Guy (Ryan Reynolds) je bankový úradník vo Free City Bank a vedie prostý život. Vyžaruje pozitivitu a radostný optimizmus a vždy je ochotný zájsť na dobrú kávu. Spolu s najlepším kamarátom Buddym (Lil Rel Howery) má obrovskú chuť do života, no všetko sa náhle zmení, keď zistí, že je vlastne postavou na pozadí veľmi násilnej videohry typu open world: „Free City“. Distribuuje ju spoločnosť Soonami Studios, na jej čele stojí nenásytný magnát Antwan (Taika Waititi). „Free City“ je veľmi populárna hra, kde vládne chaos a ničenie. Hráči v nej vedú život bez pravidiel a posúvajú sa na vyššie levely páchaním bezdôvodných násilných činov a vandalizmu.
Guy stretne megasexi hráčku Molotovgirl (Jodie Comer) a je ňou uchvátený, práve ona mu pomôže prejsť hrou a vyrovnať sa s tým, že jediný život, ktorý pozná, nie je skutočný. Molotovgirl sa v reálnom živote volá Millie a má nevybavené účty so Soonami. Je presvedčená, že Antwan jej ukradol kódy z hry, ktorú s kamarátom Keysom (Joe Keery), programátorom v Soonami, predali spoločnosti. Keď sa Guy aktívnejšie ujme svojej roly dobrého človeka – idealistu v cynickom svete bez pravidiel – stane sa zástancom hráčov aj ďalších NPC (nehrateľných postáv) a hrdinom vlastného príbehu, ktorý si už píše sám. Guyova popularita rastie a Antwan si uvedomuje, že tým vážne ohrozuje budúcnosť „Free City“ a najmä plánovaného pokračovania hry „Free City: Masaker“, preto poverí Keysa a ďalšieho programátora Soonami menom Mouser (Utkarsh Ambudkar), aby natrvalo odstránili Guya z hry. A zrazu je na Guyovi, aby zachránil svoj svet po svojom. (CinemArt SK)

Foox

20th Century Studios se nebálo absolutně zprznit vlastní filmotéku, klobouk dolů. Příště prosím ne tak tvrdě a hluboko. ()

Allien.9

Filmový přínos nula, ale pokud jste (byť jen občasný) gamer, nudit se nebudete. Super nápad, vtipné provedení, 100% zábava pro unavené mozky a snad poprvé v životě sympatický Reynolds. No, asi bych se taky divila, kdyby se panáček, který je stvořen jen proto, abyste ho minuli nebo odpráskli, rozhodl jinak. :-D ()

HAL

Další důkaz že proběhla apokalypsa, nikdo jsme ji nepřežil, a teď jsme v nějakém bizarním posmrtném svět ve kterém je všechno obráceně. Konkrétně tady - Shawn Lewy natočil dobrý film. Akční film. Videoherní film. A pro Disneyho. No to prostě nedává smysl.Ale je to tak, s Free Guy trefil hřebíček na hlavičku, a udělal jak dobrou adaptaci hraní GTA, tak hlavně dobrou satirickou glosu ke hraní GTA. Od Ready Player One tu nebyl tak dobrý videoherní film... což vlastně nemusí být úplně divné, když mají stejného scénáristu (resp snad nikdy tu krom RPO tak dobrý nebyl) - sice původní Mortal Kombat je ve své brakové jízdě pořád zábavnější, ale tohle je na rozdíl od něj překvapivě chytré.A jak je Ryan Reynolds už ve své typické Deadpoolovské poloze docela ohraný, tak tady z něj udělali ještě víc optimistického debila, a dost to do filmu sedí. Škoda že jeho kladný spoluhrdina v normální realitě Joe Keery zábavný moc není, takže ho tam brutálně zastíní Taika Waititi jako luxusně přehrávající záporák. 8/10 ()

misterz

Klasická konzumná zábava, ale s celkom zaujímavým nápadom, aj keď vlastne tu už bol predtým Matrix. Ale je tu plno zábavných momentov a človek sa rozhodne nenudí. Lepší priemer. 65/100 ()

