Zločinné úmysly

• Česko Zákon a pořádek: Zločinné úmysly (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2001–2011), 140 h 13 min (Minutáž: 42–46 min)

Tvorcovia:

Dick Wolf, Rene Balcer

Kathryn Erbe, Vincent D'Onofrio, Jamey Sheridan, Courtney B. Vance, Eric Bogosian, Tomas Arana, Chris Noth, Jeff Goldblum, Jay O. Sanders, Waleed Zuaiter (viac)

Newyorské policejní oddělení se zabývá šetřením těch nejzávažnějších a nejsložitějších případů ve městě. Tým bezchybných vyšetřovatelů vede excentrický detektiv Robert Goren, jenž má neuvěřitelný dar odhalit s logikou sobě vlastní skryté okolnosti i toho nejzapeklitějšího případu. Při složitém řešení nejtěžších zločinů mu pomáhá detektiv Alexandra Eamesová a u soudu má hlavní slovo jejich kolega, státní zástupce Ron Carver. Originální náměty, sympatičtí detektivové a špetka ironie je nejlepším kořením tohoto výjimečného seriálového počinu. (oficiálny text distribútora)

Allien.9

"Zákon a pořádek" má mnoho různých verzí, ve kterých se vyřešily desítky nejrůznějších případů a vystřídalo se zde mnoho týmů... Ale já osobně mám nejraději "Zákon a pořádek: Zločinné úmysly". Nejsou sice první, nejsou ani nejoriginálnější, ale miluji dvojici Vincent D'Onofrio a Kathryn Erbe. Oba jsou velice sympatičtí a líbí se mi styl, jakým řeší své případy. Proto mě moc mrzelo, když se začali střídat s druhou dvojicí (Chris Noth a Annabella Sciorra), kteří jsou mi naopak vyloženě nesympatičtí. Existují stovky kriminálních seriálů, ale myslím si, že "Zákon a pořádek" patří svou kvalitou mezi ty nejlepší... ()

Gemini

Dick Wolf prostě umí. Pokud nejste zrovna nadšení z úžasných spektrografů, elektronových mikroskopů a pozitronových kanónů či kýho výra, budete si s poctivou detektivní prací hrdinů jeho seriálů dobře rozumět. V případě tohoto spin-offu od Wolfa, který skutečně umí péct léty prověřené a stále křupavé případy a také příběhy, našel v jistém ohledu cosi víc než čím mohl obdařit své ostatní "děti". Tím něčím, respektive někým, je Vincent D'Onofrio, jehož podání detektiva Roberta Gorena je něco úžasného. Nevěřil jsem tomu, ale skutečně je to tak. Jeho výraz dává některým dílům takovou tečku, že nejde nevidět i druhou stranu celé té věci sloužící především k zábavě diváka - život vyšetřovatele a to jak ho jeho práce leckdy krutě zasahuje. Je s podivem, že takový výkon zůstává při udělování různých "prestižních" cen nepovšimnut, možná je to přímo křivda panu herci. Kdy jsem viděl něco takového...ano, jistě, Prvotní Strach a Ed Norton. Tato dvě díla mají společnou i ne zrovna sympatickou hlavní hrdinku a tak vůbec to, že kromě famózního výkonu jednoho herce přinášejí přinejlepším nadprůměrný zážitek. Ke Zločinným Úmyslům zkrátka nemám žádný vztah, jen se klaním před Vincentem Gorenem, za kterého je čtvrtá hvězda, i když seriál jako celek vytrvale osciluje kolem 70%. Ale na druhou stranu, který detektivní seriál se takhle dá hodnotit i v deváté sezóně? BTW Chris Noth a Jeff Goldblum jsou sice kvalitní, ale na D'Onofria zkrátka nemají, ten se ve Zločinných Úmyslech opravdu našel. ()

