Guy (Ryan Reynolds) je bankový úradník vo Free City Bank a vedie prostý život. Vyžaruje pozitivitu a radostný optimizmus a vždy je ochotný zájsť na dobrú kávu. Spolu s najlepším kamarátom Buddym (Lil Rel Howery) má obrovskú chuť do života, no všetko sa náhle zmení, keď zistí, že je vlastne postavou na pozadí veľmi násilnej videohry typu open world: „Free City“. Distribuuje ju spoločnosť Soonami Studios, na jej čele stojí nenásytný magnát Antwan (Taika Waititi). „Free City“ je veľmi populárna hra, kde vládne chaos a ničenie. Hráči v nej vedú život bez pravidiel a posúvajú sa na vyššie levely páchaním bezdôvodných násilných činov a vandalizmu.
Guy stretne megasexi hráčku Molotovgirl (Jodie Comer) a je ňou uchvátený, práve ona mu pomôže prejsť hrou a vyrovnať sa s tým, že jediný život, ktorý pozná, nie je skutočný. Molotovgirl sa v reálnom živote volá Millie a má nevybavené účty so Soonami. Je presvedčená, že Antwan jej ukradol kódy z hry, ktorú s kamarátom Keysom (Joe Keery), programátorom v Soonami, predali spoločnosti. Keď sa Guy aktívnejšie ujme svojej roly dobrého človeka – idealistu v cynickom svete bez pravidiel – stane sa zástancom hráčov aj ďalších NPC (nehrateľných postáv) a hrdinom vlastného príbehu, ktorý si už píše sám. Guyova popularita rastie a Antwan si uvedomuje, že tým vážne ohrozuje budúcnosť „Free City“ a najmä plánovaného pokračovania hry „Free City: Masaker“, preto poverí Keysa a ďalšieho programátora Soonami menom Mouser (Utkarsh Ambudkar), aby natrvalo odstránili Guya z hry. A zrazu je na Guyovi, aby zachránil svoj svet po svojom. (CinemArt SK)

Kvajet

Takže Free guy. Dobře. Prvně je třeba říct, že jsem člověk, který se zajímá o programování a herní vývoj. Proto si můžete k mému hodnocení beztrestně přidat jednu hvězdu a film si užít.   Na druhou stranu bych film popsal jako ne moc povedené dítě Pixelů a Lego příběhu. Stylizací a prvky, které mají být ve hře, mi Free guy hodně připomíná, že takhle jsem si přál, aby vypadalo Ready player one. Zkrátka šíleně a zvráceně, tak jak by to skuteční hráči dokázali.   Hrubým nedostatkem je, že tvůrci chtěli udělat film o hře, ale tak nějak se zapomněli zeptat skutečných vývojářů. Chápu, je to film pro masy, které nemají o herním vývoji ani potuchy, ale to je neomlouvá. Nelogičnosti typu "nemůžeme vypnout servery" jsou facka pro lidi, kteří někdy viděli server nebo alespoň ví, co to je.   Ryan Reynolds hraje Ryana Reynoldse, což mě hodně mrzí. Taika Waititi je záporák, který je karikaturou vývojáře a někoho, kdo by dokázal napsat alespoň řádek kódu či dělat šéfa softwarového giganta. Děj nemá moc co nabídnou kromě uvědomění, vykoupení a spousty lásky, která by měla zůstat nenaplněná. Film se tu a tam snaží být woke na místech, kde to ani nedává smysl. Příkladem zmínka o studiu na MIT. Film se nakonec snaží generaci Z zavděčit hvězdičkami, které čítají Ninju, Pokimane a spoustu dalších tvůrců obsahu na YT/Twichi, které neznám.   Takže pokud hledáte nobrainer s Reynoldsem, hromadou green screenu, šílené akce a spoustou IT nesmyslů, jděte do toho. Pokud hledáte něco, kde aktéři a tvůrci viděli vývoj, dejte si Silicon Valley. ()

imaginer21

Rozhodně milé překvapení. Film o tom, že polibek všechno změní, a to i ve světě jedinček a nul. A co ne, to se doprogramuje. Parádní popkulturní odkazy, znamenitý vizuál, opět skvělý Raynolds (tihle praštění dobráci mu jdou). Slast vidět Taiku v nějaké výraznější roli. A tak proč teda jen 3 hvězdy? Z toho námětu šlo vytřískat setsakra hodně, mnohem víc, než nám ve výsledku předložili. Nevím, zda za tím stojí snaha producentů udržet film na uzdě kvůli přístupnosti, nebo fakt tvůrcům chyběl smysl pro důmyslnější invenci... Tak jako tak je Free Guy velmi milou a (i přes všechny filmové vykrádačky, plánované či nechtěné) velice originální podívanou. P.S. Kam zmizela vtipná scéna s autonaháněčkou z traileru? ()

