Krajné medze

• Česko Krajní meze (viac)
Mysteriózny / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Dráma / Thriller
Kanada / USA, (1995–2001), 114 h 32 min (Minutáž: 43–93 min)

Tvorcovia:

Leslie Stevens

Predloha:

Brad Wright (poviedka), Richard Barton Lewis (poviedka) (viac)

Scenár:

Sam Egan, Scott Nimerfro, Paul Mones, Melissa Rosenberg (viac)

Kevin Conway, Beau Bridges, Helen Shaver, Frank Whaley, Rebecca De Mornay, Beau Starr, John Savage, John Heard, Blu Mankuma, Annette O'Toole, Timothy Busfield (viac)

Mysteriózny sci-fi seriál je antológiou uzatvorených príbehov, ktoré na seba nenadväzujú, majú ale spoločný námet - rozprávajú o záhadných udalostiach a javoch, ktoré sa vymykajú bežnému chápaniu. Každý diel je oslavou ľudskej predstavivosti, ktorá s pomocou nových technológií presahuje úroveň súčasného poznania. Skeptický vedecko-technický pohľad na vec či človeka sa prejavuje zásadne v posledných sekundách konca epizódy, ktorý väčšinou postaví na hlavu celý predchádzajúci dej. ...Porucha nie je vo vašom prijímači... Neusilujte sa vyrovnať obraz... Vysielanie teraz riadime my... Nastavujeme obraz horizontálne i vertikálne... Môžeme vás zaplaviť tisíckou rôznych vysielacích kanálov.... Alebo rozvinúť len jeden obraz do krištáľového jasu.... A čo viac, môžeme vám vytvoriť víziu čohokoľvek, čo je schopná prijať vaša predstavivosť... Najbližšiu hodinu budeme riadiť všetko, čo uvidíte a vypočujete si... Spoznáte strach a mystérium, dosahujúce z najvzdialenejších hlbín vedomia až po KRAJNÉ MEDZE...
Svoj námet čerpá z klasického rovnomenného seriálu zo 60. rokov minulého storočia. Nové série sa začali nakrúcať už v roku 1995, získal obrovský divácky úspech, a tak nečudo, že jeho tvorba pokračuje aj naďalej.

Seznam epizod:

4 Slyším váš hovor - I Hear you Calling
5 Duch nad hmotou - Mind Over Matter
6 Za oponou - Beyond the Veil
7 První výročí - First Anniversary
8 Řádně a poctivě - Straight & Narrow
9 Zkouška ohněm - Trial by Fire

5 Druhá strana - The Other Side
6 Soukromý let - Joyride
7 Lidská obsluha - The Human Operators
8 Nepopsaný list - Blank Slate
9 Co si pomyslí sousedi? - What Will the Neighbors Think?
10 Plátno - The Shroud

17 Gettysburg - Gettysburg
18 Opatrnosti nezbývá - Something About Harry
19 Syndrom - Zig Zag
20 Ložisko - Nest
21 Věda před soudem - první část - Final Appeal I.
22 Věda před soudem - druhá část - Final Appeal II.

7. řada
13 Volný duch - Free Spirit
14 Neuroskop - Mindreacher
15 Čas od času - Time to Time
16 Uneseni - Abduction
17 Vláda zákona - Rule of Law
18 Oddíl lvů - Lion's Den
19 Bod zvratu - The Tipping Point
20 Dítě tmy - Dark Child
21 Lidský faktor - The Human Factor
22 Zkouška oddanosti - Human Trials Appeal (oficiálny text distribútora)