woody

Musím přiznat,že tenhle seriál mě uchvátil.Ani ne tak pro neotřepané zápletky, zajímavé pointy ale pro dokonalého hlavního vyšetřovatele. Tím je det. Robert Goren!Opět dokonalý charakter Dicka Wolfa geniálně zahraný Vincentem D'Onofriem.Jeho jsem znal hlavně jako obtloustlého mladíka(taky proto přibral 32 kg) z Kubrickova FMJ a švába z MiB.Ale to co to předvádí zde se nesměle vyrovná Columbovi nebo Barnebymu. Když zpameti cituje z Bible nepůsobí to vůbec trapně jako u jiných(citování Shakespeara v CSI je jak pěst na oko). Nespoléhá se na žádné zběsilé hledání důkazů, ale hlavně na vrahovu psychiku.Během několika okamžiků si všimne jeho Achylovy paty a od toho se pak vše odvíjí.Málokdy dá najevo city(radost, zklamání nebo zlost jsem u něho nacházel marně) ovšem stále nepůsobí nějak drsně, zapškle ale lidsky a jemně(nepřirozené, vím, musíte však vidět a pochopíte) si jdoucí za svým. Neznáme vůbec jeho soukromí ani jiných z týmu a myslím že je to nejlepší. Na co to potřebujem vědět? Stačí nám jejich práce.Vincent svým podáním zatlačuje ostatní do pozadí a dělají spíše křoví.Většina se odehravá ve výslechové místnosti, tudíž nečekejte nějaké zběsilé akční honičky a přestřelky běžných v dnešních detektivkách.Nejlepší série Law & Order!Rmoutí mě pouze velmi nízké hodnocení zdejších uživatelů. + únor 2006 - je sice výborné, že Prima dovezla i třetí řadu, ale zase nám změnila dabing.U všech ostatních by mi to nevadilo, ale zrovna u detektiva Gorena to museli udělat.To je jako by přeobsadili celý dabing MASHe.Neříkám, že pan Hruška je úplně hrozný, byla to ještě velice dobrá volba s porovnání s tím, co nynější dabérská škola nabízí, ale člověk si už tak zvykne na dokonalého Josefa Vrtala, že změna zamrzí.A ne, nejsem ultra-konzervativec.Jen mám rád kvalitu :-) +++++únor 2006: Dámy a pánové.Váš investigativní woody pátral po příčinách změny dabéra.A to rovnou u zdroje.Od TV Prima mi na dotaz ohledně dabingu ZaP:Zú došla následující odpověď(přenecháno v původním znění): Dobrý den, děkujeme za Váš mail a k jeho obsahu: "I.a II. řadu seriálu jsme zakoupili s hotovým dabingem, vyráběným v TV Nova. S časovým odstupem jsme vyráběli třetí řadu, kdy nebylo možné zachovat nejen dabéry, ale ani realizační štáb vyráběné české verze. Nový režisér vybral zkušeného dabéra pana Libora Hrušku, s jehož výkonem jsme spokojeni. I když jste zatím jediným divákem, kterému to nevyhovuje, respektujeme Vaše právo na subjektivní hodnocení a omlouváme se, že jsme Vám nemohli vyhovět. Jana Prášilová - ved. odd. dabingu" No.Byli alespoň natolik slušní aby odpověděli. ___ leden 2007 - Nova nám vrátila Josefa Vrtala! A překvapivě se na ZaP můžu dívat v normální lidský čas a ne v neděli ve dvě hodiny ráno... No uvidíme, kam nám to pak pichnou, páč lidi v tuhle dobu očekávají Kobru nebo sračku typu Lea Parker a ne krimi, u kterého musí přemýšlet, případně ho pečlivě pozorovat, jinak se naprosto ztratí... ()

monolog

Tohle je podle mě kvalitou těsně za L&O:SVU a kus před původní L&O. A to hlavně kvůli Vincentu D'Onofriovi. Tenhle chlapík má neskutečnej dar zahrát cokoliv. Od Gomera Pylea v Ocelové vestě, přes otce Caseyho v Skandál v katolické škole, švába v Edgarově obleku až po detektiva, pro kterého je odhalení zločince a pravdy spíše životním posláním, než jen zaměstnáním. Co se týká Vrtala a Hrušky, zmínili se tu o tom už další dva recenzenti. Takže nebudu opakovat. Jen říkám, připravte se na změnu, protože Vrtal je opravdu nenahraditelný, aspoň co se týká dabingu. Ten jeho hlas, který jako kdyby patřil hadovi, který přemlouvá svou oběť. Ne nepříjemný, ale spíš podmanivý a takový, bez urážky, slizký a puntičkářský. Prostě neuvěřitelně to tuto postavu dotváří jako skutečnýho člověka. Ten další není špatnej a kdyby ho daboval od začátku, nevadilo by to, ale takhle od půlky je to blbý. Asi jako když jsem viděl Tanec s vlky s novým dabingem Michala Dlouhýho. (případně Mrazíka se slovenským dabingem) To mi taky zkazilo náladu a zážitek z filmu. (březen 2006) Poslední dobou mi začíná vadit, jak v seriálu rvou pořád dopředu tu novou policajtku. Tohle je podle mě (a myslím že i podle většiny ostatních diváků) seriál převážně o Vincentovi, a ne o nějaké žábě, která ani neví, co s rukama (schválně ji při hraní pozorujte). Vím, že D'Onofrio byl tou dobou nemocnej a potřebujou další vedoucí postavu, ale podle mě měli sáhnout jiným směrem. woody: zajímalo by mě, kolik takových prvních stížností na ten dabing jim tam denně chodí. ()