mzss1

[100%] Viděno v kině (2D – český dabing). Co se týče dabingu, byl ok – žádný problém jsem s ním neměl. Nyní k filmu. No, sám nevěřím vlastním očím. A ani si nepřipadám, že bych film nějak moc nadhodnocoval. V rámci žánru je to ve všech bodech přiměřené. K tomu skvělý Ryan Reynolds, který si u mě tímto skvostem napravil reputaci, neboť jeho druhý Bodyguard se těžce nepovedl. Reynolds zde sehrál skvělý herecký výkon, k tomu víc netřeba dodávat. Má to super hlášky u kterých jsem se často smál jak blázen. Režisér Shawn Levy se zde pořádně předvedl. Od něj jsem viděl trilogii Noc v muzeu a Ocelovou pěst. První Noc v muzeu je naprostá pohodová komediální bomba, takže asi v tomto obdobném duchu je tento FREE GUY. Nechci to samozřejmě moc srovnávat. Bavilo mě to od začátku do konce. Nápad s fiktivními postavami tvořící součást počítačoví hry, je víc než dobrý. Akční kousky jsou zde jako takový doplněk, jsou samozřejmě klasicky digitální, ale to mi nevadilo. Je to výborně vyvážená komedie a ještě s výbornými scény, které jsou technicky skvěle natočeny. Bavily mě veškeré i jiné vedlejší postavy. Má to i svůj neškodný emotivní nádech s romantickou linií, která se hlavně ve finále skvěle odrazila. Hudba byla též v pohodě. Já nevím, už mě nebaví něco furt okecávat, víc k tomu asi nenapíši. Pro mě to byla nečekaná bomba, musí se to vidět. ()

kingik

Ryan Reynolds jako oživlý algoritmus v online video hře Free City, která je v našem reálném světě nesmírně populární. Ve svém herním světě se pohybuje veskrze nenápadně, je totiž nedůležitou součástí hry, mužem na pozadí, který je dobráckým bankovním úředníčkem. Muže v modrém, jemuž se začne říkat Chlápek, vytáhne na výsluní popularity až setkání s hráčkou z reálného světa, která je pro něj dívkou jeho snů. Ta je také herním vývojářem, soudícím se s herní společností o nedovolené použití jistého vývojářského prvku ve hře. A do celé věci je angažován její kamarád, též herní vývojář, jenž se začne dostávat na kobylku šéfovi herní společnosti. Ale to nejhorší má teprve přijít, chystaný sequel hry má Chlápka navždy terminovat. Hned na začátku jsem si řekl, že půjde o sofistikovaný příspěvek do nepříliš rozvětvené a nepříliš početné herní rodiny, jejíž hlavou je Ready Player One. Snímek, co bude chtít působit dospěle, rýpne si do nějaké té celebrity, ledasco zparoduje a zanechá velmi dobrý, dejme tomu, vývojově komplexní dojem. A stalo se to, že film sází na svoji dokonalou technickou stránku a pubertální bláznění, které má do do dospělého náhledu opravdu notně daleko. Problém představovala nejen přístupnost snímku, která vtípkům dovolovala zůstat jen v korektním duchu, rovněž jméno režiséra Shawna Levyho není zárukou té nejlepší rafinované zábavy. Ten byl po sedmileté filmové pauze, jeho filmografie se hemží infantilními režijními počiny, takže jsem v tom měl záhy jasno. Shawn Levy to zrežíruje technicky schopně, rozpočet na to má, víc od něj nečekat. A tak se i stalo. V podstatě se aplikoval model z proslulého dětského fantasy filmu, následně se ale film dostal do polohy dětinsky pojaté (video) hry, kterou, což považuji za nejhorší prohřešek, bych si ani netoužil zahrát. Vedle neselhávajícího Reynoldse, který přece jen neušetří Miley Cyrus, a tuhle vykopávku, a dozvíme se osobní reakci Chrise Evanse na Kapitána Ameriku, nás osobní účastí poctí i Taika Waititi, Channing Tatum a Jodie Comer, která je v herním světě neohroženou hráčkou se sexy avatarem. Ve filmu budou i dva Reynoldsové, ten druhý je dílem digitálních algoritmů, jak jinak. Na filmu mě štvala postupem času klesající nápaditost/kreativita. Když se proti Chlápkovi v herním světě nasadí přebujele svalnatý protivník Mazel na jeho eliminaci, je přinejmenším z logického hlediska divné, že je nositelem jeho obličeje. Chlápek přece nebyl v době vývoje postavy nikterak populární, tak proč ta vnějšková podobnost(??). K jakému účelu je ve filmu Channing Tatum(??). Je poměrně zvláštní, že při více jak stomilionovém rozpočtu, si film nezajistil účast dalších hereckých hvězd. Dwayne Johnson, Hugh Jackman, John Krasinski nebo Tina Fey jen nedůležitému křoví propůjčili svoje hlasy. Po příběhové stránce je to místy až kurevsky nenápadité. A závěr je naprosto předvídatelný. Technická stránka jednoznačně přebila tu příběhovou. Film sice podruhé určitě vidět nepotřebuji, jevil se mně trochu delší, kdo má však rád Reynoldsovy vylomeniny, bude na dvě hodiny vtažen do herního světa bez výrazněji odřených palců. A případně se po filmu dokrmí nějakou vypiplanou video hrou. 6/10 () (menej) (viac)

