně nabité emocemi, že by to vystačilo na dvacet řad Kobry 11. Season Three - 100% DOKONALÉ! Nikdy bych nečekal, že poslední čast "Westside trilogie" bude tak myšlenkově obsáhlým a procítěným dílem. Hned na začátku je divák vhozen do těch největších sraček, z kterých, se spolu s hlavními hrdiny obou stran, snaží za zvuků střelných zbraní a zápachu mrtvol v Baltimorských kanálech dostat. Tímto směrem se děj ubírá v nadcházejících deseti dílech a člověk je už smířen s tím, že druhá řada nakonec zůstane nepřekonána... Chyba lávky! The Wire se totiž v posledních dvou hodinách vytáhne s dějovým twistem tak úderným, že i pointa Se7en oproti tomu působí jako epizoda Večerníčku. Věřit se zde nedá nikomu a už vůbec ne scénáristům, kteří mne svou prací fatálně utvrdili v tom, že tento seriál je právoplatným vládcem na poli kriminálního žánru. Season Four - 90%: Zatímco většina seriálů opakuje stále tu samou šablonu vyprávění po celou dobu vysílání, tak tvůrci The Wire opět dokázali, jak jedinečné je jejich dítko a obrátili celý koncept děje vzhůru nohama. Z bývalých členů jednotky pro Zvláštní případy se stávají vedlejší postavy, na řadu přichází Baltimorské školy a jejich studenti, kteří jsou vychováváni pouze k jedinému - životu na drogových nárožích. Druhou a neméně podstatnou částí čtvrté řady je pak zákulisí politiky plné intrik - bílý starosta v městě afroameričanů? Může to fungovat? A pokud už ano, dají se vůbec splnit vyřčené sliby, aniž by se kariéra a mediální život neocitl v ohrožení? Seriál opět mistrně rozehrává několik zpočátku nezávislých dějových linek, které postupně zapadají do sebe a ukazují skutečnou tvář jedné metropole na východním pobřeží. Mimochodem, pokud hudba tvoří 1/3 filmu, tak The Wire jde opět proti proudu. Nikde jinde se nestalo, že by nečekaná smrti několik let divákovi známé postavy na druhé straně barikády působila i pouze díky jednoduchým zvukům okolí tak emotivně. Fenomenální zakončení, při kterém se opět Zvláštní případy sjednotí s odhodláním zničit zatím nejhoršího drogového bosse na West Side a systém opět spolehlivě poráží všechny figurky na šachovnici bez rozdílů strany (byť naděje tam je), slibuje, že pátá a finální řada bude zatraceně epická. Season Five - 100%: „Vše co má svůj začátek, má i svůj konec...” Závěrečný díl, který by svou délkou mohl konkurovat většině filmů ze stejného žánru, je u konce. Strašně rád bych napsal předlouhou esej, vysvětlující, proč zrovna finální pátá řada je ze všech nejlepší, i když se spíše jedná o takový epilog. Strašně moc bych se chtěl rozepsat o svých pocitech při posledním záběru na probouzející se Baltimore a sledu momentek z nadcházejících životů všech těch postav, které mne provázely po celou tu dobu. Rád bych důkladněji popsal, proč The Wire je tou nejdokonalejší kritikou byrokracie, kapitalismu, naší společnosti, způsobu života, médií, politiky a hlavně lidskosti jako takové. Bohužel (možná bohudík) nic z toho se nedá vyjádřit písemnou formou. To se zkrátka musí vidět. Já jsem to už viděl a jsem plně smířen se skutečností, že během svého života lepší kriminální kousek na televizní obrazovkách nikdy nevznikne a pochybuji, že tomu tak bude i v budoucnu. The Wire není ani tak o obou stranách zákona, na které je pohlíženo z mnoha perspektiv. The Wire je především o životě. O životě jednoho města, v jednom státě, na jedné planetě. O životě, jaký všichni důvěrně známe. () (menej) (viac)

