V

USA, (1984–1985), 14 h 59 min (Minutáž: 45–48 min)

Tvorcovia:

Kenneth Johnson

Marc Singer, Jane Badler, June Chadwick, Jennifer Cooke, Robert Englund, Faye Grant, Jeff Yagher, Michael Ironside, Lane Smith, Blair Tefkin, Michael Wright (viac)

Třetí část sci-fi série o zlých ještěrkách z vesmíru navazuje na první dvě série (Original miniserie (1983), The Final Battle (1984)) a jedná se už o klasickou televizní sérii, která nedosahuje kvalit prvních dvou dílů. Návštěvníci byli poraženi bakterií Rudý prach a po roce od této události se koná na Zemi oslava Dne vítězství. Zároveň se připravuje soud s uvězněnou lady Dianou. Dianě se ale podaří uprchnout a Rudý prach přestává proti Návštěvníkům fungovat. Ukazuje se, že ve stínu Měsíce je ukryto mnoho mateřských lodí mimozemšťanů, kteří čekají na ten správný okamžik k novému útoku na Zemi... (vitajak)

flanker.27 odpad!

Huh, taková sračka a takový hodnocení :)). Některé věci zjevně inspirovaly největšího Američana německého původu k natočení Dne nezávislosti. ()

helljahve

Tento seriál je oproti celovečerným filmom o dosť slabší, je to už len také naťahovanie deja. V každej časti rieši odboj neakú úlohu ako zneškodniť návštevníkov. Čo má však potešilo je to, že Robert Englund ako návštevník Willi dostal oveľa viac priestoru, a konečne som ho mohol vidieť v neakej normálnejšej úlohe. A hraje mu to skvele. Darmo, je to pán herec. A teším sa na remake. ()

anderson

Toto je 19 cca 45 - minútových epizód nadväzujúcich na pôvodných 8 celovečerných TV - filmov. --- Treba povedať, že po tých rokoch od uvedenia na ČT 1 (čo tak reprízu vážení ???) tá nostalgia mierne opadla a napr. výkon MARCA SINGERA je na hranici odpadu, ale aj tak je to sci - fi klasika, ktorá nepochybne inšpirovala trebárs DEŇ NEZÁVISLOSTI. A napriek (z dnešného pohľadu) technickej nedokonalosti efektov, dávam pred tvorcami pomyselný klobúk dolu. (25.1.2009) ()

GigaPudding

Spousta vaty a v posledním díle už fakt nevěděli, co dál. Kdyby z toho ale udělali něco jako scifi Černou zmiji ve vesmíru s Dianou v hlavní roli, tak by to byl asi nejlepší seriál na světě :D. ()

PKD

KULT který kdo nezažil se sběratelsky lahůdkovým rychlodabingem (kdy tehdejší tv značně ušetřila, když všechny mužské postavy namluvil 1 herec a všechny ženy Jana Paulová a za tím jste ještě slyšeli pův. hlasy) na počátku divokých 90tek, tak nepochopí. Rychlé, levné a navazuje se v sekundě po Final Battle pt. III. Nenajdete zde v podstatě žádné nové efekty (až na pár vyjímek) zato je zde od 15.dílu nová a totálně mrazivá (jen pro šediváky) znělka díky vloženému mužskému vypravěči. Komu ale navždy učarovala perfektní původní minisérie a ona Finální Bitva, bude spokojen, byť jak říkám, jde o levnější a komornější variantu předchozích 2 (tedy nikoli 8, jak píše kolega anderson, max. tak 5 když už) filmů. Velké plus za přidání blonďaté Lydie, která je sice o něco mírnější než ďábelská Diana (zřejmě životní role Badlerové) ale jinak si v pletichaření apod. se svou sokyní nijak nezadá. A samoz. nesmí chyběti (tedy alespoň do 12.dílu) nekompromisní Michal Ironside jako Šunka Tyler. Jsem si jist, že až si to jistá osoba přečte, vyprskne smíchy.;-) Byl ještě napsán 20.díl, který to měl celé ukončiti a zároveň připravit půdu pro novou sérii, leč...nestalo se tak. Což zvláště u WB (kteří z nějakého pominutí smyslů nechali aspoň Straczynského udělati praktický celý B5) nijak extra nepřekvapí. Nebyli ani schopni dokonce řádné zakončit tu comicsovou 18 dílnou sérii od DC. A pro vážné zájemce, kteří chtějí věděti, jak to celé zakončil sám tvůrce, odkazuji na román V the Second Generation, který ignoruje vše po minisérii a stane se tam to, co by jste čekali po vyslání onoho signálu do vesmíru. Samoz. ,že jim to nabídl k natočení, ale oni dali přednost tomu remaku z 2009, který se mi sice pořád  velmi líbí, ale pokr. přímo od Johnsona, je samoz. jiná káva/pivo.  Special quest stars: Lane Smith (později jako Perry White) Jennifer Cooke (která mě okouzlila v Pátku 13. VI) a Jeff Yagher, který o mnoho let později bude démonický Bajoran hologram v STV;) ,,The Resistance is all that stands between us...and the Visitors´´.  ()