tron

No, prepáčte, ale toto nedávam. Ohromná nostalgia... ale mizerná kvalita. Pamätám si, ako som si pred Krajné medze ako malý sadal, keď ich v deväťdesiatkach dávali na Nove. Uhrančivá úvodná znelka so snovo opantávajúcim „chyba není na vašem přijímači“, ma dokonale zhypnotizovala. Problém je, že už vtedy pre mňa seriál mal istú pachuť, pretože rozdiely medzi ním a vtedy nesmierne populárnymi Aktami X boli priepastné. Kým Aktom X sa darilo pôsobiť filmovejšie, veľkolepejšie, profesionálnejšie, sebavedomejšie a dokonalejšie, u Krajných medzí zakaždým bol vidieť, či skôr nevidieť, slabý rozpočet. Takže výprava bola hnusná, celé to pôsobilo lacno a, nuž, televízne. Triky boli smiešne a podozrivo mizerné a herecké výkony strašne béčkarské. Zle na mňa pôsobí i patetické, doslovné záverečné slovo v každej čatsi. Americké televízie po strhujúcom úspechu Aktov X premýšľali, s čím podobným by prišli, aby si aj oni niečo uchmatli/zobli z válova. Na trhu sa preto zjavilo viacero spriaznených titulov (napr. Faktor Psí so sprievodcom Danom Aykroydom alebo Verte neverte so startrekovským Jonathanom Frakesom), ale najväčšiu konkurenciu pre Akty X predstavovali asi práve Krajné medze. Prišli dva roky po prvom prípade špeciálnych agentov FBI. Hoc, nie je to úplne presné. Jasné, nebyť úspechu Aktov X, deväťdesiatkové Krajné medze by zrejme nevznikli, ale pre poriadok treba dodať, že istým spôsobom boli historicky prvé ony: dve série totiž vznikli už v prvej polovici 60. rokov. Teda v dobe, kedy malý Chris Carter navštevoval škôlku. Čiže deväťdesiatkové Krajné medze do istej miery môžeme vnímať ako remake šesťdesiatkových, ale bez úspechu Aktov X by tie deväťdesiatkové asi nevznikli. Každopádne. Akty X sú niekde úplne inde. Scenáre špičkové, herecké výkony super, atmosféry parádne. I najvydarenejšie epizódy Krajných medzí sú ťažké béčka, nemá zmysel klamať si, že nie. Ako hororového fanúšika ma samozrejme sklamalo i to, že kým Akty X ponúkli obrovské množstvo nezabudnuteľných hororových epizód, Krajné medze horor odsunuli na vedľajšiu koľaj a uprednostňovali sci-fi a mystérium. Ak aj raz za čas prišiel vyložene hororový diel, nedal sa s perfektnými Aktami X zrovnávať, bola to slabá káva. Trúfam si tvrdiť, že väčšinu častí Krajných medzí pokojne môže televízia vysielať v sobotu doobeda a nič strašné sa nestane, čo napr. o x-fileovských dieloch Hniezdo, Tooms alebo 2Shy, fakt povedať nemôžem. Divákov Krajné medze mimoriadne zaujali (v tej dobe bolo proste v móde všetko mysteriózne a tajuplné), takže nečudo, že krasojazda trvala od roku 1995 do roku 2001 a dočkala sa siedmich sérií resp. viac ako 150 epizód. ()

golfista

Sci-fi seriál jehož některé díly jsou slabší, ale některé opravdu vynikající. Jak už tu někdo poznamenal - hlas pana Lukavského je vážně velmi působivý. Jak na začátku, tak na konci. ()

Gemini

Sci-fi a mysteriózní seriál, který si zaslouží respekt. Nemůžu se ale nepřipojit k výhradám v tom ohledu, že výborných až kultovních epizod, které poměrně často vypadají jako kdyby někdo zfilmoval povídku nějakého klasika a jindy zase máte pocit, že jste něco takového viděli o pár let později ve filmu (třeba v Gattace;)), je tu jako šafránu. Ale na televizní dílo je to dobré i po letech (psáno 2011), byť v tom hodnocení asi hraje zvláštní bonus pro všechny Čechy v podobě nenapodobitelného hlasu Mistra, pana Radovana Lukavského. Oslím můstkem od památky muže, u něhož budu navždy litovat, že jsem ho nemohl vidět hrát Hamleta, se můžu vydat k závěrečnému hodnocení, protože u toho chci mluvit o tom, že Krajní Meze jsou pro vás, pokud chcete vidět komorní příběhy variující klasické sci-fi a horrory (tvůrci totiž obvykle věděli, kde jsou jejich rozpočtové ergo vizuální možnosti, a když ne, odvolávali se na původní Outer Limits), u nichž se budete moci kochat hereckými výkony - však se podívejte, kdo všechno se tu objevil (a jak mladě tehdy vypadal:)). Výsledné hodnocení, kdy zprůměruju hodnocení od těch kultovek až po rutinérské a od prvních dvou minut předvídatelné příhody, dá tak na 70%, protože vyloženě urazit vás tu nemůže nic. ()

T2

Rozpočet $1,100,000 (na 1 epizódu, v 7 sezóne)║ Niekto sa tu chcel v polovici 90.rokov zviesť na fenomenálnom úspechu Aktov-X ale toto vyznie len ako laciná báchorka s nevydarenými trikmi a nezáživnými príbehmi, ktoré nemajú žiadnu šancu ničím výnimočným zaujať. Trošku ma prekvapuje vysoké percentuálne hodnotenie na stránke, že by som bol jeden z mála koho to nechytilo. /40%/ ()

