Guy (Ryan Reynolds) je bankový úradník vo Free City Bank a vedie prostý život. Vyžaruje pozitivitu a radostný optimizmus a vždy je ochotný zájsť na dobrú kávu. Spolu s najlepším kamarátom Buddym (Lil Rel Howery) má obrovskú chuť do života, no všetko sa náhle zmení, keď zistí, že je vlastne postavou na pozadí veľmi násilnej videohry typu open world: „Free City“. Distribuuje ju spoločnosť Soonami Studios, na jej čele stojí nenásytný magnát Antwan (Taika Waititi). „Free City“ je veľmi populárna hra, kde vládne chaos a ničenie. Hráči v nej vedú život bez pravidiel a posúvajú sa na vyššie levely páchaním bezdôvodných násilných činov a vandalizmu.
Guy stretne megasexi hráčku Molotovgirl (Jodie Comer) a je ňou uchvátený, práve ona mu pomôže prejsť hrou a vyrovnať sa s tým, že jediný život, ktorý pozná, nie je skutočný. Molotovgirl sa v reálnom živote volá Millie a má nevybavené účty so Soonami. Je presvedčená, že Antwan jej ukradol kódy z hry, ktorú s kamarátom Keysom (Joe Keery), programátorom v Soonami, predali spoločnosti. Keď sa Guy aktívnejšie ujme svojej roly dobrého človeka – idealistu v cynickom svete bez pravidiel – stane sa zástancom hráčov aj ďalších NPC (nehrateľných postáv) a hrdinom vlastného príbehu, ktorý si už píše sám. Guyova popularita rastie a Antwan si uvedomuje, že tým vážne ohrozuje budúcnosť „Free City“ a najmä plánovaného pokračovania hry „Free City: Masaker“, preto poverí Keysa a ďalšieho programátora Soonami menom Mouser (Utkarsh Ambudkar), aby natrvalo odstránili Guya z hry. A zrazu je na Guyovi, aby zachránil svoj svet po svojom. (CinemArt SK)

berg.12

Truman Show vykuchaná na neuvěřitelně tezovitý příběh s emocemi jak z 1. třídy. Téma emancipace NPC s přehledem zvládá lépe i tenhle YouTube projekt. ()

Spiker01

Přiznám se, že jsem ani já Shawnu Levymu moc nevěřil a on to nakonec bude jeho možná nejlepší film. Příliš mě to nelákalo, raději si ty citované hry sám zahraji a nebýt hodně spokojených reakcí hlavně od diváků, kino bych vynechal. A peněz nelituji, leč budu v táboře těch skeptičtějších. Free Guy docela srší nápady a leckdy vtipně paroduje nejrůznější herní blockbustery a být mi třeba 10, budu zřejmě nadšen. Takhle mě to však ničím extra neoslovilo, že bych si sedl na zadek a zajímavé pasáže, které mě alespoň částečně strhly byly spíše výjimkou. Asi jako u každého jeho filmu, i nyní zdůrazňuji, že se mi Ryan Reynolds stále nepřejedl, ač tu někdy hází až příliš trapné grimasy. Za to Jodie Comer byla skvělá a měl bych dohnat seriál Killing Eve. Celkově jsem rád, že dvojka nakonec bude (zvlášť v téhle nejisté době) a doufám, že se ještě více utrhnou ze řetězu. ()

Kaka

Konečně našel někdo koule na to zfilmovat GTA v plné parádě a ještě do toho s nonšalantní elegancí naroubovat zdravě sofistikovanou romanci. Parádní porce zábavy, které sice trochu ubližuje příliš rozkodrcaný vizuál a nevyrovnané tempo, ale spolehlivě to kompenzuje studnice super režijních nápadů a tradičně užvaněný Reynolds. ()

