The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózny / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Dráma
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvorcovia:

Rod Serling

Réžia:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (viac)

Predloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (poviedka) (viac)

Rod Serling (rozprávač), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (viac)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenzie používateľa xxmartinxx k tomuto seriálu (71)

The Twilight Zone (1959)

Twilight Zone nejsou jen černé historky, je to něco jako americká verze Erbenovy Kytice. Lidé jsou opakovaně nepřiměřeně trestáni za zprotivení proti osudu, za aroganci, snahu získat něco víc, odmítnout určený směr. Místo série křesťanských hodnot tu dominuje víra v americký sen a sebedefinici ve jménu jeho naplnění. Přitom ale ne ve smyslu aktivní propagandy těchto hodnot, Serling byl naopak vnímaný jako progreaivní tvůrce a opak konzervativce. Jde spíš o vžitou víru v pracovitost a přiměřenou odměnu, kterou si možná při psaní scénáře ani neuvědomoval. Nakonec, při méně politickém čtení, jde většinu zápletek vnímat jednoduše jako vrozený strach z nekontrolovaného individualuzmu - ne ve smyslu "individualizmus je zlý", ale "nebezpečný a nejistý", což je nakonec vnitřní strach mnoha lidí - možná tím spíš těch, kteří v individualizmus věří. V nějaké z epizod Twilight Zone se hrdinové dočkají trestu za přílišnou aktivitu i pasivitu, zvědavost i apatii, hlasitost i tichost, introverzi i extroverzi - prakticky za vše, čímž může být člověk definován, se v Twilight Zone dočká trestu, což by mohlo být vnímáno jako vrcholně cynické, ale právě proto volím ono připodobnění k Erbenovi, který nakonec taky končí u toho, že je člověk potrestaný prakticky za vše, čím nějak nabývá na jedinečnosti. Je taky vtipné, kolik historek je založeno na pointě, jak špatně se člověk má, když se mu splní všechna přání - v jedné je to doslova peklo, čili opak trestu je ještě větší trest. Rozhoduju se pak nečíst to jako pamflet vybízející k tomu "nečinit volby" ani potřít kritiku reálného kapitalismu (několik kusých epizod, především A Stop at Willoughby, nabízí možná nevědomky dokonce tvrdou kritiku kapitalismu), ale naopak sebereflektivní pochopení, že jakákoliv volba má své následky a měli bychom se naučit s tím počítat a přijmout to. Škoda, že se to vše manifestuje pořád v rámci amerického nukleárního systému, určitou bariéru Serling nedokázal překročit a jeho bajky vždy zůstávají uvnitř, neumí se na věc podívat opravdu zvenčí a neumí nabídnout pohled na svět, který přesahuje mantru USA. Samozřejmě je při podobných čteních taky třeba brát v potaz, že jde o víc než půlstoletí starý seriál - jsme dnes celkem jinde. Jako určitá časová kapsle je to ale fascinující. Některé epizody jsou samozřejmě trochu naivní, jiné absurdní, ale některé si v sobě zároveň zachovávají kus univerzálního tápání. Je to nepochybně fenomén a jeden z nejvlivnějších televizních produktů - určitě stojí za pozornost. Žádná další z podobných antalogií, co znám, od Věřte nevěřte po Black Mirror, každopádně nedokázala zdaleka totéž. ()

Where is Everybody? (1959) (S01E01)

Hezké představení Twilight Zóny - epizoda připraví nějakou bizarní situaci a nechá diváka nápad, co za ní může být. Je to jeden z těch dílů, který není zaštítění ani "poučením", twist na konci je víceméně nahodilý a nijak nevyplývá z chování protagonisty, není reakcí na něj a celá situace není důsledkem jeho chyb, jak bývá ve většině případů TZ, takže mě trochu překvapuje, že tenhle aspekt nebyl představen hned od začátku. Ale řada momentů z tápání prázdným městem je ikonických - je to jedna z těch epizod, co se trvale zaryly do americké popkultury, takže je radost ji vidět a spojovat si ji s jejími vlivy. ()