Jara.Cimrman.jr

Miluji americké padouchy. Oni jsou prostě tak skvělí. Takový český padouch zafláká místo činu svou DNA, svými prsty zanechá otisky na všem neodcizeném, nechá se při činu natočit průmyslovou kamerou a ještě ho při tom vidí tucet svědků, ale on zatlouká a zatlouká a zatlouká. Jeho americký kolega je však jiný frajer - tedy alespoň v tomto seriálu. Okamžitě se svědomitě sesype pod váhou pouhé logické konstrukce detektiva, přizná se i k tomu, co nikdy neudělal a ještě poskytne dostatek důkazů o své vině. Rozhodně netvrdím, že by mne to vyloženě nebavilo, ale ten stále stejný systém vyšetřování není natolik výživný, abych si na něm pravidelně pochutnával. ()

Phobia

Na čisté 4* to sice není, ale pořád lepší než CSI: New York a mnohem, mnohem lepší než CSI: Miami. Detektivové jsou jako ze staré školy, vše působí jaksi méně efektně, ale lidštěji, sympatičtěji oproti výše zmíněným seriálům... a hlavně tam nejsou tak polopatické, dementní dialogy. ()

Omnibus

Jestli jste spáchali zločin a narukoval na vás vyšetřovatel Robert Goren, máte smůlu. Zabalte to a přiznejte se rovnou! Dobrácky působící hromotluk klame tělem a jeho příbuzní jsou inspektor Coulombo, Sherlock Holmes i želvoidní šéfinspektor Barnaby. Tenhle vyšetřovatel Goren, kterého si s gustem střihnul Vincent d´Onofrio, zná bídu života a temná zákoutí lidských myslí, zkrátka vidí do lidí jako do hubený kozy. Dostane se vám do hlavy, naladí se na vaši vlnu a odhalí váš motiv k zločinu. Ne. Zatím vám neprozradí, že už ví PROČ. Bude na vás hodný, bude vám naslouchat, bude jako váš starší brácha nebo strejda a dá vám najevo, že váš příběh ho zajímá. A až budete spolu kamarádi, dá vám otázku na tělo. Tak přesně mířenou, že se sesypete a ocitnete se ve vzpomínkách zpátky na místě činu. Znovu stojíte v hrůze nad mrtvolou, on stojí opodál, nabízí vám pro útěchu svou medvědí náruč a povzbuzuje vás laskavým a chápajícím pohledem. A člověk má slzy na krajíčku a všechno mu vykecá, jak a hlavně PROČ to udělal. Protože je fajn si konečně ulevit a říct to někomu, kdo má pro člověka pochopení.        Ooops!         Spadla klec! Asi to byla chyba, svěřovat se nemlich vyšetřovateli...     Shrnuto: Vincent d´Onofrio tady prostě válel - bez něj pro mě pak seriál ztratil svou přitažlivost. ()

