Dawsonov svet

• Česko Dawsonův svět (viac)
USA, (1998–2003), 93 h 9 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Kevin Williamson

Réžia:

Joshua Jackson, Bethany Rooney, David Semel, Lou Antonio, Dennie Gordon (viac)

James van der Beek, Katie Holmes, Michelle Williams, Joshua Jackson, Kerr Smith, Meredith Monroe, Busy Philipps, Mary Beth Peil, Monica Keena (viac)

Kamarádi Joey Potterová a Dawson Lerry se znají od sedmi let a jako každý sobotní večer se u Dawsona dívají na filmy. Joey žije se svou sestrou a jejím přítelem v malém domku, v zátoce kousek od Dawsona. Její matka umřela na rakovinu a její otec sedí ve vězení za držení narkotik. Dawson, Joey a Pacey Witter, Dawsonův nejlepší kamarád, natáčejí Dawsonův první film, se kterým chce jet brzy na filmový festival amatérských filmů. Pacey, který v něm hraje nestvůru, a Joey, která hraje hlavní hrdinku, se začnou hádat. Jejich hádku ale přeruší přijíždějící taxík, ze kterého vystoupí mladá blondýnka Jen Lindlyová. Je to vnučka Dawsonových sousedů, která přijela, aby pomohla své babičce starat se o nemocného dědu. Jen, stejně jako ostatní, druhý den nastupuje do druhého ročníku místní střední školy (oficiálny text distribútora)

Pajky3

Dawsonův svět je asi nejlepší seriál mého mládí. Do teď si pamatuju jak jsme ho žrali na základce. Donutilo mě to stáhnout si ho a podívat se na něj znovu. Abych získal nový náhled. Jenže ta partička z Capeside pro mě zůstala i po letech stejně kouzelná. Dawson ač hlavní hrdina, tak pro mě asi nejprotivnější, možná i proto, že v určitých částech v něm vidim kousek sebe. Joey je občas docela protivná chytračka, hlavně v posledních seriích. První čtyři série, v době kdy ještě byly v rodném městečku jsou perfektní, je fakt, že 5 a 6. mě přišla už taková jiná. Přesto všechno napravuje finální dvojdíl, kdy přichází loučení s postavama. Pro mě byla nejlepší druhá série a sestava Dawson, Joey, Jen, Jack, Pacey a Andie. Navíc ať si řiká kdo chce, co chce, tenhle seriál nám vychoval zajímavá jména. Ať už je to Joshua Jackson, Michelle Williams nebo nakonec i Katie Holmes. ()

ABLABLABLA

Kdy je optimální si poprvé v životě pustit Dawsonův svět? No přece až v roce 2021 :D Ano, do této doby jsem nikdy neviděla žádný díl. Teď jsem však na konci 4. série, dvě série ještě přede mnou, ale musela jsem si tu už zachytit mé hlavní myšlenky, protože se bojím, že další série, které se evidentně už nebudou odehrávat na střední, nebudou moc stát za to a nejsem si jistá, jestli si je pustím. Myslela jsem si, že seriál z devadesátek, který jsem neviděla jako naivní teenager, mě nebude bavit. Jenže já zapomněla, že i v dospělém věku se někdy furt chovám jako trotloidní teenager a kor, když sleduju trotloidní teen filmy a seriály :D Nejvíce oblíbená postava? Bezkonkurenčně Pacey! Nejméně oblíbená postava? Bezkonkurenčně Dawson. Absurdní vzhledem k tomu, že se seriál jmenuje po něm. Pacey mě pokaždé odzbrojil svým sarkasmem a smyslem pro humor a prostě tím, že byl Pacey. Už od 1. série jsem zbožňovala všechny ty "back and forth" s Joey a říkala si, ty voe proč radši ti dva nejsou spolu, než s nudným Dawsonem (u něj mě iritovalo snad všechno - jeho vlasy počínaje a jeho řečmi konče). Třetí série byla bezkonkurenčně nejlepší. Proč? Protože se mezi touto velkou love story začalo konečně něco dít, ať už vztahově mezi mou oblíbenou dvojicí, tak se vyjitřily emoce a vztahy snad všech z Capeside konečně do hloubky. Na konci třetí série jsem si připadala, jako by mi bylo znova 16 a culila jsem se jak totální puberťačka :D Během třetí série se také nenávist a odpor k Dawsonovi začaly prohlubovat. Každá z postav mě nějakou chvíli iritovala svým chováním, všichni jakoby tam žili v úplně paralelním vesmíru, kdy jsou hrozně "chytří" a nejradši ze všeho jen mluví a všechno analyzují, než aby konali. A když už analyzují a mluví, tak používají milion velkých slov a synonym. Nikdo tam nemá nikdy žádnou večerku, všichni mají kdykoliv k dispozici auto a umí ho řídit, je normální se opačnému pohlaví kdykoliv během noci vloudit oknem, jo a zbytečně ze všeho dělají big deal. Čtvrtá série pak byla ups and downs... Všichni si všechno komplikují a evidentně se vyžívají v utrpení, nebo já nevím. Nad rozchodem Paceyho a Joey jsem regulérně brečela. Ve 4. sérii taky získal Dawson vlasy, díky nimž přestal alespoň trochu vypadat jako strašák do zelí. A konec 4. série? Upřímně tu poslední minutu si mohli úplně zcela odpustit. A hlavně si myslím, že bez té poslední minuty, kdyby místo toho Joey vylezla z okna, tak by byl ideální konec seriálu. Sice ne vše dopadlo šťastně, ale prostě život, každý se někam posunul. Řekněme, že nemám moc ani náladu, si ty další dvě pustit, protože vím, že budou stát za velké kulové a nikdo není zvědavý na jejich třetí eskapádu :D 1. série 2,5*, 2. série 3*, 3. série 5*, 4. série 4*. Edit 3. 5. 2022 - Dokoukala jsem i ty dvě další série. Zpočátku trošku zklamání, (co tam sakra zas vyváděla s nudným Dawsonem?), pak se to rozjelo, 5. série 3*. Ovšem co se mnou dělala poslední série... měla jsem totální výkyvy nálad, kdy jsem se říkala, to snad ne... konečně se dá znova dokupy s Paceym a pak to posere kvůli Eddimu? Wtf? Každopádně poslední díl jsem celý probulela... ale hlavně YES!!!! Pacey & Joey forever! Konečně... Jop během sledování mi bylo zas patnáct :D 6. série 4* () (menej) (viac)

