Krajné medze - Season 4 (1998) (séria)

Návrat (S04E13)

(epizóda)

PKD

Tak tohle jest přesně ten typ dílu, který měl bez debat skončiti totálně depkoidně a rovnou s otevřeným koncem. Ne nutně o sezonu později (jak se to děje v jiných př.) pokračujícím. Nenápadný začátek, postupně však stoupající stupňovitě až k regulérnímu 98% SF/H kde jsou znáti takové vlivy jako Cronenberg či Carpenterova the Věc. Ještě 10min. před koncem jsem byl přesvědčen, že tomu napálím konečně plný počet a pak.......přišel závěr a já jsem si tak trochu zanadával, jak mě scénárista trochu oblbnul. No nic. I tak je to na 4.5 A bylo docela schízo viděti, S.Carterovou a otce Lydie Deetzové z Beetlejuice v takovémto SF/H. ;-) ()

maoc

Což o to, díl by to byl dobrý, ale scénář by nesměl příběh vést tak zoufale nevědecky a nepravděpodobně. Konec, tedy poslední věta komentáře čteného Radovanem Lukavským, je už jen třešničkou na dortu blbosti. A na to, abyste to poznali, nemusíte mít PhD. z biologie nebo molekulární genetiky. Toto zabilo jinak opravdu fajn příběh: házení termínů, aby divák měl pocit "science" (vstříkl si cizorodou DNA - a co jako? ono se jako může něco stát? A jaký mechanismus našeho těla to zařídí?), požírá to aminokyseliny (a kde by se na Venuši asi vzaly?), totálně nesmyslné praktiky karantény a dohledu - jasně, musí se uspořit na výpravě a hercích, ale až tak okaté, že za ním přijde Kate do izolace a pak je zase zpět mezi lidmi a trvale se k němu přestěhuje až později??!! A za ní v záběru stojí pracovník laborky v ochranném obleku?!!? Nenaplněný sňatek. Nevím, jak světský, ale církevní sňatek je naplněn až při svatební noci penetrací a bez ní je možné jej anulovat. Mimo jiné proto se ve středověku vystavovala prostěradla králů po svatební noci. Přitom gravidita s mutantem by byl pěkný sideplot. No a ten zmiňovaný konec... Spoustu živých organismů se klonuje (vegetativně se často rozmnožují rostliny, o primitivních živočiších, houbách a bezmála všech bakteriích ani nemluvě. Tak jak kudlazpudla že je to nepřirozené? To naopak vyšší organismy striktně vázané na rekombinaci genů při pohlavním rozmnožování jsou v menšině. Ani mitóza neznamená klonování. I tam dochází k mutacím, jen ne k rekombinaci genů mezi samčí a samičí buňkou. No nic. Jdu pachuť z nepovedeného dílu něčím zapít. PKD měl naprostou pravdu v tom, že našlápnuto bylo dobře. Kromě jím zmíněných vlivů je také jasně poznat odkaz na Vetřelce. Za mě škoda, ale je fakt, že jiným nemusí ta očividná pavědeckost tolik vadit a jsou schopni si The Joining (dovolím si použít až básnický překlad půjčený z rozmnožování hub - Spájení) užít mnohem víc než já. ()