Film, odohrávajúci sa po skončení druhej svetovej vojny, zachytáva silný priateľský vzťah medzi dospievajúcim dievčaťom a mužom (gynekológ) stredného veku. Obidvaja stratili svojich najbližších a túžia len po tom, aby si našli malé potešenie v živote. Pre tých, ktorí tu zostali, je to možné vtedy, keď budú držať spolu. To nie je ľahké, pretože okolo nich sa už pomaličky rysujú kontúry nového systému. (BOURQUE)

Sarkastic

„Dnes jsem znovu zašla k tomu gynekologovi, ke kterému mě Olgi dotáhla, jen abych mu řekla, že jsem to dostala. Myslela jsem, že bude rád. Bylo mu to ale jedno. Působil na mě tak, že vůbec není schopen cítit radost. Bylo mi ho trochu líto.“ Gynekolog Aladár se přes den věnuje pacientkám a sirotkům, po večerech čte lékařské články. Puberťačka Klára vše sabotuje a svou nespokojenost dává okolí najevo. Oba skrývají životní trauma a osamělost. Divák vnímá jejich prohlubující se blízkost (což ještě podtrhne bezeslovný pohled při návštěvě kolegy) a hádá, kdy se to zlomí. Tím spíš, když je jejich soužití trnem v oku okolí (do toho se navíc přidává strach ze sílící komunistické strany v poválečném Maďarsku). A tady musím pochválit dobrou práci s divákovým očekáváním, stejně jako s postupným dávkováním informací. Zároveň se publikum dokáže bez větších problémů vcítit do dobře napsaných a zahraných postav. A ten smířený Aldův výraz po tom, co vyšel z koupelny…je všeříkající. Příjemná komorní záležitost z Maďarska za solidní 4*. ()

POMO

Motiv Lolity v platonické podobě, v období, kdy lidé, přišlý v holokaustu o rodiny, trpěli šrámy z 2. světové války a současně je zužoval nástup zastrašujícího komunizmu. Jemné vyprávění o osiřelé dospívající holčině, která najde oporu a otcovskou lásku v introvertním muži středních let. A o něm, kterému ona dodá jiskru života a vytáhne ho ze smutné samoty. Film stojí na skvělých výkonech obou herců, pozitivní auře vzájemně léčivého vztahu jejich postav, a taky drží ve zvědavosti, kam je jejich důvěrné spolužití dovede. S obavami kvůli podezřívavě přihlížející, režimem zlého charakteru formované společnosti kolem nich. Film s duší. [3Kino Fest] ()

Enšpígl

Film, který vyniká obrovskou lidskostí, křehkou duší a smutně melancholickou atmosférou. Herecké výkony obou hlavních představitelů jsou fakt hodně kvalitní. Barnabás Tóth je další tvůrce z Maďarska, který mě utvrzuje v tom, že současná maďarská filmová tvorba je opravdu jedna z nejlepších v Evropě. ()

Malarkey

Maďaři teda zatraceně neztrácejí čas. Na časovém rozmezí sotva hodiny a půl se rozhodli odvyprávět příběh, který začíná na konci druhé světové války. Vypráví o tom, jak to někteří po válce měli. jak přijímali nově nabytou skutečnost z toho, že válka skončila, ale vzpomínky a strachy zůstaly. No a v případě tohoto filmu se v Budapešti sešli dvě emocemi ztracené postavy a díky jejich lidskosti a vstřícnosti přes hrůzy lidské mysli dokázali přejí. Lidsky hřejivý film. Festival Na Granicy mi přichystal skvělý zážitek! ()

Willy Kufalt

Poprvé letos v kině, navnazen tak trochu i zdejšími nadšenými komentářemi, bohužel za sebe úplně nemohu mluvit o výjimečném zážitku. Silné téma zde je, prožitky lidí z 2. světové války neustále přítomné i po jejím ukončení, nicméně melancholicky laděná romantická dramata zasazená do stejné doby "roku 0" po válce jsem viděl už povícero, i v domácí tvorbě (např. Milenci v roce jedna nebo Adelheid) a snad žádný z nich ve mě nebudil tak chladné emoce, jako právě tento aktuálně oceňovaný maďarský film. Ten film působí chladně a odtažitě skoro i v případě, když se některá z hlavních postav na chvíli usměje, a svým potemnělým vizuálem v kombinaci s pomalým tempem u mě někdy více projevil sklony mě v kině uspat, než silně zasáhnout. Mám pocit, že dřívější doba nezapomenutelným filmům na tahle témata přála mnohem víc, než ta dnešní. Snad i díky tomu, že je točili tvůrci, kteří tu válku prožili, byli ní reálně zasaženi a dokázali tyto prožitky a zkušenosti do svého filmu naplno protavit v propracovaném příběhu, který občas nutí diváka se k filmu vracet znovu. Zatímco mladí režiséři festivalových dramat bez podobných zkušeností se zaměřují na jakési vyjádření psychologie přes dlouhé záběry, stylizovanou kameru, vizuálně možná i perfekcionisticky pojatou dobovou výpravu, což do jisté míry ocením, hereckým výkonům asi nelze nic vytknout, ale že by chtěl Ty, které zůstali vidět znovu a zastavit se s připomínkou lidských osudů v dané historické epoše právě u tohoto filmu, úpřimně za sebe říct nemohu, zvláště když z toho na mě dýchá takový chlad. Na rozpačitých pocitech u mě přidává i nezajímavá hudba, z níž jsem měl pocit pouhé variace na cosi již x-krát slyšeného v jiných filmových dramatech posledních let. Holt asi nejsem cílovou skupinou pro tyhle festivalovky... [60%] ()

Aljak

Silný príbeh so zaujímavým námetom platonickej Lásky medzi dievčaťom Klárou a pánom doktorom Aladárom. Spočiatku to malo celkom svieži nábeh, no potom to uviazlo v akejsi slepej uličke. Napriek tomu, že dej bol v strednej časti filmu slabší, tak film ako celok bol zaujímavý - hlavne to neustále napätie v platonickej forme. Až ma prekvapilo, že táto Láska napokon nebola naplnená a v závere sa osudy týchto postáv vyvinuli úplne iným smerom. Dobová povojnová atmosféra stála za to! 3* ()

BOURQUE

Dajú sa prežiť tragédie, ktoré sa stali v minulosti, objavujú sa v súčasnosti, a rysujú sa v neďalekej budúcnosti? Film Barnabása Tótha je krehké dielo. Hlavnými postavami sú ľudia, ktorí prežili holokaust („those who remained“) a snažia sa vysporiadať s následkami utrpenia. Keby tu nebol jeden pre druhého, tak časom by pravdepodobne duševne a psychicky skolabovali. A to je jedným zo základných motívov filmu. Vzťah, ktorý miestami vypadá viac ako čisté priateľstvo, medzi Dr. Körnerom a pätnásť ročnou Klárou je dobre zachytený. Veľmi dobré herecké výkony od obidvoch hlavných postáv a (opäť) jeden citom zahraný a natočený film z Maďarska. Na zobrazenie prostredia danej doby nie je kladená veľká pozornosť – v tomto prípade to nie je ani potrebné, aj tie malé kúsky majú dostatočnú informačnú hodnotu (a ostatné si už vieme domyslieť). Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

Nabarvené ptáče v boji o Oscara?

17.12.2019

Přestože konečné nominace na Oscara ještě známy nejsou, vydala Americká filmová akademie prozatím alespoň krátké seznamy užších kandidátů pro jednotlivé kategorie, a český film může začít předběžně… (viac)