Nevka

Free Guy velmi zručně pracuje se základním psychologickým dilematem "zmoudření" umělé inteligence, které je jinak velmi typické pro Black Mirror. Zároveň však zvládá servírovat vizuálně atraktivní akci okořeněnou vkusnou, a taky roztomilou romancí. Celkově tak můžu bez váhání říct, že se za poslední dobu jedná o jednu z nejlepších komedií vůbec. Konec je trochu přestřelený a v jistých bodech přestává z logického hlediska fungovat (chování postav nebo technické možnosti programu), ale jinak jsem se královsky bavil. Nebýt několika detailů v závěru, dal bych i pět hvězd. ()

castor

Free Ryan and cute Jodie. Ty čtyři hvězdy jsou hlavně za nápad a za režiséra Shawna Levyho, od kterého bych něco podobného asi nečekal. Víc než dekádu zpátky měl pověst rutinéra, který potenciálně silné látky tak nějak udusal a na plátně vždy předvedl pouhopouhý průměr. I když průměr, který producenty dokonale uspokojoval. Třeba taková první Noc v muzeu vydělala jen v kinech pětinásobek rozpočtu (a na DVD táhla), další z taškařic Dvanáct do tuctu taktéž. Ale k filmu: hlavním hrdinou je nehratelná postava Chlápek ze střílečky Free City, který vstává do prosluněného dne, pozdraví svou zlatou rybku, oblékne modrou košili, cestou do práce si koupí kafe a občas vedle něj udělá přemet hořící auto nebo někdo jen tak mimochodem použije raketomet. Usměvavého Chlápka to nerozhodí. Protože ho tak naprogramovali. Objevuje se v pozadí, nic neřeší, v ději hry nemá žádnou podstatnou roli. Jenže pak se v něm něco zlomí. A může za to láska. Časem si uvědomí, co se kolem něj děje a zjistí, že on i řada ostatních bezvýznamných postav ve hře jsou v ohrožení. Výsledek je solidně ulítlý, sympatický i vtipný, řada záběrů obsahuje nějaký ten popkulturní filmový či herní joke i množství milých popových fláků. Tvůrci věrně vytvořili svět počítačové hry, efekty šlapou a Ryan Reynolds si znovu užívá rošťácké škleby a připitomělé vtipy (ale taky se už dost opakuje, viz Deadpool). Tu a tam tenhle troubovitý sympaťák dokonale udeří na divákovu bránici. Je to až nečekaně příjemná a optimistická podívaná. Nepatřím sice mezi diváky, kteří se pohybují v hráčském prostředí a na YouTubu jsem jen tehdy, když je potřeba, nicméně jsem se až tak neztrácel a užíval si i milá camea. Pár minut bych ale určitě prostříhal, místy se to poměrně vleče. Přesto spokojenost. Nestyděl jsem se za tvůrce, což je v Levyho případě pochvala. Tři až čtyři hvězdy. ()

gogo76

Ryana Reynoldsa som nikdy nemusel, ale uznávam, že si vyberá slušné role, navyše má pri ich výbere šťastie. To nemá každý. Free guy je presne ten typ filmu v ktorom akceptujete všetky tie triky, obludné akčné scény a šialené kaskadérske kúsky. Tu to má miesto, toto je svet kde je to ok a aj preto som si film užíval. Bavila ma hravosť, farebnosť, akčnosť i fajn humor. Každý kto rád hraje hry si tu musí nájsť niečo pre seba. Free guy je skvelá odpoveď na tie komiksové sračky, ktoré už nemôžem ani cítiť, česť výnimkám. 80%. ()

Davies182

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že se nakonec z Free Guy vyklube jedna z nejoriginálnějších romantických komedií z poslední doby, asi bych se mu vysmál a zeptal se, zdali si nespletl film. Takže jo, funguje to jako loveletter všem pařanům s obří knihovnou na Steamu, ale zároveň ještě i úplně jinak. 7/10 [Disney+] ()

pepo

Ohromne mile prekvapenie. Ani vo sne by mi nenapadlo, ze takto prijemny a zabavny film dodaju prave Levy s Reynoldsom. Obaja sa nastastie prekonali a Free Guy je perfektna rodinna zalezitost, ktorej skodi akurat trochu vacsia dlzka a malo povodnosti (vlastne je to obrovsky zlepenec asi tuctu filmov, ktore boli lepsie). 8/10 ()