DaViD´82

Twilight Zone(s) wannabe. Velká škoda je, že Krajní meze si takřka veškerý svůj potenciál vyplýtvaly hned v úvodní celovečerní epizodě, ve které zadaptovali dokonalou povídku "Písečníci" od G. R. R. Martina. Poté již následovali pouze klasické epizody, u nichž většinou nejlepším momentem byla nezapomenutelná znělka. Bohužel až příliš často platilo, že úvod před znělkou je výtečný a navnadí, po znělce následuje nudná půlhodina a až ke konci se to opět rozjede. Krajní meze měly hodně dobrých dílů, ovšem jen málo geniálních a nekonečné tucty těch průměrných. ()

monolog

Jeden z velmi mála dokonalých SF seriálů, kde by se dnešní filmaři z Hollywoodu měli učit. Na 40 minutách jsou v každém dílu rozehrána lidská dramata, která se mnohdy nepodaří ani na mnohem větším prostoru filmu. SF motivy jsou zde pouze prostředkem jak vyprávět příběhy lidí, nejde o přehnané triky ani zvyšování si něčího ega... Do hloubky propracované postavy, reálný vývoj jejich psychiky, třeskutá pointa, výborní herci a v neposlední řadě i povedený dabing. Žádné přehnané experimenty s megarychlým střihem, žádné podivné barevné filtry, civilní vzhled a reálné prostředí je příjemné a uklidňující. Některé díly končí špatně, některé dobře, některé jsou akční, jiné spíše přemýšlivé. Ve výsledku jde o vysoký nadprůměr a nejlepší filmovou SF povídkovou sbírku... ()

Zeck

Pro fanoušky sci-fi seriál snů, který má největší sílu v tom, že na sebe nijak nenavazuje a divák každých nových 44 minut zažíná neokoukaná "dobrodružství". Televizní rozpočet neumožňuje kdovíjak kvalitní efekty, ale přesto nemá divák pocit, že o něco přichází. Práce režie i herců je v rámci možností dovedená k dokonalosti a plusem jsou rozhodně i celkem zajímavá herecká jména v každém druhém díle. Problém vidím pouze v nevyrovnanosti celého seriálu, kdy jeden díl je natolik zajímavý, že by se z něho dal udělat celovečerák a hned ten následující je k posrání nudný a prázdný. Přesto je celý tento projekt super odreagovačkou, která vytrhuje z letargie seriálovou tvorbu 90. let. 70% ()

gudaulin

Krajní meze odbyl můj oblíbený uživatel Radek99, že jde o pouhý odvar kdysi tak kultovních Akt X. Tak jednoduché to ale není. S Akty X jsou Krajní meze zpřízněné pouze prostřednictvím žánru, jinak jdou vlastní cestou. Nespojuje je ani příběh, ani postavy, pouze sugestivní úvodní znělka navozující atmosféru tajemna, skvěle nadabovaná Lukavským. Každá epizoda představuje samostatný příběh ukončený pointou. Kamenem úrazu ale je, že všechny příběhy se dají označit mlhavým termínem fantastika, kde najdeme velké množství žánrů od sci-fi přes pohádku, fantasy, horor až po mysteriozní povídky. Zkrátka ne pokaždé se scénář může strefit do divákovy chutě. Pravověrný ctitel sci-fi asi bude poněkud dotčen vyloženě duchařským motivem, zkrátka nelze se zavděčit všem. Na seriálu se navíc vyřádil početný tým scénáristů, takže kvalita kolísá a zatímco u jiných projektů je od slibného začátku typická sestupná kvalita, tady je to vyloženě sázka do loterie. Slabý díl může obsahovat první série a silný může být v posledním ročníku. Do třetice pak Krajní meze přišly ještě před americkou seriálovou revolucí z přelomu tisíciletí, kdy se seriálové tvorbě výrazně navýšily rozpočty, takže z tohoto projektu často čiší zoufale laciné studiové provedení. Celkový dojem: 55 % ()

Kryšpín

Na tomhle seriálu se mi líbí, že když se začnu na něj dívat. Už od něj nedokážu odtrhnout oči. Ať se snažím sebevíc, vždy musím dokoukat do konce, protože nevím jak se bude díl dál a dál rozvíjet a hlavně s jakou pointou skončí. Nečekané zvraty nad kterými vám bude hlava stát všude kolem. ()

