Tommaso

(festivalový názov)

Titulní hrdina nejnovějšího snímku zkroceného divocha Abela Ferrary, výtečně ztvárněný Willemem Dafoem, se v Římě cítí jako doma a i zápas s italštinou mu činí potěšení. Méně už změna náhledu na život jeho mladé manželky Nikky, se kterou vychovává milovanou dcerku Dee Dee. Všední život amerického umělce v italské metropoli na hranici reality a často až nebezpečné představivosti je frázován Tommasovými naplňujícími i frustrujícími setkáními s „majiteli“ nejrůznějších osudů i vlastním nitrem. Ferrara nepřestává ohledávat znepokojivě temné stránky naší existence způsobem výsostně nečekaným, filmem intenzivním, až se tají dech. (MFF Karlovy Vary)

Martin741

Priemerne hodnotenie dam len peto, ze film funguje ako uhol pohladu do zivota talianskej spolocnosti roku 2019. Dafore praveze hrat vie   : 50 % ()

Goldbeater

Abel Ferrara zas jednou zkouší divákovu trpělivost a vrší na něj existenciální motivy (do velké míry zřejmě autobiografické) na téma frustrace z rodičovství, neklapajícího manželství a neukojené intelektuality. K tomu samozřejmě připočtěme artovou rozklíženost a náboženská stigmata a dostaneme smrtící koktejl, který málokterý divák překousne. Nevěřil bych, že to řeknu, nicméně Ferrarův předchozí snímek Pasolini byl divácky daleko přístupnější, ale zas takové zatracování, jak napovídá dosavadní hodnocení, si Tommaso nezaslouží. [KVIFF 2019] ()

meda2016

Záměrem scénáře je vykreslit vztah v rodině staršího muže, dítěte a mladé ženy. Willem Dafoe je dobrý herec, ostatní opravdu nejsou špatní ale z děje vyčuhují Dafoeovy monology v terepautických skupinách. Rodina v podstatě nemá scénář, máme si všimnout dvou konfliktů, kdy žena chce absolutní svobodu a muž dávat i brát absolutní pozornost. Občas traumata v představách a jedna skoro-soulož. Moje vlastní hodnocení 35%. ()

• Natáčelo se v Římě (Itálie). (BMW12)