Xmilden

Levy je šílený rutinér a na filmu to bohužel je docela vidět. Je to mix Truman show s Ready player one. Naštěstí Ryan Reynolds snímek nakopává o pěkný kousek výš. Bez něj by vymizela zábava a vlastně by nebylo moc co hodnotit. Druhý díl zřejmě časem vznikne, ale bude zcela zbytečný.  65% ()

Real Tom Hardy

Herný priemysel konečne zaslúžene po vyše dvadsiatich rokoch dostal aj druhého hodného reprezentanta, i keď nie síce z jeho najkrajších ér pár rokov späť. Free Guy umne a chytrým spôsobom zobrazuje infantilnosť, šialenosť a prízemnosť dnešného online hrania, jeho občasné krásy, čiastočné naplnenia, ale aj videoherné dedičstvo a históriu. Tých odkazov a pôct je tu v hĺbke oveľa viac, než len väčšinou užívateľov povrchné menovanie ikonickej série Grand Theft Auto či prijebaného Fortnite. Filmárčina v tomto prípade ide bokom a jediná fundamentálna vec je, či ti film umožnil ponoriť sa do jeho virtuálneho sveta. Umožnil. Problém s poslednými dvoma veľkými pozitívami ale nastáva vtedy, keď vieme o existencii Spielbergovho megadiela Ready Player One. To totiž tento počin rozkladá úplne na sračky, či už po stránke virtuálneho sveta, alebo referencií, a k tomu prikladá aj nálož kvalitnej filmárčiny a nádherného vizuálu. A nech môže byť Free Guy akokoľvek dobrý (čo je len trošku) a nech v ňom aj 10x hrá 90s pop R&B hymna 'Fantasy' od Mariah Carey, v tieni RPO bude navždy len druhoradým zastupiteľom hernej scény vo filme. ()

lesumir

Hele jakoby docela nuda v zajímavým námětu. V půlce filmu jsem už čekal, že to skončí a ono čau, ještě  jedna hodina navíc. Nechceš. ()

darkrobyk

Člověk by se divil, kdyby neznal Šípkovou Růženku, co dokáže jeden polibek! Ze začátku taková pestrá taškařice zjevně inspirovaná filmem Tron, v níž rozverně skotačí chlápek, co si pomalu začíná uvědomovat sám sebe. A když se zdálo, že se už nic převratného dít nebude, dojde ke zlomu. Chlápek musí zachránit svůj svět a je pro to ochoten udělat cokoliv. Posledních 25 minut je zábavná a napínavá jízda, kdy se nestačí divit i Captain America! No a jasně, troška hudebního retra, laserové meče, Hulkova paže a Travolta to není. Vizuálně perfektní! Tedy já miluji digibordel, tudíž jsem si to vše vychutnával, ale realističtěji založení diváci už asi tak nadšení nebudou. Srdceryvný závěr zde byl na místě, proto vše OK. ()

DJ_bart

'Free Guy' je taková ta klasická Reynoldsovina – relativně průměrný blockbuster, u něhož se ale nemáte pod permanentní palbou bizarnosti šanci nudit. Je to sice stupidní vykrádačka námětu 'Ready Player One', ale koho to sere.... ()

Fiftis

Scenáristi do svojho diela okrem iného zakomponovali množstvo narážok. A to ako napríklad na súčasnú hernú scénu alebo gaming YouTubery, tak na popkultúru vôbec. A tento humor naozaj baví, avšak iba keď ho divák chápe. Free Guy totiž nie je snímkou ​​pre každého, je úplne zjavne cielený na určité publikum, ktoré sa pohybuje na YouTube a iných sieťach a dokáže tak oceniť komediálne snahy tvorcov. Shawn Levy tak vo Free Guy predstavuje nekompaktný a nie príliš sympatický zážitok, od ktorého neočakávajte nič prehnane hlbokého. Ide predovšetkým o akčnú snímku, ktorá má však prekvapivo nemá aj srdce a nedokáže dojať. Vo svojom jadre však sem tam baví a to nielen vďaka nabitej akcii, ale aj početným narážkam a nečakaným momentom, s ktorými však tvorcovia preháňajú a nepoužívajú ich dostatočne úmerne tak, aby si ich divák užil a ocenil ich. (15.11.2021) ()