Thomick

Můj nemocniční společník. :-) A já to tehdy fakt hltal, i si pamatuju, že Joey byla jednim z mých mladických idolů. Teď už je to spíš taková roztomilá vzpomínka a nad lecčim muj 20letej mozek blinká, nicméně ... svuj 13letej ekvivalent prostě pořád chápe. That's it. Rád jsem si to u (morbidní) příležitosti rozvodu T+K připomněl, fakt rád ... P.S.: A ten soundtrack - kolik písniček Dawson proslavil, fakt krásný zjistit po tolika letech (Hands, Save Tonight, She's The One, Kiss Me, titulka...) ()

castor

Seriál přináší místy autobiografický, pravdivý a mnohdy i velmi šokující obraz dnešní americké mládeže, která se potýká s úskalími života. Atakováni chybami, obavami, rozhodnutími, sexuálními zkušenostmi.. Vzpomínám, kdy to před lety vše začalo a naprosto všichni kolem to zbožňovali a dychtivě sledovali. Čas šel ale dál a provokující, dramatický a realistickými dialogy prošpikovaný seriál ubíral na síle a situace se opakovaly, hrdinové omrzeli. Vše začalo být až příliš uhlazené, čtyři hlavní představitelé řešili svoje situace stále hravěji, stále dokola a z intelektuálních dialogů, které ze sebe chrlili, šla hlava kolem. Nejen v USA se těšil obrovskému zájmu a mladí herci se dostali do podvědomí producentů. Zatímco ale pánové proplouvají spíše teenagerovskými a nepříliš zdařilými projekty, dívčí duo se prosazuje podstatně lépe – Michelle Williams se uplatňuje v nízkorozpočtové a nezávislé produkci a Katie Holmes dnes postupně dostává stále zajímavější a dospělejší role (Téměř dokonalý zločin, Batman začíná). Výsledek je s přihlédnutím na "všechny" série. ()

Tom Riddle

Joey miluje Dawsona, Dawson miluje Jen, Pacey miluje Andie, Dawson miluje Joey, Andie si vzala jedno éčko, Joey miluje Jacka, Jack miluje kluky, Joey miluje Paceyho, Jack McFarland miluje Jamese Van Der Beeka, a já na Dawsonovi miluju hlavně přátelství Jacka a Jen, to ostatní osciluje od lepšího průměru (všechno ostatní kolem Jen, všechno kolem Paceyho mimo Joey) až do odpadu (všechno kolem Joey). Rozhodně nepatří mezi topku, k mizérii českých a jihoamerických seriálů to má ale stejně daleko. ()

• Tvůrci se při natáčení první série dostali do neobvyklé situace, kdy měli dotočeno všech 13 dílů dříve než byl vůbec odvysílán pilot. (novoten)

A bude komiksové světlo!

A bude komiksové světlo!

01.11.2007

Konkrétní zdroje? Blesk a Zelená lucerna. A pozor, teď nemluvíme o chystané Justice League of America, jejíž členy jsou i Flash a Green Lantern. Strategie studia Warner Bros. je vskutku podivná.… (viac)