Rakosnicek77

Celá série je jednoduše skvěle zvládnutá, jak scénáristicky, tak i hereckými výkony. Na rok vzniku, můžu jedině uznale významě vztyčit palec nahoru. A odpadový hodnotitelé, ti jistě ani nevědí co hodnotí, protože seriál ani neviděli. ()

Stanley

Na různých místech Země přistály obrovské mimozemské koráby, nikdo zpočátku nevěděl, s jakými záměry. Po prvním kontaktu plných nejistot s (jak jinak) představiteli americké vlády vyšlo najevo, že mimozemšťané dorazili s přátelskými úmysly navázat vztah s lidstvem, pro vzájemnou spolupráci, výměnu znalostí, technologií atd. Co bylo pro lidstvo nejvíce překvapující, příslušníci mimozemské civilizace vypadali zcela jako lidi, jen hůře snášeli ostré světlo, takže většinou nosili tmavé brýle. Vmísili se mezi lidi, spřátelili se a žili mezi námi, jejich obrovské talíře většinou zůstaly viset nad městy po celé Zemi. U lidí samozřejmě jejich infiltrace vyvolávala rozporuplné názory, někteří mimozemšťany s vřelostí přijali jako bratry, někteří k nim nikdy nedokázali chovat důvěru a agresivně je odmítali. Jejich globální tiché vniknutí na Zemi a mezi lidi vypadalo až příliš podezřele mírumilovně. Ti, kteří chovali obavy před úmysly vyspělé "bratrské" rasy, se nakonec později přesvědčili, že jejich obavy byly bohužel oprávněné. Postupem času několik lidí totiž zjistilo šokující skutečnosti o záměrech mimozemšťanů - pod rouškou přátelské symbiózy zabrali Zemi, která jim bude sloužit jako "farma" a nicnetušící lidé pro ně představují potravu! Kromě toho mimozemšťané nevypadají tak, jak se jeví, ve skutečnosti jsou to nehezcí slizcí zelení dvounozí tvorové připomínající plazy, kteří autenticky lidského zjevu docilují pouze oblečenou umělou lidskou kůží po celém těle. Na základě tohoto otřesného zjištění vznikla odbojová organizace, která se mimozemšťanům postavila, nejprve nenápadně, aby nevzbudila pozornost, zabývajíc se především zjišťováním informací o mimozemšťanech, případně různými sabotážemi, později i otevřenými útoky. Ne všichni mimozemšťané byli charakterem takříkajíc z jednoho těsta. Mnoho obyčejných mimozemských "pěšáků" nebylo v době příletu na Zemi vůbec obeznámeno se skutečnými cíly jejich rasy a nevěděli původně, co se za návštěvou Země skrývá, jejich společenství mělo pod palcem zákeřné vedení, které pracovalo nejprve na vyjednávání s lidmi a jejich infiltraci, současně bokem na pomalých diskrétních únosech lidí (těla unášeli a ukládali do lodí, kde z nich pak vyráběli potravu) a poté i na odvetách proti odboji, z čehož se nakonec v době, kdy se odboj pro ně ukázal jako nebezpečný, stala jejich hlavní činnost. Jelikož tichá válka s lidmi nastala až po určité době, co se už mimozemšťané pohybovali na Zemi, několik z nich mezitím navázalo s lidmi skutečné přátelské vztahy a vzájemné sympatie a později přestoupilo na jejich stranu, jelikož nabyli přesvědčení, že lidstvo a jejich krásnou modrou planetu, kterou obdivovali, nechtěli zničit. A někteří dokonce i když naoko zůstali mezi svými, spolupracovali s lidským odbojem a donášeli jim informace, které v době války byly pro přežití odboje osudově důležité. Symbol "V", který se začal objevovat vystříkaný červenou sprejovou barvou na různých místech měst a jejich ulic, představoval "Vítězství" (v aj. Victory), jako výzva pro všechny civilisty, aby procitli, nepodléhali a hlavně se pak postavili proti mimozemšťanům, kteří představovali zkázu lidstva... Toť stručná zápletka seriálu. Zní to zřejmě trochu hloupě a kdybych tohle četl a sám seriál neznal, skepticky bych se pochechtával. Ovšem světe div se, ono to funguje. Seriál si skutečně dovedl poradit s tímto delikátním, nesnadno zpracovatelným námětem poměrně dobře a celá jeho struktura a forma dopadla pozitivně a víceméně věrohodně. V hereckých rolích se zde objevilo několik mých oblíbenců (Robert Englund, Michael Ironside), kteří odvedli stejně jako většina ostatních herců uspokojivý herecký výkon, a i třeba klasický "béčkař" Marc Singer sem vhodně zapadl a snažil se. I když se seriál chvílemi trochu protahoval (počet dílů při stejném objemu zápletek a vyhrocení by klidně mohli zkrouhnout na třetinu), skončilo to chválabohu v rozumné míře a v rozumnou dobu a také rozumným rozuzlením. A lidstvo se opět může poučit z toho, z čeho díky mimozemské hrozbě na chvíli otevřelo oči – jak zlepšit vztahy mezi lidmi samotnými, jelikož jsme všichni součást jednoho celku, a jak zacházet s celou naší planetou, kterážto je takový vzácný, nenahraditelný a oslňující klenot, že přitahuje pozornost i z dalekého vesmíru. :-) () (menej) (viac)

