Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (viac)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvorcovia:

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (viac)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

H34D

Všestranný, zábavný, pravdivý a hlavně neskutečně příjemný seriál ze střední. Žádné intrikářství Beverly Hills, ani emo vztahy Dawsonova světa, Machři a Šprti znamenají pro americká 80. léta to, co pro naše 30. léta Bylo nás pět. Různorodé a věrohodně vykreslené postavy představující známé archetypy teenagerů ze střední školy dají vzniknout všem běžným situacím a problémům, se kterými se můžete na střední škole setkat. Každý díl zpracuje nějaké dílčí téma, každý díl vykreslí známé klišé ze života náctiletých tak, aby působilo skoro jako realita. Humorná nadsázka je však seriálu známá taky. PS: S odstupem jednoho a půl desetiletí obzvlášť baví sympatická mladá léta partičky machrů Franca, Segela a Rogena. 8/10 ()

Rondell

Moc mě to nenadchlo. Jsem už nasycenej seriálů / filmů o problémech spojených s dospíváním. Zejména postava Lindsay je mi odporná. Dospívající dívka, která se z prominetky dává na zcestí, aby byla mezi mladými trochu víc cool, tak to je odporný cliché. Z hlediska chronologie si nezaslouží být tím, kdo mě přesytil, bohužel tomu tak bylo. ()

ywo666

Veľmi zaujímavý seriál. Už len z pohľadu, kam to predstavitelia dotiahli. Franco sa lajdáckeho frajírka stal eleitným hercom, ktorý hrá v komédiach, blockbustroch aj nezávislých filmoch. Rogen, hráva 1. komediálnu ligu. Jason Segel má za sebou HIMYM a už sa presadil aj na striebornom plátne. Ben Foster to tiež vytiahgol vyššie ako len na retardovaného Eliho. Lizzy Caplan a Linda Caredelliny majú tiež obstojnú kariéru. Levine a Starr sa nestratili. Režiséry Apaptow a Feig patria medzi špičku romantických komédií. Plus cameo Bena Stillera. Anonymné all stars. K seriálu. Škoda, že som to nevidel 10 rokov dozadu. Ale aj takto som sa bavil. Celkom cool je, že to dali roku 1980 a obalili to dávkou rock'n'rollu. Občas je to skutočne vtipné. Pár krát som vrieskal od smiechu. Občas je to vážne, občas je to trápne a nudné. Občas je to romantické. A všetky tieto hodnoty sa kľudne vystriedajú behom 5 minút. Moja obľúbená postava je Joe Flaherty v úlohe tatka. Inak veľmi ma zaujal vek postáv. V situácií tabula rasa, keby mi niekto povie, že Rogen a Levine sú rovnako starí, vysmejem ho do hlúpych chujov. 4* ()

wooozie

Bylo natočeno mnoho a mnoho teenagerovských seriálů různých kvalit. A pak je tu Freaks and Geeks. Absolutně dokonalá záležitost s perfektní atmosférou a soundtrackem, co nemá konkurenci. Seriál, co se nebojí žádných témat, co nemá jenom šťastné konce a který pro Hollywood objevil naprosto absurdní množství budoucích filmových hvězd. Rozumím tomu, proč to má dnes v USA doslova už kultovní status. ()

Iggy

Super seriál z americké střední (popravdě mě se líbí skoro všechny filmy o americké highschool :D). Boží je jak skupinka šprtů s jejich fórky z Hvězdných válek a televizních pořadů a s jejich nebetyčnou nesmělostí, tak skupinka machrů s jejich školními a partnerskými problémy, kouřením, Johnem Bonhamem z Led Zeppelin a „Disko je hnus!“ Fakt povedený seriál, který jsem sledoval celkem náhodně někdy na gymplu. ()

• Ken Miller (Seth Rogen) se jako jediný z hlavních postav neobjevil ve všech epizodách. (Vlado666)
  • Na začátku epizody hraje píseň „Whipping Post“ od The Allman Brothers Band a po ní následuje „Lovin', Touchin', Squeezin'“ od Journey. U Nicka (Jason Segel) doma hraje „Nights In White Satin“ od The Moody Blues a po ní následuje „Lady“ od Styx. (Duoscop)