SamGee

Čo sa stane, ak zmiešate dokopy filmy Truman Show a  Ready Player One s videohrou Fortnite? Dostanete akčnú komédiu Free Guy, ktorá je podľa zahraničných recenzentov milým prekvapením tohto roka. Rozhodol som sa zájsť do kina a overiť si, či je v tých ohlasoch niečo pravdivé.     Hlavnou postavou tohto filmu je Guy (Ryan Reynolds). Pracuje ako bankový úradník a je spokojný so svojím životom až do momentu, kedy sa dozvie šokujúcu pravdu -  je nehrateľnou  počítačovou postavou vo videohre Free City. Toto odhalenie pobúri samotného Guya i náš svet, čo sa nepáči Antwanovi (Taika Waititi), riaditeľovi video-hernej spoločnosti Soonami. Nášmu hrdinovu neostáva nič iné, iba spojiť sily s hráčkou Millie (Jodie Comerová) a zachrániť ich svet.   V tejto šialenej premise vyčnieva jedna dejová linka, v ktorej Guy a Millie prežívajú  romantické chvíle. Táto dejová odbočka nepôsobí rušivo, avšak nie je jediným prekvapením. Počas filmu sa diváci dozvedia viac o pôvode hlavného hrdinu, ktorý je pre dej podstatný. Podľa mňa sa režisérovi podarilo bravúrne zakomponovať tento dejový zvrat.  Okrem podareného plot-twistu vie režisér pobaviť publikum vďaka menším hereckým prekvapeniam, akčným šialenostiam a tretiemu dejstvu.   Ryan Reynolds hrá za pomoci nevinného humoru svoju postavu výborne a nemá problém sa presunúť do dramatickej roviny. Zároveň, má skvelú interakciu s mladou herečkou Jodie Comerovou. Popri Reynoldsovi a Comerovej zažiaria aj vedľajšie postavy ako Guyov kamarát Buddy (Lil Rel Howery), počítačový expert Keys (Joe Kerry) a excentrický zloduch Antwan, ktorého maniere patria medzi zábavne momenty tohto filmu.   O hudbe ani nebudem hovoriť, keďže sa stráca vo víre výbuchov a špeciálnych efektov. Hlavné slovo tu majú pesničky, najmä singel Fantasy od Mariah Careyovej, ktorá trefne vystihuje tón snímky. Zápletka má v zásobe dynamickú akciu a sršiace CGI. Tieto prvky najviac vynikajú v akčných scénach, v ktorých sa porušuje fyzikálny zákon a nie je núdza o šialené kúsky.     Musím súhlasiť so zahraničnými kritikmi v jednej veci - Free Guy je filmovým prekvapením. Táto novinka ponúka osviežujúcu pohľad na video-hernú kultúru, vtipné postavy, divokú akciu a silné posolstvo. Free Guy bude pravou šálkou kávou pre tých, ktorí sa buď vyznajú v počítačových hrách alebo obľubujú snímky s originálnymi námetmi.     Príbeh: 9/10, Herecké výkony: 7/10, Pesničky: 8/10, Špeciálne efekty + akcia: 7/10, Celkovo: 8/10. ()

KidCZ

Nenadchne, ani neurazí. Pro hráče má spoustu fajn narážek na skutečné hry, některé další vložky z jiných filmů, i pošťouchnutí směrem k toxické pracovní kultuře v herních firmách. Waititi se v roli Hitlera v Jojovi naučil zjevně dost. :) Jinak je to celé takové meh, ale ok. Standardní holywoodská tvorba, model č. 1337. ()

Franki69

U GTA jsem neseděl ani minutu, poslední hra, kterou jsem kdy chvíli hrál byl v minulým století Doom. No a přesto jsem si tenhle film užil, i s titulkama, který vygeneroval automat a vše překládal v ženském rodě. Jedna z nejlepších oddychovek, která byla natočená za posledních pár let. Reynolds naštěstí nezklamal ( u Hitman´s bodyguard 2 jsem se moc nepobavil a třeba u 6 underground taky moc ne…), Jodie Comer nepřekvapila, protože Killing Eve mám sjetou celou (až mě mrzelo, jak moc se držela zpátky) a Taika Waititi taky na výbornou… Velmi akční, velice spektakulární, často vtipné, nebo aspoň úsměvné, na konci už trochu ujeté, ale v rámci žánru se to dá s lehkým srdcem odpustit. Velmi dobře odvedená akční zábavovka, která určitě potěší ještě několikrát. S Ready Player One nesrovnávám, protože jsem četl předlohu a film jí dost zničil…prostě jsem z ní neměl tak příjemnej dojem. Nicméně vizuál je srovnatelný a příběh NPC Guye, který se vzepře pravidlům hry, nenechá si šlapat na obličej a začne konat "dobro", mě bavil opravdu nějak víc. Uděluju 80% a možná ještě přihodím, za postavu Dude, hahaha. ()

