Desperát a bandita Henry Moon (Jack Nicholson) je polapen na útěku do Mexika. V městečku, kde je souzen dostane na výběr. Buď viset, nebo si vzít místní starou pannu Julii Tate (Mary Steenburgen), která potřebuje někoho na pomoc do svého zlatého dolu. Logicky se rozhodne pro druhou možnost v domnění, že manželku předělá ke svému obrazu. Ale brzy pochopí, že to nebude tak jednoduché a možná by bylo snazší utéct přímo z oprátky než z tohoto manželství, z něhož stejně nikdy žádná láska nevykvete. I když, kam čert nemůže, tam nastrčí bábu... (monolog)

misterz

Roztomilá westernová komédia s excelujúcim J. Nicholsonom. Tie jeho grimasy a opičky by ma bavili hoci aj celý deň. Ani po obsahovej stránke to nebolo zlé, romantika s humorom sa tu striedali v pravidelných intervaloch a slabšie miesta vyplnili gagy tohto hereckého velikána. Mne sa to páčilo, honba za zlatom a láskou vlastnej ženy malo svoje čaro, westernový relax ako z učebnice. 70/100 ()

Brain-D

Začalo to velmi slibně a šlo jasně vidět, že si Jack Nicholson ušil roli přímo na tělo. Ale radoval jsem se předčasně. První polovina byla slušná, tak na 4*, ale druhá polovina byla mírně trapná a až moc ulítlá. Děj byl jen takový, že z necitelného bandity se stal bandita se srdcem a jinak to byla jen situační westernová komedie. ()

Renfield

Nebýt selhání koně, ani by k těmto "námluvám na poslední chvíli" nedošlo. V první polovině těžko říct, jestli by pro Henryho nebyla lepší právě jeho starší vyvolená, co si ho vyvolila. Tahle část mi svým westernovým stylem s nádechem komedie sedla podstatně více než druhá, už spíše komicky romantická. To Jack Nicholson si jistě užil obě, před kamerou ještě více, než za ní. Hold, když se zavařují meruňky... 65% ()

Gary

Trestance Henry Moona (Jack) zachrání manželstvím od provazu Julia (Mary Stteburgenová), místní stará panna, která si myslí, že najde zlato v jejím rodinném zlatém dole a odjede do Philadelfie. S trestancem, kterého si vysvobodila jen proto, aby ji pomohl kopat, se však sblíží. Jenže může věřit rozenému zloději ? Líbilo se mi to víc, než pozdější Nicholsonova režie Dva Jakeové. Je to zábavné, příjemné a herci vypadají jako sehraná parta kamarádů. 80% ()

Shadwell

Jack si natáčení užil, ale zapomněl jaksi na film. Western demýtizoval skrz situační komiku, jako by si ani nevěřil na řádně vyklenutý drama. I když spíš než o důvěru v sama sebe a v schopnost vystavět kvalitní film bych řekl, že Jack prostě rád znevažuje vážný a tropí si šprýmy. Nezáměrně mu z toho vylezlo hodně specifický dílo, kde ta specifičnost plyne z jeho režisérských rezerv. ()

• Když Henry (Jack Nicholson) jede na koni, aby chytil dostavník vezoucí Julii (Mary Steenburgen), kůň náhle ztrácí půdu pod nohama a je vidět pád. Scéna sice nebyla takto naplánována, ale ve filmu nakonec zůstala. Jack Nicholson ani kůň se nijak vážně nezranili. (ing.man)
  • Filmový debut herečky Mary Steenburgenové, pozdější držitelky Oscara. (džanik)
  • V čase 1h 15m můžeme slyšet oblíbenou americkou skladbu „Beautiful Dreamer“ hranou na piáno a housle. (cheyene)