Eddard

Stejně jako si musel Jimmy zrekonstruovat svou bouračku ještě jednou, hned potom, co se beznadějně namol vysekal ve své staré rachotině, jsem si i já pustil odzačátku kompletní The Wire pár dní poté, co jsem ji napoprvé zhltal. Abych se přesvědčil, že se mi to nezdálo. Nezdálo. Shiiiiiiiiiiat! TOP 1 Podrobnější pojednání incoming... ()

viperblade

První série: Listen carefully. The Wire není skvělý seriál. The Wire je zkurveně geniální seriál! Ale začněme od začátku. Po prvních třech dílech jsem si říkal, že tam nějaká ta kvalita je, ale pořád jsem nechápal to vysoké hodnocení na IMDb. Pak jsem si pustil další díly. Pak další. A poslední čtyři jsem musel zkouknout v jednom dni. To bylo neuvěřitelné. Okamžitě jsem si The Wire zamiloval. A jaký že je rozdíl, mezi tímhle a nějakýma moderníma Kriminálkama? Tak se na to podíváme… Máme město, dejme tomu Miami. Božský Horatio přijede, nasadí brýle, hraje hudba od The Who. Během 40 minut vyřeší případ pomocí počítačů a nejmodernější techniky, (někdy si říkám, že kdyby nešel proud tak by se Horatio mohl jít klouzat :-)), Horatio sundá brýle a titulky s hudbou od The Who to ukončuje. Všichni jsou šťastní, dobře vypadající a skvělí. A teď The Wire. Máme jedno město, jménem Baltimore. Vyšetřuje tu zkurvený parchant McNulty, lesba Kimo, zasraný poručík Daniels a další moc milí lidé… Během epizody se najde pár stop, prohodí neskutečné množství fucků, a náhle je konec. Navíc mají k dispozici jednu starou kancelář a psací stroje. A kolik si myslíte, že se za jednu epizodu vyřeší případů? Ano, správná odpověď je NULA!!! A určitě to není tím, že by byli takoví sráči. Protože oni řeší jeden velký případ. Musí dělat mravenčí práci, prohrabovat se kartotékama, stát na střeše několik hodin a jen fotit ty, kteří zrovna telefonují, protože nevědí, kam až to sahá. Kdo je jak postavený, kdo je opravdový zločinec a kdo jen poskok. Tohle je The Wire. ________ K tomu, abyste si užili tento seriál, vám dám pár rad: A) The Wire má mnohem pomalejší tempo, než třeba Kriminálka výše zmíněná. Musíte si zvyknout, že to jede takovým tempem, jako by sám seriál vám chtěl říct easy, man. Tohle je jeden z důvodů, proč jsem The Wire zcela propadnul. B) Zapněte u toho mozek. Protože tady není žádný hudební podkres. Ano, vše, krom intra a závěrečných titulků, je absolutně bez hudby. A proto vás to nutí být neustále ve střehu. Protože u normálních Kriminálek už víte, že jakmile hraje tahle hudba, tak se něco stane, když tahle, tak se něco vysvětlí. Ale toho se v The Wire nedočkáte. Ten seriál spoléhá na to, že si to musíte poskládat sami. C) Rozhodně nečekejte žádné flashbacky, žádné technické blbosti, žádných 21 545 zvratů za jeden díl. Ani žádné vyšetřovatele, kteří vypadají, jako by zrovna vyšli z modelingové agentury. D) Nevzdávejte to po prvních dvou dílech. Protože je jasné, že takhle vám opravdu nedojde, co že je na tomhle tak výjimečného. Pokud splníte tyto podmínky, tak vám gratuluju, The Wire by mohl být seriálem i pro vás. _______ Mé poslední doporučení by mohlo znít ještě takhle: Kdyby mi někdo před rokem řekl, že své oblíbené, (v té době), Heroes za rok nahradím v mé TOPce nějakou kriminálkou, tak bych se mu hodně smál. Za mě hodnotím první sérii čistými 100 % a jdu se dívat na první díl druhé série. Druhá série: A new case begins… Ale nebojte, všichni naši staří známí jsou zde taky. Přechod z černošských čtvrtí do doků mi nejdřív trochu vadil (přeci jen, člověk si už pomalu zapamatuje, jak se který černoch jmenuje a najednou si musí pamatovat dalších 20 tváří… :-)), a to ani nemluvím o úvodním songu, který je