The Wire - Špína Baltimoru - Série 5

(séria)
USA, 2008, 10 h 16 min (Minutáž: 57–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, Reg E. Cathey, John Doman, Aidan Gillen, Clarke Peters, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam (viac)

M.i.k.e

zatímco čtvrtá řada se mi z celého seriálu líbila nejvíc,ta závěrečná je naopak nejslabší a nebýt posledních dvou epizod,bojoval bych s tři hvězdičkovým hodnocením,které není The Wire hodno.Linka z novin je nevýrazná a nezáživná a to co rozjede McNulty (byť s dobrým úmyslem) okolo bezdomovců a sériového vraha mi přišlo úplně postavené na hlavu.McNulty byl v rámci celé série tak trochu kretén,ale tady to posunul na úplně nový level a to i v osobní rovině.Nicméně pořád bylo pro mě jeho jednání uvěřitelnější než u Lestera,k jehož postavě mi to vůbec nepasovalo.Naštěstí poslední dva díly vše vrátí do starých dobrých kolejí a závěr je pak přesně v duchu celého seriálu.Ani dobrý,ani špatný,prostě takové to hořkosladké cosi,kdy se dost věcí povede,ale je třeba i něco obětovat,stejně jako by to nejspíš dopadlo i v reálu.A za to si cením celou sérii a všechny její tvůce.Díky tomu je totiž Wire jedním z nejlepších seriálu,které v tomhle žánru může jakákoliv televize nabídnout...80% ()

oasismanik

Prvé dve, možno tri častí boli najnudnejšia časť The Wire, ale potom sa to rozbehlo veľmi slušne, McNullty sa vrátil a rozbehol šialenstvo, aké je aj na baltimorské pomery dosť šialené. Dobrý séria, dobrý seriál...asi som jeden z mála, ale mne sa najviac páčila asi druhá séria. A štvrtá..a potom tretia. ()

yourhead

Je tak těžký určit která série je lepší a která horší, protože každá je závislá na těch předchozích. Tento seriál lze hodnotit pouze jako celek. Největší prim však hraje jeho uvěřitelnost a schopnost vás vtáhnout do Baltimoru. Každá z postav je napsána tak realisticky(možná proto že vycházejí ze skutečných osob. Postava podle které byl napsán Omar si sama zahrála jako spolulovec v závěrečném honu na Marla) a dialogy tak uvěřitelné, že paralelní sledování jakéholiv jiného kriminálního seriálu nedoporučuji. Bude vám to připadat strašně hloupé a přehnané. The Wire je pro mne i po druhém shlédnutí, absolutní, nepřekonaný (sorry Saule)seriálový klenot. 100% ()

Anderton

Piata séria hlási predovšetkým veľký návrat McNultyho ako hlavného hrdinu celého seriálu, i keď samozrejme v tomto prípade nemá zmysel príliš špekulovať nad tým, kto je hlavný hrdina, sú to skrátka všetci. Je tu vlastne všetko dobré, čo sme v seriáli videli, pribudlo aj humoru, predovšetkým vďaka McNultymu nápadu, ako so všetkými vyfuckovať. Že sa to v konečnom dôsledku nevyplatí, sme vedeli asi už od začiatku. Ale aj to je otázka uhľa pohľadu, máločo bolo aj v tejto sezóne čisto čierno biele. ()

Mertax

*Spoilery* McNulty se z hlídkování vrací k vyšetřování. Definitivně potvrzuje, že zkrátka není sympatická postava, ale spíš podivný napravený alkoholik a chronický nevěrník. Seriál obecně s nějakými vzory zachází v porovnání se současnými seriály velmi nekonvenčně, což je na něm to atraktivní. Absentují zde charakterově jednoznačné postavy, do kterých se lze vcítit, ke kterým lze vzhlížet a fandit jim nebo kterými lze jednoznačně opovrhovat. Tvůrci neukáží podrobně téměř ničí rodinný život, takže i po 60 hodinách sledování o nich víte jen velmi málo, ale stejně jsou vaše nejoblíbenější parta. Chcete se s nimi poflakovat, chcete vědět, co právě řeší a hlavně slyšet, jak mluví. Tu baltimorskou angličtinu černochů z nároží jsem si absolutně zamilovala. Pátá série nás zavádí do žurnalistické branže, což moc napětí nepřináší. McNultyho vylhaný případ coby z nouze ctnost by se dal vytěžit lépe, kdyby pracoval na polapení někoho jiného než nezajímavého Marla, který se navíc ani příliš neukazuje a jen občas něco drsňácky plácne./// Nejlepší hláška (s05e02): Snoop: „Fuck them west coast niggas. 'Cuz in B-more, we aim to hit a nigga, ya heard.“ Nejpřekvapivější zvrat (s05e08): Děcko zabije Omara, pohříchu odbité a nedramatické. 85 %./// Suma sumárum: Seriál celkově nezvládá finiše, takže vyřešení vražd v přístavu (2. série), chycení Avona (třetí) a  Marla (pátá) je naprosto bez napětí. Komando vlítne dovnitř a za pár vteřin je hotovo. Současné seriály by z toho udělaly zápletku na celý díl. Wire je však mistrovský v postupném vykreslování dlouhých procedur vyšetřování a zobrazování policejní rutiny, které se sestává z desítek hodin papírování a detailní práce s důkazy než z neustálých akčních přestřelek, jak tomu právě u současné TV produkce bývá.  Oblíbené postavy: Omar, Bodie, Stringer Bell, Prop Joe.  90 %. ()