The Wire - Špína Baltimoru - Série 1

(séria)
USA, 2002, 12 h 41 min (Minutáž: 55–66 min)

dudunecek

Asi na čtvrtej pokus, ale přece. Konečně jsem se "prokousal" prvními díly a konečně se nechal pohltit tímhle seriálem. Nádherná sonda do drogového podsvětí Baltimoru, ale hlavně do policejního oddělení. Policie prej asi není Hawai Five-O, ani Kobra 11. Prej je to nudná práce, jako každá jiná plná papírů, nařízení, kompromisů, dlouhejch čumění ze střechy na nic, mravenčí práce a hlavně politiky těch nahoře. Zatímco přísná pravidla dealerům na straně podsvětí pomáhá organizovaný zločin ukrýt  a ovládat, na druhé straně barikády brání policistům při práci. Existuje čestný gangster? A co takhle čestnej polda? Je McNultyho touha po spravedlnosti to správné, nebo je to jen narcisitní dokázání vlastní pravdy? Celá tahle hra na hodné a zlé je tak zamotaná, a nevýhodná téměř pro všechny, co ji musí hrát. Tedy až na politiky, soudce a Omara. Poslední epizody mě zlomily. Teprve až v poslední scéně, podobně jako hlavní postavě všem došlo, že to celé je prostě jen hra a že se hraje dál, i když s novými pěšci, střelci a králem. Absurdní, napínavé a až moc reálné drama. 9/10. Těšim se na další případ ()

yvona odpad!

Tohle veledílo, kde se prakticky neděje vůbec nic, krom dokola se opakujících vulgárních hlášek, pár odposlechů a zbytek o čumění na nechutné primitivní ksichty, kdy mi je naprosto jedno, koho kdo oddělá, je nepochopitelně nadhodnoceno. Žádná akce, žádný příběh, jen zdivočelé stádo čehosi, co mě fakt nebere. ()

Judhisthira

Právě sleduji Wire potřetí, což je poprvé u nějakého seriálu. A byť je to po 10 letech, tak na mnohé divák zapomene a dá se zaměřit na různé detaily - promyšlené vyznění scén, situační humor, nadčasovost v kritice společnosti a systému, nekorektnost. Dnes by si filmaři zdaleka tak nedovolili. A jak jsou mnohé seriály či filmy občas nudné v dialozích a nevěrohodné v situacích, tak Wire pobaví a chytne i v rutinních momentech, téměř každá scénka je scénářem zajímavá a divácky přitažlivá. Připomenu třeba Bublesův výlet s Jimmym na fotbal a ta hláška o nebi, Herc litující babičku v bytě. Prezova rána, Lester poprvé promluví, a už druhou zásadní věc tímto vytáhne pro případ. Nebo násilná šťára ve 2 ráno ve věžákách :-)) Takových pasáží je tam desítky za těch 60 dílů :-) Postavy jako Jimmy, Lester, Bunk nebo Stringer patří k tomu nejlepšímu z charakterů, co jsem za ty roky sledování seriálů viděl. A zároveň životní role pro tyto sympatické herce. Wire je tak moc zábavný pohlcující seriál, jak jen to může být. Je škoda ho nevidět za život. Spolu se Sopranos, Shield, Breaking Bad představují vrchol filmového krimi-drama. ()

oasismanik

Už po prvých epizodach vám bude jasné, že tento seriál sa nikam neponáhľa. Nesnaží si vás hneď omotať okolo prsta, neservíruje vám postavy, ktoré si okamžite obľúbite, alebo znenávidíte, epizody nekončia cliffhangermi. Nie, nič také, s Wire je to beh na dlhú trať. The Wire je niečo úplne iné, ako ste doteraz videli. Prvá séria sa odohráva hlavne na ulici, po pár častiach budete mať pocit, že tam s danými postavami naozaj ste a počúvate ich rozhovory. Ale za prvú sériu dávam silné 4, predsa len ma to občas nudilo, ale nevystrihol by som ani jednu scénku alebo vetu samozrejme, všetko tu má svoje miesto a dôvod. ()

Helmutek

K první sérii Wiru mám celkem problematickej vztah - zasek jsem se na tom na x měsíců, musel jsem s k tomu dokopávat, vlastně mě to za celou dobu nestačilo nijak zvlášť chytnout. To je samozřejmě nic než subjektivní, ale i tak je to pro mě nezvyklá situace, mě totiž normálně dokáže bavit téměř leccos (natož takovejhle kult jako je Wire). Z čistě pocitovýho hlediska bych to teda ve svym žebříčku nijak vysoko nestavěl, na druhou stranu je ale nezpochybnitelný, že autenticita a syrovost zobrazovanýho je maximální a obdivuhodná(!), herci jsou taky skvělí (často spíš lidský než sympatický nebo příjemný na koukání, takže vytvořit si k nim nějakej upřímnej vztah /snad s výjimkou Jimmyho McNultyho/ pro mě bylo další problematickou věcí) a to uliční prostředí drogovýho baltimorskýho podsvětí je neuvěřitelně opravdový, nestylizovaný a jakkoli nepřikrášlovaný - ty scény, lidi nebo prostředí jsou proto fakt hnusný; ne efektně hnusný, filmově hnusný nebo zajímavě hnusný, ale prostě jenom hnusný. Což je na seriálu vlastnost skvělá a já jí tomu upřít nemůžu, jen si s dalšíma sériema budu muset počkat na to, až se k nim fakt a opravdově znovu odhodlám - protože takovejhle serál tu plnou pozornost (aspoň u mě) nekompromisně vyžaduje. ()