majo25

Samozrejme, seriál nie tak vyšpičkovaný a scenáristicky tak dobre napísaný ako pôvodne dve mikrosérie, ale stále ide o vyšší nadštandart. Zostáva väčšina z pôvodnych postáv, na čele s akčným ťahúňom Marcom Singerom, zostáva aj dostatok akcie a dej sa dokonca presúva viac do extériérov, čo len kvitujem. Škodou pre seriál je, že jeho dej už nie je kontinuálny ako tomu bolo v mikrosériách, ale každá epizóda rieši len jednotlivé zápletky, väčšinou nejaké vyslobodenia, úteky, zháňanie zbraní alebo diverznú činnosť. Ku koncu seriálu sa porúča niekoľko hlavných postáv, najviac absentuje asi Michael Ironside. Záver seriálu a eskalovanie zápletky zasa postráda na zaujímavosti. Ale ako celok pôsobí seriál veľmi dobre, presne v duchu akčných alebo akčno-dobrodružných seriálov z 80. rokov. ()

Klenotka

Seriál nedosahuje úplně kvalit obou minisérií, hlavně celá záležitost se "Starchild", a odchodem jedné oblíbené postavy v půlce tomu moc nepomohli. Také zmizení některých postav z minisérie a úprava už daných skutečností občas vadily - co se stalo se sestrami Robin? Proč mimozemšťani mají normální hlasy? A jak je to se vztahem Mikea a Julie? V překotném tempu se sice takové boty ztratí, ale typické "osmdesátkové" chyby se vyskytují i tady - sem tam díl s tím, kdy se hlavní hrdina objeví v zapadlé díře, místní odvážná žena se do něj zamiluje, aby hrdina na konci zase odjel do západu slunce a v příštím díle už o tom nepadlo ani slovo. Na druhou stranu je škoda, že "V" neměl víc dílů sérií, protože se z toho mohla vyvinout hodně povedená sci-fi se solidním propojeným příběhem. Zatímco v minisériích bylo nejzajímavější sledovat odboj a přerod obyčejných lidí v bojovníky, v seriálu kupodivu, hlavně ve druhé polovině, přebírá nadvládu část s "Návštěvníky", sledováním jejich zvyků a vztahů. Linka s "Pátou kolonou" rozhodně měla potenciál, stejně jako Diana a její zbavování se protivníků lstivými, nehezkými způsoby. Ukončit seriál cliffhangerem byla chyba, protože důstojné zakončení v podobě byť ještě jedné nebo dvou epizod, by mu slušelo - včetně vysvětlení nevyřešených otázek, jako co se stalo s Mikeovým synem. I z dnešního hlediska je to ale stále nadprůměrná sci-fi, z níž dodnes spousta tvůrců čerpá (pomyslý pozdrav panu Emmerichovi). Na plné hodnocení to není, ale silnější čtyři hvězdy určitě. ()

asirtes

Totálna klasika a pre mňa naj sci-fi serial 80-tich rokov! Proste kult, ktorý aj dnes stojí za zhliadnutie a dokonca aj z odstupom času ešte pokorí aj mnohé dnešné efektmi premakané a vyčačkané bezmyšlienkovité výtvory. ()