anderson

ČESKÁ DVD PREMIÉRA: NORTH VIDEO = 27.11.2009 - ide o tzv. pošetkové vydanie + ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (VII. séria): NOVA = 23.4.2010 + ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (VIII. séria): NOVA = 25.5.2010 + SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 24.1.2011 --- Vincent D´Onofrio je podobne ako Pruitt Taylor Vince známy sťaby herec nejednoznačných viac-či menej úchylných a vyšinutých postáv. Úmerne postave deformuje aj svoj imidž aby nikoho nenechal na pochybách. V tejto sérii ale tvorcovia vsadili na fanúšikmi zaužívaný kontrast a z Onofria urobili sympatického vyšetrovateľa, ktorý svojími metódami dedukcie a spôsobu výsluchov, doháňa podozrivých do šialenstva. Má pragmatickú partnerku a značne nevýrazného šéfa. Navyše tentokrát musím pochváliť aj český dabing v ktorom Onofria "namluvil" Josef Vrtal, ktorého mäkký hlas len dokresľuje komplexný charakter postavy. Záver: Toto je najlepší krimiseriál aký české televízie v súčasnosti vysielajú. (8.2.2005) WOODY predbehol si ma :-) každopádne sa pripájam, nakoľko som taktiež až do úvodných titulkov ďakoval tv Prima, že to riskla a nadabovala aj III. sériu L&O:CI. Keď však komentátor zahlásil, u d´Onofria LIBORA HRUŠKU namiesto JOSEFA VRTALA, dostavil sa šok z toho ako si PRIMA neváži svojho diváka. Jediné čo by VRTALOVU absenciu ospravedlnilo, by bol jeho náhly tragický odchod z tohto sveta. No a to sa ako som si zistil nestalo. Navyše dementný režisér českej verzie sa ani nepokúšal nájsť niekoho typovo podobného hlasu JOSEFa VRTALa. A to už je ignorantstvo najhrubšieho zrna ! (9.2.2006) woody, vďaka za snahu, ktorá hoci objasnila tento nepochopiteľný krok, v podstate len potvrdila neprofesionálnosť ľudí rozhodujúcich o nás divákoch. Aj keď myslím, že pani Prášilová možno za nič nemôže. (17.2.2006) JOSEF VRTAL is back !!! resp. od dnešného dňa NOVA zaradila do veľmi lukratívneho času IV. sériu tejto -pre mňa - kultovej kriminálnej pecky. Jedine čo ma trápi je prípadná nízka sledovanosť. (2.1.2006) TECHNICKÁ POZNÁMKA: Od 11.4.2007 začal IV. sériu vysielať HALLMARK. Bohužiaľ s načisto novým a desivým dabingom, oproti ktorému je LIBOR HRUŠKA génius. (19.4.2007) VII. séria od 8.9.2008 na HALLMARKU. Tvorcovia zdynamizovali úvodnú zvučku, údesný dabing ostal. (9.9.2008) V poslednej X. sérii tvorcovia konečne zanechali márnu snahu o nahradenie D´Onofria a vrátili ho, aj s parťáčkou Erbeovou, opäť na scénu. Síce iba na skromných 8. epizód, ale aj tak je to neuveriteľný luxus. Bobbyho príbeh sa tak po 12 rokoch uzavrel a ja osobne som rád, že mu scenáristi nepripravili tragické finále, ale naznačili jemne optimistické vyrovnanie sa so všetkými jeho démonmi a traumami. Ja osobne som so záverom spokojný. Dovidenia detektív Goren. (24.4.2013) ()

SaNcHeZ_cz

Celkem zdařilá televizní kriminální série, které čerpá inspiraci ze svých starších předků. Jakmile proniknete skrze lehce nepřívětivou slupku, dostanete vydařené televizní krimi s poměrně slušným hereckým obsazením. ()

rt12

Tenhle seriál mě opravdu baví. Poměrně vyrovnané díly. Jen se mi nelíbí ty, ve kterých řeší osobní problémy, to by ovšem nebyli Američani, ti si to neodpustí. Kathryn Erbe a Vincent D'Onofrio jsou skvělá dvojka i po jejich návratu. ()

Beagle

Už jen ten název je solidní jako kafe a krabice koblih na stole v policejní služebně. Zákon a pořádek je taková civilní, poctivá detektvní práce s uvěřitelnými zápletkami a charismatem Vincenta D´Onofria v jedné z hlavních rolí. Přiznám se, začala jsem pro něj mít díky tomuhle seriálu trochu slabost.__Musím přiznat, že se mi docela líbí série, kterou v současnosti vysílá TV Nova, tedy série s obsazaním Jeff Goldblum - Saffron Burrows - Mary Elizabeth Mastrantonio. Jde o docela slušnou alternativu Vincenta D´Onofria a jeho parťačky Erbeové. ()

lekr

Opravdu velmi zvádnutá krimi..dobré a hlavně originální náměty a dva sympatičtí detektivové díky kterým je každý díl velmi poutavý. K tomu skvělá ústřední melodie a špetku ironického seriálového humoru Vincenta D'Onofria a máme tady opravdu seriálovou lahůdku jak vyšitou!!!!! ()

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (viac)