Hlavními událostmi třetího dílu jsou dva dostihy. Libor (Vladimír Dlouhý) v prvním prohrává, ale rozhodující, výběrový steeplový v Pardubicích je teprve před ním. Atmosféra je napjatá, ředitel odmítl poskytnout prostředky na nákup jezdecké výzbroje a Janýr (Ladislav Mrkvička) těžce nese svou degradaci i skutečnost, že Libor jezdí dostihy. Ředitel (Čestmír Řanda) zajde za Hovorou (Petr Haničinec) a požádá jej, aby mohl jet na Jasné Janýr. Hovora má před sebou těžké rozhodnutí, ale nakonec dává přece jen přednost Liborovi. Ten navíc prožívá své první hluboké milostné vzplanutí k Ireně (Ivana Andrlová), dceři kapitána Šembery (Radoslav Brzobohatý). Jeho nervozita se s blížícím dnem D stupňuje… (Česká televize)

James87

Pardubickou jsem docela prožíval. Jeden záběr byl použit v obou dostizích, ale to se dá omluvit. Jezírko ve slatiňanském parku zůstává stále zachováno, stejně jako hřebčín a to skoro po 40 letech. ()

topi80

V životě každého člověka je jeden dominující životní zážitek, který už do konce života nic nepřibije. Řekl bych, že v životě inženýra Hovory by ani vítězství ve Velké pardubické nemohlo překonat tu situaci, kdy si šel k Milošovi Nedbalovi půjčit peníze a celý vyšperkovaný dialog korunuje Nedbalova triumfální závěrečná věta. ()

sator

Sedlář (Vlastimil Brodský) říká že udělal sedlo podle Poplerova, půjčeného se zámku. Rudolf Popler byl jeden z nejvýznamnějších dostihových jezdců Československa, koně se mu staly osudnými, zahynul při závodu v Pardubicích. Na památku se překážka kde zahynul, jmenuje "Poplerův skok". ()

Ironfood

Musím vyzdvihnout Miloše Nedbala, kterému role vyloženě sedne. "Nemít peníze, to je dneska v módě. Lidi se tím chluběj. Kdo nemá prachy, je filozof. U mě je to blbec". "Čtu černou kroniku, nic tak člověka nepotěší jako neštěstí druhýho". ()

• Natáčeno na dostihovém závodišti Černý les v Radikovicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • V priebehu úvodného a záverečného dostihu sa niektoré detailné zábery na kone a jazdcov opakujú. Napríklad v čase približne 0:05:30 a 1:13:35 môžeme vidieť toho istého džokeja v červeno-bielom úbore a žltej čapici. Má sa pritom jednať o dva úplne odlišné dostihy. (ČSFD)