Snímek vypráví o newyorském advokátovi Henrym Turnerovi, který má vše, co dělá muže v jistých kruzích úspěšným. Dobrou práci, peníze, krásnou manželku, odpovídající byt a nepříliš citlivé svědomí. Nečekaná tragédie však rázem všechno změní. Henry se stane náhodným terčem pouličního násilníka. Jen zázrakem nezemře, kulkou poškozený mozek se však zotavuje velmi obtížně. Muž je zprvu ochromen jak fyzicky, tak psychicky, a jen díky rehabilitační péči se mu podaří opustit brány sanatoria. Stane se z něj však docela jiný člověk a ztráta paměti mu umožní zkoumat svou dosavadní existenci jako život někoho třetího, se kterým kupodivu často nesouhlasí. Zatímco snobské okolí jeho změnu těžko přijímá, pro ženu a dcerku je "nový" Henry daleko přijatelnější. (oficiálny text distribútora)

corpsy

Film stojí a padá s Harrisonom Fordom. Jeho pokus o ,,dojímavý oscarový,, výkon, a celkom slušný. Nenáročné a príjemné sledovanie. ()

Lokutus

Sentiment, sentiment, sentiment, pouze příležitostně prokládaný horami nudy. Těžko říci jak by film vyzníval, kdyby producenti (dobře jim tak!!!!!!) na poslední chvíli neodmítli hudbu Georgese Deleurea. Každopádně za tento film by se všichni zúčastnění měli spíš stydět, než aby se jím ve svých filmografiích chlubili.. ()

kinderman

Nevýrazný film, v němž Ford dokázal jediné, a sice že není ani Hoffman (Rain Man), ani De Niro (Čas probuzení). Ve Státech, kde se každý soudí s každým a právník patří k nejnenáviděnějším povoláním, možná ve své době tahle vyprávěnka rezonovala, ale mě při posledním záběru napadla tatáž otázka, co na konci Nicholsova Absolventa: A co jako dělali dál? Paní Turnerová se vrátila ke zvedání telefonů v Harper´s Bazar? Fakt ale je, že vrátit se k Annette Beningové z rehabilitačního střediska bych se na místě titulního hrdiny nezdráhal, naopak, běžel bych jako o závod. ()

Juto

Je to také elegantné, také formálne také vymyslené, že som premýšľal o nad všetkým možným len nie nad týmto filmom. Som Sklamaní. 4/10 ()

Tyny

Myslete na Henryho patří mezi mé velmi oblíbené filmy. Jeden z důvodů je výkon Forda, který je maximálně skvělý. Neobyčejný příběh filmu a hudba. ()

Pavlínka9

Průměrný americký film se zajímavou myšlenkou.  Co byste dělali vy, kdybyste měli hodně peněz jako hlavní postava a mohli s tím dělat, že s tím nic nebudete dělat ? :D Zvláštní role pro Forda, Bening je kus - na tu se dá dívat v jakékoliv roli :) A taková životní situace, do které se kdykoliv kdokoliv může dostat. Jednou shlédnuto a již více není potřeba. ()

Antek

Utrpení bohatého Werthera. Dravý právník s tváří Harrisona Forda je postřelen, jeho mozek se zresetuje a on přichází na to, že chce žít jiný život než ten dosavadní. Naneštěstí pro  nás jako diváky nemá jeho volba  oporu v náhlém prozření, ale pouze v události a následcích, které nemůže nijak ovlivnit. Obvykle neřeším miscasty, ale v tomhle případě mi bylo Forda vyloženě líto – ve fázi žraločího právníka byl skvělý, když měl ale přepnout do dospělého člověka s čistou duší, narazil na své herecké limity. A rozhodně to není pěkný pohled. Ta bezradnost z něj totiž doslova sálá – a ne, tvůrčí záměr to nebyl. Podobně laděný příběh musí stavět na emocích - ty ale nepřicházejí. Těžko řešit existencionální otázky v prostředí exkluzivní adresy na horním Manhattanu v apartmánu o rozloze tří rodinných domů. Takto z pohledu Hollywoodu vypadá krize a skutečný život. Respektive si jej takto představoval tehdy třiadvacetiletý JJ Abrams. Buďme vděční za to, že časem dospěl. Jsou filmy, co s roky zrají. V tomto případě tomu tak skutečně není. Ten film možná počítá s tím, že jsme všichni jako hlavní hrdina: s kulkou v hlavě jsme přišli o některé funkce mozku.  Je mi líto. Nepřišli. ()

cab

Ohavne bezcitny pravnik (Harrison Ford) je nebezpecne postrelen, coz mu obraci zivot vzhuru nohama, protoze se znovu musi naucit chodit, cist, mluvit a vzpomenout na minulost, jez se mu po nestastne nehode cim dal vic nelibi, kdyz se detaily ze sveho zivotniho stylu doslycha ze sveho okoli. Typicky americka cesta vykoupeni a najiti perfektniho modeloveho rodinneho souziti podle doporucene osnovy. Zli a hrabivy lide nepatri do americke spolecnosti 60% ()

