Noční přízraky

• Kanada Night Visions
Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi
Kanada / USA, (2001–2002), 9 h 19 min (Minutáž: 43 min)

Tvorcovia:

Dan Angel, Billy Brown

Predloha:

R. Chetwynd-Hayes (poviedka)

Henry Rollins (sprievodca), Aidan Quinn, Marla Sokoloff, Emily Holmes, Michael Hogan, John Finn, Chiara Zanni, Jane Adams, Mark Hildreth, Cary Elwes (viac)

Třináctidílný seriál po šedesáti minutách obsahující vždy dva příběhy nás zavede do hlubin lidské duše a do světa mysteriozních příběhů. (Terva)

damienomen

Krátke hororové poviedky s takmer vždy prekvapujucim koncom.Najlepšie časti-POHLED OKNEM{pre mna osobne najlepší príbeh z šokujucim koncom},Hořká sklizen{mladý kluk zaviní nehodu,pri ktorej príde starec o ruky...aká bude starcova pomsta?},Sousedská hlídka{do pokojnej štvrte sa nastahuje prepustený pedifil,ako sa budu bránit slušný obyvatelia?},Zastávka{parta mladých "zazobancov"zastavý u odpočívadla a urazí "somrákov",ich pomsta bude krutá.......} ()

Mr.Apache

Tady se zase jednou ukazuje, jak moc je šedesát let starý Serlingův seriál Twilight Zone nepřekonatelná záležitost. Night Visions z roku 2001 totiž působí jako velice chudý nevlastní příbuzný Zóny soumraku. Velice chudý úplně po všech stránkách - scénáře, režie, efekty... Vstupy Henryho Rollinse jsou na rozdíl od těch Serlingových vyloženě směšné, jako by šel Henry zrovna kolem a tvůrci ho přesvědčili, aby jim do kamery narychlo oddeklamoval několik nepodstatných vět, což pak nastříhali do úvodů a závěrů každé epizody. Jediné, co jakž takž snese srovnání s geniální Zónou, jsou herci. Sešla se tady docela slušná osádka z 90. let (Lou Diamond Philips, Michael Rapaport, Sherylin Fenn, Bridget Fonda, Luke Perry, Amanda Plummer, Thora Birch) a navrch ještě Malcolm McDowell. Ale s Twilight Zone nesrovnávám jen tak pro nic za nic. Night Visions je totiž v podstatě přiznanou horrorovou variací Zóny, což musí být po epizodě The Maze jasné úplně každému, kdo viděl alespoň pilotní díl TZ "Where Is Everybody?". Tuto větičku zde Thora Birch (známá z Americké krásy) pronese pro jistotu nejméně čtyřikrát. A aby bylo úplně jasno, vzápětí potká chlápka, jenž jí sdělí, že teď, když svět skončil, má konečně dost času přečíst si všechny knihy, na které předtím neměl čas. Což TZ znalým netřeba vůbec vysvětlovat. Dobrá tedy. Nemám problém přistoupit na tuhle hru. Ostatně, všemožných remaků, rebootů a revivalů měla Zóna soumraku dodnes více než dost, tak proč ne Night Visions. A musím říct, že hned první epizoda, kterou jsem zhlédl (v ostatních komentářích vysoce chválená A View Through the Window), je opravdu lahůdka. Problém je, že nastavuje laťku tak vysoko, že se ji už žádné další epizodě nepodaří překonat. Jejím kvalitám se přibliží ještě slušně strašidelná Now He's Coming Up the Stairs s Lukem Perrym, a možná i Patterns, která má nápad, za který by se nemuseli stydět ani Serling a spol. (a Malcolma McDowella v hlavní roli). Problémem obou těchto epizod je však jejich poměrná předvídatelnost (v "Now He's Coming Up the Stairs" ovšem slušně zakamuflovaná). A to je další věc, v níž Night Visions oproti Twilight Zone žalostně selhávají: Drtivá většina slavných epizod TZ je totiž totálně nepředvídatelná. Estetickou stránku věci pak nemá smysl srovnávat už vůbec. V ní totiž TZ nemá už šedesát let žádnou konkurenci. A zbývající epizody Night Visions? Když si je nepustíte, nepřijdete vůbec o nic, co byste neviděli někde jinde, jen mnohem lépe a nápaditěji. A nic s tím neudělají ani kdysi dávno tak nadějní režiséři jako Tobe Hooper (Texas Chain Saw Massacre) nebo Joe Dante (Gremlins). Je to ale škoda. Přes jeho okatou vizuální chudobu jsem tomuhle seriálu dost fandil. A být všechny epizody na úrovni oněch tří výše zvýrazněných, neváhal bych ho hodnotit podstatně (!) lépe. ()

