Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

yarca

Mezi mnou a tímhle děsem je naštěstí už milosrdná řeka zapomnění..nicméně dodneška mám osypky,kdykoli si vzpomenu na tu příšernou holčičku,která by natrhla prd*** všem strašidelným dětem ze současných hororů!!!-fakt královna všech holčiček z bezvýrazným obličejem - chápu,že to byl asi záměr,ale ve mě to zanechalo děsivé vzpomínky a touhu,aby mý ubohý děti nemusely na nic podobného upřít svůj nevinný zrak ;-)))!!! ()

Mr.Apache odpad!

Příšerný sovětský kudrnáč Elektronek a jeho neméně úděsná slovenská kolegyně Majka z Gurunu jsou důkazem, že protřelí přisluhovači režimu chtěli národu zhnusit fantastiku opravdu poctivě, a správně s tím začínali už od dětského publika, jež se podobnému znásilňování nemohlo bránit. Hodit tato rudá monstra nekompromisně do odpadu, je dnes asi jediná možnost, jak to po těch 30. letech za všechny nebohé oběti zrůdného bolševického SKY FY těm vykukům z redakcie pre deti a mládež vrátit. ()

LadyPupu

Slovenskej Skyfall a koukám, že u něj zrovna moc oslavnejch komentářů není. Mám za sebou všech 13 dílů (téměř v kuse). No, masakr to byl. Mně se to tedy moc nelíbilo už jako dítěti, asi i proto, že ta holka vypadala, jak když si odskočila z Hellraisera. A teď po letech mě to taky moc neoslnilo, ačkoliv ohňostroje, co jí lítaly z hlavy, byly zářivější než u nás na Silvestra. Ale nezaujatě musím uznat, že tu byly i horší díla. A tady je nadabovanej Suchánek. Takže za tři. Ať mě Majka nestáhne s sebou na Gurun. ()

Tiiso

Odvážný pokus o vážný sci-fi příběh, který z větší části zůstal pouze pokusem. Nevěřím totiž, že by jakýkoliv tvůrce ať filmový či televizní vyrobil produkt, který by byl poplatný jen v určité době a on by do něj nevkládal nějaké větší ambice. Na tento seriál je třeba nahlížet z více pohledů, jinak ho nelze objektivně zhodnotit. Je jednoduché říci, v té době když jsem ho sledoval byl zážitek z něho výborný a tak je seriál dobře zrealizován. Je to sice velké pokušení a také mu často propadám, ale snažím se tomu odolat. Takže, vraťme se do roku 1978. Pod vlivem zahraniční televizní tvorby, produkující sci-fi zápletky jako na běžícím páse, českoslovenští televizní pracovníci nezůstali pozadu a vymysleli svůj vlastní příběh. Měli svou vlastní představu co se dětem bude, nebo co by se mělo líbit, a nekompromisně ho přenesli do třinácti půlhodinek. Když srovnám své zážitky, tak díky absenci kvalitní konkurence televizních seriálů, připadal mě svět Majky z Gurunu, sledovaný v dětství jako dobrý silný příběh. Což se nepotvrdilo o několik desítek let později v opakované projekci. Děj je natahovaný, často vyplňovaný ničím. Dětské dialogy kolísají v kvalitě nahou a dolů. Ztvárnění je veskrze socialistické a často amatérské. Takže z dnešního pohledu dospělého člověka není celkem co hodnotit, protože ani příběh nemá nějakou vážnou hlubokou myšlenku. Ale ještě si kladu otázku. Co na tento počin říkají dnešní děti? ()

OJan

Nepatřím do té generace, která považuje tento seriál jako legendární počin z dob jejich dětství. Ovšem já jsem otevřen čemukoliv a když jsem od generace, jež tento seriál považuje za klenot, slyšel, jaká je škoda, že jsem to ještě neviděl, tak mi to nedalo a musel jsem se podívat. Jestli to je legendární počin nemohu posoudit, ale musím říct, že dobré to určitě je a velmi mě to bavilo. Seriál, který je vyprávěn s takovou dětskou naivností jsem již dlouho neviděl, ale není to na škodu, když tam povětšinou vystupují právě dětské postavy. Navíc, kdo kdy netoužil také znát nějakou takovou návštěvu z vesmíru jako je Majka. Dobrý pocit ze seriálu navíc ještě umocňují vtipné hlášky. Pět hvězd jsem nedal ne proto, že by se mi nepozdávaly triky, z nichž mnohé sice již podlehly zubu času, ale na tu dobu, kdy počítačové triky teprve začínaly, jsou obstojné. Pět hvězd jsem nedal proto, že po skvělých prvních pěti epizodách přišlo zhoršení, jako by scénáristům došly nápady. Naštěstí se to od deváté epizody zase začalo ubírat tím správným směrem. A poslední epizoda ve mně vzbudila hodně emocí a trochu mě mrzí, že druhá série už nikdy nevznikla a už asi ani nevznikne, protože ten otevřený konec se k tomu vyloženě nabízí. |75%|, (počet zhlédnutých epizod: 13) ()

• Zuzana Pravňanská predstaviteľka Majky z Gurunu sa dnes živí ako vodička električky v Bratislave. K tomuto povolaniu sa dostala vďaka svojmu partnerovi, ktorý je vodičom autobusu. Život sa však s bývalou hviezdou nemaznal. Skrachovalo jej manželstvo, ďalší partner zomrel na infarkt a živila sa brigádami. (belinko)
  • Seriál sa nerobil v koprodukcii a bol naň menší rozpočet, takže všeličo sa robilo doslova na kolene. Uvádzala ho bratislavská Hlavná redakcia vysielania pre deti a mládež. Slovenská televízia si v Zlíne a v Prahe objednávala trikové štúdiá, všetko si financovala aj produkovala sama. Slávnostná premiéra sa konala v bratislavskom Filmovom klube na Špitálskej ulici na jeseň roku 1978 a na vtedajšie pomery bola mimoriadne okázalá. (Raccoon.city)
  • Nakrúcanie začalo koncom februára 1977 a trvalo 104 filmovacích dní. (Raccoon.city)