Reconstruction: America after The Civil War

Slasher

Důkladně mapuje těch 40-50 let po občanské válce, tedy pokus o fér narovnání občanských práv a začlenění černošské populace do společnosti ("nedokončená revoluce"), protitah jižanských oligarchů, hanebný případ ohýbání dějin, lynčování a následné nastolení rasové segregace - zkrátka odpovídá na otázku co se sakra dělo po zrušení otroctví a proč se ta skutečná (byť i tak diskutabilní) emancipace afro-američanů v USA táhla až daleko do 20. století. Na poli adekvátních čtyř hodin vysvětluje pojmy jako lost cause, black codes, sharecropping, Jim Crow, coons songs a další, profiluje několik významných osobností (např. F. Douglass, W. Du Bois, Ida B. Wells), v závěru je popsán brutální dopad popularity Griffithova Birth Of A Nation (x), který má jako první hollywoodský blockbuster v podstatě na svědomí celou druhou vlnu KKK. Místy jsem se nudil, místy je náročnější držet pozornost, místy jsem se bál přehnaného sentimentu až trapných white guilt agitek, ale ve výsledku jsem s tady tou prací spokojen. Více na téma jsem sepsal před pár lety tu (kontroverze kolem pomníků) ve snaze o vyvážený pohled. Příběh "Rekonstrukce Jihu" je jeden z naprosto stěžejních k chápání dalšího vývoje Spojených Států. (x) ()