Snorlax

Mile zábavná oddechovka s herně vychytaným vizuálem je určena na pošmourné odpoledne, v němž není do čeho lepšího píchnout. Kdo nečeká umění, nebude zklamán a pobaví se. ()

InJo

Pokud jste viděli Ready Player One a Truman Show, tohle už k ničemu nepotřebujete, protože je to o (minimálně) jeden řád horší než oba filmy (Levy se nepřekvapivě nechytá na Petera Weira, natož na Spielberga). Jako akčně-romantická komedie je to ale celkem fajn, byť spíš v jednotlivostech než jako celek. Nicméně na eRkovou verzi v podání Matthew Vaughna nebo Ilji Najšulera, která by naplno využila ten herní svět inspirovaný GTA, bych se podíval s velkou chutí. 65 % ()

Anderton

Free Guy mohol byť mindfuck roka, prípadne mohol úspešne nadviazať na odkaz Ready Player One. Ale vo výsledku je oproti svojim mnohým predobrazom jasným béčkom. Je béčkom RPO, Na hrane zajtrajška, Matrixu, Truman Show, Ghost in the Shell, Inception, Existenz, Trinásteho poschodia a neviem ešte čoho všetkého. Svoju myšlienku predáva tak okato, až som sa cítil v kine trápne, ale v spoločnosti zopár ľudí v IMAX-e to nebolo tak hrozné. Aspoň som rád, že sa na tento fikčný svet pozeralo dobre, 3D slušne funguje a Reynolds je furt sympaťák. Preňho ako herca ale ide podľa mňa o krok späť, určite nemusí po Deadpoolovi nakrúcať takéto jednoduché nerdoviny. To sa týka aj Tatuma a Waititiho. Máme tu napríklad kontroverzne prijímaný a myšlienkovo vrstevnatý Old a potom niečo takto jednoduché a prijímané naopak s nadšením, závery z toho robiť ale radšej nebudem. 50% ()

Frajer42

Velmi svěžích úvodních asi 40 minut bohužel vyletí záhy komínem, když tvůrci odhalí velmi tuctovou tradiční romantickou zápletku. Z velmi originálního nápadu se tedy stane ničím výjimečná romantická komedie, kterých jsou k vidění miliony.  Velmi tuctový a předvídatelný příběh neskutečným způsobem sráží tento film skoro až do kolen. Kdo si nějak zvlášť ujíždí na Ryanovi Reynoldsovi, ten si nejspíš přijde na své. Zbytek zajisté nebude chrochtat blahem. Taktéž nešlo přehlédnout enormní množství scénáristických berliček. Ani zdaleka zdejší prostředí a postavy nepřipomínají počítačové hry. Spíš jen v určitých pasážích je tam takové herní pomrkávání a vcelku zřetelná kritika bezduchých online her. Nastíněný herní svět je zde šíleně nedotažený a nedovysvětlený. Samozřejmě se zde nevyhnete tolik otřepaného vstupování hackerů do hry, kteří bláznivě datlují do klávesnice a před očima se jim mění svět. To je vůbec nejdál realitě, jak si to vůbec lze představit. Úplně jsem taktéž nepochopil podstatu nastíněné hry, kde jde o zabíjení NPC civilistů. Nedovedu si představit nic méně zábavného z hráčského pohledu. Dobrodružný film pro celou rodinu, který pravděpodobně splní svůj účel a zabaví na jedno odpoledne. Nejvíce z celého filmu mě oslovil asi mrdnutý ředitel společnosti, kterého hezky ztvárnil Taika Waititi. [55 %] ()

