Náčelník Apačů Abahachi a jeho pokrevní bratr Ranger se starají o dodržování míru a spravedlnosti na Divokém Západě. Potíže nastanou, když si Abahachi vezme od kmene Šošonů půjčku na financování nové knajpy. Narazí na padoucha Santa Mariu, ten na něj sehraje habaďůru a práskne do bot i s vypůjčenými penězi. Oba odvážné muže pak u Šošonů očerní a obviní je z vraždy syna náčelníka Lstivého Mloka. Šošoni neváhají a vykopou ze země, pro nedostatek válečných seker, skládací židli. Westernová parodie může začít, a ušetřena nezůstane ani Leoneho klasika... (oficiálny text distribútora)

lamps

Ale, tak tohle bylo docela zklamání. Po televizní upoutávce a zdejších recenzích jsem očekával skvělou westernovou parodii, ovšem tvůrci nakonec zdaleka neproměnili v zisk vše, co jim zásluhou námětu připadlo v sázku. Abahachi a Ranger byli super, hlavní záporák si střihl svůj part také s velkou chutí a bylo tam několik vtípků, kterým se musím smát pokaždé, když si na ně náhodou vzpomenu. Bohužel tam ale byla místa, kdy jsem se podezřele nudil, a také pár vtipů, které se úplně minuly účinkem a nastavenou laťku srážely na mnohem nižší úroveň. Přesto ale klobouk dolů za to, že i někdo jiný než bratři Zuckerové a Mel Brooks dokáže natočit velmi příjemnou a svižnou parodii, která má sice k dokonalosti hodně daleko, ale ty světlé momenty problýskávají výrazně častěji než ty špatné. 65% ()

tomtomtoma

Občas jde z filmových parodií strach a často vyvolávají i pocity nevolnosti. Manituova bota dokáže občasné nevkusnosti vykompenzovat smělými nápady, hravou ztřeštěností i dobře zvládnutými hereckými party. Naštěstí. Celkové vyznění dostatečně pobaví a obstojí i v porovnání se svou serióznější předlohou. A kdo jiný by měl parodovat Karla Maye a kultovní filmové májovky, než Němci, kteří vše stvořili a vydali na obdiv světu? Michael Herbig se snažil pomazlit se svým projektem a ve smíchu se narodili indiánská dvojčata Abahachi a Winnetouch, sám je rozverně ztvárnil a vdechl jim styl, se kterým si úspěšně dobírají vše, co se divokého západu i Mayových hrdinů týká. Nemůže chybět Abahachiho pokrevní bratr Ranger (příjemný Christian Tramitz) a klasická ponorková nemoc nerozlučných hrdinů. Hlavním záporákem je bezcitný Santa Maria (velmi zajímavý Sky du Mont), uhlazený muž, který klame svým výrazem a nenasytně natahuje své pěstěné dlaně po blyštivé kořisti. Hlavní ženskou postavou je Uschi (šarmantní Marie Bäumer) a kde je žena, je také rivalita, romance a omračující smyslné vnady. Zajímavou postavou je i Dimitri (příjemný Rick Kavanian), Řek s jediným přáním: stát se indiánem. Poslední výraznější postavou je Santa Mariův patolízal Hombre (zajímavý Hilmi Sözer) s prozřením a příklonem k lidskosti a citům. Z dalších rolí: po odvetě volající náčelník indiánského kmene Šošonů Lstivý Mlok (Irshad Panjatan), jeho zákeřně zavražděný syn Falešný Zajíc (Antonio Ramirez), členové loupežné bandy John (Tim Wilde), Jim (Siegfried Terpoorten), Joe (Robinson Reichel) a Jack (Oliver Wnuk), či opilec Karl May (Alexander Held). Není to výjimečné filmové dílo. Přesto, a možná i trochu překvapivě, šibalsky pobaví. Hellas svět nezboří, ale obohatí, byť se svět marně pokouší nabourat Hellas. ()

voleman

V mém dětství sem měl tenhle film hodně rád. Je to hodně slušná parodie na všechny ty filmy s Vinnetuem a naostatni filmy s westernovou tématikou. Na to že jde o Německou parodii, tak jsou tam dobré hlášky a hlavně pár opravdu vydařených scén. Výborné postavy v čele s hlavním padouchem jsou oprvdu vtipné, a rozumná stopáž filmu způsobí to, že se dobře po celou dobu dobře bavíte a nenudíte. Pro mně je tohle prostě jedna z nejlepších parodii, ikdyž dnes už by u mně asi neobstála tak dobře, jako před 10 lety. 75% ()

Derek

nemci sú divný národ. nielenže majú chlpaté baby, sú dosť nesympatický, ale čo je asi najhoršie točia strašne nevtipné a otrasné komédie a myslia si že sú dobré (premieru budem mať sci-fi komédia od tvorcov manitua a podľa ukážok to bude opäť otrasné)!!! bully je možno v nemecku a vo svojej bullyparade král paródie a humoru, ale to nestačí k natočeniu poriadneho filmu a už vôbec nie paródie (i keď tady nejde o paródiu v pravom zmysle slova). vtipov je tu málo (a skoro všetky sú slabé, dá sa povedať také tele-teleovské), celý film sa pomaly vlečie a zachrániť ho nedokáže ani (jediná vtipná) postava hlavného gangstera. ()

Tyler

Ulítlost první třídy se skutečně neskutečnými gagy, postavami a muzikálovými čísly. Infantilita "Manituovy boty" je sice do nebe volající, ale co naplat - smějete se a smějete a smějete. Někdy to sice trochu zaskřípe a závan trapnosti shodí tenhle film k celkovému průměru, přesto jsou Abahachi a jeho pokrevní bratr Ranger opravdu důstojnou inspirací pro slavné příběhy Karla Maye :)...Btw indiánský rap je cool. ()

• V době premiéry filmu na TV Pro7 padl divácký rekord ve sledovanosti. Film sledovalo 12,2 milionu diváků, což bylo 32 % sledujících. (dinamit_1)
  • Režisér Michael Herbig financoval film ze svého. [Zdroj: časopis Cinema 8/2018] (ČSFD)
  • Kůň "Jacqueline" je ve skutečnosti hřebec. (dinamit_1)