SmajdalfCZ1

Zrovna jsem to dokoukal, tak tu mam ještě stále vlhké oči z konce, ale rozhodl jsem se napsat rovnou dokud mam ještě čerstvé pocity. Spousta lidí to přirovnává k Ready Player One, což by se dalo říci, že může být, ikdyž zde se nevracíme do minulého století, ale jsme v tomto s referencemi na Fortnite ( bohužel ), Portal, GTA aj. Samozřejmě Pokimane byla milým překvapením. Film byť tedy nebyl vždy úplně logický, tak působil svižně a byla to taková příjemná oddechovka. Navíc tam hraje Rayan, což je jeden z mích oblíbených herců, takže určitě mohu všem doporučit. ()

rigby

Zábavná komedie, při které jsem se opravdu bavil. Možná chvílemi trochu ulítlé, až nepochopitelné, možná tomu chybělo trochu těch citečků navíc. Ale jinak velmi akční a barevné. To by se mohlo mládeži líbit. ()

Heywood

Tohle si můžete pustit vícekrát a vždy tam najdete něco nového. Nápady to jednom srší a takováhle parodie se jen tak nevidí. A ne že by tam nebyl ten podtón kritiky: Ukradená data, mamáhotely, zblblost davů postavami z her, peníze na prvním místě atd. Herci odvedli maximum na to, co se dá v takovém filmu předvést a v takovém lehce detektivním tempu. Divák se prostě ani minutu nezastaví. Ano, konec je předvídatelný, umělecká hodnota u zábavných filmů se obvykle necení a přesto si film zaslouží vysoké hodnocení, protože není a nebylo toho za rok 2021 moc, co by s tímto filmem obstálo. 15 kousků? (Dunu zatím nepočítám a posledního Bonda také ne.) 90% ()

Diaconix

Jak se u nas pravi: kurrrva to byla jizda (pro utlocyťaky mimo Ostravsko upozorňuju, že to neni sproste slovo, ale slovo vyjadřujici ten nejvyšši hlubokosklon). Ty skorem dvě hoďky sem zlupnul jak malinu a mistama aji zapomnil, že mi na taliřu stydne ostravska klobasa co sem si k temu zrobil misto popkorna. GTA seriju sem valil jako maly synek a včil už aji chapu ty svoje ratolezti proč furt čuči do těch blikajicich přystroju, bo esli je to fak taka zabava, tak ja si zalezu na pudu a oprašim svuj zachovaly ZX SPEKTRUM a na kazetě beztak tež ňakeho gaja najdu. Perfektni a dal bych aji pět hvězd, ale synek mi po zhlednuti vravil: tato, dej čtyři a pul. Tak, aby si nemyslel, že už mě muže odšybovat do domova duchodcu, utřel sem natajno slzu co mi tam uvizla po tem dojaku na konci a davam čtyři bo vjeřym, že nam Ryan za chvilu zas naservyruje pjetihvězdu. A čumte z děckama ať vam ztupnu preference. Zdař buch! ()

mouzi

Docela mišmaš, ale svým způsobem originál. Ryan Reynolds je čím dál lepší. Byla to pumelice a "Friendly gesto!" Btw. Ten digitální Dude byl dost nechutný :) ()

Kushina

Říkejte si co chcete, ale tohle je je naprosto boží film, který propojuje běžný život s UI. Naprosto skvělý a přesně takhle si představuji, že se uměla inteligence cítí. Fakt mě to bavilo, akční napínavý... co si víc přát? 85% ()

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

06.09.2021

Po nevýrazné trailerové kampani to málokdo čekal, zejména v současnosti, kdy se velkým filmům v kinech obecně až tolik nedaří, nicméně studiu Disney se to opět povedlo. Z nového komiksového snímku… (viac)

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

15.08.2021

Nový snímek Free Guy z produkce 20th Century Studios spadající pod Disney slaví úspěch. V kinech se mu daří nad očekávání slušně a poměrně tak třeba poráží konkurenční Sebevražedný oddíl od studia… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+