nazpíván neskutečným chraplákem. Jenže pak jsem si obě věci zamiloval, stejně jako Ziggyho, Řeka a hlavně Beadie. Posledních šest dílů jsem sjel během jednoho dne (to se mi stalo jen u Red Dwarf) takže možná i tohle je známka kvality. A ta (světe, div se) absolutně neklesla, od první série. A ten konec!!! Nic, těším se, až načnu třetí! A můžu říct, že Isherwood se plete. Půjčil jsem totiž tento seriál kamarádovi, který je blázen do NCIS, Kriminálek i Las Vegas: Kasíno, a ten mi řekl, že tohle je naprostý masakr a teď si mám konečně s kým povídat o The Wire. Třetí série: Rules change. The game remains the same. Přemýšlím. Pokud jsem totiž nazval první dvě série geniálními, jak nazvat třetí? Megageniální? Hypergeniální? To nejde. Zřejmě nejdrsnější série, hlavně díky Omarovi (ten chlap je fakt… drsný!) a Bunnymu. Víc nemá smysl říkat. Čtvrtá série: No corner left behind. Bál jsem se, že tvůrci se zaseknou, že nebudou schopni alespoň udržet tu nastavenou laťku, kterou seriál získal během tří sérií. Ale bál jsem se zbytečně. I ve čtvrté sérii má The Wire stále o čem vyprávět, stále jsou zde silné lidské příběhy a stále jsou zde ti, kteří chtějí prodávat drogy… prostě vše při starém. Nemůžu se dočkat páté (bohužel poslední) série, ale zároveň se na ni těším a doufám, že těch posledních deset dílů bude stejně kvalitních, jako těch 50 před ní. Pátá série: Read between the lines. Tak jsem měl tu čest a dokoukal jsem posledních deset dílů a tím uzavřel tento nekompromisně drsný a dokonalý seriál. A nevím, co mám dřív - jestli oslavovat fakt, že kvalita neklesla ani o milimetr, že v poslední sérii se vrátili (byť na okamžik) i některé postavy z minulých sérií, nebo brečet, protože jedna skvělá kapitola mého života právě skončila. Pátá série je sice o novinařině, ale naši staří známí tu jsou taky a chtějí dostat toho největšího hráče. Ale podaří se jim to, když je starosta seškrtal tak, že nemají na přesčasy, auta a dokonce ani na vyšetřovací týmy? Navíc, ono "zkažení McNultyho" (když jsem četl od ostatních o páté sérii, tak téměř všichni řekli, že se Jimmy McNulty zkazí) nebylo až takové, navíc, když si uvědomíte, proč to udělal, tak myslím, že mu nemám co vyčítat. Pátá série je jednoduše skvělá, stejně jako čtyři série před ní. Zhodnocení celého seriálu: (bude obsahovat SPOILERY!!!) Nejvíce se mi na tomto seriálu líbí ta reálnost, že i když jste velká ryba (Omar), tak vás může odprásknout i nějaký malý žabák (až uvidíte, tak pochopíte). Pak tu máme faktor, který pěkně popsal ve svém komentáři uživatel H34D - koloběh života, kdy vidíme, jak se "rodí" noví bossové, nový Omar nebo Bubbles a zjišťujeme, že boj proti drogám (a vlastně nejen ten) nikdy nebude mít jednoho jediného vítěze. Je to jen o tom, jak daleko nechá jedna strana zajít tu druhou. The Wire je jednoduše vypilovaná záležitost, která si nebere servítky nám ukázat, jak to chodí a já ji za to miluju. Fakt, že jo. Jeden z nejlepších seriálů všech dob pro mě a druhé místo v mé TOPce seriálů (první je stále Červený trpaslík, protože jsem ho viděl asi desetkrát celý). Jo a poslední věc… Prosím, moc prosím, dejte tomu šanci a zhlédněte alespoň jednu CELOU sérii, jinak těžko pochopíte, proč je mé nadšení takové, jaké je. () (menej) (viac)

Rogue

Důkaz, že i bez podlézavých clifhangerů, vybuchujících aut a zběsilých přestřelek jde udělat kvalitní seriál. Po pár dílech si člověk zvykne na pomalejší tempo, hrdiny si zamiluje a jeho následující dny u televize jsou zpečetěny. Prostě jen dokonale napsaná krimi gangsterka s extrémě pomalými rozjezdy. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)