V blízké budoucnosti záhadná nemoc zabíjí dospělé. Civilizace, jak ji známe, zkolabovala. Na světě přežívají pouze děti. Sourozenci Tom, Klára a Viktor našli útočiště v bývalém internátě. Život jim ale obrátí naruby dětský gang v čele s Nikem, který se ohání pistolí. Vůdce domácí skupinky Viktor navíc pomalu dospívá a je jen otázkou času, kdy se mu na jazyku objeví obávaná skvrna – první příznak nemilosrdné nemoci, která má na svědomí i rodiče sourozenecké trojice… (Stream.cz)

zdepapepa

Hrají tam děti a v důsledku toho se dá dobře odůvodnit hloupost dějových linek, protože dějově by i měly být dílem dětí. Což je škoda, protože tenhle post-apo Pán Much je dobře technicky natočen a má kvalitní hudbu, ale dějově je to peklo. Postavy jsou jednorozměrné a chovají se hloupě (bohužel Tesla to všechno nezachrání). Režie se raději věnuje atmosféře v klasických dílcích stavebnice (absurdní množství screen-timu hlavního hrdiny a jeho rodiny, romantic subplot hlavního hrdiny, scavenging, útok cizí skupiny, útok na cizí skupinu, porod, útěk ze zajetí) místo toho, aby prozkoumávali charakter postav, zejména právě při oněch "set pieces". Atmosféra je důležitá, ale to vydá tak maximálně na spořič obrazovky, ne na seriál. Jako kdyby všechny vykoumané dějové linky z jiných post-apo děl hodili autoři do koše a natočili na kilometry předvídatelnou, k prasknutí naplněnou všemožnými klišé (takže na dekonstrukce už nezbylo místo) podívanou, která je postavami a dějem stejně tak zastaralá jako je amatérská. ()

vyfuk

Skvrna je obecně dost brána jako jeden z největších přešlapů české produkce posledních let. I když jde o soukromý projekt na internetové televizi, který dohromady dá skoro na celovečerní film. A jako samozřejmě je zde dost věcí, co vytknout. Ale je jich tolik, aby z toho byl jeden z nejhorších profi počinů u nás za poslední roky. Podle mě určitě ne. I když herecké výkony občas jsou velmi neautentické a kostrbaté jako lidé s bechtěrerovou chorobou, tak je zde strašně moc věcí, které jdou naopak dost vyzdvihnout. Ať už je to originální a velmi dobrá hudba, nebo naprosto autentická a dobrá kamera, která má i skvělou barvu, k tomu i přirozený střih a i dobrý a novátorský námět. Jsem asi trochu vyhraněnější, ale toto jsou aspekty, které pro mě u filmu hrají silnou roli a zde si na ně nemohu stěžovat. Pokud tedy pominu horší herecké výkony a jen lehce čitelnou absence logiky postav, jsem vlastně spokojen. I když čůrám proti větru, tak jde o jeden z nejlepších mini-seriálů, co u nás kdy vznikl. ()

Henry007

V technických kategoriích se tomu mnoho vytknout nedá. Skvrna má poutavý post-apo vizuál, skvěle vybrané prostředí, solidní kostýmy a výbornou hudbu. Dohromady to vytváří tísnivou atmosféru světa, který ale bohužel scénáristé nenaplnili životnými postavami a už vůbec ne pro něj nenapsali kvalitní příběh. Ústřední příběh Skvrny nemá čím překvapit. Diváka nedonutí přemýšlet nad hlavními motivy, které jsou samy o sobě nosné. Myšlenky o rozkladu společnosti a neodvratném pocitu blížící se smrti tu nejsou dostatečně vykresleny. Je to celé velmi naivní, hloupé, nelogické. Dalo by se to vysvětlit tím, že hlavními postavami jsou děti, ale v tom případě nechápu, na koho Stream seriálem cílil. Hloupoučký a jednoduchý "dětský" příběh je v přímé kontradikci vůči zobrazování explicitního násilí a sprostých slov. Ani základní dějovou návaznost tvůrci u takto krátkého seriálu vůbec nezvládli. Jednotlivé díly končí chliffhangery, na kterých se povětšinou v dalších dílech vůbec nenavazuje. Dokázal bych odpustit prkenné herectví, některé levněji vypadající scény, ale to by musela Skvrna nabídnout alespoň částečně fungující scénář. ()

bari68

Aj keď seriál nebol úplným prepadákom, tak aj mainstreamová média , či verejnosť čakala oveľa viacej. Tým viacej keď na vinete bol nápis ,,made by Bebjak,, . Hlavným problémom seriálu ale bol rozpočet, ktorý nedovoloval postapokalyptický svet vidieť zo širšieho zorného uhlu. Takto bol strašne komorný. Na atmosféru to malo síce jakš-takš blahý vliv, ale napriek špatnému scenáru a na výnimky zlým hercom to pôsobilo miestami až ochotnícky, či prácou študenta na FAMU. Chcel som dať o niečo vyššie hodnotenie, ale tým by som urazil asi všetky 3* filmy a seriály, ktoré som hodnotil. ()

Melios

[Bez SPOILEROV!] Škrvna je seriál, ktorý, bohužiaľ, dopadol pod moje očakávania. Seriál ako taký nemá vôbec zlý nápad, a námet celkom dobre ospravedlňuje naivné chovanie daných postáv. Čo, ale tento projekt neskutočne potápa je scenár, ktorý je miestami prekvapivo výborný, no vďaka nesúrodosti epizód aj často katastrofálne zlý. Keď sa to spriemeruje vôbec to nie je zlé. Pán Bebjak opäť ukázal, že aj so slabším scenárom vie predvádzať psie kusy. Kamera bola skvelá, režijne to vôbec nebolo zlé a produkcia spolu s výberom miest pre natáčanie je nad Slovenské pomery. No ako som už hovoril, príbeh je tam ako päsť na oko. Ak si ho odmyslím a spomeniem si, že je to krátkometrážny webový seriál s nulovými očakávaniami, i keď s jasne prepáleným obsadením a produkciou, je to veľmi obstojný výsledok a ak máte radi zaujímavé post-apo projekty, myslím si, že by ste tomu mohli dať aj šancu. Nemyslím si, že je to najväčší prešľap platformy Stream.cz ako tu niektorí avizujú, no ani to nie je nejaké terno. Na tuzemské pomery, je to dobre ukočírovaná jednohubka. Osobne si, ale myslím, že ostatnými filmami, či seriálmi pod taktovkou Petra Bejaka spravíte lepšie. Osobne odporúčam jeho počiny ako Čistič, Čiara, Spravodlivosť, Za Sklom či Herec... ()

• V seriálu hrají prakticky pouze děti a teenageři. (zbyshek)
  • Tvůrci neměli k dispozici takový rozpočet, aby mohli využít pro natáčení lokace měst, a tak využili opuštěný areál školy nebo podzemí pražské nemocnice. (zbyshek)
  • V čase kolem 2:33 se v prosklených dveřích v pozadí odráží červené světlo, zřejmě od kamery. Děti totiž nemají elektřinu, ani nesvítí ničím jiným. (rakovnik)