The Twilight Zone - Season 2 (1960) (séria)

Eye of the Beholder (S02E06)

(epizóda)

xxmartinxx

Asi nemá velký smysl rozebírat tuhle epizodu - jde o jednu z nejznámějších, pokud ne tu vůbec nejznámější z celé Twilight Zone, takže pokud ten seriál znáte, znáte pravděpodobně i tenhle díl. Což je škoda, protože i já měl pointu zkaženou. Tahle epizoda je každopádně úžasná jak stylisticky, tak i svým vyústěním, kde dělají tvůrci něco nezvyklého - zdánlivý trest odhalují jako vysvobození, jako možnost opustit rozbitý systém a žít jiným způsobem, mimo zkaženou většinu. To je něco v TZ nevídaného a vůbec netuším, na jaké rovině si tvůrci uvědomovali podvratnost téhle epizody nejen vůči americké společnosti, ale i běžnému diskurzu Twilight Zone. Teda ne že by Twilight Zone jako celek dávala sebemenší smysl - při snaze poskládat si všechny epizody dohromady by vám vyšlo, že prakticky za cokoliv, co uděláte, vás stihne spravedlivý kosmický trest (a jestli neuděláte nic, tak to bude ještě horší trest) -, ale podvratnost téhle epizody spočívá právě v tom, že téhle dynamice uniká a nabízí alternativu - prostě opustit onen trestající systém, nehrát podle jeho pravidel. Taky je zajímavé, že hrdinku musí systém vypudit, aby jí to bylo umožněno zjistit, sama není schopná ani ochotná ho opustit. Je toho hodně, o čem se toho po téhle epizodě bavit. ()

Mr.Apache

VÝSTRAHA! Před zhlédnutím této epizody si rozhodně nezadávejte její název do Googlu, ani si o ní raději vůbec nic nezjišťujte. A pro jistotu nečtěte ani zdejší komentáře. Koneckonců, tohle všechno můžete klidně udělat až posléze. Téměř jakákoliv letmo zahlédnutá fotografie vás sice asi navnadí, ale zcela jistě vám zkazí celou pointu. A tu je mnohem lepší si užít tak, jak si ji užili její první diváci před šedesáti lety. Věřte, že vyhnete-li se spoilerům, velice si zpravděpodobníte šanci být příjemně šokováni. Pokud však této dobře míněné rady neuposlechnete, může se vám stát, že budete působit dojmem člověka, který na konci už od začátku věděl, jak to dopadne. Jinak samozřejmě "must see and maybe most shocking Twilight Zone episode ever". (Silně zneklidňující je to od samého začátku, ale scéna se sundáváním obvazů je už přímo nervydrásající.) A jen tak mimochodem, dívat se na tuto epizodu okem poučeného diváka současnosti a z tohoto pohledu ji kritizovat, je jednoduché. Staví vás to ovšem tak trochu do pozice generála šedesát let po bitvě. A vytýkat Serlingovi, že na vás promlouvá ze Zóny soumraku, je už vyložené faux pas, svědčící o naprosté neznalosti tamních poměrů. ;-) ()

Adam Bernau

Je na pováženou, že úkol neprozradit pointu dovedl tvůrce k vytvoření tak esteticky vytříbeného a krásného dílka. Ono to tedy jenom tím nebude, vždyť vysoké estetické kvality má každý z dosud viděných dílů a o jisté estetické uvědomělosti v tomto případě svědčí i obrazovou atmosféru posilujuící nevtíravý jemný hudební podkres. Zvláštní, přebytečnou a o své době svědčící komponentou je motiv totalitního státu, který je v závěru ve spojení s motem "v oku pozorovatele" přetaven v "nenápadnou" politickou propagandu, i když současně výslovně relativizovanou. V této souvislosti je povážlivé, co vidíme v závěru (a hlavně, co nám to připomíná), ale to bych spojleroval a Mr.Apache by mi už žádný další díl neposlal. Onen motiv totalitního státu má (kromě spojitosti s tématem epizody, kteroužto spojitost ale vnímám na rozdíl od tvůrců jako velmi slabou) dvě pozoruhodné konotace: Předně násobí i bez toho silnou atmosférickou estetiku snímku a krom toho: Taky vás zaujalo, že z okna nemocnice je výhled na sídliště jakoby přenesené z naší socialistické vlasti? ()