kenkaku

Oproti předchozím minisériím propad. Ne ani tak kvalitou zpracování (triky vypadají o malinko lépe), ale dějem. Scénář je nedotažená a obsahuje logické chyby (hlouposti) a dokonce i popírá sám sebe (najednou totiž ufouni už nemluví "jinak"). Celé to působí více komicky a šablonovitě. Postavy se chovají jako idioti a přehrávají. Už je toho prostě moc. Zlatá minisérie. ()

Han22

Tak seriál je trošku nastavovaná kaše. Hned na začátku se ukáže, že Rudý prach, který zahnal Návštěvníky na útěk se vytrácí a jeho další vypuštění by znamenalo katastrofu. Mimozemšťani znovu obsadí Zemi a rebelové proti nim bojují. Z propracované ságy se spoustou postav se stala trošku taškařice, kdy zhruba 5-7 postav díl za dílem odvrací plány ufonů a většinou vyváznou z bojů s mnohonásobnou přesilou. Je to méně výpravné, člověk má pocit že sleduje jen lokální akce, nicméně ty akce jsou pořád skvělé a efekty vypadají také dobře. Kromě toho sledujeme ještě život na vesmírné lodi, který mi se všemi těmi intrikami, vztahy a podrazy a připomínal trošku Dallas či jiné soap opery té doby... ale opět je tu Diana, což je naprosto luxusní mrcha, díky které to stojí za to. Vůbec postavy to táhnou a především spousta známých herců - Ironside hraje typického tvrďáka a polozmetka, Mark "Pán šelem" Singer typického hrdinu, Lane Smith se objeví jako magnát. Ze všech nejlepší je ale Robert Englund - já ho mám zaškatulkovaného jako děsivého Freddyho Krugera a magora ze spousty dalších hororů, ale tady hraje jemného, trošku zmateného a neskutečně sympatického vesmířana Willieho na cizí planetě a musím říct, že mě naprosto dostal. Byl jsem zvědavý na konec - inu nějaké zakončení tu je SPOILER přijíždí vůdce a bude mír, ale tvůrci si nechali otevřená vrátka s bombou na palubě jeho lodi KONEC SPOILERU. Každopádně 80 léta byla na sci-fi docela skoupá a tenhle víceméně stojí za to. ()

maty39

Kdysi dávno v jedné televizi (byla veřejnoprávní, ale už nevím jak se jmenovala - možná F1) dávali po nocích seriál o invazi mimozemšťanů a o boji proti nim. Dávali to strašně dlouho a já nebyl ještě zrovna nejstarší, ale bylo to o letních prázdninách. A tak jsem se na to díval. Byl jsem z toho uplně mimo. Dost to na mě zapůsobilo a je to jedinej seriál, kterej si pamatuju před Akty X. Nevim jestli to bylo dobrý, ale mě to přišlo naprosto úžasný a nepřekonatelný. Dodneška mam někde schovaný výstřižky z televizních programů s hrdiny seriálu. ()

