Dracula

Pravidla bestie (E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia The Rules of the Beast

Nekonvenční jeptiška pomůže zmučenému právníkovi pospojovat střípky jeho děsivé služební cesty na hrad hraběte Drákuly. (Netflix)

Marigold

Claes je super Dracula (až na tu první verzi rumunského Borata), ale autorům tohle papundeklový béčkový chytračení žeru jenom tehdy, když hrabě sází hlášky villaina z pulpovýho distriktu. Jinak je to hnusně vypadající a chatrně poslepovaná srandička. ()

DaViD´82

Jsou tu tromovsky staromilské gore efekty v linii pracující s původní látkou, ale vizuálem a béčkovostí se odkazující na hammerovské adaptace, do toho prostřihy na linii v klášteře, která je pojatá ještě zcela jinak. A nádavkem trademarkové "gatissovsko-moffatovské" pohrávání si s upírskými pravidly, otírání se a aluze na éru Universalu, Coppolou verzi a mnoho dalšího včetně skvělého dua Drákula/Agatha, které však nefunguje proti sobě. Ona by proti sobě potřebovala úplně jinak pojatého upíra, on by s ohledem na stylizaci "echt charismatický bavící se přepálený hajzlík" zase potřeboval jinak stylizovaného lovce. Takto rozpolcen jsem dlouho nebyl; jeden každý aspekt oceňuji i se mi více či méně líbil (a některé jsem si vyloženě fajnšmekrovsky vychutnával), ale i tak jsem měl problém to pro nesourodý mišmaš toho všeho dokoukat. ()

choze

"Měl jste s hrabětem Draculou pohlavní styk, pane Harkere?" Harkerova narůstající bezmoc a děs tváří v tvář zákeřnému a nelítostnému predátorovi - krásná metafora znásilnění - dělá z tohohle dílu výživnou hororovou podívanou. A sestra Agatha je tak zábavně napsaná a živě zahraná, že zatlačuje krvavého hraběte s jeho jalovými dvojsmysly do pozadí (samozřejmě obě postavy jsou karikatury). ()

darkrobyk

„Jste netvor!" „A vy právník. Nikdo není dokonalý!" Potěšilo mě, že se tahle verze vydala jinou cestou, než je tomu v románu. Byť má ale slušivý vizuál - zejména přechody z temně modré do oranžové, nasvícení ohněm ze svícnů či krbu nebo labyrint hradních chodeb snímaný ze všech úhlů, netopýry vlky, solidní masky, krev a smrt, není příliš strašidelný. Kromě demonstrace síly kříže je jedna z nejlepších scén ta, kdy se Dracula lstivě dostává až ke svému cíli. Jsem zvědav na pokračování. ()

Big Bear

Začátek tohoto seriálu začíná klasicky. Právník Harker je vysazen z kočáru i se zavadly s tím, že vozka dále k hradu nejede... Pak už jen v úžasu můžeme sledovat obrovský tajuplný hrad usazený na skalním masivu. Nevlídnost toho celého umocňuje mráz, moc a fakt že ani v jednom z oken hradu se nesvítí. Máme tu první kontakt s Drákulou a mně tenhle díl dost bavil. * * * * ()

Pilda17

Očekávání od Drákuly takřka nulové, ale zpracování je v prvním díle perfektní. Atmosféra je bez chyby, napětí nechybí, dostaneme spoustu hlášek, výborný styl vyprávění a samozřejmě hrabě Drákulu, který je slušná bestie. Jeptišky nemám moc rád, ale tady hlavní jeptiška má svůj charakter, který umí zabavit a zaujmout. Pomalejší tempo v tomto případě nehraje roli a první díl ocením nečekaně nejvyšší poctou. ()

Ruut

"Vy jste monstrum! - A vy jste právník. Nikdo není dokonalý." ---- Mě tyhle neortodoxní Netflix věci začínají hodně bavit. První díl Draculy je velmi zajímavý. Živé bedny masakr. A sestra Van Helsingová, ptající se na sexuální styk napadnutého právníka s hrabětem ... Dokonalé. ()

MoiJe

Velmi rozporuplne pocity. Chvilu je to komedia, chvilu horor. Chvilu romantika, chvilu gore. Chvilu je to hrozna nuda, chvilu plne napatia. V tom, ze dalsi diel vidiet nechcem, rozpoltena nie som. ()