ScreamJay

Je až k nevíře, jak dlouho si Krajní meze dokázali udržet svůj vysoký standard. Běží už sedmá řada a u jiných seriálů tohle znamená pohřebiště času stráveného před obrazovkou, které vsází na pomalu se rozkládající mrtvoly v podobě návazností na první úspěšné řady či díly. Sice se již změnila kadence kulometu, ze kterého na nás tvůrci pálí svoje nápady z automatu na poloautomat, díky čemuž následuje vždy dobrý díl a pak hned dva horší. Ovšem právě tohle stojí za uznání, protože kdo by dokázal pořád a stále v dnešní přetechnizovaný době přinášet nové a nové neokoukané příběhy, aniž by se vyhnul podobnosti s některými již natočenými? Sedíte si u obrazovky, držíce svůj milovaný ovladač, hledíte na leckdy neuvěřitelnou zápletku, máte pocit jako by za váma seděl ufoun a do hlavy vám pumpoval šílený množství úchyláren, které se ovšem přetváří v jeden ucelený dojem. Leckdy se tu seriály dají shrnout jedním slovem, Třebas sračkou, debilárnou, vejplachovnou, svinstvem, kreteniádou. Takže když bych měl pokračovat tady v těchto ejakulečních termínech, použil bych slovo slintárna. Páč opravdu leckdy nehnutě koukáte na obrazovku a po tváři vám stéká slina údivu. (Upozorňuju, že závěr tohohle komentáře jest vhoden pouze pro osoby se silnější schopností udržet potravu v sobě........jen, neměl sem tohle upozornění dát na začátek?) ()

ClintEastwood

Naprosto kultovní mysteriózně hororový sci-fi seriál, který byl v 90. letech televizní jistotou a mě už tehdy zaujal mnohem víc, než třeba další klasika, Akta X. Jak už zde zmínili jiní - hodně tomuto dílu přidává na působivosti neskutečně charismatický hlas vypravěče Radovana Lukavského. Někdy bych dal rád opáčko. ()

CANNIBAL

Perfektní seriál, který je žánru Mysteriózní / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Drama / Thriller s mnohdy šokujícím koncem, anebo se závěrečnou zajímavou pointou. Navíc, opravdu slabých dílů je zde velice málo. Jednoduše musím dát jak se říká velkej 'palec nahoru'! Čemu je třeba se také vyhnout, jsou zase jako obvykle, debilní rekapitulační díly. No ale což, však to vyráběli Američani, takže k podivu to není a na celkové kráse to zas tolik neubírá. ()

Dan9K

Především druhá řada seriálu je naprostým skvostem. Každý díl je takovým malým sci-fi filmem a nikdy nevíte, jak který skončí, protože zhruba ve 30 % je konec správně tragický, ve 30 % nejednoznačný a pravý happy end je v tom zbytku, což bylo v době uvedení seriálu naprosto vyjímečné. Další řady neměly sice již tak kvalitní nápady, ale i tam se čas od času našly díly, na které člověk nikdy nezapomene. Problémem seriálu může být fakt, že prvních asi jedenáct dílů (snad až na ty úvodní dva) jsou vpravdě dementní (nejvíc asi White Light Fever a Dark Matters) a ta pravá kvalita začíná až dílem Quality of Mercy. První série obecně je taková nejhorší a člověk se přes to musí nějak probrat k té úplně nejlepší, k druhé. Díly jako Straight and Narrow, Trial by Fire, Inconstant Moon, The Deprogrammers a především The Light Brigade (dle mého nejlepší díl seriálu) by měly patřit do zlatého fondu sci-fi. Druhá série má taky rozhodně nejlepší hudbu. Hudba, která hraje ve vypjatých momentech dílů jako The Light Brigade a Inconstant Moon, je nezapomenutelná. Ale i v dalších sériích se najdou skvosty jako Tempests, A Special Edition, Tribunal, Glitch, A New Life nebo Abduction. Problém je, že divák si v průběhu sledování zvykne na všechny možné zvraty a tak nějak je očekává a už to nejsou takové šoky, jako v případě prvních dvou sérií. Z některých dílů mi pořád běhá mráz po zádech a pocit naprosté bezmoci z často tragických konců je trvalý. ()

Wacoslav1

Závada není na vašem přijímači. Nesnažte se srovnat obraz... No a dál už to znáte. Pevná konkurence pro Akta X. Pamatuji si jak kdysi na nově běželi oba tyto seriály a já hltal každej díl. Je pravda, že oba seriály mají leccos společného, ale pár dílů je tu fakt neopakovatelných a nezapomenutelných.75% ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young