One for the Angels (1959) (S01E02)

Tohle je krásně typická variace na přijmutí nevyhnutelného a obětování se roztomile okořeněné kapitalistickou linkou, kdy celá oběť spočívá vve schopnosti uzavřít s ďáblem obchodní transakci. Má to v sobě naivitu Caprova Krásného života a i přes to, že se tu umírá, je dojem smířlivý - Vždycky je legrační, jak moc je u TZ patrné, kdo se chová dobře, a kdo špatně, a kdo je trestán a kdo ne smířen. I když se jim často děje totéž. ()

Mr. Denton on Doomsday (1959) (S01E03)

Tahle epizoda by šla dnes vnímat jako kritika toxické maskulinity. Samozřejmě, že tehdy podobnými pojmy nepohazovali, tím zajímavější je ale vidět, jak dali tenhle námět o kovbojovi do kupy. Samozřejmě, že tím neobjevují Ameriku, Mělo to premiéru rok po Velké zemi, takže koncept dekonstrukce westernu byl zrovna v živé paměti - i tak je to ale osvěžující přístup. ()

The Sixteen-Millimeter Shrine (1959) (S01E04)

Tahle variace na Sunset Blvd. mě celkem iritovala. Námět z Wildera to rozvádí hůř než originál a z konce nic nevyplynulo - a když z anekdotických příběhů založených na twistu nakonec nic nevyplyne, je to problém. ()

Walking Distance (1959) (S01E05)

Jedna z těch krutých epizod, která upozorňuje na nemožnost něčeho dosáhnout a nutnost smířit se s tím. Tentokrát je cílem kritiky nostalgie. Jednak nostalgie po dětství, ale taky nostalgie po "lepší době, kdy byla zmrzlina lepší a levnější!. Škoda, že ten druhý aspekt není úplně rozvedený. ()

Escape Clause (1959) (S01E06)

První epizoda Twiligt Zone s námětem "když se ti splní všechny sny, budeš nešťastný". To nemám rád, protože zařazeno do kontextu americké společnosti jde o typickou mantru, co má držet lidi v lati, i když je mi jasné, že to tak tvůrci Twilight Zone nikdy nebrali. Tenhle námět mi ale obecně přijde vždycky děsně umělý a hnaný do pochodu naprosto nesnesitelným chování postavy, která si nedokáže užít nabytého štěstí prostě proto, že je pitomá - takže se z toho těžko vyvozuje ten širší závěr "pro nás". ()

The Lonely (1959) (S01E07)

Jednoduchý koncept, tentokrát žádná poučení, ale prostě demonstrace nějakého tragického principu. Za zajímavé bych považoval feministické čtení - hrdina tu je zamilován do robotky, která je naprogramovaná tak, že nemůže nemilovat zpět. Opět tuhle progresivnější vrstvu epizoda nijak neakcentuje - byť tenhle princip bude prozkoumán v jiné epizodě ještě téhle série. ()

Time Enough at Last (1959) (S01E08)

Tohle je jedna z mála epizod, kdy mi vyloženě vadí dobové herectví a karikovanost. Jinak ale roztomile připitomněle brutální pointa, která není nic jiného než zlá... Až se člověk směje. ()

Perchance to Dream (1959) (S01E09)

Tady bych asi potřeboval, aby to bylo natočeno hororověji... Takhle byla ta epizoda trochu moc čitelná a nenabídla o moc víc než realizaci námětu - a to nikdy není dobré. ()

Judgment Night (1959) (S01E10)

Zajímavá válečná historka, která staví do popředí otázku osobní zodpovědnosti a odosobnění od svých rozhodnutí. Serling byl vždy proti válce a Twilight Zone to dává najevo dřív, než to bylo cool a dělal to každý. ()

And When the Sky Was Opened (1959) (S01E11)