Snorlax

Ona se ta pointa sice dá vytušit, ale stejně to nic nemění na její údernosti a nápaditosti. Zcela dle proporcí moderních filmů natočený mystery horor by měl patřit k povinné výbavě fanoušků obou žánrů. ()

Omnibus

"Pod obvazy děsná zrůda... průhledné a celkem nuda." Cha. Tentokrát jsem Roda Serlinga prokoukl, dokonce nečekaně brzy, už při této scéně (nebojte, nejedná se o žádný prasácký spoiler). Čímž jsem se bohužel připravil o prožitek z filmařiny par excellence, při budování napětí u sundávání obvazů ze zrůdné kebule. Btw, dnes máme spíš opačné starosti s všelijakými odlišnostmi. Já vyrůstal v době, kdy existovala pohlaví dvě, ženské a mužské, dnes je prý různých pohlaví dokonce několik desítek! ROFL. Ale zpět k filmu. Klobouk dolů před námahou, vynaloženou při castingu. Půl Ameriky museli objet, po nejrůznějších ústavech a nemocnicích, než našli vhodnou postiženou pacientku pro hlavní roli. Vybrali opravdu kvalitní zrůdičku, jen co je pravda! :-)) ()

Anderton

Mladá žena leží s obviazanou tvárou už po jedenásty krát v nemocnici, kde sa snaží tím lekárov dostupnými prostriedkami zmeniť jej vzhľad. Pričom divák vzhľad lekárov nevidí vďaka úžasne nasnímaným záberom založeným na šikovnom rozmiestnení mizanscény a hry s tieňmi. Pointa mi síce došla v desiatej minúte, ale to pri takto krátkych epizódach skutočne nevadí. Tých podnetov na zamyslenie je tu viac, nejde len o alegóriu totalitných režimov, ale aj o otázku vnímania toho, čo je v danej dobe a spoločnosti normálne. A bezpochyby sa dotýka aj rasizmu v Spojených štátoch. ()

PetrPan

Celkovým zpracováním do této chvíle asi nejoriginálnější povídka v Soumračné zóně. Nic jsem o ní nevěděl, přesto jsem pointu chvíli před jejím odhalením správně tipnul. V prizmatu své doby je pak toto téma i sžíravou satirickou připomínkou stále živých vzpomínek na  totalitního běsa a varovně vztyčeným prstem upozorňujícím na vlastní současné problémy. Trochu hořkým faktem, zase v prizmatu současnosti, je, že dnes by podobný snímek mohl být natočen de facto v opačném smyslu, kde se odlišnost  stává privilegiem. Ale to už je na jinou povídku. Samozřejmě plný počet. ()

Willy Kufalt

„Oko pozorovatele“ je jedna z nejslavnějších epizod Zóny soumraku a také nepřekvapivě jedna z prvních, které jsem měl tu čest vidět. Nicméně potřeboval jsem jí zhlédnout opakovaně, abych jí přidal pátou hvězdu a také jí (byť už i s vědomím pointy) plně docenil a to včetně závěru, který se mi napoprvé zdál příliš uspěchaný. Ještě více jsem ocenil i precizně vytříbenou vizuální stránku, v rámci níž si tvůrci dokonale pohráli se stínohrou dlouho umocňující oboustranné tajemství, ale i s dalšími vizuální nápady (pohled přes rozmotávaný obvaz, neustálá přítomnost „vůdce“ na každém kroku s vyskakující televizní obrazovkou). SPOILERY! Vize totalitní společnosti, v níž se lidé vymykající se základním a stejně nesmyslným pravidlám systému setkávají s vysokým opovržením a veřejným odsouzením, zde překvapivě navíc vyústí i v naléznutí optimistického východiska. Povídka, z níž po jedném šokujícím odhalení vyvstane děsivá ukázka fungování totalitního systému, jakoby přinášela rovněž jednu další vizi navíc a to velkou naději, že tihle „jiní“ občané s alternativním postojem a životem možná jednou v budoucnu pomůžou onu krutovládu přeci jen porazit... Jak je při tom symbolické, že se zde v několika scénách díváme přes okno temné místnosti na paneláky, připomínající socialistická sídliště ze států východního bloku. ()