joker2

Příběh: Myslete na Henryho je filmem Mike Nicholse (Absolvent, Hlava XXII, Citová investice), kde si hlavní roli newyorského právníka zahrál produktivní Harrison Ford. Film vypráví příběh úspěšného advokáta, který vyhrává soudní spory i za cenu zamlčování důležitých důkazů. Společně se svou ženou Sarah, vynikající Annette Beningovou, mají spořádanou domácnost a dceru Rachel, která si se svým tatínkem příliš nerozumí. Úspěšná kariéra advokáta Henryho Turnera se ocitne v ohrožení, když se náhodou ocitne v přepadené trafice a je postřelen do krku a do hlavy. Ačkoli zranění hlavy samo o sobě by žádné vážné následky nemělo, poranění krční tepny způsobí nedostatečné okysličení mozku (anoxii) a Henry tak přichází o veškeré své vzpomínky. Navíc následkem zranění přichází o schopnost mluvit a nemůže chodit. Díky péči ošetřovatelů ve specializované rehabilitační klinice, kterou si jako bohatý advokát může dovolit, se znovu naučí mluvit a chodit. Paměť se mu však nevrátí a rovněž jeho osobnost je proměněná. Vrací se ke své ženě a dceři a snaží se s nimi znovu navázat kontakt. Rovněž se po čase vrací i do své kanceláře a začíná se znovu probírat svými starými případy. Právě tady zjišťuje, že svůj poslední případ, kdy zastupoval nemocnici proti klientovi Matthewsovi, vyhrál neoprávněně, protože zamlčel důležité svědectví jedné pacientky. Když se probírá věcmi své manželky, objeví milostné dopisy, které jí psal jeho nejlepší přítel, kolega z práce Bruce (nevýrazný Bruce Altman). Jeho minulý život se mu začíná líbit míň a míň. Nakonec zjistí, že sám měl poměr s kolegyní z práce Lindou (nádherná Rebecca Millerová), se kterou se pravidelně stýkali v hotelu Ritz Carlton. Rozhodne se odejít z práce, předá důležitý důkaz rodině Matthewsových, vrátí se ke své ženě a odvede svou dcerku ze školy, kde se jí nelíbí. Vývoj příběhu: Film má tradiční strukturu (expozice, kolize, katarze), kdy se na začátku seznamujeme s hrdinou a vedlejšími postavami (rodina - žena a dcera, spolupracovníci - Bruce, Linda, sekretářka a šéf, sluhové - posluhovačka, lift-boy a portýr a další). Dále dochází ke kolizi, kdy je Henry postřelen a všichni včetně jeho se musí vyrovnávat s novou situací (objevují se nové postavy - ošetřovatelé Raymond a Melissa). Na konci dochází ke katarzi, kdy Henry opouští práci a vrací se ke své rodině. Vzdává se tím svého workoholismu ve prospěch vyšších hodnot, ačkoli vůbec neřeší otázku, z čeho budou žít. Vývoj postav: Postavy ve filmu neprocházejí žádným psychologickým vývojem, s čestnou výjimkou Henryho, a vytvářejí mu tak vlastně pouhou kulisu, ve které se Henry pohybuje. Dokonce i jeho žena, u které se náznak vývoje objeví ("nebudeme mít peníze a budeme muset úplně změnit svůj život") tuto myšlenku na změnu na radu své kamarádky ihned opouští a chová se navenek, jako by se nic nestalo. Nejsympatičtější a nejplastičtější postavou je postava ošetřovatele Bradleyho (úžasný Afroameričan Bill Nunn), který svou přítomností dokáže vždy pobavit a vyvolat na tváři úsměv. Jedná se navíc o člověka s minulostí, který musel kvůli zranění kolene opustit slibnou kariéru hráče amerického fotbalu a začal se věnovat fyzioterapii. Nikdy však dle jeho vyjádření svého rozhodnutí nelitoval. V epizodní roli doktora se objevuje vynikající herec .... Minulost a budoucnost: Ačkoli závěr filmu může na někoho působit dojmem happy endu, jedná se podle mého spíše o otevřený konec. Ukazuje rozhodnutí Henryho trávit více času s rodinou, ale nenaznačuje, jak budou tento čas trávit. I když jistý náznak zde je ve chvíli, kdy se Henry svěřuje své ženě, že se mu nelíbí jeho oblečení a že mu nechutnají vejce a biftek :). Jinak se příběh odehrává ve svém čase, jako by bez minulosti a bez budoucnosti. Z minulosti se dozvíme jen jak se Henry seznámil se svou ženou, že měl ještě další případy (k těm je mu ale odepřen přístup) a že měl poměr s Lindou, což je pro plastické vylíčení hrdiny poněkud málo. Scénáristické nedostatky: Film vykazuje i jisté scénáristické nedostatky - pachatel (John Leguziamo), který přepadne trafiku střílí bez váhání, i když se Henry nebrání. Chce po Henrym peníze, ale když