Když nás vidí

• USA When They See Us (viac)
USA, 2019, 4 h 56 min (Minutáž: 64–88 min)

Réžia:

Ava DuVernay

Kamera:

Bradford Young

Hudba:

Kris Bowers

Jovan Adepo, Kylie Bunbury, Chris Chalk, Omar J. Dorsey, Aunjanue Ellis-Taylor, Vera Farmiga, Caleel Harris, Felicity Huffman, Chris Jackson, Joshua Jackson (viac)

Pět teenagerů je neprávem obviněno z brutálního útoku v Central Parku a jejich život se mění v noční můru. (Netflix)

wege

Už dlouho mi nebylo při sledování filmu/seriálu z lidí tak fyzicky špatně, jako z těch zástupců moci (policistů, prokurátorů, soudců). Ano to natočení je poplatné době (BLM, Donald), jinak by to možná ani nevzniklo. Ale i tak, jako pravdivý příběh, to bylo strašné. Strašné, jak lze zmanipulovat děti tak, že nakonec skončí bez jakékoliv viny na dlouhé roky ve vězení. A to vše jen proto, že ty děti nebyly ty naše děti, ale ty jejich děti. A oni, ti přece takové zvěrstva dělají, proto zahodím morálku a ničím životy. Škoda jen toho třetího dílu, byl strašně slabý v porovnání se zbytkem, jinak to mohlo být za 5 hvězd. Jděte všichni, co nerespektujete jiné lidi, do prdele!! ()

TheEvilTwin

Ava DuVernay, která byla dosud z mého pohledu outsiderkou v režiserské "komunitě" natočila absolutně brilantní, depresivní, mrazivý a bezvýchodný thriller z prostředí černošské komunity uprostřed NY, která se ocitla ve špatnou chvíli na špatném místě. Od samotného začátku je to znepokojující a emoce ždímající drama , ve kterém divák nenávidí snad celý americký justiční systém, zmr*ské detektivy a hlavní pětici dětí fandí o sto šest. Metody výslechu a následný soudní proces (1., 2. díl) spolu s výborným hudebním pozadím vytvářely neskutečnou atmosféru, kdy jsem místy ani nedýchal, a obrovská výhoda téhle série tkví hlavně ve skvělém a přitom tak lidském budování charakterů hlavní pětice, kdy každý je svůj a divák si je nenuceně oblíbí a trpí s nima. Poslední 2 díly pojednávají hlavně o následném zařazení zpět do společnosti, která je odmítá a dává jim značku, kterou si s sebou ponesou už do konce života. Napínavá a divácky sympatická série, zároveň neskutečný výsmech soudnímu systému USA, rasismu, kariéru honícím detektivům a celkově dnešní době. Za mě mistrovské dílo roku 2019 a větší depku a nasranost ke světu jsem snad nezažil. ()

ER

Z toho prostě mrazí... ještě bych "pochopil",kdyby se to stalo v 60.-70.letech,ale v r.1989? Celý příběh je dramaticky zvládnutý na jedničku, jen 3.epizoda po předchozích nepůsobí tak emotivně, ale pořád to stigma, které mají všichni odsouzení na sobě,je tam znát. Ale pak přichází 4.epizoda,kde nejvíce vynikne nespravedlnost, jenž se udála. Plejáda skvělých herců jen podtrhuje kvalitu seriálu, jenž obsahově bude snad stále aktuální. ()

vyfuk

Tohle byl v celku nečekaný projekt, který byl lehce nenápadný. Stal se však nečekaně i stejně úspěšný. Příběh ze života, který byl i skutečný a silně nespravedlivý. Je těžké mluvit o tom, co přesně selhalo, protože zde asi selhalo snad úplně vše co mohlo. Skoro si z toho člověk chce trhat vlasy, jak tupý a lepý umí být svět. V každém případě asi nejsilnější stránkou seriálu je soudní epizoda. Soudy obecně, když jsou dobře zfilmovány, tak mají neuvěřitelnou sílu. To platí i zde. Zbytek už jede na nějaké vlně toho, že se chceme dostat ke konci ať už dobrému nebo špatnému. Ale není to uděláno špatně. Seriál sám o sobě není špatný. Nenápadná malá perlička ve změti všeho možného z tohoto roku. Zároveň však žádná extra hitparáda. ()

BoXBe

Jedna z nejemotivnějších televizních produkcí. Rozhodně stojí za vidění a snese srovnání, i když o kapku drsnější, i s Shawshank Redemption. Vyčítá-li se tomu seriálu délka, tak co se mě týče, adekvátně odpovídá tomu, že my se koukáme v pohodlí gauče dle vlastního výběru. Protagonisti tenhle luxus neměli a režisérka ty emoce zvládla předat dokonale. ()

• Seriál je založený na skutečné události z roku 1989, kdy byla v Central Parku napadena a znásilněna běžkyně Trisha Meili. Případ je známý také pod názvem „The Central Park Five“. (oli009)
  • Minisérie When They See Us byla od své premiéry 31. května 2019 zhruba dva týdny nejsledovanějším seriálem na Netflixu. [Zdroj: Fandimeserialum.cz] (oli009)
  • V době, kdy se Jharrel Jerome ucházel o roli Koreyho, natáčel seriál Mr. Mercedes (od r. 2017), kvůli kterému si nechal narůst vousy. Kvůli vousům se obával, že bude považován za příliš starého na to, aby hrál i mladšího Koreyho a očekával, že vedení projektu obsadí dva různé herce, z nichž každý by hrál postavu v jiném věku. Poté, co dokončil Mr. Mercedes, si Jharrel vousy oholil a přišel na casting ještě jednou. Ava DuVernay však byla tak ohromená jednak jeho výkonem v průběhu obou konkurzů, jednak tím, o kolik starší vypadá s vousy, že se rozhodla obsadit ho do role Koreyho v mladší i starší podobě. (oli009)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Bizarní DC komiks nabírá zkušenou posilu

Bizarní DC komiks nabírá zkušenou posilu

03.06.2019

Ava DuVernay (Selma) se svým prvním blockbusterem V pasti času zklamala. To ale studiím Warner Bros. a DC nezabránilo v tom, dát ji šanci natočit stomilionovou adaptaci bizarního komiksu The New Gods… (viac)