E´Tonno

Mysteriózny seriál, ktorého kvalita jednotlivých dielov je zväčša priemerná. Epizódy na seba nenadväzujú, čo je pre mňa dobre, nakoľko som dvojdiely 2, 8 a 13 zatiaľ nezohnal. Henry Rollins ako uvádzač to príjemne osviežuje a aj tých pár viet, čo zo seba dostane, zaujme. Najviac ma oslovili diely Pohled oknem, Když padne strom..., PejsánkovéObjekt nenávisti a Tma. ()

Han22

Tyhlety seriály mám hodně rád, ale Noční přízraky jsou zatím průměr až podprůměr, většině dílů chybí nějaké to nadpřirozeno, dobrý nápad a převažuje rodinná nuda. Hodnocení po 16 dílech (3-4 nesehnáno): EDIT: Dokoukáno. 1. Seznam pasažérů - vyšetřovatel leteckých nehod vyšetřuje pád letadla a najde ruku, která k ničemu nepatří. Nudné se zajímavou pointou ala Nezvatný osud - 2/5. 2. Bokor - na pitevnu přivezou tělo voodoo šamana a při pitvě zničí znak, který ho měl udržet mrtvého. Hororové s pár mrtvolama a překvapivými zvraty - 4/5. 5. Pohled oknem - vojáci v poušti narazí na výřez z jiného času s farmářskou rodinkou bez otce. Osamělý voják si rodinku zamiluje a přemýšlí, jak se za nimi dostat. Neskutečně brutální finále a pointa a nejlepší díl seriálu - 5/5. 6. Ticho prosím - nervní mladý muž unavený z rambajzu velkoměsta vyrazí do divočiny, ale naráží na otravného zálesáka. A je jasné, že jeden z nich je "víkendový" vrah, který řádí v okolí. Skvělé herecké výkony a celkem napínavé - 4/5. 7. A teď už jde po schodech - psychiatr má zvláštní dar přejmout od pacientů jakoukoliv psychickou nemoc a zbavit se ji. Bude to stačit na noční můru malého kluka, kterého pronásleduje vize mrtvého člověka? Perfektní finále a hrůzstrašný "monolog" malého kluka - 4/5. 8. Ojetý vůz - Nespokojená mladá žena v domácnosti si koupí auto, ve kterém zemřela žena a její duch se ji zjevuje. Rodinná nuda bez slušné pointy - 2/5. 9. Zastávka - Skupina rozmazlených teenagerů narazí na skupinku divoce žijících mladých lidí a postupně jeden po druhým mizí. Nepovedený pokus o survival horor absolutně bez napětí - 3/5. 10. Posmrtný život - Mrtvý muž na pohřbu oživne a vzpomíná si na pobyt v nebi. Chce se tam nejen vrátit, ale vzít i svoji dceru. Zoufalá nuda s tunou katolických blábolů - 1/5. 11. Když spadne strom - trojice mladých lidí umírá v jezeře v autě, ale protože o smrti nikdo neví, žijí dále - dokud jejich těla někdo neobjeví. Skvělý námět a smutné finále - 4/5. 12. Obyvytelka - rozvedená mladá žena má pocit, že v jejím domě někdo bydlí, ale nikdo ji nebere vážně. Opět zoufalá nuda marně se snažící vytěžit z ohraného námětu něco zajímavého a pointa to staví úplně na hlavu - 1/5. 13. Shledání - válečný hrdina ze Zálivu se shledává se svými kamarády z války, které zachránil. Nebo je to jinak? Lacině působící díl - 2/5. 