překračuje jeho nehybné tělo, tak nešáhne po peněžence a uteče pryč. Navíc není ani dopaden, ačkoli trafikant vyvázl bez poskvrny a mohl tudíž podat policii poměrně přesný popis, protože zloděj neměl na obličeji žádnou masku ani punčochu. V starém řeckém dramatu se pro takovéto případy používal pojem "Deus ex machina", kdy to byly právě Bohové, kdo zasahovali do osudů postav, mnohdy bez jakékoli hlubší souvislosti. Dnes Bohy ve filmech nahrazuje nevysvětlitelná souhra náhod a tato většinou ovlivní zásadně osud postav. Další nedomyšleností je to, že se Henry velice obtížně naučí přečíst větu "to je má matka", ale nedělá mu problémy prohrabávat se tlustými právnickými spisy a objevovat v nich ukryté dokumenty, které naprosto vyvrací jeho obhajobu. Tuto obhajobu si navíc nemohl pamatovat. Otázka proč po požití vajec s notnou dávkou tobasca pronese jako první slovo po několikatýdenním mlčení "Ritz" je rovněž záhadou (má to být odpověď na otázku ošetřovatele "bydlel jsi někdy v hotelu?"). V závěru se to snaží režisér vysvětlit tím, že se v tomto hotelu stýkal se svojí milenkou, ale jak dobře víme, nemohl si toto vůbec pamatovat :). Otázkou tedy zůstává, kde se toto slovo naučil. Hodnocení a kontext: Uvědomuji si, že natáčet filmy o amnézii je vždy obtížné a může v nich často docházet k nesouladům. Přesto nemohu tento film hodnotit jinak než jako průměrný a dávám mu tři hvězdičky. Důvodem pro kladné hodnocení jsou výborné herecké výkony obou hlavních představitelů a pro mě atraktivní prostředí newyorkských advokátů. Rovněž jednu hvězdičku si zaslouží skvělá postava ošetřovatele. Naopak tento film shazuje plochost postav, až příliš očekávatelný vývoj děje a nepříliš dobře využité téma změny osobnosti následkem úrazu. Toto téma bylo například dobře zpracováno v Přeletu přes kukaččí hnízdo (po lobotomii se hrdina stává apatickým), Moucha (po zkřížení s mouchou hrdina získává její schopnosti), Mluv s ní (po nehodě je hrdinka v komatu), Lid versus Larry Flint (po postřelení atentátníkem je hrdina upoután na vozíček), Farinneli il Castrato (po vykastrování se hrdina stává operním pěvcem), Hanibal (uřezání obličeje), Forrest Gump (ztráta nohou), Láska je kurva (automobilová bouračka), Crash - nikoli oskarový z roku 2004, ale od Cronenberga z roku 1996 (po přežité bouračce nacházejí hrdinové v bouračkách zalíbení), eXistenZ (po implantaci herní konzole začíná hrdina pochybovat o realitě), Matrix (po vytažení Nea do reality se z hackera stává bojovník), Memento (po úrazu do hlavy ztrácí hrdina dlouhodobou paměť) a další. V některých uvedených případech se nejednalo o nehodu (Přelet, Farinneli, eXistenZ, Matrix), ale o cílený zásah někoho jiného. V jiných zase tento zásah do fyzické integrity teprve postavu poprvé představil (Láska je kurva, Hannibal, Crash, Memento), takže jakkoli mohla být postava před tím jiná, my se to můžeme pouze domýšlet. Úvaha: S trochou nadsázky můžeme konstatovat, že v životě každého hrdiny je nějaká významná událost, která jej vrhla na dráhu hrdiny. Většinou se jedná o nehodu, která postihla jej nebo jeho blízké. Událost, kvůli které se musel rozhodnout, za co dále bojovat. Zda zaměřit své úsilí jiným směrem nebo zda dále pokračovat ve svém "starém životě" s novým handicapem. Často tento rozpor řeší tím, že se stává maskovaným hrdinou. Nedává tím v ohrožení to, co dosud vybudoval, zároveň je však jeho život obohacen o nový aspekt. V případě maskovaných hrdinů je odhalení jejich pravé identity vždy ohrožením hodnot, kterých si cení (rodina, práce, přátelé). Málokterý maskovaný hrdina nemá svou tajnou identitu - pak jeho maska ztrácí smysl. Jako by maska znamenala strach z toho, že zvolená cesta může být i nebezpečná. Jako by maska znamenala onu únikovou cestu, onu možnost jít tzv. od válu. Jakoby maska znamenala možnost uchovat si svou vlastní tvář. Jedná se o film, který neurazí, pokud od něj nebudeme očekávat žádnou hloubku, ale příjemné pobavení se v nedělním odpoledni. Poznámka: Je jistě zvláštní, že ve výčtu jsou tři filmy Davida Cronenberga (Moucha, Crash, eXistenZ) a dva filmy Miloše Formana (Přelet, Larry Flint) .... () (menej) (viac)