Hoši z County Clare

• Česko Muzikanti z Clare (festivalový názov) (viac)

Rok 1926. V hrabství Clare v západním Irsku žijí v roce 1926 tři bratři MacMahonovi, které jejich otec učí hrát na housle tradiční irskou muziku. O čtyřicet let později žije Jimmy MacMahon v Liverpoolu a se svou kapelou vystupuje po nočních klubech. Jedním z mladých muzikantů jeho skupiny je sympatický Teddy, jenž brilantně ovládá flétnu. Jimmyho starší bratr John Joe MacMahon zůstal doma v Irsku, stará se o malou rodinnou farmu a má také svou kapelu. Na housle v ní hraje krásná a nadaná Anna, na piano její neméně půvabná matka Maisie a všichni touží vyhrát v soutěži, jež se každoročně koná v Clare. Míří sem také Jimmy, ale kvůli incidentu na celnici dorazí na poslední chvíli. Mezi bratry, kteří se léta nesetkali, vládne napětí a nevraživost. Zatímco probíhá soutěž, otevírají se staré nezhojené rány... Anne, která právě prožívá svou první velkou lásku, se dozvídá, kdo je jejím skutečným otcem. Vyčte své matce, že jí po léta tajila pravdu, a rozhodne se odejít s Teddym do Liverpoolu. Vítězem soutěže se však tentokrát nestanou místní irští muzikanti, ale neznámá kapela z Jižní Afriky. Jejím kapelníkem je prostřední z bratrů MacMahonových Padjo, který se stal misionářem a nyní se vrátil domů. Bratrská trojice konečně znovu usedne k jednomu stolu a zahraje si spolu na housle tak jako kdysi, v dětství... (oficiálny text distribútora)

Crtcus

Považuji tento film za poměrně rozporuplný. Na to, aby to byl muzikál se tam zase tak moc nehrálo - ani jedna skladba nezazněla celá; jedná se tedy spíše o film s kulisou hudebního festivalu než o hudební film jako takový. Obdobně ani na nějaké hlubší prokreslení charakterů a jejich vztahů nedošlo, u chlapů to ještě jde přičíst na vrub "drsňáctví", ale u žen jsem jim ten jejich problém s otcem moc nebral. Prospělo by tomu ještě tak hodinka stopáže navíc. Jinak to ale byl poměrně pěkný film, a slušně jsem se bavil. ()

xaver

Film, který může být zajímavý pro Iry, ale ztěží bude plnit kina v zahraničí (myšleno z pohledů Irů). V podstatě provinční snímek, jakých se točí po celém světě spousta, ale zajímavé jsou v drtivé většině jenom pro "místní". Snímek sám o sobě není špatný, poodhaluje mentalitu Irů, ale celkově je dost nezáživný. Dávam 2*. ()

forsberg

Celkem nezáživný příběh o rodince, kde se hraní věnuje maminka, tatínek, děti, strýcové, tetičky a ztracený bratr a nakonec se všichni sejdou a budou jistě šťastní až do smrti. Až budu chtít příště vidět Iry, zajedu si do Dublinu a až budu chtít příště slyšet dobrou irskou tradiční hudbu, pustím si Planxty. ()

cab

Predstavuji nam tradicni irskou muziku z hudebniho festivalu v meste Clare, take mimo jine prostrednictvim bratru MacMahonovych, kteri na ni vyrustali a nyni ji praktikuji, ale kazdy se svou vlastni kapelou v jine zemi. Nestarsi z nich John Joe, ktery jako jediny zustal v rodnem Irsku se ucastni souteze rok co rok na rozdil od nejmladsiho Jimma, ktery zije v Liverpoolu a Padja, ktery je misionarem v Jizni Africe. Pres vsechny rodinne a osobni problemy se nakonce vsichni tri udobri a zahraji si spolu na housle, jako za mlada po oznameni viteze cele souteze. Hudba vyborna a pribeh obycejny. 55% ()

Jeremiah

Hudba je poslání, hudba je to pro co stojí za to žít, hudba Vás nikdy nenechá na holičkách, když je Vám nejhůř. Hudba spojuje lidi a kdo má rád hudbu, má velice často rád i lidi.Tohle věděli naši předci a když bylo nejhůře, šli a hráli. Bohužel naše generace na toto zapomněla a už nikdo nevěří v moto "co Čech to muzikant". Irové na tom byli začátkem století také velmi špatně - část jich odjela do Ameriky, další se protloukali jak to šlo, ale věřím, že jejich styl hudby jim pomáhal přežít. Filmový děj nic moc, hudba jenom v náznacích, ale za ukázku lásky k hudbě - za 3. ()