Skvěle natočená hororová atmosféra a několik hodně silných okamžiků. Jeden z těch okamžiků, kdy člověk neví, jestli Serlinga prostě napadl cool gimmick, nebo za tím je něco víc - ale umím si představit při jeho antimilitaristické nátuře, že to může být kritika postradatelnosti vojáků a schopnosti velmi ochotně zapomínat na oběti. ()

What You Need (1959) (S01E12)

Jedna ze zajímavých věcí na Twilight Zone, která teda není z mé hlavy, ale z jedné videoeseje, co jsem viděl, je ostrá čára mezi tím, kdo trestá,a tím, kdo je trestaný. Existence jakési vyšší moci, pro kterou neplatí pravidla, které sama uplatňuje, někdy velmi násilně a brutálně, na druhé. A tenhle princip není nijak zpochybňován, naopak je prezentován jako zajištění řádu. Nejzajímavější je to v případech jako tenhle, kdy obě strany zastupuje prostě chlápek, ale jeden z nich má inherentně jakousi autoritu nad tím druhým. Mnoho příběhů TZ nabude úplně jiného rozměru, když o nich člověk přemýšlí z tohohle úhlu. ()

The Four of Us are Dying (1960) (S01E13)

Z téhle anekdoty vyplývá hodně povrchních ponaučení, ale celkově mi přijde plytká. Myslím, že se námět dal využít mnohem lépe, pevněji, nejen k tomuhle vyblbnutí. ()

Third From the Sun (1960) (S01E14)

Nezvykle stylisticky vytříbená epizoda plná efektních dodge angles a komorního průběhu. Je to trochu uspěchané, tohle je už je námět a uchopení na celovečerní film, ale pointa to hezky zasadí do kontextu Twilight Zone. ()

I Shot an Arrow into the Air (1960) (S01E15)

Další z epizod, která nedělá nic jiného, než že odkrývá zlou a zákeřnou podstatu lidství a nakonec samozřejmě všechny rozdrtí a potrestá. Napadlo mě snad jen, jaká je škoda, že v Twilight Zone nikdy nevyhraje padouch. Samozřejmě, že by to popřelo bajkovský princip série, kdyby člověk na konci nebyl potrestán za své hříchy - ale někdy mně ta představa přijde prostě lákavá. ()

The Hitch-Hiker (1960) (S01E16)

Hezká žánrovka, která je tak trochu o ničem, ale nevadí mi, že některé díly těží prostě z atmosféry a závěrečné pointy. Tentokrát to je trochu průhledné, ale vlastně mi to přišlo fajn - už jen proto, jak málo ženských hrdinek je v Twilight Zone - určitě by to šlo číst jako alegorie ohrožení, jaké žena cítí, když je sama, i když to rozhodně není kdovíjak propracované. ()

The Fever (1960) (S01E17)

Tahle epizoda je upřímně řečeno tak naivně pitomá, až je legrační. Jak bezelstně tu na ploše minut zarytý odpůrce propadne hazardu, je prostě vtipné, a to by ho ani nemusel fyzicky pronásledovat blikající automat jak hodně nemotorný sériový vrah. Tady se tvůrci pustili do něčeho, na co formát Twilight Zone prostě nestačí. Ale bylo to roztomilé. ()

The Last Flight (1960) (S01E18)

Tohle by se hodilo víc do Věřte nevěřte než Twilight Zone. Bizár, ze kterého moc nevyplývá. A divím se, že antimilitarista Serling schválil scénář heroizující a vyžadující sebeobětování ve válce - akt, který bych nečekal, že si bude idealizovat a vybízet k němu. ()

The Purple Testament (1960) (S01E19)

Velmi komplexní nápad, ale celé to stojí na celkem apatickém chování postavy. Je problém, když musíte postavy napsat nesnesitelně pasivně a neaktivně, aby se vám mohla odehrát v klidu vaše anekdota. Tady by člověk sedel u obrazovky a křičel "Proč proboha neudělá X a neřekne Y?" Protože nemůže... Protože pak by nebyla epizoda. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (viac)