Kothy

Ani bych nečekal, že mě to tak chytne. V něčem je to podobní jak Ready Player One a v něčem zas jiné. Víc prostoru mají NPC než přímo hráči. Ryan Reynolds si celý film ukradl pro sebe a neskutečně si to užívá. Celé se to odehrává v počítačové hře, kde můžete dělat téměř cokoliv. Hraje tady Chlápka, který každý den jde do své práce v bance a žije si svou rutinou. Vše se ale jednoho dne změní a on si uvědomí, že může taky dělat co chce, a to celou hru změní. Dost se mi líbil Taika Waititi jako šílený majitel této herní společnosti. Film obsahuje spoustu vtipů, odkazů na hry a filmy a taky pár zajímavých myšlenek. Rozhodně jsem se ani chvíli nenudil a skvěle jsem se bavil. Film určitě ocení spíše hráči her. Určitě stojí za vidění. Taky je tam pár povedených cameí. "Všechno smažte!" ()

Kudly4

Kdo hrával, nebo hraje GTA, já osobně jsem se nejvíce vyřádil v San Andreas, tak těm se tohle bude zaručeně líbit (+ je zde mnoho dalšího, jako Fortnite apod.). Velice zábavná, akční, barevná podívaná, s klasicky výborným Reynoldsem, která určitě stojí za zhlédnutí. Každopádně, u mě to v této filmové skupině stále vedou Pixely. Slabší čtyrka. ()

boshke

Námět fajn, ale ve finále až příliš prostinké. Ani vtipné to vlastně moc není a příběh až příliš klišoidní. Těšil jsem se na Taiku, ale jeho Antwan je bohužel zcela figurkoidní... 60% ()

Filmmaniak

Největší šanci na úspěch má Free Guy u hráčů počítačových her ve věku od cca deseti let, kteří hrají ideálně GTA a Fortnite, a kteří budou jistě chrochtat blahem. Jinak jde ale o ve všech ohledech polovičatou akční komedii s Ryanem Reynoldsem se solidní, leč zapomenutelnou akcí, podprůměrnou komediální složkou (popkulturní odkazy a herecká camea samy o sobě vtip nezaručují a snaha o úderné hlášky se míjí účinkem) a schematickým příběhem poslepovaným z motivů, které byly k vidění už mockrát dříve a lépe. Free Guy přitom na rozdíl od Truman Show nepracuje s žádnou satirickou rovinou nebo hlubší myšlenkou, vedle Ready Player One vypadá jako jeho obsahově podstatně chudší a méně nápaditý příbuzný a celkově se svou úrovní blíží spíše k novým Jumanji, s nimiž sdílí i nekonzistenci a nejasnosti v pravidlech vlastního fikčního světa a ambici pouze nezávazně bavit a nesnažit se o jakýkoli další přesah. V tomto ohledu Free Guy jako lehká letní akční zábavička obstojí mimo jiné i díky profi technické stránce, roztomilému námětu o životě herních NPC postaviček a sympatickému hereckému obsazení. Realizován je nicméně způsobem, jenž ani zdaleka nevytěžil v dostatečné míře jeho bohatý potenciál, následkem čehož všude tam, kde by Free Guy chtěl být osudový, komplexní a naprosto strhující, zůstává pouze nedomyšlený, povrchní a veskrze tuctový. ()

Dzeyna

Podle mě je to fakt kravina. Tři hvězdy jen kvůli tomu, že nejsem gamer, ale mám pochopení k tomu, že to někoho může bavit a může tím žít. Potom celý film asi vyzní úplně jinak. ()

