Príbehy zo záhrobia - Season 2 (1990) (séria)

Správná předpověď (S02E01)

(epizóda)
  • USA Dead Right

Príbeh o chamtivej zlatokopke Cathy Finch, ktorá chce kopu peňazí, aby mohla žiť v luxuse. Je posadnutá túžbou vydať sa za veľmi bohatého muža. Pri honbe za vytúženým majetkom si nechá radiť od veštkyne madam Vorny. Všetky jej predpovede sa do bodky splnia. Vorna sa nikdy nemýli. Cathy však jej slová nepochopila správne. (MM_Ramone)

Mr.Apache

(21.4.1990) Možná že tahle epizoda neměla být zařazena hned na úvod druhé sezóny. Není primárně bombastická, jak by možná divák po té předchozí smršti očekával - její kouzlo spočívá v rafinované nenápadnosti. Dead Right vyžaduje při sledování zvýšenou pozornost, protože jedině tak lze docenit ten úchvatný herecký koncert (Demi Moore a Jeffrey Tambor vládnou!), prošpikovaný nezapomenutelnými hláškami a naládovaný inteligentním humorem. Epizoda s asi nejlepšími dialogy v celé historii seriálu. Zároveň (imho) vůbec nejlepší role Demi Moore. Nikdy jsem ji neměl příliš v lásce..., ale po tomhle? Plná rehabilitace! Howard Deutch zde usedl na režisérskou stoličku Tales již podruhé, a překonal nejen sám sebe, ale hned několik svých předchůdců. Jeden z nenápadných, zato však absolutních vrcholů seriálu. ()

Omnibus

"Mastný buřt teď chtíčem slintá, kráska s ním o lásce cintá." Brrr, nechat se olizovat od takové nabubřelé bečky nesoudného sádla se zmačkaným žilnatým ksichtem, to je oběť, doslova k nezaplacení. Netušil jsem, že vznešená labuť Demi Moore má takový kachní žaludek. To by si zasloužilo udělení rytířského řádu Blbkráska se Slinzvířetem ve zlatém poli, udělený Cathy Finch in memoriam. Ponaučení? Určitě omezím pravidelné návštěvy maringotky mé osobní věštkyně. Jak vidno, i v té sebelákavější předpovědi budoucnosti může být zakopaný pes, resp. prase. Obludné monstrum, ale přesto s egem až na půdu, sebejistý, žoviální a vychechtaný vepř. Takže pozor na proroctví, zejména na ta zlomyslně přesně naplněná. Ale můžete být klidní, Madam Vorna se nikdy nemýlí! A nabídněte si zvířátkový cracker, Trocký se po nich může utlouct... ()

mm13

Rozhadzujem sa tu s piatimi hviezdičkami pre túto sériu jedna radosť a teraz aby som hľadal šiestu. Dokonalosť sama, vo všetkých smeroch! Odrovnalo ma to, fakt omráčilo. Krása! (...a to po tomto výkone sa akože kam podel talent Demi Moore? Čo predvádza tu, je vrchol umenia. Pripomenula mi napríklad mladučkú Winonu Ryder v Jarmuschovej Noci na Zemi... ale ani tá to nemala také náročné, tam tá civilnosť prejavu bola prítomná aj u jej hereckej partnerky, aj v samotnej réžii. Tu to však okolo hlavnej postavy celé rotuje chvíľami až v groteskných odtieňoch, zatiaľ čo jej predstaviteľka si musí držať pôvodnú líniu a pôsobiť čo najprirodzenejšie, aby to potom vo finále vedelo nabrať tie správne grády... a ona to takto dala bez zaváhania. Neskutočné, konkrétne u tejto dámy vlastne doteraz nepredstaviteľné.) ()

MM_Ramone

"Príbehy zo záhrobia" (Tales from the Crypt) je americký televízny projekt, ktorý bol primárne zameraný na horrorových fanúšikov. Stala sa z toho svojim spôsobom kultová záležitosť. V priebehu rokov 1989 až 1996 bolo vyprodukovaných sedem sérií, ktoré dohromady obsahujú deväťdesiat tri samostatných dielov. V poradí prvá, úvodná epizóda z druhej série nesie názov "Dead Right" (Pravda zabíja). V roku 1990 ju natočil režisér Howard Deutch. Príbeh o chamtivej zlatokopke Cathy Finch, ktorá chce kopu peňazí, aby mohla žiť v luxuse. Je posadnutá túžbou vydať sa za veľmi bohatého muža. Pri honbe za vytúženým majetkom si nechá radiť od veštkyne madam Vorny. Všetky jej predpovede sa do botky splnia. Vorna sa nikdy nemýli. Cathy však jej slová nepochopila správne. **** ()

Willy Kufalt

Černý příběh o rafinované krásce a vášnivě milujícím zvířeti vládne vedle skvělých hereckých výkonů i výbornými dialogy s množstvím skryté nadsázky a osobitou poetikou, která neváhá vsunout do aktuálních osmdesátek i kouzelný nádech retra. Vtipné taneční výjevy à la Fred Astaire tvoří pěkný snový kontrast k lásce ve skutečnosti nikdy nenaplněné. A přestože díky plnící se veštbě známe část vyvrcholení osudů obou postav již předem, (jak jinak) opravdu černá pointa dokáže diváka opět překvapit. ()