Shakers

Po piatich minútach som si hovoril, že čo je to za somarina. Po desiatich, že ak sa to nerozbehne do pol hoďky, tak vypnem. A ono sa to nakoniec rozbehlo. Úvod som fakt pretrpel, ale potom ako sa rozbehol príbeh to začalo ma naozaj grády. Free Guy je skutočne zaujímavý bonbónik, ktorý sa odohráva vo videohre a tak sa tam môže stať všeličo, vybuchnúť všeličo, zomrieť hocikto a taktiež môže zbierať levely hocikto. Od tejto pasáže ma to začalo naozaj baviť. navyše je tu Ryan Reynolds, ktorý divného týpka zahrať nielen dokáže, ale ešte mu to aj sedí a zabávate sa na ňom. Zaujímavá a vtipná blbina. 75% - 4* ()

filmfanouch

Ryan Reynolds má talent, od Deadpoola ovšem většinu času sází na stejnou hereckou polohu, přičemž ani u jeho novinky Free Guy tomu není jinak. Free Guy je poté jeden z těch blockbusterů, který se kvůli pandemii COVID-19 pravidelně rok odkládal a nakonec místo roku 2020 brány kina navštívil až v roce 2021. Sám Reynolds Free Guye označil za projekt, který ho zaujal nejvíce od realizace Deadpoola. A není se vlastně čemu divit, protože Free Guy je neskutečně zábavný film, kde je prakticky vše na svém místě, tvůrci mají očividně plno nápadů a opět se ukazuje, že ty nejlepší videoherní filmy jsou možná spíše filmy, které z videoher pouze čerpají a přímo je neadaptují.   Free Guy už se dočkal mnoho přirovnání. Nejčastěji poté dochází k srovnání s Truman Show a Ready Player One. Mnohem blíže má ovšem Free Guy právě k Ready Player One, přičemž s Truman Show ho v podstatě pojí pouze podobná synopse o protagonistovi, který je nevědomě součástí něčeho většího. Na nějaké psychologickou sondu ovšem není čas, Free Guy je opravdu především zábavný blockbuster, který očividně čerpá ze série GTA či Fortniteu. I tentokrát je Reynoldsův hrdina tak trochu ňouma, který má ovšem štěstí v Reynoldsově charizmatu a faktu, že mu tahle poloha sedí. Reynolds sice v téhle herecké poloze dvakrát nepřekvapí, je ovšem očividné, že mu tato herecká poloha vyhovuje a role Guye mu sedla na míru.   O poznání zajímavější herecké výkony ovšem podává někdo jiný. Jodie Comer je ve své roli naprosto fantastická a snadno ukáže, že jí akční poloha sedí. Výraznou roli zde též dostává Joe Kerry, který je ve své roli též velmi dobrý. Spousty momentů pro sebe si poté dle očekávání krade Taika Waititi jako tvůrce videohry Free City Antwan. Waititi opět dostává prostor pro předvedení svého komediálního talentu a znovu vzbudí naděje, že Waititiho bude v Hollywoodu i v následujících letech dost nejen za kamerou, ale i před ní. Velmi fajn je poté také Lil Rel Howery jako Guyův nejlepší přítel Buddy.   Free Guy poté působí skutečně nápaditě. Shawn Levy předvádí dost možná nejzajímavější režii ve své kariéře. Free Guy působí nápaditě, dochází k chytrému využití popkulturních odkazů, mnoha zábavným gagům i pár milým překvapením. Free Guy je pořád především blockbuster, jde ovšem o zábavný blockbuster. A navíc v něm bravurně funguje akce, humor i emocionální momenty. Pořád je to slepenec několika filmů dohromady, pořád má Free Guy v podstatě primitivní příběh a sem tam Reynoldův suchý humor úplně nefunguje dvakrát dobře, přesto to ovšem po celou dobu hezky šlape. A i hezky vypadá.   Kameraman prvních dvou Kingsmanů George Richmond se v několika momentech snadno prozradí jako kameraman právě Kingsmanů. I díky němu fungují akční sekvence tak dobře, přitom všem má Richmond v malíku i vizuální estetiku. Film navíc trvá téměř 2 hodiny a nedá se vyloženě říct, že by byl dlouhý až moc. Možná by neuškodilo, kdyby pár minut skončilo na podlaze střižny, Free Guy ale solidně utíká a tvůrci se nestíhají opakovat a přicházet o nápady. Osobně si navíc dokážu z hlavy vybavit hned několik momentů, které mi v hlavě zůstanou ještě velmi dlouho. Není jich sice dvakrát moc, přesto jich je ovšem dost.   Free Guy je neskutečně hravý blockbuster, kdy se Shawn Levy za kamerou a Ryan Reynolds před ní neskutečně vyřádili. Mnoho povedených nápadů, kombinace akce, humoru i romantických/emocionálně silných momentů, povedené obsazení a v součtu jednoduše zábavný blockbuster, který skvěle šlape. Nevznikl zásadní film, čerpání odjinud je příliš očividně a osobně si nedokážu dvakrát představit, že by se zrovna tady dalo nějakým způsobem pokračovat, protože jednička působí jako majitel skvěle uzavřeného příběhu. Na druhou stranu ovšem dost možná mají Levy a Reynolds pořád v rukávu dost nápadů a vědí, kam případně koncept zajímavě posunout....... () (menej) (viac)