silentname

Nikdy v živote som nerozmýšľal nad tým, ako sa asi cítia všetky nevinné postavy vo svete GTA V, dokým som nemal možnosť vidieť film "Free Guy". Zhliadnuté v kine, na obrovskom plátne, s vypeckovanými bedňami a musím povedať, že toto je asi najlepší spôsob ako tento film vidieť a ako si ho užiť. Ja som ostal po zhliadnutí maximálne spokojný a v duchu som zhodnotil, že filmu musím dať svoj plný rating. Pretože tento film mal úplne všetko, čo by som od filmu chcel. Je komediálny, je akčný, je romantický, je dramatický, je inteligentne napísaný... má proste všetko čo by som od filmu chcel. Okrem toho absolútne perfektný casting, kde tvorcovia skutočne urobili maximum preto, aby to tu fungovalo. Je pravda, že ku koncu sme sa dočkali slušnej dávky referencií na Disney produkty, ale okey. Už si na to nejako zvykám. Mám radšej také jemné náznaky (ako príklad, že jeden z hráčov Free City má doma nalepený plagát filmu "Deadpool"), ale potom sa toho udeje trošku moc. Na druhú stranu to ale vyzerá famózne a človeka poteší, čo sa deje. Ryan Reynolds bol pre tento film absolútne stvorený a je super, že si opäť mohol spraviť z celého filmu absolútnu prču a byť sám sebou. A je to absolútne perfektné. Potrebujem tohto chlapíka vidieť vo filmoch čo najviac. Jodie Komer vo svojej dvoj-role je takisto vynikajúca. V podstate je to tá istá postava len v inom svete. A dáva to skvele. Vtipný je aj Taika Waititi, ktorý si po role Hitlera v "Jojo Rabbit" struhol ďalšiu komediálnu rolu, ktorá mu sedí. Toto je film asi pre každého. Každý si v ňom niečo nájde. Či je, či nie je gamer. Pre mňa film, za ktorý som veľmi rád, že som videl a niekedy to musím zopakovať. Bomba. Hodnotenie: A+ ()

Yoshitsune

Nelze se ubránit srovnání s  Ready Player One, byť tedy tenhle film se nese v odlehčenějším duchu a je zde nějaký ten humor. A byť bych hrozně rád napsal, že tohle překonalo Ready Player One, tak bohužel ne. Nevim kde se to pokazilo a pokazilo se vůbec něco, když tenhle film má 81% ? A já to vidím, jen na dvě hvězdičky, největší problém s tímhle filmem mám, že se mně nějak citově nedotkl, akční scény, až na jednu sem si nijak neužil a ani sem se vůbec nesmál, když bylo něco vtipného. Co však musím pochválit, že tenhle film je pohledem do světa her, jejich vývoje, vývojářů, npc, hráčů a velkých studii vs malá studia. A ano je tedy Ninja, Ninja je tady, Ninja, Ninja, Ninja, panebože je tady Ninja, tak kvůli tomuhle zelenýmu skřetovi, sem fakt na tenhle film nešel, ale ostatní camea sem si fakt užil, užil sem si odkazy na různý filmy a hry. Taika Waititi, který zde ztvárňuje šéfa velkých společností jako je CD Projekt, Blizzard, EA, atd, tak byl úžasnej a jeho postavu sem si fakt užil, měl super hlášky, výborně vystylizovaný a byl to sympatický záporák. Ryana Reynoldse mám hodně v oblibě a jeho propagace filmu, byla taky perfektní, ale ta postava kterou hraje, mi přišla o ničem, nedokázal sem se s ní ztožnit, natož mu pak fandit. Co bylo dobrý, tak to byla nabušená verze Reynoldse a je škoda, že podobných blbůstek ve filmu neni víc. Je škoda, že sem si tenhle film nemohl užít, tak jako většina, ale během sledování, po skončení filmu a teď když píšu komentář, tak necítím vůbec nic, k tomuhle filmu, pár věcí sice bylo fajn, ale nic kvůli čemu bych dal tři hvězdičky. A to mám herní svět rád, takže mně netěší mé hodnocení, ale musím hodnotit tak jak to cítím. ()

Arsenal83

Milé, zábavné aj úsmevné. A výborné pesničky, hlavne tá od Mariah Carey - Fantasy mi teraz bude dlho hrať v hlave. Akčná stránka filmu ale podľa mňa trochu pokulhávala, čakal som toho viac. Vyšla z toho taká nejaká až detinská romanťárna. Ale Jodie Comer mám veľmi rád a opäť ukázala, že je veľmi talentovanou herečkou, teda najmä v týchto rolách. Ako oddychovka celkovo dobré. Na Truman Show to ale nemá. ()

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

06.09.2021

Po nevýrazné trailerové kampani to málokdo čekal, zejména v současnosti, kdy se velkým filmům v kinech obecně až tolik nedaří, nicméně studiu Disney se to opět povedlo. Z nového komiksového snímku… (viac)

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

15.08.2021

Nový snímek Free Guy z produkce 20th Century Studios spadající pod Disney slaví úspěch. V kinech se mu daří nad očekávání slušně a poměrně tak třeba poráží konkurenční Sebevražedný oddíl od studia… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+