Ve Francii to měly být jejich nejhezčí prázdniny, ale vše se pokazilo hned na začátku. Když vystoupily z vlaku na malém venkovském nádraží Vieux Moutiers a jen bezmocně přihlížely, jak jejich maminku vynášejí z vlaku do přistavené sanitky na nosítkách, už už měly slzy na krajíčku. Šly pak s kufry pěšky do hotelu Les Oeillets, starého ale pěkně opraveného zámku, kde jim ti Francouzi zprvu nechtěli rozumět, a potom je odmítli ubytovat, samotné děti k nim prý nesmí. Ještě že se v poslední chvíli objevil pan Eliot (Kenneth More), který se jich přede všemi zastal.

Všichni čtyři britští sourozenci, šestnáctiletá Joss (Susannah York), o tři roky mladší sestřička Hester (Jane Asher), nejmladší Vicky i její o něco starší bráška Wilmouse si Eliota, milence madame Zisi (Danielle Darrieux), velmi přísné majitelky hotelu, ihned oblíbily. Maminku si s vážnou otravou krve ponechali v nemocnici, a tak byl Eliot jediným člověkem, kterému důvěřovali, protože se jich zastal a bránil je i nadále. A on, pokud zrovna nebyl na svých tajemných cestách do Paříže, povídal si s nimi nebo je bral ven autem na výlety, a dokonce jim dovolil ochutnat šampaňské! Madame Zisi na ně žárlila a nejednou jim svou nevraživost dala najevo. Nejvíc měla spadeno na Joss, protože v pohledné dospívající dívce cítila vážnou konkurenci. Joss se totiž toho léta poprvé doopravdy zamilovala… (dopitak)

fragre

Ten film na rok 1961 vypadá svým pojetím a herectvím náramně starodávně, jeden by čekal, že je aspoň o 20 let starší. Jinak je to takový barevný kejček, mírně alternativní červená knihovna, takže nekončí naprostým happy endem. ()

dopitak

Výborná, naprosto neznámá záležitost, citlivě natočená, bravurně zahraná. Alternativní název filmu je Loss of Innocence, ale nemusíte se bát žádných skandálů, přestože o překvapení a zvraty nebude nouze, tvůrci si je však prozíravě schovali až na závěr. Podle stejnojmenné novely Rumera Goddena vznikl působivý film, u něhož se po celou dobu podařilo udržet potřebnou atmosféru a napětí, aniž by dialogy a zápletky sklouzla k sentimentálnímu žvanění. Děti jsou přirozené, jedenadvacetiletá Susannah York děvče jako lusk a Kenneth More jako dobrý zlý ale hlavně důležitý muž na svém místě. Jediné, co lze právem vytknout, jsou mizerně zhotovené triky zadní projekce, která je často užita i v záběrech, kdy to z technického hlediska nebylo nutné (zřejmě dotáčky, nebo rozpočet). Stejně ale rozhodně doporučuji, pro mě film měsíce a tip na klubovky ČT. ()