Big Bear

Tenhle film je spíše pro mladší generace a to zejména pro pařany on-linovek a různých počítačových her s otevřenými světy. Přiznejme si upřímně, určitě se nenajde nikdo kdo třeba v Mafiích nebo v GTáčkách nechtěně na chodníku nepřejel několik lidiček. A ještě upřímněji, určitě se najde spousta těch, co do nich najížděli nebo stříleli chtěně. V jedné misi jsem potřeboval ambulanci a tak nebylo nic snazšího než se trochu se projet po chodníku a za chvilku mi přijela jak na zavolanou :-). Zápletka filmu je docela originální, Reynolds působil jednak sympaticky a i správně synteticky, prostě ideálně. Zato jeho druhá polovička se mi nelíbila a ni za mák. Kdo celkem bavil jako prdlej šéf vykořisťovatel byl Waititi. Od poloviny to trochu začalo ztrácet logiku a člověk spíš jen koukal co bude. Když to shrnu, tenhle film je vlastně takovou názornou ukázkou na konci roku 2021 kam až technologicky došly digitální efekty a jak mocně jsou dnes s kinematografií provázány. Možná dokonce až moc. Někdy je méně více. Na jednu stranu nám jedničky a nuly pokud jejich tvůrci tu znalost mají dokážou ukázat dávno zaniklé světy, historickou techniku i vzdálenou budoucnost, vesmír atd... A to v těch nejmenších detailech v reálnosti až člověk žasne. Na stranu druhou mnohdy dělají jen lesklý obal často prostoduchému scénáři bez nichž by byl nejeden film nekoukatelný. To ale umožňuje točit obrovské množství balastu což pro diváka není ideální, protože ten musí o to pečlivěji vybírat s jakým filmem stráví svůj čas. Dávám za 3 updaty. * * * ()

Beckett51

Ve své podstatě sympatická, ale kromě pár povedených fan-boy gagů v zásadě ničím nevyčnívající trumanshow-readyplayerone-tronovina, kde celkově zajímavej vizuál střídá v některých scénách tragická CGI (Duda zrovna namysli nemám). Pro mě naprosto nepřekousnutelně otravná hlavní postava to bohužel hrozně sráží a byť ústřední "love-story" koncept (ať už je originální či neoriginální jak chce) je příjemnej, v závěru tak nějak vyvrcholí a je fuč, aniž by zanechal něco hlubšího. ()

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

Marvelovka Shang-Chi je obří hit

06.09.2021

Po nevýrazné trailerové kampani to málokdo čekal, zejména v současnosti, kdy se velkým filmům v kinech obecně až tolik nedaří, nicméně studiu Disney se to opět povedlo. Z nového komiksového snímku… (viac)

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

Akční komedie Free Guy slaví úspěch

15.08.2021

Nový snímek Free Guy z produkce 20th Century Studios spadající pod Disney slaví úspěch. V kinech se mu daří nad očekávání slušně a poměrně tak třeba poráží konkurenční Sebevražedný oddíl od studia… (viac)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+