14. Sousedská hlídka - co udělají tři rodiny s malými holčičkami, když se jim do domu přistěhuje usvědčený pedofil? Klasický námět o slušných lidem měnících se v monstra, ale výborně natočený s dobrou pointou - 4/5. 15. Hořská sklizeň - díky klukovině přijde starý farmář o obě ruce. Jaká bude jeho pomsta? Napětí výborné, pointa ovšem docela slabá - 3/5. 16. Můj takzvaný život a smrt - Mladá puberťačka nesnáší svoji rodinu a svoji fantazii upíná k chlápkovi, který jim opravuje dům - a který je duch. Opět trochu nuda, ale pointu jsem nečekal a docela tomu pomohla - 3/5. 17. Pejsánkové - mladý kytarista jde před umlácením na ulici zachráněn ženou a jejími dvěma psy, který ho veme domů. Ukáže se, že cesta ven nebude tak snadná - výborná variace na Misery s vynikající psychopatkou - 4/5. 18. Klidný život - Spokojená žena v domácnosti zažívá střetnutí s lidmi, kteří ji chtějí někam odvléct - opět rodinná nuda se slabou pointou - 2/5. 19. Loutka nenávisti - jak to dopadne když je normální spokojený muž proklet a všichni kolem něj ho nenávidí? Výborný základ, ovšem celou tu zápletku s knihou jsem moc nepochopil a tu pointu taky ne - 3/5. 20. Tma - mladým muž zdědí krásné sídlo plné světel. Jakmile se nějaké světlo vypne, začnou ožívat vražedné stíny. Brutální hororový díl, jeden z nejlepších - 5/5. 21. Bludiště - mladá dívka odmítá navazování přátelství a dává přednost samotě. Čistě náhodou se dostává do ne tak daleké budoucnosti, kde zůstává jedním z posledních přeživších lidí - vynikající sci-fi díl a opět jeden z těch nejlepších - 5/5. 22. Harmonie - mladík se dostává do městečka, kde je zakázaná hudba a lidi dělají cokoliv, aby zákaz dodrželi. Vykrádačka Footloose s předvídatelným dějem i pointou - 2/5. 23. Náklad - skupinka utenčenců je čímsi zabíjena v nákladovém prostoru na lodi a mladý důstojník jim chce pomoci. Slušná atmosféra, zajímavá pointa - 4/5. 24. Proměna - mladá dívka s rozštěpenou osobností se vydává do své mysli zničit ostatní já, co vytvořila. Psychedelická fantasmagorie, která spíše nudí - 2/5. 25. Vzorce - psychiatr vyslýchá pacienta, který trpí mnoha nutkáními a musí je dělat, aby udržel chod světa v pořádku. Skvělý výkon Malcolma McDowella táhne díl k předvídatelnému, ale výbornému závěru - 5/5. 26. Hlasy - mladá hluchá žena slyší díky implantátu myšlenky vraha, který ji pronásleduje. Klasický námět, průměrné zpracování - 3/5. () (menej) (viac)

JASON_X

Z téhle slušné horrorové série s komentáři Henryho Rollinse, sledované kdysi s cz dabingem v TV, mi nezapomenutelně utkvěl v paměti pátý díl "A View Through the Window" s Billem Pullmanem. Přiznám se, že tak šokující zamrazení, které mnou projelo ke konci příběhu, jsem od té doby u žádného horroru už nezažil a dlouho předtím také ne. ()

• Natáčení probíhalo v kanadském městě Vancouver. (Terva)