mm13

!!! ---- SPOILER ---- !!! Čo sa snažíte schovať príliš okato, to práve neschováte. Ale ako píše Anderton, v tomto prípade to absolútne nevadí, pretože - opäť raz mnohovrstevná - výpoveď tohto snímku nepotrebuje byť a ani nie je živená šokujúcim odhalením. Už vôbec nie, ak je podaná podmaňujúco, až sa tají dych! P.S.: Akurát by som vypustil prehováranie priamo k divákovi. Vo svojej dobe sa ale asi tvorcovia báli prísť s niečim takým bez toho, aby ho nechytili za ruku. ()

roorybacky

Přestože jsem pointu rámcově odhalil poměrně brzo, stejně mě to ve finále totálně rozsekalo. Je naprosto neuvěřitelný jak nestárnoucí klenoty The Twilight Zone skrývá - a to mám za sebou zatím jen 4 díly. /// A napodruhý mě to rozsekalo ještě totálněji. ()

Abes

Povedený díl v Orwellově stylu. spojleři K mému neštěstí nad vývojem příběhu až moc uvažuju, skrývání tváří doktorů bylo příliš okaté. Sázel jsem na chameleoní oči a na to že paní Tylerová bude průměrná ženská a ne americký sexsymbol let padesátých. Tady by se holt vyplatilo moc nepřemýšlet, vypnout a užívat atmosféru. ()

honajz2

I tady se ta pointa dala odhadnout (to co se děje, že na to mám u TZ najednou takové "štěstí"? - a to jsem si o téhle epizodě fakt nic dopředu nezjišťoval, znal jsem z ní je název a v náhledu souboru při stahování úplně obvázanou hlavu), ale byl jsem tak moc pohlcený tou neskutečnou atmosférou, že mi to došlo až těsně před jejím odhalením. A tak mi to naštěstí žádný zážitek nezkazilo, spíš naopak. SPOILER Snad jen dopad toho totalitního režimu na svět tam mohl být líp ukázaný, takhle přišel celkem uspěchaně, ale tak jako tak tu mezi řádky vyplývá všechno, co jsem potřeboval vědět o něm a o situaci se zde odehrávající. KONEC SPOILERU Takže za mě velká spokojenost, zdejší hodnocení naštěstí nekecá a skoro ani nemám co vyčítat. Slabých 5* ()

PollyJean

" maybe most shocking Twilight Zone episode ever"? no tak to už se asi na další dívat nemusím, protože tady ta pointha byla asi v půlce jasná. Nicméně "Marylin" pobavila, i ten představitel skupiny lidí, se kterou bude dotyčná žít, když se zákrok nepovede, a jeho medově věrohodné řeči. Ale jinak samozřejmě formálně velmi povedené a obsahově stále působivé. ()

Carlie

(Spoilery) Epizoda, která se mi doposud líbila snad nejvíc a to především díky ději, který zaujme prakticky od začátku.  Ta výsledná pointa se dala odhadnout, protože obličeje lékaře a sestřiček jsou před kamerou schovány (důležité však říct, že je tento prvek do děje zakomponován tak dobře, že si toho lze i nevšimnout). Přesto však konec nezklamal, ba naopak se mi zdál výborný. I ten totalitní režim, který byl do děje zakomponován mi lehce připomínal 1984 od George Orwella a i přes jeho postradatelnost dílu dodává na důležitosti a přidává hodnotu ponaučení. ()