Soukromé očko Jake Gittes se vrací v pokračování slavného filmu Romana Polanského Čínská čtvrť... Druhá světová válka skončila a v roce 1948 už v Los Angeles opět mnozí lidé překypují optimismem a rychle vydělanými penězi. Soukromý detektiv Jake Gittes právě vyšetřuje na prvý pohled zdánlivě nudný, všední případ sňatkového podvodníka Jakea Bermana. Nechává se přitom vést starým kriminalistickým pravidlem, že při pátrání po penězích se v devíti případech z deseti dostane k pravdě. Tedy k cíli svého pátrání. Z běžné „záležitosti“ se však najednou vyklube vražda, která má souvislost jak s podezřelým vlastníkem nafty, tak s Jakeovou vlastní minulostí... Hlavní roli v kriminálním příběhu, volně navazujícím na slavný film noir Romana Polanského Čínská čtvrť, znovu vytvořil proslulý hollywoodský herec Jack Nicholson. Ten se přitom tentokrát představil také jako režisér, filmovou kameru vedl slavný kameraman maďarského původu Vilmos Zsigmond. (Česká televize)

ostravak30

Tento film je dosud posledním, který Jack Nicholson režíroval a produkoval. Pravda je, že Čínská čtvrť měla opravdu lepší noirovou atmosféru. J. N. má zde přes padesát let a je to na něm znát. Hlavní hrdina už nepůsobí tak jistě a ještě víc mě překvapilo, jak na něj stále letí ženské. Hlavní téma ropy je dost aktuální a i tehdy bylo. Pravda je, že na dvě hodiny mi film přišel dost nudný a nezáživný, ale u těchto typů je pomalejší tempo doslova vyžadováno. Nicholson je typ herce, který umí všechno a vždycky snímek okoření svým výkonem/přítomností/kvalitou/zkušeností apod. Harvey Keitel byl též výborný, ale Čínská čtvrť byla přeci jen o kapánek lepší. ()

tron

„Chlapov ako on nezatýkajú. Pomenovávajú po nich ulice.“ Čínska štvrť 2. Už prvý diel ma prekvapivo (mám rád Polańského, Nicholsona a záletné súkromné očká) nebavil a druhý, ktorý už si starý vlk Jack zrežíroval sám, bol na tom EŠTE HORŠIE. Podarené suché dialógy a monológy pobavia, len sa nad nimi nesmiete zamýšľať. „Chlapovi, čo nič nestratil, sa nedá veriť“. Hm. No, to síce znie bohovsky, ale keď sa nad tým zamyslíte, uvedomíte si, že na svete asi neexistuje chlap, ktorý nič nestratil – a mnohým sa napriek tomu nedá veriť. Celý film je podobný: je to dobré, ale trocha na efekt a netreba nad tým zbytočne uvažovať. Nicholson famózny (plus výbuch prekvapil) a pritiahol si sem kamarátom, ako Harvey Keitel alebo Richard Farnsworth, ale minimálne o polhodinu by som ho skrátil a ako minule, i teraz sa mi zdá, že scenár je zbytočne „prekvapivý“; neviem si dosť dobre predstaviť, že by som mal DVOCH JAKEOV chuťpozerať aj na druhý raz, keď už by som vedel čo a ako. ()

Radyo

Hodně volné pokračování exceletní Čínské čtvrti. Popravdě řečeno, nezavrhoval bych tenhle film nějak výrazněji. Sice svému "předchůdci" nesahá ani po pás, ale přesto jde o docela solidní detektivku s možná trochu kostrbatější zápletkou, ale jinak poměrně slušně vybudovanou atmosférou. Jack Nicholson je stále stejně charismatický, Harvey Keitel je velmi dobrý coby padouch, ale očekávání přesto bylo větší, než to, co nabízí finální výsledek. ()

boni

Pro každého milovníka Čínské čtvrti je tenhle film utrpením a opravdu jen malinkým požehnáním. Vše, čím byla Čínská čtvrť tak dokonalá, tak to vše tady chybí. Filmu nejvíce škodí mdlý děj, zmatečně a neumně sestavený do naprosto nesourodého celku, přílišné tlačení na pilu při snaze o odkazy na klasiku, naprosto nulový hudební podkres, a to vše ve více než dvouhodinovém zcela vyčerpávajícím balíčku. Naštěstí zůstává stále dokonalá atmosféra, Jack Nicholson, který svým hereckým výkonem navazuje na původního J. J., a když jsme pozorní, tak sice zmatečný, ale docela propracovaný scénář. Slabší tři hvězdy. ()

pakobylka

Příběh volně navazuje na snímek "Čínská čtvrť“ a je opět slušně zašmodrchaný … tentokrát možná až příliš. Nedosahuje kvalit filmu pana Polanského, jehož hutná atmosféra by se dala krájet, ale bez větších problémů se drží jeho stylu, dovolí minulosti, aby vstoupila do děje - a v neposlední řadě vrací do hry trochu zestárlého Jakea Gitterse v exkluzivním podání Jacka Nicholsona i s jeho zajímavým, ne vždycky bezpečným povoláním. A to mi stačí. P.S.: Pokud neznáte "Čínskou čtvrť“, máte jen malou šanci pochopit všechny souvislosti. ()

• Muzikant a příležitostný herec Tom Waits se objevil v cameo roli policejního vyšetřovatele. (sigf07)
  • Jack Nicholson už během natáčení snímku prohlásil, že pokud Dva Jakeové nebudou fungovat, končí s kariérou režiséra. (Komiks)
  • Mezi premiérou v amerických a britských kinech uplynulo těžko uvěřitelných osmnáct měsíců. (sigf07)

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (viac)

Nicholson chce svou trilogii

Nicholson chce svou trilogii

10.11.2007

Jacka Nicholsona už očividně štvalo dívat se na ostatní herecké kmety (Slye, Bruce, Harrisona...), jak žnou úspěchy s návraty ke svým klasickým hrdinům, a řekl si, že chce taky pokračování některého… (viac)