Trevor

Som rád, že sa Bram Stoker tohto spracovania nedožil. Nedožil sa síce žiadnej sfilmovanej verzie, avšak to čo dokázal Netflix spraviť z jeho príbehom predčilo všetky najhoršie očakávania. Feministky všetkých krajín spojili sily, v stredovekom kláštore vedie takmer inkvizičný proces žena, v kláštore sú dve či tri sestričky černošky (počas obdobia tureckých vpádov sa to len tak hemžilo v kláštoroch a celkovo v Európe mambami) rehoľná sestra najprv ponižuje Harpera, potom Draculu, Jonathana sa opýta (ako inak prirodzené pre liberálny hnoj z Netflixu či BBC) či s grófom Draculom mali homosexuálny styk aby sme sa nakoniec dozvedeli, že tou sestričkou nie je nik iný ako samotný Van Helsing, ktorý sa rozhodol pre zmenu pohlavia a stala sa z neho úžasná Agatha Van Helsing. Je úplne jedno, že predstavteľ Draculu zahral svoju úlohu nadpriemerne, že prostredie nového zámku v Banskej Štiavnici aj ďalšie zábery stoja zato, keď liberálnym hnojom pohnojíte tak dokonalý príbeh, reakciou jeho fanúšikov nebude hnev ani zúfalstvo, ale iba to, že každého svojho priateľa s liberálnymi názormi budem aj vďaka BBC či Netflixu považovať za mentálne zaostalý odpad spoločnosti. Zničiť niečo tak krásne ako je kniha Brama Stokera, ktorú písal smrteľne chorý človek môže iba táto mentálne zaostalá spodina. ()

Nach

Já byl velice mile překvapen. Čekal jsem něco jiného, ale nakonec jsem o to více překvapenější a to dokonce mile. Příběh stojí na své vlastní logice. Drákula je zde herecky excelentní a prostředí správně ponuré. Příběh má dokonce několik zvratů, které jsem nepředpokládal. A vše do sebe v pilotní epizodě dobře zapadne. Natěšenost na epizodu dvě je tedy značná. 85% ()

Martrix

První část BBC story o Draculovi popisuje co se dělo Jonathanovi Harkerovi po příjezdu na Draculův hrad a jak se mu podařilo utéct. Rukopis Moffata prosakuje jen díky postavě sestry Agathy, jejiž postava byla jediným prvkem, který film odlišoval od předchozích zpracování. V poslední třetině se sice najde více odlišností, ale nemají šťávu a ničím žánr neposouvají, ani neobohacují. Vlastně působí některé scény divně. Moje obavy, že toto není vhodná látka pro autora vynikajících epizod Pána času, se bohužel ukázaly opodstatněné. ()

Lenka.Vilka

("Máte něco v oku...Už je to pryč?...Ano.") A potom jely bomby. Pravdou je, že si nejsme jistá, zda jsem někdy viděla klasickou adaptaci nebo jen to, co z toho vychází, ale každý ví, o co jde. Nebo...měl by, domnívám se. Bylo to natočené ovšem moc dobře a i fakt, že jsem chvíli myslela, že se koukám na komedii, to mi nevadilo. Na to jsme už zvyklý z jiných filmů, kde to nečekáte. Jenže tady bylo správné vyvážení s tou děsivou částí. (U krabic mě málem kleplo!) Navíc mě bavil styl vyprávění, jako to "vyprávění". A od toho zvláštního "porodu" před bránou to bylo hodně dobrý!!! (Sestra v akci, vole. Celou dobu!) Konec krutopřísnej brutus! (Název dílu dokonale vysvětluje, o čem je. Víc se tam nevešlo. Příště.) ()

PavelVanekArt

Dracula jako nemilosrdná bestie se zálibou v trhání jeptišek vlky. Konečně trochu přísnější adaptace. Ale neočekávám, že se bude kvalita držet. 4* a.k.a 75% ()

filmmovier

Claes Bang je rozhodně jedním z nejlepších představitelů hraběte Draculy se správňáckým velecharismatem. Odkazy na whoniversum a Sherlocka potěšily. Atmosféra skvostná. Prostředí špičkové (Oravský hrad samozřejmě potěšil a kruh se skoro sto let po Upírovi Nosferatu krásně uzavřel) a ačkoliv jsem hned na začátku téměř vyskočil z kůže (měl jste s hrabětem Draculou pohlavní styk, pane Harkere?), nakonec se mi všechny ty změny (a že z původního románu zůstal v podstatě jen příjezd Jonathana Harkera na hrad) docela dost líbily a třeba finále v klášteře bylo vyložené labůžo, ještě navíc když u toho Claes skvěle hláškoval. První epizoda byla fakt skvělá a co se týče mně, tak nemá moc daleko k plnému hodnocení. A taky je jasně nejlepší. Škoda, že v tomhle vynikajícím stylu seriál nepokračoval i nadále. Škoda, že se to tak příšerně zvrtlo. 85%. ()