classic

Naozaj neviem, alebo lepšie povedané - netuším, či 100 % ROZUMIEM Davidovi Lynchovi, a jeho vízii ( scenáru moderného Mestečka ? ). Ak môžem, tak ma pri pozeraní napadla jedna vec, ktorú som si porovnal s klasickým filmom - Život je krásny, kde hlavný hrdina George Bailey si želal, aby sa nikdy NENARODIL, a vtedy sa zmenilo množstvo veci, keď neexistoval... Cooper ovplyvnil to, že Lauru Palmer nezavraždil jej vlastný otec Leland Palmer, pričom, ako je známe, Pete Martell v pôvodnom Twin Peaks, ju našiel prvý, ale tentokrát sa v minulosti nič také nestalo, žiadna mŕtvola dievčiny sa neobjavila. Takže, dá sa povedať, že tento génius, lišiak, nezbedník David Lynch, všetko obrátil absolútne naruby ! Vylámať si hlavu mám, či čo ? Dumať ? Rozmýšľať ? Aj tak na nič neprídem ? Snažím sa, aby som si tieto jednotlivé fragmenty pospájal dohromady, a mám reálny dojem, že Coop vypátral súčasnú, staršiu, stále atraktívnu Lauru, odišli spolu do Washingtonu - do Twin Peaks, kde si to nasmerovali do jej rodičovského domu, pritom zisťujem, že tam nikdy predtým nejestvovali ! Tým pádom nie je nič, čo bolo predtým, v tých dvoch sériach, a tak špeciálny agent Dale Cooper nikdy neprišiel do Twin Peaks vyšetrovať vraždu Laury Palmer ? Asi, áno, bez toho otáznika ! Pravdepodobne všetko bol po celý čas niekoho SEN - Cooperov ! Zaujímalo by ma, kto vlastne rozumie tomu, čo pozerá ? Definitívne ? ()

Slasher

"Once we cross, it could all be different." Takže Lynch během celé třetí série rozházel spoustu chytáků pod nohy, suveréně víc otázek položil než zodpověděl a celý to zakončil úplně jinak než kdo čekal, krásně obrátil vesmír vzhůru nohama a ač zpravidla nesnáším, když věci nedají jednoznačně smysl, stejně mě při tom všem nejen nenasral, ale ještě dohnal k totálnímu obdivu. Čáry kouzla, relativní časový roviny, snová realita několika dimenzí a dobro možná vítězí. Všechny pravdy budou jenom teorie. "What matters is what you believe happened." (DL) ()

kobejn

a čo toto jako bylo? is this the end or is this the beginning? Lynč by moch natočit třeba milion dílů a milion sérií, kdyby na to měl dost času, což nemá, a stejně by se nikdy nic nevysvětlilo a nic by se nezměnilo. U něj platí, že vlastně nic se ani vysvětlit nemá, má se jen dívat a kochat se tím, jak to probíhá. Ono taky co bychom vlastně chtěli vysvětlit? Laura is dead a to už nic nezmění, jedno kolik alternativních realit lynč vyzkouší, laura bude still dead. Přes všechny tyto výtky, souli to výtky, je třetí řada twinpíksu pošušňáníčkem na nejvyšší úrovni a já sám sem proto, aby se lynč ještě pochlapil a natočil ještě jednu sérku před tim než se odebere do bílýho vigvamu kde bude poslouchat funny noises s fajrmenem forevr. Moch by natočit ještě čtvrtou sérku, né proto, aby něco vysvětlila, ale jen pro ten požitek. Akorát by si měl trochu pospíšit, protože pomalu vychcípává i ten původní kasting, přece jen twin píks bez kůpra a lóry by asi už nebyl twin píks a jemu už taky moc času nezbývá. Místo toho předpovídání počasí by se měl na to vrhnout ať to má aspoň do pěti nejveš deseti let pokupě. Osobně tomu ale už moc nevěřim, nejspíš už žádnou další sérii nepřidá. ()

st4nford

To byl nebyl Lynch, kdyby nám neservíroval klasický happy end, ale jsem spokojený, když jsem to po pár dnech s odstupem přebrat. SPOILER ALERT!!! Moje interpretace: Bob je kaput, díky chlapci s magickou pěstí, Diane se vrátila živá a zdravá, Dale/Dougie se vrátil zpět k rodině a jeho tulpa se pěkně smaží v Lodge. Jediné, co se Dalovi nepodařilo, je zachránit Lauru Palmerovou. A tak sní o tom, jak si žije jiným životem, jenže realita Dala stejně v snu dostihne (stejný postup jako v Lost Highway či Mulholland Drive). Za mě spokojenost a jdu si to dát ještě jednou celé. Jen škoda, že tam už nebyl dřevorubec s cígem, alá Got A Light :D Čekal jsem, že dají s Dalem konečně čouda. Sarah Palmerovou je pro mě těžké definovat. Chápu to tak, že ji Bob poslednul v roce 1957 a poté se z ní převtělil do Leelanda. ()

Yarwen

Tak trochu jsem doufal, že pokud poslední díl nevyřeší vše, tak aspoň pár podstatných věcí. Ale jediná dějová linka, která se tady uzavřela, byl Duggie Jones. Začátek dílu je ještě svižný, "paže" v podobě stromu mě fascinovala, následný děj je pak už jen plný táhlých snímků. Nejprve tady máme intermezzo s Dajánou, Lynch zde chtěl možná zdůraznit hloubku vztahu mezi ní a Cooperem (byť z prvních dvou řad nevyznívalo, že by měli poměr jiný než služební); úplně jsem nepochopil ten přechod u elektrických stožárů, ale tohle možná vysvětluje, že se Cooper nejenom ocitl v jiném světě, jak předpokládal, ale zřejmě i v jiném čase, jak napovídá samotný závěr - když stál s Laurou Palmerovou před jejím domem, myslel jsem, že Lynch dějově naváže na Sarah Palmer, jež podobně jako sovy nebyla tím, čím se zdála být - nicméně nestalo se. Myslím si, že Lynch mohl tuto filmovou sérii více uzavřít, protože čtvrtou řadu už zřejmě nenatočí, ale nepochybuji o tom, že to chtěl završit právě takhle. Pro mě nejlepší a nejmysterióznější seriál, co jsem viděl, projížděl jsem všechny díly více než rok a díky všem, kteří mě v komentářích k jednotlivým dílům celou dobu provázeli (zejména Frajer42 a fabecc1222 snad nevynechali jediný díl). ()