Film ke 4. výročí SNP: Mladý lékař a skupina zraněných se skrývají v podzemním úkrytu a jsou osvobozeni sovětskými vojáky. Krátce po dokončení filmu odešel režisér František Čáp do zahraničí, točil pak hlavně v Jugoslávii. Autor námětu Leopold Lahola působil do konce 40. Let v Německu, na Slovensko se vrátil jen nakrátko, aby tam natočil Sladký čas Kalimagdory (1968). Při filmování spolupracovala vojenská posádka z Popradu a Velkých Hág a občané ze Štrby. (oficiálny text distribútora)

zette

Film o hrstce zranenych partyzanu ve slovenskych horach. Vyborna atmosfera, kdy zima doslova tloukla na okna meho bytu - slunecny zarijovy den:-). Velmi ocenuji take vykresleni jednotlivych postav. Mozna by filmu sluselo vice akce a napeti, pak take prirozenejsi chovani nemeckych vojaku, coz vsak vzhledem k roku nataceni se da pochopit. ()

mira007

Skupinka lazarových partizánů se ukryje v zemjance v horách načež finále je, že je najdou Němci a oni statečně bojují. " jak můžu střílet těmahle rukama?" ptá se bezruký, " já mám ruky, ty máš oči" odpoví slepej - pro mne nejsilnější scéna jinak patetického ideologicky relativně mírně zabarveného filmu s tématem slovenského národního povstání. Nejvíce fascinující věc je, že je to točené jen tři roky po válce, ale jako filmový zážitek je to moc obstarožní bez nějaké přidané hodnoty. ()

Rattlehead

K tomuto dílu jsem se dostal úplnou náhodou, když mi jej nabídl YouTube. Byla to šťastná náhoda, protože se jedná o velmi solidní snímek. Valná část se odehrává v zasněžených lesích, což mu dodává tu správnou "drsnost". Františka Čápa považuji za jednoho z našich nejlepších režisérů čtyřicátých let. Viděl jsem i některé jeho zahraniční filmy a i ty hodnotím vysoko. Myslím, že naše televize a firmy vydávající DVD tomuto režisérovi ještě hodně dluží. Závěrem chci říci, že pozitivní zobrazení Rudé armády není v mém úhlu pohledu žádná propaganda, ale věc zdravého rozumu. Vždyť nás proboha osvobodili od hitlerovců! Vysvětlovat to ale v dnešní době, kdy lidé volí na post starostů různé uprchlé chovance ústavů či smažky, je samozřejmě složitější, než by se jeden nadál... ()

Kragujevac

Velmi pěkný dobrodružno-válečný film o slovenských partyzánech. Hodně se mi líbilo že každá postava zde dostala nějaký prostor a mohla se rozvíjet až do konce. Bitvy moc hezky udělané a akce zde skutečně nechybí. Film se akorát nevyhne pár nesmyslným chybám, ale pro mě celkem velmi milé překvapení. Spolu s Vlčími dírami se jedná o naprostou špičku partyzánského a slovenského válečného filmu. ()

GIK

Tři roky po konci hrůzné a tragické 2. sv. války, lidi by patrně chtěli zapomenout, ale filmaři rádi a s nadšením tuto děsivou událost znovu a znovu oživují, alespoň na plátnech kin. Tak prý slovenský lid povstal proti německým votrelcom. Patetický úvod, že patetičtější už jsem dlouho neviděl. V úvodních titulcích čteme, že film je nakrúcaný podle skutečné události. Patetický recitátor nám to ještě znovu připomene – zde by se měla rozblikat kontrolka každého soudného diváka. Laureát Stalinovy ceny je slepý jak patrona, nejdřív střílí do hlíny a pak by chtěl střílet po dievočce. Proč na ní ten tupoun míří, když se s ní z metru baví?? Stalinův kamarád drmolí furt rusky, proč u toho nejsou alespoň slovenské titulky? Hrdinní partyzáni v ledové fujavici bez rukavic, beranici jen lehce nasazenou, aby jim jí větrák ve studiu nesfouknul, uši venku. Dievočka si v mrazu -20 °C a vánici svléká kabát, aby přikryla raněného. Při pobytu zraněných v komfortní zemliance s vytápěním a umělým osvětlením (chybí už jen vířivka) se o dobrou náladu stará Deyl. Němci střílí na slepo po asi celých slovenských horách. Když dělostřelecký granát vybuchne těsně u chaty a vyrazí dveře, tak prohlásí: „No, alespoň nemusíme štípat dříví.“ Když se frekvence výbuchů zněkolikanásobí, tak se oči sovětských znalců rozzáří nadšením: KAŤŮŮŮŠA. A propuká nefalšovaná veselice. ()

• Film bol natáčaný v Nízkych a Vysokých Tatrách, u některých scén je však patrné, že pohoří v pozadí jsou pouze kulisy. (dyfur)
  • Keďže sa film venuje partizánskym bojom, účastník partizánskeho odboja Leopold Lahola prispel k dielu ako odborný poradca. Neskôr sa však pre nezhody ohľadom scenára a filmového spracovania vzdal spolupráce. (Biopler)
  • Štáb filmu zanechal po nakrúcaní v Bratislave batériovú aparatúru, zvukový systém Tobis Klangfilm a osvetľovací park. (Biopler)