Den som dræber - Fanget af mørket

• angličtina Darkness: Those Who Kill
Dánsko, (2019–2023), 17 h 36 min (Minutáž: 40–48 min)

Kenneth M. Christensen, Natalie Madueño, Signe Egholm Olsen, Mads Riisom, Peter Mygind, Uffe Rørbæk Madsen, Tessa Hoder, Ida Hupfeld, Pernille Andersen (viac)

Detektív Jan Michelsen (Kenneth M. Christensen) už viac ako 6 mesiacov neúspešne pátra po nezvestnej, 17 ročnej Júlii. Keď nečakane z totožnej časti mesta zmizne ďalšia dievčina, ktorá je navyše Júlii podobná, začína Michelsen nadobúdať podozrenie, že sa môže jednať o sériového násilníka, ktorý obdobný čin spáchal už pred 10 rokmi. Dolapiť takéhoto páchateľa, však nie je jednoduchou záležitosťou, a tak Michelsen spája svoje sily so psychologičkou Louise Bergstein (Natalie Madueño), ktorá sa v minulosti zameriavala na profilovanie sériových vrahov. Už čoskoro obaja zistia, s kým majú dočinenia... (*CARNIFEX*)

*CARNIFEX*

Má to solídny “look”, miestami aj atmosféru či zopár vydarených twistov. Čiastočným mínusom je pomerne rýchlo odkrytá identita záporáka, vďaka čomu síce tvorcovia okradli diváka o moment prekvapenia, no na druhú stranu, príbeh tým (do určitého momentu) rozhodne nijak neutrpel, a preto ma neskutočne mrzí zbytočný zvrat na konci siedmej časti, a s tým spojenú existenciu poslednej epizódy, ktorá celkový dojem z tohto projektu totálne dojebala. Miesto toho, aby to nejak sekli v najlepšom, spravia takýto nezmysel, ktorým normálne po 5 hodinách sledovania, napľuli divákovi do tváre. Nechápem, nerozumiem, neverím vlastným očiam, no musím jedným dychom dodať, že “bežný” divák, ktorý si snímky dokáže užiť bez hlbšieho rozboru vo vlastnej hlave, spokojný bude (teda asi), lebo toto až na úplný záver, nie je vyslovene špatná krimi .. ()

b.dragonfly

Tenhle seriál mi dlouho unikal a byla to škoda, protože tohle já můžu. Krásně ponurý a místy depresivní krimi thriller, ve kterém jsou hezky vykreslené záporné postavy. Dánové umí. Bezmocnost a strach unesených dívek jsem cítila až doma v obýváku a když už to vypadalo, že by se mohly zachránit obě, přišla další bezmoc. Jako další plus sympatické hlavní postavy v čele s krásnou Natalií Madueño, která mě mile překvapila. Dámy, raději nenoste žluté šaty! ()

Tosi

První série je tedy hodně chytlavá. Temná, ponurá, s důrazem na lidskou psychiku. Samozřejmě je těžký nějak odlišit tuto krimi sérii od ostatních krimi seriálů, ale pokud vás zajímají psychologické detektivní seriály se zajímavými zvraty, přijde vám tahle dánská série opravdu dobrá. ()

hanagi

Klasická severská kriminálka mě v obou sériích nadchla výborně napsanou i zahranou zápornou postavou. Velký problém ovšem mám s představou až úsměvně neschopné policie a hlavně s roli policejní psycholožky, která zmastí na co sáhne. Včetně její herecké představitelky. Možná je ten její mdlý herecký výkon ve scénáři, ale zloduchové tak svým charizmatem i inteligencí válcují dobro. A to asi nebyl záměr. ()

Chrustyn

Hodnoceno na základě první série. Další zaměnitelná severská detektivka, tentokrát na téma únosu. Tvůrci vysází všechny karty na stůl velice brzy a celému seriálu tak chybí napětí. Ničemu nepomáhá nesympatické obsazení a televizní vizuál. ()