rsimonyi

Výborný a strašidelný seriál o invazi zákeřných mimozemšťanů na Zemi. Ti si pak z celé planety udělali své otroky. Kdysi tento seriál vysílali na ČT, tak doufám, že se k němu někdy vrátí. V seriálu zazářili např. Marc Singer, Michael Ironside a také starý známý Robert Englund (Freddy Krueger). V roli sadistické mimozemšťanky se tu třpytla Jane Badler jako Diana. Opravdu kvalitní a napínavý sci-fi seriál, kterému v současné době vzniká volné pokračování V-nová generace. ()

papaguy

Diana, ještěřice jedna, vyvázla bez bez jediného šrámu (na dokonalé člověčí masce). Dokonce i její perfektní 80-ková trvalá to přestála bez úhony. A tak může dál kout své plány na konečné řešení pozemšťanské otázky (jak co nejefektivněji zpracovat, převézt a sníst) a pokračovat v intrikách na své mateřské lodi. _____ Pilotní díly celé série jsem viděl jako malé dítě na VHS s rychlodabingem a udělaly na mě ohromný dojem. I z dnešního pohledu a po druhém skouknutí a shlédnutí několika epizod jsem byl vcelku příjemně překvapen. I přes naprostou béčkovost, otřesnou syntetizátorovou hudbu, legrační herecké výkony většiny účinkujících a pár úsměvných nelogičností (např. proč si mezi sebou mimozemšťané povídají anglicky i v nepřítomnosti lidí), najdeme řadu zajímavých momentů a originálních nápadů, které z pokračování série dělají i v dnešní době koukatelnou podívanou. Zajímavé je např. rozvedení dějové linky kříženkyně ještěráka a lidské ženy. Nebo nepovedené snahy hlavního hrdiny zachránit ze spárů okupantů svého syna. Triky jsou chabé (např. po vyhození ufounské vily do povětří vidíme zřetelně vzplanutí papírového modelu a člověku je pomalu líto toho modeláře, který si s ním dal tu práci),:-) což vesměs zapadá do nízkorozpočtového puncu a odpovídá technickým možnostem své doby. A i z dnešního pohledu to má své kouzlo. Bohužel se po většinu času jedná o nastavenou kaši uvařenou z ingrediencí pilotních filmů. S přibývajícími epizodami seriál nabývá na rozplizlosti, což mé hodnocení o další bodík snižuje. ______ Pozn.: Seriál se v roce 2009 dočkal remake. ()

Drom

Dobrý večer, tady je Howard K. Smith, vítám vás u zpravodajství Freedom Network z New Yorku. Během dnešního dne došlo k další odvážné akci neohrožených členů Hnutí odporu, kdy všichni ústřední hrdinové svedli bitvu s mlsnými intrikářskými Vesmířany. Ti se pokusili za nulových bezpečnostních opatření bezúčelně převézt kriticky důležité vesmířanské zařízení obyčejnou dodávkou kamsi někam, aby tam mohli napáchat ještě více zla. Naštěstí příslušníci Hnutí vše překazili a vyvázli dokonce ze záludné naivní léčky, kterou osobně nastražila manipulátorka Diana a její maskuloidní poskok, poručík James. Zlatou medaili za statečnost tento týden udělujeme Robin Maxwellové, která díky své zanedbatelné inteligenci nejdříve prozradila svoji rodinu a sousedy, kteří je ukrývali, následně si pořídila dítě s ještěrkou, zabila otce svých dětí a pak otravovala až do konce seriálu svou pronikavou demencí, přičemž si nezapomněla nabalit dalšího ještěráka. Tak vypadá situace dnešní večer. Loučím se s vámi od mikrofonu stanice Freedom Network, dobrou noc. Bože, takhle naivní seriály se špatně hrajícími (však pohlednými) herci v pochybných kulisách a latexových maskách už se netočí. Kde jsou ty časy, kdy zaporáci škodili osobně a hrdinové jim to vždycky překazili? Želvy ninja vs. Trhač hadr! ()